ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2012
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 20.10.09
JUL-2012

Conditii excelente

Pentru ca anul acesta nu aveam voie la soarele de la mare, am decis sa ne orientam catre un concediu la munte. Asa am ajuns sa rezervam un sejur de 7 nopti la hotelul Romerhof din Fusch An Der Grossglocknerstrasse (evident, dupa zile intregi de cautari printre hotelurile din zona Salzburg). Ne-am documentat despre zona si posibilitatile de distractie din zona si apoi am pornit la drum.

Drumul: am ales sa plec seara, pt. ca pe de o parte sa putem profita de fiecare zi a sejurului, pe de alta parte sa evit drumul ziua, prin caldurile astea mari. Traseul ales: Cluj-> Oradea -> Szolnok -> Budapesta -> Gyor -> Wiener Neustadt -> Eisenstadt -> Leoben -> - Fusch An Der Grossglocknerstrasse, cca 1050 km, parte din ei pe autostrada. Am ales acest traseu, pt. ca trecea printr-o zona mult mai interesanta (in apropiere de Graz) decat autostrada catre Salzburg si NU am regretat alegerea. Am cumparat in Bors vigneta de Ungaria, valabila pt. 1 luna (88 lei), ca sa fie valabila si la intoarcere, iar la intrarea in Austria, am cumparat vigneta necesara in Austria (8 EUR pt. zece zile). Drum parcurs dintr-o bucata, fara incidente/probleme. La intoarcere, am ales traseul Fusch-> Fieberbrunn -> Salzburg (vizitare oras) -> Viena (vizitare Schonbrunn + Zoo) -> Parndorf -> Gyor-> Szolnok -> Oradea -> Cluj. Am alimentat cu benzina la 1,39 -1,46 EUR/l, in Austria.

Hotelul: Desi vazusem pozele pe net, ma asteptam sa fie mai "necajit" stiind ca pe net se pun poze care sa te atraga (noi am stat in corpul principal al hotelului). RECOMAND linistit acest hotel oricui doreste un sejur reusit in muntii din Austria. Camera a fost super ok, cu LCD Samsung, mobilier modern, seif in camera, baie mare, prosoape schimbate de cate ori le-am lasat pe jos in baie, curatenie zilnica in camere. Zona SPA este foarte ok, am profitat din plin de ea (3 saune, dusuri cu hidromasaj, zona de relaxare si piscina interioara cu jet de apa... iar orarul de functionare super ok: 8-22), iar in aceasta zona curatenia se facea in fiecare dimineata. de la receptie se pot lua prosoape de baie pt. piscina, de cate roi se doreste, iar cele folosite se lasa in cosuri special amenajate in zona SPA. Iaz-ul exterior si zona din gradina hotelului arata super bine, din pacate insa nu am putut folosi piscina exterioara, din cauza temperaturii de afara (tot sejurul am avut parte de ploi zilnice si de temperaturi de 12-18 grade). Zona de agrement din hotel cuprinde o sala de forte, o alta sala cu masa de tenis + biliard + darts + joc nintendo pe TV (asta parea cam inghesuita... insa era destul de ok) la care accesul era gratuit. Parcarea hoteluilui este suficient de mare si este gratuita. Tot hotelul arata foarte bine, iar personalul se comporta exemplar. Ca si minus: dimineata la ora 7:30 bate clopotul din biserica alaturata hotelului (pt. noi era chiar ok... pt. ca astfel reuseam sa plecam pe traseu, la timp)

Masa: Am ales varianta cu demipensiune, din comoditate, insa pot spune ca nu am regretat alegerea. Micul dejun (7:00-10:00) era de tip bufet suedez si avea oua (ochiuri/omleta cu ce doreai, facute pe loc), sunca prajita, 5-6 feluri de mezeluri, branzeturi, legume, cereale, lapte, cafea, cacao, 3-4 feluri de gemuri, miere, 5-6 feluri de paine, 4-5 feluri de prajituri, 2-3 feluri de fructe, compoturi, sucuri, apa. La pranz puteai comanda mancaruri din meniu, noi am luat odata supa de gulyas si a fost excelenta, la un pret super ok (3,6 EUR). Cina se servea de la ora 18:00 la 20:30 si era delicioasa. Au fost mai multe zile in care era de tip bufet, cu 4-5 feluri de carne pregatite in diverse forme, cu paste, 5-6 feluri de garnitura, salate cat cuprinde, paine de toate felurile, apritive reci (deobicei salata de oua sau salata cu paste si sunca, prajituri de mai multe feluri, inghetata, fructe... iar bauturile se comandau separat (3,5 EUR o sticla de 750 ml de apa minerala). In zilele cu meniu fix, puteai manca aperitiv de la bufet, iar felul principal era cel ales (din 3-4 variante) cu o seara inainte. Supa era mereu la bufet (cat doreai), iar pt. copii era in fiecare seara bufet, cu 2-3 variante de mancare. Pot spune ca mancarea a fost delicioasa, la acest hotel. Pe linga restaurantul in care se servea masa, mai este un bar, o crama si 2 zona de cafenea (una interioara si una exterioara), unde poti sa savurezi o cafea. Inolul hotelului este un avizier, pe care se gasesc o sumedenie de informatii utile (de la vreme pana la traseele din zona) si un calculator conectat la internet (se poate folosi gratuit de catre oaspetii hotelului), iar la receptie (unde se vorbeste o engleze fara cusur) sunt o sumedenie de pliante care te pot ajuta in planificarea activitatilor din sejur. La plecare am primit cadou o sticla de vin, cu brandul hotelului...

Activitatile din zona: Desi ne documentasem inainte de plecarea din Cluj, am solicitat si parerea celora de la receptie si ni s-a confirmat ca cea mai avantajoasa solutie este achizitionarea unor carduri Hohe Tauern Card (46 EUR/adult, 23 EUR/copil), care asigura accesul gratuit la cca 160 de atractii din zona hotelului. Am luat acest carduri si pot spune ca am facut o afacere foarte buna avand in vedere programul pe care ni l-am facut. Pe linga acest card, am primit un formular de la receptia hotelului, cu care puteam beneficia de reduceri la diverse activitati din zona (inlusiv la inchirierea de biciclete de la magazinul hotelului), insa pe acesta nu am apucat sa-l folosim. In prima zi, am urcat pe muntele Glockner, din apropiere, unde este cea mai inalta sosea din Europa si unde era si ghetarul cu acelasi nume. Am alocat toata ziua acestei activitati (am vizitat si muzeele de linga ghetar) si am reusit sa ajungem la timp inapoi la hotel, pt. cina + baia in piscina (accesul a fost gratuit in baza cardului Hohe Tauern = HT). A doua zi, am vizitat localitatea Zell am See, unde am profitat de vremea buna si am facut si o plimbare cu vaporasul pe cel mai curat lac din Europa si am si urcat cu telecabina, pana pe varful din apropierea localitatii (vaporasul si telecabina au fost contra cost... 28 EUR/pers). Dupa plimbarea de munte, am plecat sa vizitam gradina zoologica din Fusch (gratuita cu cardul HT) si apoi am mai prins si cina la hotel + baia in piscina. In a treia zi, am vizitat zona Saalbach (parc aventura, piscina K'ptn Hook, parc de sculpturi si de "utilizare/directionare" a apei curgatoare, si ne-am relaxat apoi (intrarea gratuita in baza cardului HT) la piscina acoperita din Mittersill. A patra zi am vizita zona Gastein Dorfgastein, Bad Gastein si Bad Hofgastein) unde am folosit cardul HT pt. acces gratuit cu telecabine + bai termale (interioare+exterioare). In ziua a 5-a, am vizitat cascada Krimml (gratuit in baza cardului HT) si parcul de apa din zona cascadei. In a 6-a zi am fost in Kaprun, unde am vizitat cheile Sigmund-Thun + muzeul de automobile ( (gratuite cu cardul HT), apoi am mers sa ne dam cu Roller coasterul din localitate (9,5 EUR/adult). Am incehiat ziua cu o baie in piscina acoperita din Zell am See (evident, gratuit in baza cardului HT). In a 7-a zi am plecat cu bagaje cu tot, catre Salzburg, iar dupa vizitarea orasului, am inpotat la Viena.

Pot spune ca a fost un sejur foarte activ si mult mai reusit decat ma asteptam. Evident ca vom mai merge in astfel de concedii, insa sa vedem si alte zone ale Austriei... vara.

Trimis de atti_sz in 25.07.12 17:55:05
Validat / Publicat: 25.07.12 18:57:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 2871 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (atti_sz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Catre Grossglocknerstrasse
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[26.07.12 07:40:52]

te rog frumos, sa nu uiti sa pui si poze.

[26.07.12 09:20:56]

Azi fac selectia din cele peste 1400 de poze... si am sa le postez.

[26.07.12 11:00:33]

evident ca Austria este mai ,,placuta'' vara si de aceea doresc sa mai merg doar vara acolo.Asa nu ai parte de capriciile naturii .Poti sa imi spui de unde ai cumparat acel card, cam ce distanta a fost de la pensiune pana la Zell am See? In Mittersil chiar la sosea am vazut un camping de rulote si in Fugen exista acel aquaparc http://www.erlebnistherme-zillertal. at/., nu stiu despre care piscina acoperita din Mittersil vorbesti, poti scrie mai multe detalii? multumesc.

[26.07.12 11:53:46]

Cardul l-am cumparat de la receptia hotelului Romerhof, insa era disponibil si la toate punctele de informare. De la hotel, pana in Zell am See sunt ~ 10 km.

Piscina acoperita este in centrul localitatii Mittersill, chiar linga Sporthotel, o piscina acoperita cu un topogan de apa, jacuzii, saune, etc.

[26.07.12 14:56:46]

doamne, ce poze, of, de-abia imi revenisem. Rw. pus la favorite, multumesc. Si ca sa imi treaca dorul am sa ma plimb langa Kusadasi prin Milli Park.

[26.07.12 15:11:08]

Vin cu seria a doua de poze... e greu sa le selectez... pt. ca sunt multe si majoritatea sunt superbe!!!

saxonul
    [26.07.12 15:31:58]

@atti_sz:

Din poze vad ca ati avut vreme ploioasa. Ati vazut soarele macar o zi?

Eu plec in august si sper sa prind vreme ceva mai insorita.

[26.07.12 15:39:22]

In cursul acestui sejur, am mai invatat un lucru: nu exista vremea rea... Daca ati fi vazut cata lume era pe vremea ploioasa care ne-a insotit... ati fi zis ca e cea mai buna vreme. Si chiar asa si era... mentalitatea multimii de turisti nordici, este aceea ca nu exista vremea rea... ci doar LENE. erau cu copii, cu carucioare, cu rucsacuri... oameni simplii, oameni de afaceri, orice categorie... natie... era pe munte, la vizitat.

Si ca sa iti si raspund: zilnic am avut 2-3 ore de ploaie, insa am avut parte si de vreme cu soare, iar temperaturile erau undeva in plaja 12-20 grade. (vremea a fost IDEALA pt. mine)

[26.07.12 15:48:13]

super, 20 grade, cand ma gandesc ca eu ma coc acum la 39 grade.

[26.07.12 16:50:10]

Gata, am terminat de urcat pozele... a fost foarte greu sa ma rezum la ~ 200 din cele peste 1400 de poze facute.

Cum va spuneam: am prins vremea ideala, cazarea extraordinara, iar zona este... superba.

Concediu placut tutror.

[27.07.12 07:31:33]

ati vizitat niste locuri minunate, felicitari pt. impresii si poze.

adryana, atti_sz, bessondm, saxonul
    Alte impresii din această RUBRICĂRomerhof Hotel [Fusch]: