ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2012
ÎNSCRIS: 02.06.11
JUL-2012

F bine!... pt cine nu are temen de comparatie

Am plecat catre Bulgaria cu masina personala pe la Giurgiu, iar partea buna, fata de acum 2 ani este ca au pus indicatoare ok; autostrada iar era inchisa asa ca am mers pe E87 pana in Varna.

la checking am pus 10E in pasaportul nepotului (am fost 2 cupluri, si un copil) si cand a vazut Ivan de la receptie nu stia cum sa ascunda; ne-a dat camerele si bratarile de la 10:30 :); iar la plecare am vb la receptie si am spus ca la ora 9 pot preda camerele dar vreau sa profit de bratara pana la 12 si a spus k este ok; noi am pastrat bratarile si am stat pana la 3 in resort cu facilitatile de rigoare.

parti pozitive:

- locuri libere la plaja si piscina cand aveai chef sa te duci;

- piscina, plaja, resortul, apa curate;

- multe baruri: lobby, et 2 (non stop si free indiferent de ora), piscina, plaja;

- pe plaja la barul-restaurant se putea manca de pranz si seara;

- tot la plaja avei burgar bar;

- la fiecare masa: nectarine, mere, banane, portocale, gref, din cand in cand pere;

- tot felul de activitati pentru copii gen loc de joaca gounflabil, club de copii, mini disco seara, topogan la piscina hotelului; iar la Rubin erau 2 piscine de copii cu topogan spirala si topogane mai mici pentru prichindei;

- biliard la barul de la et 2;

- loc de parcare fara probleme;

- masa de ping pong la clubul copiilor;

- ok si la masa, nu trebuia sa alergi ca sa mananci;

- spectacol seara pt adulti pe plaja;

- camera de 3*+ nu de 4*;

- fara tantari;

- camera racoroasa;

parti negative:

- lipsa totala de muraturi;

- lipsa aproape totala de salate;

- doar tentative de prajituri si aceleasi: mini ecler (care nu era stralucit), 2 tipuri de prajituri (gelatina de piersica si lamaie), uneori 2-3 fursecuri;

- pepene rosu doar la pranz;

- pepene galben seara;

- la restaurantul de pe plaja si la burgar bar carnaciorii, burgarii erau din soia (nu stiu daca 100% dar contineu soia);

- piureul: fulgi;

- am facut rezervare la rest. pescaresc si italienesc: coada se formeaza de la 9 fara 10 min si nu este exagerata, oricum la 9:30 deja se ocupa locurile; la rest. pescaresc meniu: de ales intre 2 salate (legume si legume cu ton), meniu principal medalion macrou/merluciu, desert salam biscuiti/... /nu mai stiu ce era; o mana de salat cu 3 fire de ton si 3 masline, merluciu 3 buc de 4cm*3cm si subtiri, iar salamul de biscuiti 3*3cm 1cm inaltime- adica putina manacare dar ok pentru o persoana care tine regim :));

- rest. italienesc: =))))) un ras de meniu: rosii, castraveti cu branza/ vinata copta cu smantana... ; fel principal: snitel de pui cu piure/ spata porc cu sos; tiramisu/biscuiti cu crema; eu nu vad inca asemanarea cu specificul italian, dar poate suntem super fitosi...

- sezlongurile fara saltele;

- curatenia in camera superficiala, dar in baie a fost ok;

dupa cele 2 rest. incercate nu am mai avut nervi sa incerm bbq si chinezesc; la cel chinezesc m-am uitat peste meniu si nu era cine stie ce;

prosoapele le-a schimbat zilnic sau la 2 zile cum credeau ele ca nu sunt ok; noi nu am aruncat prosoapele pe jos ca sa le schimbe dar au facut ele din proprie initiativa;

asternuturile s-au schimat o data dupa 3 zile si atat.

in statiune nu aveti unde sa va duceti ca si hotel decat la Azalia si cele din resortul Grand Varna; dupa parerea mea din resort: Grand Varna si Dolphin.

la Grand Marina nu poti sa intri in apa deoarece au ponton si apa adanca, stau in fata vasele pentru acele croaziere si excursii zilnice.

daca nu esti pretentios poti sa ai un concediu placut, noi l-am avut numai ca ma asteptam la altceva la capitolul mancare tinand cont ca nimeni nu a avut de comentat la capitolul acesta.

Trimis de alice-eos in 26.07.12 12:09:11
Validat / Publicat: 26.07.12 13:25:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Astera, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 2328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alice-eos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

manuelaa
[16.06.14 00:51:38]

Intr-adevar este o dezamagire ca nu ati avut muraturi si pepene de doua feluri... chiar imi pare rau. la asta nu m-as fi gandit niciodata. Mai bine sa privim partea plina a paharului in loc sa gasim fel si fel de chichite...

A-propos de termenul de comparatie- nu fiti chiar atat de sigura ca nu as avea cu ce sa compar dar nu-mi place sa compar cu nimic. Fiecare loc de pe planeta este unic si de fiecare data ma bucur de o experienta noua in loc sa critic ca n-am mancat nu stiu ce... daca vreau sa mananc ce-mi pofteste inima ma duc la supermarket.

cu drag,

alice-eosAUTOR REVIEW
[16.06.14 10:33:56]

@manuelaa: daca spuneam ca nu am avut creveti si fructe de mare la restaurantul pescaresc sau chiar la cina atunci poti sa spui ca sunt chichite, dar sa nu ai niste amarate de muraturi si salate?! nu am cerut 5 tipuri de carne la fiecare masa, deci repet nu am cerut fitze doar lucruri elementare si pe care toata lumea le mananca muraturi sau salate.

vara la capitolul pepene iar este o chestie elementara, nu am cerut citrice, nectarine, banane (chestii mai scumpe), dar banalul pepene rosu il gasesti la mic-dejun, pranz si cina la orice hotel.

imi pare rau dar trebuie sa compar banii dati si stelele hotelului fata de ce am mai avut; iar la supermarket daca vroiam sa ma duc nu imi luam all inclusiv; mi se pare deplasat sa imi cumpar de la magazin mancare sa o mananc in camera de hotel, eventual in pat . am platit niste servicii si mi se pare normal sa le am; eu cred ca am facut un review pertinent si obiectiv asupra hotelului; acum fiecare isi analizeaza buzunarul si ce isi doreste de la hotel; peste ce poate sa treaca cu vederea pt a avea un concediu reusit.

alex_iasi
[11.04.15 14:18:23]

@alice-eos - sa fim obiectivi totusi, hotelul, complexul in sine, iti ofera posibilitatile pentru a petrece un sejur reusit. Dupa ce am citit partile negative expuse de tine, m-a incercat putin zambetul. Carnaciori, burgheri din soia (ai facut analize carnii?), pepene ca e seara, ca e la pranz, piureul fulgi... in fine mi-ai parut tare nostima. E vb totusi de o saptamana nu o viata, eu zic ca orice pretentios ar rezista aici. Intr-adevar daca vrei luxul de pe lume nu dai 500 euro ci peste 1000. Pt plaja aproape (scutesti o ora jumatate zilnic de mers la 2 drumuri dus intors de la un hotel mai departe de mare pana la plaja), sejlonguri (care separat te ajung aproape 100 euro pe sejur pt 2 adulti cu tot cu umbrela si saltele), distractii la hotel de tot felul, mancarea proaspata si cat de cat variata, baruri multe si restaurante la discretie, toate acestea incluse in vreo 2000 lei in luna iulie plin sezon pt 2 adulti si un copil in cazul meu, eu zic ca e foarte ok. N-ai cum sa nu te simti bine, parerea mea.

Dar fiecare e liber sa isi exprime opinia, si cu toate ca ma amuza ti-o respect si chiar ma voi duce aici sa testez pe propria piele minusurile expuse de tine.

Cu drag!

alice-eosAUTOR REVIEW
[12.04.15 12:26:42]

@alex_iasi - noi am dat 2700lei 2 adulti.

cu un an inainte cu aceeasi bani am mers la Cande Onura (acum Vista Hill) in Turcia, cu all inclusiv, plaja, bar pe plaja etc, cu transport (autocar) si transfer; deci este normal sa am un termen de comparatie si mai ales ca pe aceeasi bani am primit mult mai mult; repet: fiecare dintre noi avem un termen de comparatie si fiecare vrem sa ne facem concediul intr-un fel, pt mine Bulgaria nu mai reprezinta un concediu reusit; raportul bani-calitate nu mai este ok pt Bulgaria, pt mine.

vi-a-vis de carne nu trebuie sa faci analiza carnii daca ai mancat snitel de soia stii ce gust are si cum arata.

toate cele bune si un concediu reusit, indiferent de hotel si tara!

alex_iasi, alice-eos, manuelaa
Alte impresii din această RUBRICĂDolphin Hotel: