ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2012
ÎNSCRIS: 13.07.12
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 1an / 3ani

Garantia unei vacante reusite

Acum doi ani Arabella a fost prima noastra destinatie in Bulgaria, tara pe care anterior doar o tranzitasem in drum spre Grecia.

Am studiat indelung problema (multi "binevoitori" incercand sa imi spuna ce greseala fac mergand in BG) si "consiliul de famile" a hotarat unanim sa mergem aici.

La intrarea in statiune am fost neatent si am mers imediat in dreapta ajungand in apropierea lui RIU Dolce Vita, unde taximetristii bulgari ar fi fost foarte fericiti sa ma aduca "pe drumul cel bun" contra unei mici taxe, insa m-am intors si "indrumat" de GPS am ajuns la hotel.

Hotelul e o cladire mare ca suprafata, are 7 etaje si arata foarte bine, fiind construit in 2001 si renovat in 2008-2009.

Pentru ca era doar 12:30 initial am fost rugat sa ma mai "plimb" cu masina un pic pana la ora de cazare. O mica atentie, dealtfel singura necesara tot sejurul, si s-a gasit un loc de parcare, (vorbim insa de o situatie neimputabila hotelului, deorece cazarea incepe de la 14:00)

Masinile se parcau pe mai multe randuri, blocandu-se una pe alta, insa cheile se lasau la receptie si responsabilul cu parcarea avea grja ca la sfarsitul sejurului sa iti mute masina ca sa poti pleca. Probabil ca datorita acestui stil de parcare nici nu am mai fost taxat, asa ca am "investit" banii respectivi in magazinele din zona :)

Aveam niste prieteni deja cazati la hotel din ziua precedenta, asa ca pana a venit ora sa facem si noi formalitatile le-am vizitat camera (double room-park view).

Ce pot spune, camera foarte mare, curata, mobila noua, totul in regula, cu vedre la copacii din spatele hotelului. Ne-am cazat si noi, am primit camera 205, vedere la piscina (zona scenei de spectacol). Din balcon zaream un pic plaja si marea.

Piscina principala foarte mare, cu o zona separata pentru copii, exista si o piscina secundara mai mica (+ cea interioara).

Sezlonguri suficiente, chiar si in conditiile celebrei "rezervari" cu prosopul de la prima geana de lumina.

La restaurant locuri suficiente, mancare foarte buna si variata. Singurul lucru mai putin reusit erau prajiturelele, insa aveai destule alternative de desert.

Cu parere de rau la "A la carte" nu am ajuns, piticii nostrii, foarte mici la acel moment, nu ne-au lasat:(

Puteai sa servesti bauturi la restaurant, barul de la piscina, cel din interior (seara), insa erau si dozatoare de unde puteai servi singur bere, cafea si sucuri (la piscina principala/piscina secundara). Fiind UAI, erau disponibile si bauturi de import, insa trebuia sa le ceri in mod special, sau erai servit cu cele locale.

In timpul zilei se servea inghetata la piscina.

Clubul copiilor era in cladirea de langa locul de joaca (ce era cam mititel ~ 1 tobogan +2leagane), un loc foarte frumos si plin de jucarii in care piticii s-au distrat de minune.

Turistii erau cam 40% romani, ~30% nemti, rusi, francezi si din fostele republici iugoslave.

Ce m-a impresionat in mod deosebit a fost atitudinea personalului hotelului, care de la manager pana la cameriste lucrau (zi lumina) ca niste furnicute ca sa fie totul in regula si turistii sa se simta bine. Toti aveau zambetul pe buze si erau atenti sa te ajute.

Si daca tot am pomenit de cameriste, "animalutele" si aranjamenele pe care le faceau dupa ce aranjau paturile erau o mare incantare pentru piticii mei.

Vis-a-vis de intretinerea hotelului, intr-o dupa-amiaza o placa de gresie de langa piscina s-a spart partial, seara dupa ce s-au strans sezlongurile pentru a se face curatenie un nene a venit si a reparat (~15 minute), a doua zi arata perfect.

Echipa de animatie (Ivo, Mili& co.) isi facea treaba cu multa dedicatie indiferent daca era vorba de cei mari sau de mici, fiind nenumarate jocuri si activitati distractive toata ziua. Nota 10!

Seara hotelul era iluminat superb (inclusiv zona piscinei), creand o atmosfera relaxanta pentru a savura o bere sau un suc pe balcon (minibar: 2 sticle bere/2 sucuri carbogazoase mici+o apa minerala zilnic).

Berea era cea servita draft la hotel si anume Шуменско (~Shumensko). E de prisos sa spun ca habar nu aveam atunci cum se numeste (era suficient ca e buna), "studiind" eticheta citeam un dublu U si restul pe litere (latine), nici ca in drumul spre Nisipuri trecusem pe langa "casa" ei ~ Shumen. Dupa un an si ceva, studiind un pic bulgara am elucidat enigma :)

Inca un lucru pe care l-am considerat foarte util, zona piscinelor e complet separata de aleile statiunii, copii fiind intr-un mediu protejat, neaccesibil decat celor din hotel (iesirea spre plaja pe scarile care coboara de la piscina principala are o poarta inchisa si e nevoie de cartela de la camera pentru a o deschide). La alte hoteluri, inclusiv celebrul Melia, orice gura-casca poate sa vina la piscine in "recunoastere".

Fiind prima vacanta pe litoralul vecinilor a lasat o amprenta puternica, nestearsa nici acum.

Singurul lucru care l-am regretat atunci a fost momentul plecarii, iar acum revazand pozele si retraind acele clipe mai adaug un regret, faptul ca nu am mai ajuns de atunci la bella Arabella...

Trimis de Krisko in 23.07.12 22:25:05
Validat / Publicat: 23.07.12 23:35:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Krisko); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere la piscina principala.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [24.07.12 07:15:12]

Am fost si eu in iunie 2009 in vacanta la Arabella si cred ca hotelurile Grifid ofera servicii de cea mai buna calitate. Anul trecut, la sfarsitul lunii august ,am fost la Bolero din acelasi lant hotelier. Dupa parerea mea este mai potrivit pentru familiile cu copii, este foarte aproape de plaja privata Grifid, restul serviciilor fiind identice cu cele de la Arabella. Si Vistamar, preluat acum doi ani de Grifid,renovat anul trecut in totalitate, cu o aripa noua construita anul acesta, este la fel de bun, dar ma tem ca fiind chiar pe faleza este mai expus galagiei in timpul noptii, eventual sunt de preferat camerele cu vedere spre spate, de fapt spre hotel Bolero.

Vacante frumoase va doresc!

KriskoAUTOR REVIEW
    [24.07.12 10:08:05]

@Floria:

Merci pentru info. Am citit despre Bolero si Vistamar, este exact cum spui, din pacate anul acesta am fost nevoit sa aleg o solutie "de avarie" in Nisipuri.

Cum ati procedat cu parcarea la Bolero, stiu ca e destul de mare taxa acolo.

costy neamt
    [03.03.13 20:32:08]

La Bolero, Vistamar si Metropol (cel mai nou hotel din lantul Grifid) parcarea este 20 leva/zi.

costy neamt, Floria, Krisko
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel: