ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2012
ÎNSCRIS: 13.01.12
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 2,6 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Buna pentru sejur scurt sau urgente

Buna seara tuturor!

Dupa cum spuneam si in descrierea pensiunii Sorinela din Novaci (vezi impresii), vinerea trecuta am traversat Transalpina si ne-am hotarat ca vineri seara sa ramanem in Novaci iar sambata, duminica sa ne cazam in Rasinari la pensiunea Beltina.

Pentru cei care nu au rabdare sa citeasca descrierea, am doar cateva vorbe, si anume ca pensiunea nu e de trei stele cum e descrisa pe saituri pentru ca lasa de dorit la capitolul curatenie si apa calda curenta, dar are preturi bune.

Noi am ajuns primii dintr-un grup de 6 familii, adica 12 adulti si 3 copii, prin urmare am avut privilegiul sa ne alegem camera cea mai retrasa si luminoasa din toate cele 6 camere. Cand spun retrasa ma refer la faptul ca nu era spre drum. Am constatat la fata locului ca din 6 camere doar 4 au baie proprie iar 2 sunt cu baie comuna, desi pe unele site-uri scrie ca toate cele 6 camere au baie proprie. Cand am ajuns noi pe la ora 12 ne-a intampinat fiica proprietarei care facea curatenie cu matura intr-un nor de praf (abia plecasera ceilalti clienti). Draguta si serviabila altfel fata dar un pic prea despuiata pentru o gazda (asta dupa gusturile mele)

Acum sa va spun un pic mai pe larg cum sta treaba! Cel mai mare inconvenient al pensiunii a fost pentru noi faptul ca pensiunea este chiar in drum iar drumul fiind foarte ingust masinile trec aproape pe subt geamul pensiunii, de aceea ne-am si ales cea mai retrasa camera. Cladirea e aproximativ noua si e dragut amenajata iar curtea la fel e frumos amenajata cu o fantanita, banci si mese solide si frumoase din lemn si cu spatiu de parcare pentru cel mult 4 masini ca daca bagi mai mult de 4 atunci nu mai ramane loc de nimic. Curtea este exact asa ca in pozele de pe site-uri (vezi turist info), la fel si camerele.

Dar ca sa fac o descriere un pic mai sistematica o sa va spun asa:

1) bucataria este spatioasa si dotata cu de toate

2) camerele sunt spatioase cu baie proprie (4 din cele 6 camere ca 2 sunt la comun) si aproximativ curate, ar mai incapea ceva la capitolul sters praful si curatat pe sub paturi si masute

3) baile sunt aproximatix curate insa ar mai incapea mult la capitolul intretinerea bailor si a pensiunii in general.

Cea mai mare durere a pensiunii a fost apa calda curenta care era asigurata de un bazin de doar 1000 de litrii pentru 6 camere duble adica cel putin 12 oameni teoretic, ceea ce a insemnat apa cu taraita mai ales daca erai printre ultimii care faceau dus ca sa nu mai spun ca la etaj era foarte mica presiunea (eu abia am reusit sa ma spal pe cap si sa ma clatesc).

Despre curte pot sa va mai spun ca nu are loc de joaca amenajat pentru copii si nici parau prin ea asa cum scrie prin unele locuri, insa spatiu sa alerge trei copii a fost cat de cat.

Acuma concluzia e ca se poate si mai bine de atat pentru trei stele si parerea mea este ca o pensiune de bun simt care se respecta trebuie sa asigure clientilor cel putin curatenie impecabila si apa calda curenta, daca gresesc va rog sa-mi spuneti voi.

la capitolul distractie nu ma pot exprima pentru ca fiecare intelege distractia in felul sau insa eu nu as putea sta prea mult pentru ca m-as plictisi, nu sunt genul care sa stea de multe ori sa faca gratar in curte.

Poze din pacate nu pot sa pun pentru ca sunt cu familia si copilul si ma gandesc ca sunt un pic prea personale ca sa le afisez,

Ma duc la culcare cu speranta ca v-am putut fi de folos si va urez concedii cat mai frumoase!

Trimis de florentin_dobre in 26.07.12 00:44:36
Validat / Publicat: 26.07.12 05:36:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI. A mai fost în/la: Cheia, Vatra Dornei, Moeciu, Bran, Sambata de sus

VIZUALIZĂRI: 2334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florentin_dobre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera spatioasa la mansarda

[26.07.12 05:35:30]

@florentin dobre, este interzisa mentionarea site-urilor romanesti care functioneaza pe principii comerciale. Am editat eu textul tau, te rog sa ai grija pe viitor.

[26.07.12 12:04:45]

@webmaster28: Mersi, scuze nu mi-am dat seama deloc, o sa fiu atenta.

[27.07.12 00:38:00]

Buna tuturor, am reusit sa fac rost si de niste poze din aparatul cumnatei mele care a fost cu noi la pensiune. Sper sa va ajute sa va faceti o parere.

doru2_007
[21.03.13 13:47:32]

In cazul inchirierii totale a pensiunii, gazdele unde locuiesc?

[22.03.13 16:17:03]

@doru2_007: peste drum, nu cred ca locuiesc in pensiune

pitariutyna
[19.07.13 13:23:50]

@florentin_dobre: doresc ca va spun ca la 6 camere a-ti avut 5 bai... nu este vina noastra caci in perioada aceea apa era oprita de la primarie... pot sa va spun sigur... caci alte pensiuni nu aveau apa deloc...

cat despre butoiul de 1000 de litrii... il folosim in caz ca se opreste apa... nu este vina noastra ca apa se oprise la ora 5 dupa masa, am dat drumul la hidrofor ca sa va asigur apa si in 2 ore dumneavoastra a-ti consumat aproximativ 1000 d l...

si cat despre apa calda... daca imi aduc bine aminte... cand a-ti venit a-ti facut dush... seara a-ti facut altul... nu cred (cel putin, eu) ca dumneavoastra va permiteti sa faceti acasa dush de 3-4 ori pe zi...

si cat despre curatenie... consider ca era curat... a fost problema k imi plecasera clientii tarziu si nu am reusit sa termin curatenia...

si cat despre vestimentatia mea... vara stiu ca lumea umbla cu haine cat mai scurte... nu sunt nici musulmana nici de alta religie casa ma acopar...

imi pare rau ca s-a ajuns la asta... si va multumesc pentru reclama facuta!

NB pitariutyna este (sau a fost) reprezentant al unității
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
[20.07.13 00:55:44]

@pitariutyna: Buna seara, nu vad de ce va pare rau si la ce s-a ajuns. Inteleg ca nu e vina dumneavoastra ca s-a oprit apa dar nici a mea. Trebuie sa intelegeti ca din punctul meu de vedere ca si client care plateste niste bani, pe banii aia cred ca am dreptul la apa curenta suficienta cat sa ma pot spala in conditii normale (si apropo eu acasa fac dus oridecate ori e necesar ca sa fiu sigura ca nu miros a transpiratie mai ales vara, prin urmare 2 dusuri pe zi, vara, mi se pare un lucru normal). Daca e sa cautati un vinovat cautatil la cei care spuneti ca v-au luat apa, eu doar am descris situatia exact asa cum s-a intamplat, din punctul nostru de vedere ca si platitori ai unui serviciu de care nu am beneficiat in conditii optime.

Toate observatiile pe care le-am facut, nu au fost facute cu rautate ci tocmai pentru a ajuta la imbunatatirea imaginii pensiunii si a turismului romanesc in general, asa ca in loc sa va suparati, incercati sa faceti cat mai bine ce tine de dumneavoastra, luati observatiile ca un mod de a va ajuta sa va imbunatatiti imaginea. In alta ordine de idei, daca as fi facut aceste observatii cu rautate nu as mai fi recomandat pensiunea nimanui, insa eu cred ca am fost destul de obiectiva.

Tinuta dumneavoastra va priveste intr-adevar, imi cer scuze daca viziunea mea despre morala sau despre cum ar trebui sa se prezinte o gazda vi se pare prea ingusta, dar sa stiti ca aceasta observatie chiar nu avea nimic de-a face cu religia si-mi pare rau daca prejudecatile va imping sa credeti asta. Va doresc o seara buna in continuare si cat mai multi clienti!

doru2_007, florentin_dobre, pitariutyna
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Beltina [Rășinari]: