ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2012
ÎNSCRIS: 27.07.12
JUL-2012

Un resort foarte frumos

Hotelul este situat pe coasta de est a insulei Lefkada in oraselul Nikiana.

Porto Galini este un hotel frumos, curat iar personalul este foarte amabil. Ne-am simtit minunat aci si cu siguranta ne vom intoarce si in alti ani.

Noi am avut o camera standard, cu vedere la gradina, desi de pe terasa se vedea marea. Camera este spatioasa, draguta dar mai ales foarte curata. Curatenia se face zilnic, lenjeria se schimba o data la doua zile, consumabilele din baie sunt inlocuite imediat, prosoapele la fel. In camera exista si prosoape de plaja, dar trebuie sa aveti grija sa nu le lasati la piscine sau pe plaja pentru ca exista un tariff (parca 15 Euro) in caz ca le pierdeti.

Mancarea este buna, noi am avut demipensiune. Mic-ul dejun este aceelasi in fiecare zi, dar pentru toate gusturile de la fructe, la omlete, clatite, dulciuri etc. Din punctual meu de vedere cina este mult mai buna, mancarea fiind mai diversificata, si deloc repetitiva.

Bauturiile se platesc separat: o apa plata la 1l ½ cam 1,90 euro, o bere la draft mare cam 4,5 Euro, vinul in jur de 13-27 Euro sticla de 700 ml. Singurul inconvenient seara sunt albinutele care isi fac aparitia pe terasa restaurantului si vor sa “guste”” si ele din bunatatiile din farfurie. Din cand in cand ospatarii mai aprid cafea pentru a le alunga, dar au fost seri in care foarte multa lumea s-a refugiat in interiorul restaurantului. Este pacat, pentru ca seara se racoreste si este foarte placut sa servesti cina in aer liber.

Piscinele: Sunt 5 la numar – 3 pentru copii si 2 pentru adulti. Sezlongurile si umbrelele sunt la dispozitia ospetiilor si sunt suficiente pentru toata lumea. La piscine nu este aglomerat si este foarte placut mai ales ca din piscine ai posibilitatea de a vedea marea.

Plaja: Plaja este cu pietricele si de asemnea si in apa sunt foarte multe pietre. Nu se poate intra in apa fara incaltaminte speciala. Este ingusta dar destul de lunga, cu umbrelute si sezlonguri si un ponton de unde se pot face excursii pe insula cu barci de viteza.

Singurul lucru care a lipsit este divertismentul. Noi am mai fost in Grecia si peste tot se organiza cate ceva in anumite seri. Aici doar intr-o singura seara a cantat un domn la pian in rest nimic…

De asemenea cred ca ar putea sa investeasca un pic in reteaua de wireless deoarece semnalul este aproape inexistent in camera. Pe terasa camerei merge bine.

Per ansamblu este un hotel linistit, frecventat foarte mult de familii cu copii, destul de retras-intre doua orasele Nikiana si Nidri (sunt cam 4 km pana la Nidri). Daca doriti sa va plimbati sau sa cumparati suveniruri trebuie sa mergeti in Nidri sau in Lefkada (fiind cele mai apropiate orasele de hotel).

Trimis de acris in 27.07.12 13:56:31
Validat / Publicat: 27.07.12 17:14:20

VIZUALIZĂRI: 4223 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (acris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Standard room

[27.07.12 14:35:02]

@acris: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

ebirsan
    [21.08.13 09:18:07]

Buna ziua,

In septembrie am un sejour de 1 saptamina la Hotel Porto Gallini.

M-ar interesa daca in camera dubla superior ati avut minifrigider. La 4* ar trebui sa fie, dar nu gasesc pe site-ul hotelului nici o referinta despre o astfel de facilitate a camerei.

Multumesc.

acrisAUTOR REVIEW
    [22.08.13 10:56:29]

@ebirsan: Buna ziua. Noi am stat la dubla standard si da am avut minifrigider. Cu siguranta toate camerele au.

acris, ebirsan
    Alte impresii din această RUBRICĂPorto Galini Seaside Resort & Spa: