ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2012
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 18.07.11
AUG-2011

Eforie Sud – vila Adda

Acum trei ani am fost împreună cu prietenii noștri la Eforie Sud și ne-am cazat la vila Adda. Deoarece preferăm să facem plajă în partea de nord a stațiunii, am căutat o zonă cât mai aproape de faleză. Așa am ajuns pe străduța pe care se află vila ADDA uitându-ne după cazare când un localnic ne-a abordat și ne-a pus în legătură cu proprietarul. Am închiriat apartamentul aflat la mansardă (etajul 2 ar veni): 2 dormitoare - unul cu un pat matrimonial și fereastra spre mare, de unde puteai privi dimineața răsăritul iar celălalt cu 2 paturi de o persoană (gândit probabil pentru cazarea copiilor) – un living cu o canapea, măsuță, frigider, aer condiționat, TV (l-am mutat noi din dormitorul matrimonial, să avem acces toți la el și să nu deranjeze pe cei care dorm) și o grindă joasă în care tot dădeam cu capul chiar dacă știam că e acolo și trebuie să ne ferim (dar de ce ne-am mai aminti noi astăzi și de ce ne-am mai fi amuzat?) și baia, cu duș și fereastră (nu aerisire!).

În 2010 am revenit pentru cazare tot la vila Adda dar cum nu făcusem rezervare din timp (nu sunt adepta rezervărilor atâta vreme cât nu știu prețurile practicate și nu pot negocia) nu am găsit cameră liberă dar acest aspect nu ne-a creat nici un fel de problemă pentru că oferte de cazare găsești oricând în Eforie Sud. De fapt inițial la vila Adda a fost o cameră liberă dar până să ne hotărâm dacă o vrem sau nu (din cauza prețului), s-a închiriat deja.

Anul trecut (2011) în schimb am găsit cazare tot la vila Adda, la parter, într-o cameră pentru 3 persoane orientată spre nord, răcoroasă de nici nu a fost nevoie să pornim aerul condiționat (abia acum am realizat ce importantă este orientarea camerei). Vila are parter, etaj și mansarda la care este apartamentul. La parter sunt 4 camere (2 cu paturi pentru 3 persoane – orientate spre nord) și 2 pentru 2 persoane (orientate spre sud). La fel și la etaj. În camera noastră am avut un pat matrimonial și încă un pat de o persoană, frigider, TV, aer condiționat, baie proprie și balcon. Am înțeles că toate camerele au aceeași dotare, mai puțin balconul. Pe hol la parter am avut la dispoziție un dozator de apă (așa că nu a trebuit nici măcar să mai încălzim apa de cafea) iar pe holul de la etaj un cuptor cu microunde. În curte este amenajat un foișor cu masă, scaune și un reșou electric (mai puțin oale și articole de bucătărie) unde puteai încălzi sau chiar găti (nu a fost cazul meu, măcar în concediu să uit de grijile bucătăritului) și încă un pavilion chiar spre stradă, care, din câte mi-am dat eu seama nu prea era folosit fiind poziționat spre soare. Deoarece pe străzile din Eforie Sud se plătește parcarea, proprietarul vilei a sacrificat o parte din spațiul curții și a amenajat 6 locuri de parcare pentru clienții săi. În fiecare zi până la prânz era prezentă camerista dar, ceea ce mi-a plăcut, nu te deranja ca să facă curat (ca la hotel) decât la solicitarea și în prezența ta. Mi-a plăcut foarte mult faptul că nu ne-am simțit urmăriți și supravegheați în permanență și am putut să ne destindem liniștiți.

Deoarece am stat 9 nopți iar camera a fost liberă doar 7 (făcuse cineva rezervare dinainte), ultimele 2 nopți ne-am mutat într-o cameră de 2 persoane de la etaj (ne spusese proprietarul încă de la început de acest incovenient). Pe una dintre ferestre (cea de deasupra patului) se vedea mai de departe marea. Și de această dată camera a fost foarte frumos amenajată dar pe parcurs am început să observăm inconvenientele (spre norocul nostru a fost vorba doar de 2 nopți): orientată spre sud, deci mult mai călduroasă și am folosit destul de mult aerul condiționat; nu am avut balcon și în cameră și în perne era impregnat mirosul de țigară (probabil de la cei ce au stat înaintea noastră); baia, dealtfel foarte mică - n-aveai loc nici să te învârți iar dacă făceai duș udai hârtia igienică - nu avea nici fereastră, nici aerisire, așa că degeaba închideai ușa că oricum mirosul îți venea în cameră; calitatea saltelelor patului matrimonial era foarte proastă, tari de te dureau oasele (spre deosebire de cele din prima cameră care au fost super). Abia atunci când ajungi să te lovești de probleme ajungi să realizezi anumite lucruri. Nu m-aș fi gândit până atunci la posibilitatea acestor incoveniente, camera arăta la prima vedere foarte frumos și am ajuns să mă bucur că nu a trebuit să stau tot sejurul, de la început în camera asta. De aceea vă sfătuiesc să fiți atenți când vă cazați la un particular la unele aspecte aparent minore, pe care le-am învățat pe propria piele și vi le-am sesizat în articolul ,,Eforie Sud – locul potrivit pentru un concediu reușit”.

În consecință să știți că anul acesta voi merge la mare tot la vila Adda pentru că este situată într-o zonă foarte bună, liniștită, aproape de plajă, de centrul comercial, însă sunt mai precaută și, ca să nu nimeresc într-o cameră neconfortabilă, mi-am făcut rezervare într-o cameră care mi-a plăcut. Vă sfătuiesc și pe dvs să mergeți acolo și să vă scrieți apoi impresiile. Concediu plăcut!

Trimis de vanda in 26.07.12 00:18:28
Validat / Publicat: 26.07.12 05:14:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD. A mai fost în/la: neptun, olimp, saturn, venus, brașov, sovata, delta dunării

VIZUALIZĂRI: 9295 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vanda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imagine din stradă a vilei: loc de parcare, curte (nu prea se vede în poză) și camerele orientate spre sud. Primele geamuri de la etaj, din dreapta sunt cele din a doua cameră, fără baie cu geam

Cata-Lina [09.06.15 12:01:40] »

Buna. Dupa harta nu imi dau seama exact unde este pozitionata. As vrea sa imi spui daca este parc in apropiere.

Mersi/

maria55 † [09.06.15 14:08:37] »

@Cata-Lina - Vila Adda, are o pozitie f buna! Este la 50-70m de faleza statiunii... insa... in apropierea vilei an de an pe un teren viran, primaria inchiriaza locul unei firme care amplaseaza "balciul" cu calusei, trenulete, etc., ceea ce nu ar fi deranjant!

Pana la urma un parc de distractii, in contextul in care aveti si copii, nu ar trebui sa fie deranjant... ceea ce este greu de suportat este muzica, manele, mai pe romaneste, muzica ce razbate din difuzoare la maxim...

Nu stiu daca si anul acesta vor amplasa balciul, inca nu-i nicio miscare pe acolo...insa din multele vile existente, asta ar fi una pe care nu o recomand...

Cata-Lina, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂVila Adda: