ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2012
ÎNSCRIS: 03.08.08
JUL-2012

Transfer Aeroport

Am considerat ca este important sa stim cum se poate asigura legatura dintre Benalmadena (sau Torremolinos) si aeroportul din Malaga.

Pentru mine a fost un punct important la intoarcere (la sosire aveam masina inchiriata direct din aeroport, dar am inchiriat-o doar 7 zile din 10).

Initial am vrut sa fac o rezervare la una din companiile care asigura transferul intre aeroport si statiunile de pe Costa del Sol (vezi www.malagatransfer. co. uk si www.malagaholidays.com). M-ar fi costat 50 de EUR pentru 5 persoane, poate nu exagerat, dar m-am gandit ca ar fi bine sa mai studiez local ce solutii sunt. O problema era si ca eram 5 persoane si nu am fi incaput intr-un taxi obisnuit (care arein mod normal 5 locuri din care unul e ocupat de sofer). Bine, solutia cu taxi-ul este mai fiabila la plecare, caci la sosire in aeroport peste tot taximetristii incearca sa profite de situatie.

Mai citisem ca o varianta ar fi sa iei autobuzul pana la gara Arroyo de Miel si apoi trenul spre aeroport, dar mi s-a parut relativ incomoda.

Intr-una din zile am intrebat la receptie, iar receptionerul dragut mi-a dat un pliant cu noul autobuz (Linia 128), infiintat anul acesta (2012), care face legatura intre statiuni (Benalmadena si Torremolinos) si aeroport. Am cautat pe net si am gasit ca pretul este 3,5 EUR si m-am oprit asupra acestei solutii.

E adevarat ca mi-a fost un pic de teama, daca este foarte aglomerat si nu mai avem locuri, daca se taxeaza separat fiecare bagaj, etc.

Toate temerile mele au fost inlaturate, autobuzul este din cele cu burduf (mai lungi nu se poate :) ) iar cand ne-am urcat noi mai erau in autobuz doar 6 persoane. Pe parcurs au mai urcat vreo 3, deci autobuzul era cam gol. Totusi trebuie tinut seama de faptul ca fiind o linie nou infiintata nu stia foarte multa lume de existenta ei. Si sa mai adaug ca era la inceputul lui iulie.

Autobuzul mai era dotat si cu un rastel pentru bagaje, o optiune care mi s-a parut destul de interesanta. Drumul a durat aproape o ora din locatia noastra (din dreptul hotelului Bali statia Antonio Machado)

Iata si link-ul de pe site-ul oficial, de unde puteti afla orarul (atentie orarul este dat pentru capetele traseului nu pentru fiecare statie in parte) cat si statiile in care opreste acest autobuz:

[3]http://www.ctmam.es/noticias/284[/#]

Sper ca postul meu sa fie de folos celor ce calatoresc in aceasta zona.

Trimis de Dabator in 25.07.12 21:28:26
Validat / Publicat: 26.07.12 08:43:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dabator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.12 08:43:30]

Mutat la rubrica "Descopera Malaga" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Paunescu DElia
[17.06.14 00:44:02]

@Dabator: @Dabator: Buna seara, va multumesc pentru sfat, dar am o rugaminte la dumneavoastra; unde este statia lui 128 la aeroport, adica are statie comuna cu celalalte autobuze care merg in Malaga

Este linie directa pana in Torremolinos?

Cum ma orientez pentru statia hotelului meu adica apartamentele Remedios intreb soferul unde trebui coborat

Va multumesc inca o data pentru ajutor

Costi
[17.06.14 00:55:30]

@Paunescu DElia:

O soluție mai comodă, mai rapidă și mai ieftină este trenul despre care am scris aici.

Stația pentru aeroport este chiar în interiorul aeroportului, iar în Torremolinos este chiar în centru.

Dabator, Paunescu DElia
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Malaga: