ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2012
DIN: Hațeg
ÎNSCRIS: 22.07.12
JUL-2012
2 adulÈ›i ADULȚI

Omiš, un oraș mic și cochet

Salutare!

Am vizitat orașul Omiš într-una din zilele sejurului nostru în Makarska. Am plecat din Makarska cu mașina în jur de ora 9:00 și am parcurs distanța de 36 km dintre cele două orașe în aproximativ 50 minute. Am ales să mergem pe drumul D8, care șerpuiește exact pe coasta Adriaticii și care oferă priveliști superbe asupra insulei Brač.

Ajungând în orașul Omiš, am traversat podul peste Râul Cetina, găsind imediat după pod, pe partea dreaptă, o parcare cu plată (5 kuna/oră). După ce am parcat mașina, am trecut din nou podul, de această dată pe jos și în sens invers și am ajuns într-un bazar, apoi într-o piață unde se vindeau fructe, legume, dar și pește proaspăt.

De aici am urcat niște străduțe înguste și abrupte înspre Fortăreața Mirabela (Peovica) . Biletul de intrarea în fortăreață a costat 15 kuna. Aceasta a fost construită în secolul al XIII-lea pe o stâncă deasupra orașului. Cetatea amintește de pirații din Omiš, care obișnuiau să se retragă de pe mare la adăpostul cheilor râului Cetina.

Din vârful acestei fortărețe am avut o priveliște minunată asupra întregului oraș și asupra râului Cetina care taie stâncile în două pentru a se vărsa în Adriatică. Se spune că datorită faptului că aici se varsă Cetina în mare, temperatura apei mării este mai mică aici decât în restul coastei dalmate, și tot din această cauză Riviera Omiš este unul din puținele locuri din Dalmația unde se găsesc plaje cu nisip.

După ce am coborât de la fortăreață, am vizitat Biserica Sf. Mihail, care ni s-a părut interesantă văzută de sus de pe fortăreață. Intrarea în biserică este gratuită. Am plecat apoi spre mașină pentru a ne continua excursia spre Trogir și Split.

Nu am reușit să vizităm Fortăreața Starigrad (Fortica) , construită în secolul al XV-lea, cu scopul de apărare împotriva turcilor. Poate o să o vizităm în următoarea vacanță petrecută în Dalmația.

Trimis de fvpmed in 27.07.12 18:14:00
Validat / Publicat: 27.07.12 21:04:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 5163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fvpmed); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Podul peste Cetina

ioan_paul
[19.01.15 10:45:41]

@fvpmed -

Salut,

Mi-a placut articolul dvs., chiar incitator la o oprire in Omis, de-a lungul unei vacante de-a lungul coastei Dalmate. Ce nu am inteles, desi am intrat si pe alte forumuri, daca in Omis sunt doua cetati Mirabela (Peovica) si Starigrad (Fortica).

Care ar fi timpul necesar pentru vizitarea Omisului, in principiu?

Multumesc

fvpmedAUTOR REVIEW
[20.01.15 09:26:42]

@ioan_paul: Multumesc pentru apreciere. Raspunsul la prima intrebare este da, in Omis sunt 2 cetati. Noi am vizitat doar Mirabela. Aceasta poate fi accesata din orasul vechi urcand cateva scari. Cea de-a doua cetate, Starigrad, este situata la o mai mare altitudine si nu ne-am documentat cum se poate ajunge la ea. Privelistea e frumoasa si din Mirabela, dar imi imaginez ca de la inaltimea Starigradului veti avea parte de o vedere asupra unei parti mai intinse a litoralului dalmat.

In ceea ce priveste durata vizitarii orasului, aceasta este in functie de ceea ce doriti sa experimentati. Orasul Omis este mic si puteti sa il vizitati la pas intr-o ora si jumatate. Daca doriti sa aveti si alte activitati aceasta perioada poate creste. Din ce am vazut se poate face rafting pe raul Cetina, iar plajele din zona Omis sunt printre putinele plaje cu nisip din Dalmatia.

Sper ca am fost de ajutor. Daca mai aveti si alte intrebari, nu ezitati sa ma contactati.

Va doresc o zi buna!

fvpmed, ioan_paul