ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2012
ÎNSCRIS: 16.04.10
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 4ani

Amabilitate, profesionalism pe faleza Dunarii

Am vrut de data aceasta altceva decat Vega, iar netul m-a condus la Vila Belvedere care arata bine, era in zona pe care mi-o doream, si n-avea nici un review pe AFA :)

Pensiunea e formata din 3 corpuri de cladire dispuse oarecum in triunghi, avand 2 etaje, parca...

Accesul este un pic intortocheat, dar GPS-ul ne-a dus exact in poarta. Ai impresia ca intri pe o alee infundata, dar de fapt asta e accesul, o intrare unde e loc de o masina. Arhitectul care a autorizat constructiile din zona ar trebui impuscat pt cum a iesit aleea asta...

Totul se schimba cand ajungi la vila unde gasesti o parcare mare apartinand vilei. Curtea vilei excelent intretinuta, sint citeva zone cu masute si scaune din fier forjat vopsite in alb, corpurile de cladire sint tot albe, iar corpul principal unde sint receptia, bucataria si sala de mese la parter are nistre vitralii vesele.

Am ajuns seara pe la 9 si nu apucasem sa anunt ca intarziem dar am avut o surpriza placuta cand la receptie ne-a intampinat o domnisoara draguta si foarte amabila.

Ne-a anuntat ca dublele noastre sunt pregatite, eu am ridicat din sprancene si am subliniat ca e vorba de o dubla si o tripla, uitand ca de fapt la momentul la care rezervasem eu erau disponibile doar dublele...

Imediat, fara nici un fel de replica gen "sa verific" "sa vedem"... etc, domnisoara a schimbat cheia cu o alta de la o tripla urmand sa verifice a doua zi cum era treaba cu rezervarea.

Un semn bun, mi-am zis.

Camerele, initial una linga cealalta, cu vedere din balcon la Dunare asa cum solicitasem, au fost in final in doua corpuri de cladire diferite, datorita cerintei pt tripla.

Camera noastra - una spatioasa, care parea micuta datorita patului care mie mi s-a parut imens, puteam dormi toti trei in el fara sa ne atingem, ca sa va faceti o idee despre dimensiune :) Doua console mici tineau loc de noptiere, o masa incadra un colt al incaperii, sub ea un minibar gol in care ne-am pus noi cate ceva, deasupra o tava cu doua pahare si doua sticle cu apa plata, un telefon, un TV pe o suprainaltare a mesei.

Pe un perete langa usa un suport pentru incaltaminte, un sifonier in care era o perna suplimentara, o pilota, fotoliu langa masa.

Un colt al camerei a fost transformat in baie, mica, inghesuita, dar foarte functionala. Mi-a placut ca in loc de sapun exista un dispozitiv pe perete cu spuma pt spalat, linga toaleta pe langa dispozitivul pt hartie igienica mai era un dispozitiv cu dezinfectant pt colacul de WC - nota 10 pt aceasta idee. Toate astea, o firma de renume in domeniul acesta. Cabina de dus pe colt, cred ca era 90x90, adica mai mare decat standardul, cu usi care se inchideau ermetic, nici o picatura de apa scursa in afara cabinei de dus. In loc de gel de dus, sampon etc un dispozitiv pe perete care continea gelul respectiv. Am mai vazut asa ceva in Hanovra la Novotel. Baia echipata eficient cu tot ce trebuie, in concluzie. Prosoapele de baie erau un pic cam mici.

Nu pot sa nu remarc asemanarea in ce priveste culoarea mobilierului cu cel de la Vega :)... gri.

Balconul spatios, draperii la ferestre care opreau total lumina, aer conditionat amplasat deasupra patului, astfel ca nu deranja.

Micul dejun (inclus in pretul camerei) nu-l pot descrie pt ca de fiecare data noi am ajuns tarziu la masa, ce pot insa sa spun este ca am fost intrebati ce am dori sa mancam. Solicitarea a fost de omleta, am fost intrebati cum sa fie, cu legume, cu ciuperci, cu bacon, cu branza, cascaval... Apoi am mai cerut lapte cu cereale, toate aduse cu repeziciune de aceeasi domnisoara care era si la receptie, alta decat cea din seara trecuta. Totul cu zimbetul pe buze si cu o amabilitate deosebita. Punctez asta pentru ca se intampla rar sa gasesti asa ceva. Sa fie oare tineretea, sau trainingul facut ca la carte?

Cum toata lumea care mai era la mese parea multumita cred ca nu exista probleme din punctul acesta de vedere, noi cel putin fiind pe deplin multumiti.

A doua zi am gasit patul schimbat, curatenie lucie in camera cat si in baie.

Familia cu care am fost a avut o experienta neplacuta cu niste turisti cazati la etajul superior care au fost foarte galagiosi.

Li s-a propus sa fie mutati si pt ca nu mai exista o tripla disponibila li s-au oferit doua duble in corpul de cladire in care eram noi cazati cu mentiunea ca vor plati tariful pentru tripla. Zis si facut, au fost mutati, una din camere fiind vis-a-vis de a noastra. Aici mobilierul avea culoarea lemnului, in ton cu parchetul, foarte cocheta camera si lucea de curatenie.

Spatiile comune curate si ele, plante in holul de la intrare, niste pliante intr-un colt.

Am putut plati cu card, ni s-a inmanat bonul fiscal si am fost intrebati daca vrem si factura. Totul cu zimbetul pe buze, evident. Am specificat ca am consumat cele 3 sticle de apa gasite pe masa asteptandu-ma sa fie trecute pe nota de plata, dar am fost instiintata ca erau din partea casei.

Companionii nostri au fost taxati asa cum li s-a spus, pentru o tripla desi au avut pt o noapte doua camere. Si domnisoara de la receptie nu stia cum sa-si mai ceara scuze pentru neplacerea suferita.

Nu regret nici o secunda ca nu am mers la Vega si cu siguranta vom sta aici si data viitoare cind vom merge in Galati.

Recomand cu caldura locul pentru conditiile oferite, pentru amabilitatea personalului, cele doua fete de la receptie sint de exceptie si ar merita sa lucreze in orice stabiliment de 5 stele. Accesul la faleza este foarte usor, in zona fiind o gramada de restaurante.

Vila are si o sala de conferinte pt cei interesati.

Concluzia: asa da :)

Trimis de dandana in 27.07.12 21:31:12
Validat / Publicat: 27.07.12 22:37:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GALAȚI.

VIZUALIZĂRI: 2090 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.07.12 22:46:18]

Am introdus coordonatele GPS ale pensiunii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici.

dorgo
[28.07.12 21:36:11]

@dandana... o poza ceva, cu Vila Belvedere?

dorgo