ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2009
[?] AD. + 1 COPII

Foarte nemulțumit

ARTICOL ARHIVAT

ADIO bulgaria!

Pentru noi a fost primul si ultimul sejur in bulgaria. Am ales bulgaria pentru ca avem copil mic si am vrut undeva mai aproape, dar regret. Am avut sansa sa vad in anii anteriori italia, austria, elvetia si nu se compara nici pe departe ca si calitate cu ce am trait la bulgari

Voi incepe cu aspectele pozitive totusi:

- parcarea - care era pazita

- plaja curata, dar trebuia sa fii foarte atent si sa soliciti tichetul dupa ce plateai sezlongul si umbrela, altfel cel care incasa se facea ca ploua si exista riscul ca dupa-amiaza sa iti solicite iar sa platesti

- apa marii curata

- piscinele curate si pe alese

Ce a lasat de dorit...

- serviciile din camera: nu schimbau intotdeauna prosoapele, hartia igienica era inlocuita doar cand ramaneai efectiv fara (noroc ca am avut de acasa), despre animalute realizate din prosop pe pat... noi nu am avut noroc, lenjeria a fost schimbata doar o data in cele 10 zile, in fine servicii in camera cam de nota 7

- masa: pentru noi a fost foarte nasol - aproape ca nu gaseai mancare care sa nu fie condimentata (pana si pestele era foarte condimentat), mancarea reciclabila sau mai bine zis ultra reciclabila (ex: in salata de la amiaza gaseai rosii *rasuflate* de dimineata sau in una din zile varza era amestecata cu fasole etc) ; au fost zile cand fructele nu aratau deloc grozav, prajiturile *chimice* si foarte insiropate cu zahar, prin urmare foarte dulci

- bauturile nealcoolice erau de fapt niste sucuri foarte dulci, iar daca voiai o bautura mai buna era de preferat barul din interior

IN CONCLUZIE, ADIO BULGARIA!!

Trimis de irina mihaela in 01.08.09 00:15:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irina mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

SORIN1970
[01.08.09 12:20:55]

Buna

Ai pus 25% la bucatarie...

Sunt curios 25% fata de bucataria din elvetia sau austria? Tot de curiozitate: cat costa un pranz in austria sau elvetia? Ca de conceptul "bufet suedez" nu cred ca poate fi vorba... Trebuie acordate circumstante atenuante bulgarilor. Ei totusi au reusit mult mai mult in domeniul turismului in comparatie cu noi. Iar comparatia dintre ei si Austria si Elvetia e totusi greu de facut.

Cu stima

corina75
[01.08.09 12:34:53]

Sunt f mirata ce scrii de Miramar... Noi am fost anul trecut si ne-a placut, adica mancarea era pe toate gusturile

Ori e criza si fac rabat la calitate, ori comparam mere cu pere... cum zice si Sorin mai sus...

[01.08.09 18:27:14]

buna din nou

parerile d-voastra sunt absolut pertinente. sunt de acord ca nu se poate face comparatie si m-am straduit pe parcursul sejurului sa nici nu o fac, insa din pacate, desi au facut progrese fata de noi, nu a fost pe masura asteptarilor.

am ales miramar in urma recomandarilor mai multor persoane, dar lucrurile nu au fost asa cum mi-au fost prezentate.

pentru a ma intelege mai bine va voi da si alte detalii:

- familia cu care am mai fost a fost atenta cu camerista, dar aceasta a doua zi nu a mai intrat nici macar pt a ridica sacul din cos. am stat in romania la diferite hoteluri si erau mult mai atenti cu curatenia

- animatia pentru copii, desi se straduiau era destul de slabuta

- in una dintre zile a plouat si la toate intrarile erau pentru sters asezate prosoape pe care le ofereau pentru piscina (nu cred ca le mai foloseau, dar totusi...)

- in ceea ce priveste mancarea, asta e parerea mea, gusturile nu se discuta... am precizat ca nu mi-a placut in primul rand pentru ca nu mi s-a parut corect sa fie aproape toate felurile condimentate; degeaba aveam zeci de feluri de mancare daca nu puteam manca nici unul. e adevarat ca nu se poate arunca mancarea si tb reciclata, dar uneori intreceau orice limita: combinatia varza cu fasole nu cred ca e una foarte fericita; ideea e ca prefer sa mananc ca sa traiesc si nu sa traiesc ca sa mananc;

- sigur ca decat algele de la noi... e mai bine

- in fine, cred ca la banii pe care i-am dat se putea mai mult.

toate cele bune

voyager
[01.08.09 18:48:06]

sa nu te superi pe mine, nu stiu cati bani ai dat pe sejur, dar intuitia-mi spune ca-i foarte probabil ca la banii acestia in 99% din cazuri sa primesti (mult) MAI PUTIN.

pufi73
[01.08.09 22:14:42]

chiar ma mira postarea ta (fara a-ti contesta opiniile exprimate, subiectivitatea e acceptata aici), daca nu in privinta mancarii - unde gusturile nu se discuta, in ceea ce priveste curatenia chiar ma uimesti: noi am fost in iunie si nu am avut absolut nimic de reprosat in privinta curateniei, camera curatata temeinic zilnic, prosoape schimbate de cate ori a fost cazul, lenjeria schimbata la 2 zile, baia luna, impecabil si pe holuri si pe aleile hotelului + piscine etc...

[04.08.09 19:17:57]

Eu am fost si anul trecut si anul acesta la Miramar. Adevarul e ca anul trecut am fost mai incantata decat acum. Anul trecut se faceau niste discoteci dragute pentru copii, anul asta nu prea. Anul trecut animalute din prosoape pe pat, anul asta, nu.

La mancarea pentru copii, mai incape... Iar ce mai deranjat cel mai tare - copilul meu s-a imbolnavit, iar medicul hotelului nu a vrut nici sa se uite la el in gat fara 100eur!

pufi73
[04.08.09 19:22:42]

Ehe, in privinta dr pot confirma ce a spus florinas, pretul n-ar fi nimic (198leva/consultatia), pana la urma e particular, dar macar daca ar fi competent, ceea ce pot nega cu tarie. Asa ca puteti evita necazul cu medicul mergand pana in Obzor...

corina75
[04.08.09 20:24:25]

eu nu sunt medic, dar de cand cu cel mic am citit si patit multe, asa incat nu plec de acasa asa departe fara un Augmentin la mine... antibioticul bun la orice si infinit mai ieftin decat orice doctor de acolo.

De ce sa risc sa umblu cu copilul pe nu stiu unde? face febra... asta e antidotul...

Stiu ca multi nu vor fi de acord cu mine, sunt unii care nici nu vor sa auda de antibiotice, dar la copii nu e de gluma, si prefer sa ii dau o data degeaba decat sa faca niste complicatii urate...

asta e parerea mea... nu trebuie sa fiti de acord

[05.08.09 13:25:43]

A! De competenta domnului dr. (indian cred) m-am prins din prima cand a zis sa nu-i dau mai multe feluri de antitermice ca poate sa-i scada temperatura sub cea normala. Si ce sa faci cand copilul merge spre 40 de gr., si nu-i scade cu una? (vedeti ca de algocalmin/ novocalmin bulgarii n-au auzit, asa ca luati-va de acasa).

Dar nici in Varna (unde am ajuns pana la urma, nu-i mai bine). Acolo dr. a zis ca fetita are rosu in gat si i-a dat augumentin (aviz amatorilor). Dupa 2 zile de augumentin fetita nu mai putea sa bea nici apa. Noroc ca veneam deja acasa si am dus-o direct la urgente unde mi s-a spus ca a facut stomatita (afte) si augumentinul face mai rau, tratamentul fiind doar local.

claudia_a*
[07.08.09 08:30:21]

Imi pare rau ca aud asa ceva despre Miramar... noi am fost in iulie si am foarte incantati! Pentru a intari convingerea ca la ei este mai bine... am fost imediat in Sinaia, unde am avut un concediu jalnic!

Parerea mea este ca daca ai avut probleme cu curatenia in camera... puteai sa mergi foarte simplu la receptie si sa "raportezi"; sunt convinsa ca receptia nu stia ca femeia de servici nu isi face treaba! Sunt convinsa ca acest caz nu e specific pentru Miramar!

Referitor la mancare - gratarele pe care le-am mancat noi (si care erau zilnic) nu aveau nici macar sare (deci puteau fi adaptate la copii); puteau fi asezonate cu salate foarte multe, branza de toate felurile dimineata si seara; pizza servita seara era un deliciu - o faceau in fata ta -... Erau multe compoturi, fructe (daca uneori pepenele parea taiat demult, alegeai altceva: piersici, caise, cirese, kiwi, portocale...)... oricat de pretentios si carcotas poti fi, imposibil sa nu gasesti ceva de mancare...

Plus ca plaja este superba si apa curata si limpede... mergi macar o zi la mare la noi si pleci alergand!

Desigur ca daca iti permiti sa mergi in alte tari atunci comparatia poate nu mai poate fi facuta... insa noi am fost multumiti ca e aproape de casa si conditii foarte bune...

[11.08.09 13:31:31]

Nu inteleg, vine neamtu si este multumit de conditii si de mancare, dupa care vine o familie de romani si spune "frate astia sunt praf sa vezi ce am vazut eu in Austria si Elvetia" - cand ei defapt sunt niste [...]

[...]

[...] = termeni innaceptabili pe acest site; sters de webmaster

[11.08.09 13:48:09]

?! ...si eu care credeam ca asta este un forum unde lumea isi povesteste civilizat experientele....

[11.08.09 13:52:44]

florinas: imi place sa cred ca majoritatea avem aceleasi sperante si asteptari.

Nu putem fi non-stop si simultan cu ochii peste tot, dar te asigur ca nu tolerez asemenea termeni si astfel de adresari pe site.

[11.08.09 13:59:06]

multumesc.apreciez

[11.08.09 14:02:26]

Imi cer scuze se pare ca am fost un pic cam dur !

[11.08.09 14:11:27]

apreciez, la randul meu, scuzele, predaunicu. Sunt rare si o dovada de caracter.

[11.08.09 23:45:54]

din pacate tocmai o atitudine de acest gen (vezi predaunicu) face diferenta dintre impresiile mele si ale tale.

nu cred ca e corect sa fiu taxata pentru ca am avut sansa sa mai vad si altceva

pentru a satisface curiozitatea unora, cu aceeasi suma as fi putut alege un sejur de 7 zile in italia (cu cele trei mese incluse), insa asa cum am mai precizat , faptul ca am un copil foarte mic m-a determinat sa merg undeva mai aproape

mi-am propus sa nu raspund provocarilor dar...

cred ca ar fi civilizat sa ne respectam, sa mai imprumutam cate ceva de la *neamtu* despre care vorbeai, chiar daca suntem *doar o familie de romani*

[12.08.09 09:21:26]

Ai dreptate am fos un pic mai dur, dar daca ma uit la toate parerile spuse despre acest hotel 95% sunt favorabile, deci in concluzie cred ca esti o persoana foarte greu de multumit pentru ca altfel nu inteleg. Eu am fost la acest hotel impreuna cu 4 familii si toti au avut numai cuvinte de lauda la adresa acestui hotel incepand de la mancare si pana la servici.

[12.08.09 11:34:46]

"probabil si eu sunt mai greu de multumit" Eu am fost de 2 ori acolo, si lucrurile pozitive care mi-au ramas in cap sunt:

- camerele spatioase si curate

- piscinele curate

- plaja ok (mai ales in sensul ca nu e inghesuiala, poti sa-ti lasi copilul sa alerge cativa metri, fara frica ca nu-l mai gasesti).

In rest cum am mai spus... mai incape, mai ales ca nu e tocmai ieftin.

Ceea ce am vrut eu sa spun de fapt e ca scopul acestui forum cred ca tocmai asta e, sa auzim diverse pareri de la oameni mai putin sau mai greu de multumit, si tocmai, daca au termene de comparatie e si mai ok. Un student care se duce prima data la mare si merge la Costinesti sau Eforie zice ca e super, si nu intelege ce problema avem noi astia mai in varsta, si cu copii.

Sau poate chiar acelasi om, care merge in acelasi loc poate sa se loveasca de o problema sau nu (cazul meu: in primul an nu am avut nevoie de medic, in al doilea s-a intamplat).

In fine, sunt mai multi factori care determina o parere, oamenii nu sunt la fel, dar asta nu inseamna ca trebuie sa aruncam cu pietre in cei ce nu sunt ca noi, si nu au aceeasi parere. Aici criticam locurile unde am fost si nu oamenii care-si spun parerea.

[13.08.09 00:04:27]

multumesc florinas

ai punctat foarte bine problema

[13.08.09 09:24:31]

Ai spus ca nu e tocmai ieftin pentru ca ai rezervat printr-o agentie scumpa.

Anul trecut am fost in Turcia si un prieten a facut o entorsa, am chemat un doctor si acel doctor nici nu a vrut sa se uite la picorul prietenului pana nu a platit 100 de euro.

Eu spun ca acest hotel, care se afla la 320 de Km de Bucuresti, la raportul calitate pret este mai mult decat OK si este perfect pentru o familie cu copii.

Apropo, copii s-au simtit bine?

[13.08.09 10:15:04]

aproximativ. Am o fetita de 2 ani si 3 luni si ne cam inebunea cu plictiseala, mai ales seara. Anul trecut se faceau niste minidiscoteci foarte dragute, cu animatori... erau punctul forte al zilei. Am prins si acum in vre-o 2 seri, dar erau mult mai slabe fata de anul trecut, asa ca mergeam in Obzor la parcurile de distractii. A! am mai incercat intr-o seara sa mergem la un spectacol pentru copii in sala de sus, unde fetita nea a rezistat cam 15 min. Bineinteles ca si aici depinde de copil, de varsta, etc. dar nu stiu ce copil are rabdare sa o asculte pe o tipa care tine un discurs de 15min, in 4 limbi.

Anul trecut eram si eu mai aproape de parerea ta, dar mi se pare ca s-a intamplat ceva intre timp... poate de vina o fi criza economica...

Peste 2 sapt vom merge si in Turcia, si vom vedea...

E bine stiut faza cu doctorul, desi tare sper sa n-avem nevoie. Oricum nu cred ca o sa ma obisnuiesc cu ideea ca: esti medic, vezi un copil bolnav, cu febra si intai ceri 100 de eur, si dupa aia mai vedem...

[13.08.09 10:19:32]

Drum bun si concediu placut !

magdalena
[22.01.10 18:17:39]

Irina, tu te astepti ca Bulgaria sa se compare cu Austria, Elvetia, etc??? Cine a vazut inainte lumea "civilizata" nu cred ca mai poate fi "satisfacut" de Bulgaria.....

Pentru mine e ok, in comparatie cu Romania si chiar cu Grecia pot spune.

Cand voi reveni in Bulgaria dupa ce fac inconjurul Europei, poate ca si eu voi fi dezamagita de bulgari.......

Per ansamblu e bine de evitat hotelurile sub 4 stele de peste tot in lume, oricum.

andutu
[16.05.10 10:37:11]

nu mi-am putut inchipui ca di la botsheni pot veni asemenea pareri.

indiralisa_26
[14.01.11 17:49:42]

nici mie nu-mi place ideea de mancare reciclata... adica trecand peste partea estetica care poate fi reimprospatat cu doua foi de varza si 3 frunze de patrunjel mi se pare normal sa fie aruncata si nu 'refreshuita'

in belgia la un hotel de 4 stele toata mancarea dar absolut toata cea care ramanea era Aruncata!! nu se dona cantinei saracilor, nu se dadea cainilor vagabonzi (nici macar caini nu aveau) si nici nu se permitea personalului sa o duca acasa desi erau multi amatori (nu ma refer la personalul belgian). stiu asta de la verisoara mea care lucra la bucataria hotelului unde am stat.

[21.02.11 20:43:47]

Oameni buni, o asigurare de sanatate pentru vacanta voastra e asa de ieftina, incat nu stiu de ce va bateti capul cu "doctorul care nu se uita la pacient decat pentru 100 euro".

Dar voua nu vi se pare normal sa platiti niste servicii medicale private? Parca si in Romania se platesc...

Iar saca nu vreti sa platiti mult, s-a inventat asigurarea de sanatate. Bafta!

[21.02.11 21:10:38]

Asadar in Belgia se arunca mancarea, nu se da la cantina sarcilor si asta e o dovada de civilizatie? Da, un belgian arunca in medie 8 kg de alimente, perisate sau nu, la gunoi, pe saptamana. Faceti socoteala cati oameni s-ar hrani cu aceste alimente in Africa, de ex. Parca Dzeu zice sa pretuim painea cea de toate zilele... mai ales in contextul crizei alimentare mondiale care ne bate la usa.

Doamnelor care vorbiti aici de reciclare, doresc sa va pun o intrebare retorica: cand aveti invitati la cina si ramane mancare nemancata, o aruncati? Sau o puneti in frigider? Rosiile + castravetii taiati la micul dejun, daca nu le-ati consumat, le aruncati? Sau le puneti in frigider?

[21.02.11 21:47:47]

@Alina M, cateva pasaje din ultimul tau ecou le-am sters, nu le consider potrivite aici si as ramane recunoascator daca te-ai limita doar la chestiuni legate de impresii fara a arunca sageti asupra altor utilizatori care doar isi exprima un punct de vedere.

indiralisa_26
[22.02.11 16:40:36]

alina m, nu comparam bucataria unui hotel de 4 stele cu bucataria noastra de acasa. acasa noi putem (sau nu) sa punem rosiile si castravetii ramase de la dejun si sa le mancam peste 5 ore dar hotelul nu poate expune clientilor sai 'niste rosii mai flescaite si o omleta gatita cu 10 ore in urma pe care sa o incorporeze in pilaful de la cina '; pur si simplu nu se fac lucruri de genul asta... nu la 4 stele poate la 1 stea, sau doua... (in tari in curs de dezvoltare)

deci in opinia mea aspectul asta al mancarii reciclate exprima un anume grad de civilizatie... al locului respectiv... al oamenilor care populeaza locul...

[25.02.11 20:43:29]

Webmaster, te rog sa-mi stergi si contul. Nu mai am nevoie de el. Merci.

[25.02.11 22:29:54]

@Alina M, parerea mea este sa te mai gandesti, nu cred ca este cea mai fericita optiune, si in definitiv nu cred ca are nimeni de castigat din acest lucru.

Contul ramane deocamdata activ, sper sa revii la sentimente mai bune si sa ne impartasesti si alte experiente asemanatoare celei de la Boryana

[26.02.11 18:18:13]

Multumesc de incurajare webmaster, sentimentele mele sunt foarte bune, dar nu sunt obisnuita sa mi se cenzureze parerile. Titulatura de "webmaster" iti permite sa cenzurezi cuvinte, reclame, etc dar nu opinii... nu? Cateodata opiniile exprimate pot fi si mai putin "dulci". Atata timp cat nu se foloseste un limbaj sub-urban si nu se refera la o persoana anume, cred ca cenzura ta a fost un pic excesiva. Asadar sentimentele mai bune, sper sa fie reciproce

[26.02.11 18:48:16]

@Alina M

Cand scrii:

E usor sa fii ipocrit atunci cand vrei sa epatezi

referindu-te la la un ecoul al altui utilizator eu cred ca jignesti si DA atunci intervin chiar daca iti place sau nu acest lucru.

Reiterez ultima rugaminte din ecoul anterior. Seara buna.

andutu, claudia_a*, florinas, indiralisa_26, irina mihaela, magdalena, predaunicu, pufi73, SORIN1970
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: