ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2012
ÎNSCRIS: 18.07.12
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

O vacanta minunata!

Am revenit in Turcia pentru a nu stiu cata oara. Obisnuim sa ne petrecem concediile in fiecare an in alta statiune. Noi le-am cam vazut pe toate. Recomand acest hotel pentru ca are de toate pentru toti. In comparatie cu alte hoteluri pot spune ca acesta mi s-a parut mult mai linistit. Am avut o camera in vila 17 parter cu piscina si pomi in jur. Era umbra dar si soare toata ziua, depinde unde doream sa ne asezam. Deoarece mai toata lumea face plaja la piscina proprie sau pe la mare, face sa nu para aglomeratie.

Piscina vilei este mare, cu sezlonguri mult mai multe decat era necesar, un bar mic intim chiar langa piscina iar cu 1-2 euro bacsis pe zi eram serviti direct pe sezlong sau pe marginea piscinei. In cele 14 zile cat am stat ne-au invatat turcii toate tabieturile si nu stiau cum sa ne faca mai bine pe plac. Nu faceam bine ochi dimineata si ne serveau cafeaua pe terasa. Este adevarat ca nu prea se descurca ei asa bine in engleza dar cat sa ne serveasca cu ce comandam era ok.

Marea era aproape dar cu pietre in apa, noi ne-am informat de acest lucru de acasa si am avut cu noi papuci de apa si am facut baie, inclusiv copilul, fara probleme. Nu ma pot exprima cu privire la locul de joaca pentru cei mici dar pentru copii de peste 10 ani este demential, toboganele sunt multe si spectaculoase, se aluneca pe colac asa ca se evita accidentarea. Ce ni s-a parut diferit fata de alte locuri este ca se poate manca inghetata Magnum liber peste tot.

Nu va speriati daca vi se cere cardul de la camera cand comandati la bar, nu se palteste doar pentru ca nu se pune bratara pe mana de all inclusiv mai apar unii amatori de la hotelurile din jur unde nu este conceptul de all inclusiv si astfel se face diferenta. Restaurantele a la carte nu sunt spectaculoase doar daca se doreste o cina mai putin galagioasa decat cea din restaurantul central. Sunt frumoase serile cu gala dinner cand se cere tinuta alb negru si mesele sunt aranjate in jurul piscinei. Atentie cu rezervarea unei mese, de pereferat este sa dati un bacsis unui chelner pentru a va rezerva o masa altfel riscati sa mancati la gramada cu rusi sau alte natii.

Magazinele sunt scumpe si nu merita, dar imediat la iesirea din hotel sunt multe alte magazine unde se poate negocia pretul. Pentru cei cu transport propriu sau chiar cu un taxi se poate ajunge la telecabina cu care se urca la peste 2000 m, costa 20 Euro dar platibili in lire. De sus peisajul este superb se vad toate statiunile din jur, merita tot efortul. Pentru amatorii de shopping la iesirea din Antalya spre Kemer este un Mall unde in luna august sunt mari reduceri 70% noi am gasit lucruri frumoase si de firma.

Pentru amatorii de tenis de camp, baza sportiva este super, terenuri pe zgura de calitate plus un magazin cu echipamente sportive Nike si Addidas la preturi acceptabile. A... uitam un amanunt, camerele din vilele fara piscina sunt mai ieftine dar foarte departe de plaja, restaurante, etc.

Sper sa va placa...

Trimis de Chicosu Elena in 24.07.12 14:10:42
Validat / Publicat: 24.07.12 15:12:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Cornelia Diamond, Susesi, Royal Wings, Papillon Zeugma, Concorde, Majestic Adakule, Pine Bay,

VIZUALIZĂRI: 2852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Chicosu Elena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.07.12 15:12:09]

@Chicosu Elena: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

lidiadanaila
[24.07.12 19:36:10]

Bine v-ati intors sanatosi!... si ma bucur ca ati gasit teren de tenis bun pentru fiul vostru!... este de tinut minte pe viitor acest hotel, mai cu seama ca dupa ce am fost la hoteluri mai mici unde simteai aglomeratia, parca as vrea mai multa liniste si spatiu (deh, varsta . O intrebare as avea si eu, ce tip de camera ati avut? pentru baiat ati platit?

Chicosu ElenaAUTOR REVIEW
[25.07.12 09:14:23]

@lidiadanaila: Noi am avut o camera dubla deluxe pool, in vila 17 parter cu iesire la piscina printr-un balcon. Pe balcon era o masa cu scaune si ne serveam dimineata cafeaua. Camera avea cafetiera, ceai, nesscafe, zahar, indulcitor, dar fiind foarte aproape barul (la 2 vile este alocat un barulet) noi comandam dimineata cafea turceasca. In minibarul din camera aveam zilnic ciocolata Toblerone, apa, suc, bere, chipsuri. Baia este super are si cada si cabina de dus, toate cosmeticele se schimba zilnic, curatenie exemplara. Noi nu am platit pentru copil, agentia prin care rezervam concediile a avut contractat acest hotel si ne-a oferit bonus copilul. Dar stiu ca pana la 12 ani copilul plateste 50%. Am stat 14 zile incepand cu 25 august cand se schimba tarifele, am facut rezervarea din martie si am platit 3000 euro dar am fost cu masina nu cu avionul. Am avut prieteni in camerele fara piscina, sunt la fel de spatioase doar ca sunt plasate foarte departe de plaja si cei cazati acolo nu au acces la piscinele vilelor, numai la piscina centrala.

lidiadanaila
[25.07.12 17:55:39]

@Chicosu Elena: Scuza-ma ca abia acum am vazut ca-i vacanta de anu' trecut!!!... ma intrebasei de terenul de tenis de la Imperial si credeam ca v-ati si orientat spre Gural si s-a si terminat vacanta voastra!! ... da, ii clar ca imi mai trebuie o vacanta ca sunt tot varza!! Multumesc mult pentru informatii!

Chicosu Elena, lidiadanaila
Alte impresii din această RUBRICĂGural Premier Hotel [Tekirova]: