ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2012
DIN: predeal
ÎNSCRIS: 22.09.10
JUL-2012

Santorini - o destinatie de vis

In perioada 16-21 iulie 2012 am mers din nou pt. 5 zile in Santorini. Am mers cu masina proprie, dupa un sejur in insula Creta, in zona Chania. Drumul din Chania pina in Heraklion cam 2 ore, 140 km.

Feribotul cu care am mers venea din Rodos si mergea in Pireu. Are 2 curse pe saptamina in sezon si o data pe saptamina in luna mai si septembrie. Pretul pt. o persoana 36 euro iar pt. masina 66 euro. Am plecat din Heraklion cu intirziere de o ora la ora 17,30 si am ajuns in Santorini la ora 23.00.

In port erau diferite oferte de cazare chiar daca era noapte. Cazarea la caldera view era intre 70-350 euro camera pe noapte. Am ales cazare in zona Perissa, linga plaja, la o vila de 3 stele cu piscina, la 25 euro fara masa (vezi impresii).

Ziua o incepeam cu o baie in piscina apoi mergeam la mare, iar seara mergeam la plimbare in Fira sau in Oia. Pt. micul dejun cumparam produse di Carefour care era la 100 m de noi, preturi ca in Romania iar la prinz si seara mincam la terase la plaja iar seara in Fira. Pt. doua persoane doua portii de felul 2 erau intre 16-40 euro. Primeai din partea casei un pahar de raki, sau de vin sau pepene.

Aglomeratie mare in timpul zilei in Fira si in Oia, atmosfera relaxata dupa ora 18.00. Preturi mari la cazare la caldera pt. conditii slabe de cazare iar in zona Perisa preturi optime de la 18 la 80 euro camera pe noapte majoritatea vilelor avind piscina.

De la balconul camerei vedeam marea care era la 500 metri de vila. Oamenii ospitalieri dar am intilnit si greci care erau pe produs bani, plecau de la o suma mare la cazare si ajungeai la jumatate dupa negocieri. Produsele in Fira la artizanat si terase erau cu 30-50% mai scumpe decit in restul insulei. Marea a fost destul de agitata, se putea inota, dar foarte rece, ca la noi.

Privelistea si atmosfera in Fira si Oia spre caldera erau superbe. Turistii erau in general americani, francezi, italieni, asiatici, chinezi, japonezi. Lumea foarte aranjata, fete de toate nationalitatile foarte aranjate. Atmosfera de vacanta. Recomand cu incredere Santorini pt. atmosfera si pt. casele unice sapate in stinca pt. privelistea unica din caldera. In rest bate tot timpul vintul iar preturile sunt cam piperate.

Plajele sunt Perisa, Kamari si plaja rosie. Ai nevoie de masina sau de scuter pt. a te putea deplasa in insula.

Trimis de octaviansz in 26.07.12 22:47:25
Validat / Publicat: 27.07.12 00:19:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Corfu, Halchidichi, Atena, Salonic, Athos, Ios, Anafi.

VIZUALIZĂRI: 4137 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (octaviansz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Rasarit de soare in Santorini!

chelie_d
[27.07.12 08:14:36]

pune și niște poze, să se delecteze și ochișorii noștri cu minunăția asta de insulă: d

chelie_d
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Santorini: