ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2012
DIN: Giurgiu
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUL-2012

Foarte frumos!

De la Nisipurile de Aur, la terminarea sejurului, am mers in statiunea Balcic, la Castelul Reginei Maria, despre care mai multi prieteni m-au indrumat sa-l vizitez, ca merita tot efortul, lucru care s-a adeverit in totalitate, desi vizita a durat circa 3 ore, la o temperature exterioara de 39 grade Celsius.

Se spune ca Regina Maria in anul 1924 la insistentele pictorului Alexandru Satmari, a vizitat Balcicul, despre care ulterior preciza ca este inima ei, dupa Castelul de la Bran, iar un an mai tarziu a inceput constructia domeniului de la Balcic.

Arhitectii Augustino si Amerigo din Italia, impreuna cu decoratorul de gradini Jules Jany din Elvetia, au inceput aceasta constructive, terminandu-se in anul 1939.

Pantru vizitare domeniului, in pas de plimbare aveti nevoie de circa 4 ore, pentru a parcurge tot domeniul!

Vizitati-l si veti fi profund impresionati!

Trimis de fregata in 23.07.12 14:38:26
Validat / Publicat: 23.07.12 15:58:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3258 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fregata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P30 Ancora.

[22.08.12 07:56:31]

Tin sa mentionez ca domeniul castelului este foarte mare si necesita mult timp pentru viziatarea sa in intregime. Eu nu stiu daca am apucat sa vad macar 50% din toata suprafata datorita timpului.

Imi pare rau totusi ca nu am putut vizita si gradina deoarece pretul biletului este de 10 leva de persoana pentru fiecare. Asa ca din lipsa de buget a trebuit sa aleg doar castelul.

Eu totusi cred ca ar putea sa le mai ieftineasca tinand cont ca fac bani si din cazarea turistilor pe proprietate, a restaurantelor, vinurilor super scumpe, vanzarea de suveniruri, carti etc.

Ofer nota 8 pentru ca de la intrarea dupa faleza nu am primit nici o harta cu obiectivele si unele gradini erau inca in stare de reparare, chiar daca august este sezon de varf al turistilor.

[22.08.12 08:58:06]

@lucyana1000: Doresc stergerea ecoului si a pozelor deoarece sunt inutile.

[22.08.12 09:29:54]

@lucyana1000:

Doresc stergerea ecoului si a pozelor deoarece sunt inutile.

Solicitarea nu este conforma Regulamentului si in consecinta nu este acceptata.

[22.08.12 09:34:25]

@webmaster: mersi pentru ajutor.

Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Reginei Maria de România:

• pagină generată în 0.046198844909668 sec