ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2012
ÎNSCRIS: 18.07.11
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

Eforie Sud – Hotelul Jiul

În 2010, la fel ca și în ultimii doi ani, am decis să ne petrecem concediul la Eforie Sud, pe cont propriu. Deoarece în 2009 am stat la vila ADDA (vezi impresii), ne-am dus pentru cazare direct acolo dar, din păcate, am constatat că nu are camere disponibile (avusese una a cărui preț nu ne-a convenit iar după ce ne-am răzgândit noi era deja dată), așa că am apelat la serviciile unui localnic specializat ca și ,,plasator” pentru cazare, găsit tot în zona unde am fi dorit să ne cazăm. Deoarece am nimerit în toiul caniculei și noi am vrut neaparat să avem baie proprie, aproape de plajă și un preț bun, s-a străduit bietul om să ne găsească ceva pe plac și am vizitat o mulțime de locații dar nici una care să îndeplinească toate cerințele noastre. În final am găsit singuri cazare într-o vilă, la mansardă (era singura cameră disponibilă) dar mai bine i-ar fi spus saună pentru că nu am rezistat căldurii mai mult de o noapte și am renunțat la ea. Atunci am realizat noi că trebuie să mai adăugăm pe lista noastră încă o cerință, cea mai importantă dealtfel și pe care o ignorasem până atunci: aerul condiționat. Așa că a doua zi am apelat la un alt ghid și așa am ajuns la hotelul Jiul a cărui locație este pe strada Ștefan cel Mare, lângă complexul din Eforie Sud, aproape în același timp și de plajă și de gară. Ca un avantaj pentru cei care vin la tratament, în apropiere se află și Băile reci, cu nămol, la o distanță de nici 5 minute.

Este un hotel nou, modern, drăguț, micuț față de alte hoteluri, cu un singur etaj și mult mai multă liniște (n-am auzit uși trântite), cu aer condiționat și TV în toate camerele. La etajul hotelului este un apartament cu 4 camere și un hol propriu, cu posibilitatea de izolare față de restul turiștilor. Noi am avut avantajul de a ,,experimenta” două camere ale apartamentului: o cameră pentru două persoane (nr. 2), destul de micuță dar drăguță, cu balcon dar dezavantajată de poziționare (toată ziua era soare iar aerul condiționat mergea într-una) iar apoi o cameră pentru trei persoane (nr. 3), mult mai mare, pe colț, mobilată modern, tot cu balcon și nu chiar așa de călduroasă. Singurul dezavantaj al apartamentului este acela că toate cele 4 camere au o singură baie comună. Dar eu cred că avantajul oferit de confortul din camerele 1,3 și 4 (mai puțin camera 2) compensează acest inconvenient. Iar pentru un grup de câteva familii este ideal. Chiar dacă nu am stat în ea, am văzut și o altă cameră a apartamentului (nr. 1) care mi s-a părut cea mai super: poziționarea pe celălalt colț al hotelului îi oferea avantajul de a fi pe umbră, avea și mobilă de bucătărie modernă și posibilitatea de a găti în cameră și o masă mare de sufragerie la care să poți savura în tihnă bucatele. Deoarece camera pe care o închiriasem era rezervată (aceasta fusese încă de la început condiția ca să obținem mutarea în camera 3), în ultima noapte am fost cazați într-o cameră obișnuită, de 3 persoane a hotelului, asemănătoare oricărei camere de hotel, cu paturi de o persoană, baie proprie, aer condiționat, frigider, televizor (am uitat să menționez că absolut toate camerele au televizor- mai mic sau mai mare și frigider), mai puțin balcon (toate camerele - mai puțin apartamentul - sunt fără balcon, din păcate). Ceea ce nu mi-a plăcut aici (poate pentru că știam deja cum a fost în apartament) este faptul că aerul condiționat bătea direct pe paturi iar spațiul era cam mic. Toate băile sunt dotate cu duș și am avut apă caldă în permanență.

Pentru cei care doresc să își completeze o masă în cameră, hotelul oferă avantajul că fiind situat lângă complex, ai foarte aproape două alimentări, cofetărie, tarabe cu fructe și legume etc. De asemenea dimineața ai posibilitatea de a procura rapid ziarele de la chioșcul de presă. Ca un dezavantaj aș menționa faptul că hotelul nu are restaurant propriu (dar sunt suficiente în apropiere – dar nu atât de aproape încât să nu poți dormi noaptea din cauza muzicii și a gălăgiei, zona este liniștită) și deține o curte foarte micuță (în curtea interioară sunt parcările) și în consecință nu ai unde să faci un grătar (în schimb ai unde parca). Tot în curte se află încă un corp al hotelului dar nu pot să spun prea multe despre condițiile de cazare oferite fiindcă nu am fost acolo. Din câte am înțeles de la recepție sunt câte 2 camere dotate cu aer condiționat și TV la un grup sanitar iar tarifele de cazare sunt mai mici (când am ajuns noi toate camerele erau ocupate acolo).

De la hotel și până la plajă nu faci mai mult de 5 minute pe jos iar condițiile pe plajă sunt foarte bune (plajă destul de lată, cu nisip fin iar apa fără pietre) fiind dealtfel considerată plaja centrală.

Dacă v-ați hotărât să vă petreceți concediul pe litoralul românesc, nu tânjiți după curte și sunteți hotărâți să nu gătiți nimic (doar sunteți în concediu doamnelor!), vă recomand prietenește hotelul Jiul din Eforie Sud.

Trimis de vanda in 26.07.12 00:43:31
Validat / Publicat: 26.07.12 08:07:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD. A mai fost în/la: neptun, saturn, venus, olimp, brașov, sovata, delta dunării

VIZUALIZĂRI: 3963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vanda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 partea laterală a hotelului Jiul - Eforie Sud (camera 3 a așa-zisului apartament, pe colț, cu vedere spre ambele părți) iar la parter recepția.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

• Alte impresii din această RUBRICĂJiul Hotel: