ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2012
2 adulÈ›i ADULȚI

O după-amiază în Split

Neda Ukraden-Zora je...

Salutare!

Am fost în Split în data de 9.07.2012. Am vizitat orașul în după-amiaza acestei zile, după ce în prealabil vizitasem orașele Omiš, Trogir și ruinele orașului roman Salona. Întâi am mers la mall-ul din Split, numit City Center One, unde am mâncat ceva, pentru că luaserăm doar micul dejun în acea zi. După ce am mâncat, am dat o tură de magazine și am făcut ceva cumpărături, pentru că era perioada reducerilor. Centrul comercial este situat pe strada Vukovarska, nr. 207. Dispune de o parcare cu mai multe niveluri.

Am plecat de aici cu mașina și am găsit o parcare lângă Stadionul Poljud. Pe acest stadion își desfășoară meciurile pe teren propriu echipa de fotbal Hajduk Split. Această echipă reprezintă nu doar emblema orașului Split, ci și a Dalmației în totalitate. Acest stadion este și gazda faimoasei galerii Torcida, cel mai vechi grup de suporteri din Europa. Nu am intrat pe stadion, doar am făcut niște fotografii de afară. Lângă stadion am văzut un bazin de înot unde copiii jucau polo.

De la stadion, ne-am îndreptat pe jos spre centru pe strada Zrinsko Frankopanska. Am trecut pe lângă Muzeul Arheologic din Split care găzduiește vestigii arheologice descoperite la Salona. Ne-am spus că o să-l vizităm la întoarcere, dar nu am mai făcut-o fiindcă era prea târziu.

După o plimbare la pas de circa 20 de minute, am ajuns în Trg Republike, o piață în formă de U, unde se aflau câteva terase. Piața este străjuită de clădiri cu mai multe etaje, zugrăvite în culori vii. Aici are loc în fiecare an un festival de muzică. După cum am citit, această piață este construită după modelul Pieței Sf. Marcu din Veneția.

Cum am ieșit din această piață înspre malul mării, pe partea dreaptă am observat Biserica Sf. Francisc. De aici am pornit pe malul mării, pe Riva din Split, privind vasele de croazieră care se aflau în port. Riva sau promenadă este umbrită de palmieri înalți, pe băncile de sub aceștia oamenii citesc, se odihnesc sau privesc vasele ce vin sau pleacă din port. Am căutat un birou de informații pentru turiști, pe care l-am găsit într-o clădire de pe Riva. De aici am procurat o hartă și am plecat înspre Catedrala din Split.

Am părăsit Riva și am intrat în Piața de Fructe (Voćni trg, denumită și Trg braće Radića), unde nu sunt fructe de vânzare, dar în schimb am văzut aici un turn venețian construit în anul 1435, statuia poetului Marko Marulić. Tot în piață se află impunătoarea clădire a Palatului Milesi.

Am continuat plimbarea spre Pjaca (Narodni trg) unde am dat de Turnul cu ceas. Ceasul este inscripționat cu cifre romane. În Piața Poporului este localizată Primăria Veche construită în secolul al XV-lea și Palatul Cipriani care a fost construit de un nobil din Korcula în anul 1394. La etajul unu al acestui palat se află o statuie a Sf. Anton.

Din Piața Poporului am pătruns în interiorul Palatului lui Dioclețian prin Poarta de Fier. Mergând câțiva metri am ajuns în piațeta înconjurată de coloane (peristil). Aici se află intrarea în Catedrala Sf. Domnius. Catedrala este alcătuită din trei părți care au perioada de construcție diferită. Prima parte este reprezentată de Mausoleul lui Dioclețian. Mausoleul a fost construit în secolul al III-lea. Turnul clopotniță a fost construit în anul 1100. În secolul al XVII-lea s-a adăugat o altă parte care să deservească corul. Intrarea în catedrală este 10 kuna.

În partea stângă, cum stăteam cu spatele la intrarea în catedrală, am observat intrarea în vestibulul Palatului lui Dioclețian. Palatul lui Dioclețian a fost construit pentru împăratul roman care s-a retras aici în 1 Mai 305. Dioclețian s-a născut în Salona, capitala provinciei romane Dalmația și a cărei ruine se află la 3 km distanță de palat. La momentul când a fost construit putea găzdui 9000 de oameni și avea o suprafață de aproximativ 30000 m pătrați. În acest moment, pe această suprafață se află centrul vechi al orașului Split.

Am plecat apoi spre Teatrul Național din Split pe care l-am admirat doar pe exterior, după care am mers pe strada Marmontova, unde am intrat în câteva magazine de îmbrăcăminte.

Am mai hoinărit puțin pe străduțele din centrul vechi și pentru că se apropia apusul soarelui, am decis să ne întoarcem în parcare și să pornim spre Makarska, unde ne-am petrecut sejurul. Am luat-o pe aceeași strada Zrinsko Frankopanska unde am mai descoperit o parcare situată mult mai aproape de centru, dar unde taxa era de 15 kuna/oră, față de 8 kuna/oră cât am plătit noi.

Drumul spre Makarska, 65 km, l-am parcurs într-o oră și jumătate, oprindu-ne de câteva ori pentru a face fotografii.

În Split ne-au impresionat cel mai mult Riva (promenada), dar mai ales Catedrala Sf. Domnius.

Am fi vrut să vizităm și Cetatea Klis, aflată la 8 km distanță de Split, iar cu informații despre Salona o să revenim într-un alt review.

Trimis de fvpmed in 26.07.12 22:55:42
Validat / Publicat: 27.07.12 00:20:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 4992 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fvpmed); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bazinul de înot de lângă Stadionul Poljud

[27.07.12 13:21:19]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

mprofeanu
[08.08.12 18:15:25]

Foarte bun reviewul pentru ca ne prezinti tot Splitul.

Am fost si eu anul acesta dar fiind cu grup am vizitat doar Riva si palatul lui Diocletian (inclusiv partea de subteran care merita vazuta).

mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Split-Podstrana: