ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2012
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nu as reveni la acest hotel

Buna ziua,

Este prima data cand postez si eu impresii pe acest site asa ca fiti ingaduitori cu mine. Am dorit sa va impartasesc experienta traita de mine la acest hotel deoarece este cotat foarte bine pe acest site ceea ce m-a intrigat, alegand vacanta de anul acesta ca si cele din anii trecuti in functie de impresiile postate aici. Si anul acesta... cam teapa!!!

de ce? sa va explic:

cazarea: aici a fost ok- am ajuns pe la ora 13 si cum am ajuns ni s-a repartizat camera norocul nostru a fost ca aceasta a fost in corpul D- cel mai nou corp din cate am inteles, camera fiind de dimensiuni normale, curata, ok. DAR SURPRIZA- in una din seri nu am avut apa calda sa facem dus. Am sunat la receptie sa vedem ce se intampla. Ni s-a comunicat ca o sa trimita pe cine. Asteptam o jumatate de ora, nimic. Sun iar, iar explic situatia deoarece imi raspunde altcineva la receptie, acelasi raspuns- o sa trimita pe cineva. Ok, asteptam inca 15 min. si intr-un final vine un nene, da drumul la apa calda, constata ca nu este calda ci rece gheata, si pleaca, atat. Asta a fost toata interventia, dus am afcut cu apa rece, abia a doua zi a venit si apa calda.

Restaurantele:

restaurantul principal- DEZASTRU, CANTINA STUDENTEASCA!!!

mancarea aceeasi in fiecare dimineata, pranz si seara, ca la cantina, mancare gatita, ciorbele trebuia sa le dregem noi, din cate stiu eu o ciorba este acra, ei bine ei aveau ciobe dulci, supe creme groaznice, paste fierte non-stop cu sosurile acelea groaznice, cartofi fierti, cartofi prajiti, cand era gratar de pui sau porc era bataie- se statea la coada de-ti trecea pofta de mancare, tot felul de carnuri cu sosuri de nu prea stiai ce mananci, cascavalul expus era acelasi dimineata, pranz si seara - se si vedea ca era unsuros si cu pojghita deasupra, si nelipsitele legume - rosii, ceapa, ardei gras, etc. Prajiturile- proaste ca la orice all inclusive din bulgaria. ATENTIE!! SFAT: nu incercati sa mancati pe tereasa, noi jumatate din sejur am mancat pe terasa si a fost un chi- mesele sunt foarte inghesuite si trebuie sa deranjezi tot timpul pe cineva cand aduci mancare din restaurat. Tot pe terasa in timp ce incerci sa-ti servesti masa, se plimba pe acolo un baiat cu un carucior mare cu gunoaie si resturi de ti se taie pofta de mancare, angajatii sunt varza, habar nu au ce trebuie sa faca, de doua ori m-am dus la o fata si i-am spus sa-mi curete masa ca vreau sa servesc pranzul, se uita la mine ca vitica la poarta noua- pentru ca habar nu au engleza, si pana nu am luat fata de masa in mana si i-am dat-o sa o schimbe deoarece era foarte pata de mancare si plina de resturi nu a inteles.

La restaurantul de langa piscine nu serveau decat pizza- asta era buna, paste, cartofi prajiti, niste frigarui naspa, salate si cam atat, insa nu aveai voie sa iesi cu farfuria cu mancare sa te duci la sezlong sa-i dai copilului sa manace- astea erau directivele sefilor, asa mi-a explicat un ospatar de acolo cand am vrut sa ies cu farfuria, tin sa specific ca acest restaurant era situat chiar langa piscine.

Restaurantul bulgaresc- unde am facut rezervare- a fost groaznic si aici - aceeasi mancare la la restaurantul principal- nici o deosebire

Restaurantul asiatic- aici a fost ok, numai ca aici nu prea am avut ce sa-i dau copilului sa manance, dupa ce am mancat noi ne-am dus la restaurantul principal si i-am dat copilului mancare.

Restaurantul italian- aici nu va pot spune nimic deoarece nu am prins rezervare, era rezervat pentru toata saptamana, nu am vrut sa ma ratoiesc la tipa care se ocupa cu rezervarile deoarece eram in concediu si nu doream sa ma enervez.

Barurile- barmanii ok, stiau ce sa faca spre deosebire de ospatarii de la restaurant. Bauturile proaste ca la orice all inclusive din bulgaria.

Plaja si marea:

Sezlonguri gaseai si pe la 9 jumate daca te agitai un pic, chiar daca nesimtitii isi puneau prosoapele.

Marea a fost ok pana in ultimile 3 zile, cand s-a umplut de alge de nu puteai intra in apa, sincer trebuia sa mergi prin alge destul de mult pana unde era apa cat de cat mai curata. Cand am intrebat un baiat ce se ocupa de plaja de ce nu vine cineva sa ridice maldarul de alge mi-a raspuns ca poate maine, nu stie.

Piscinele:

Ei aici aveai probleme cu sezlongurile, multi dar foarte multi nesimtiti- de toate natiile- care isi lasau prosoapele pe sezlonguri si plecau ba la masa, ba sa doarma un pic, etc. In fine, pana la urma daca stateai cu ochii in patru mai gaseai un sezlong. In rest, piscinele foarte frumoase, curate, au fost ok.

Animatia: slabuta rau, baietii aia nu stiau decat sa-si puna sani din baloane si sa se imbrace in femei- asta in timpul zilei, seara am mai prins si cate un spectacol dragutel- dar sabut.

Ei bine, cam atat am avut de carcotit. Daca aveti intrebari...

Trimis de gheorghiu_dana in 23.07.12 12:40:29
Validat / Publicat: 23.07.12 14:15:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4069 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gheorghiu_dana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -5 PMA (din 5 voturi)

[23.07.12 14:15:11]

@gheorghiu_dana: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

laur7901
    [24.07.12 15:04:33]

Buna ziua,

M-am speriat initial cand am vazut calificativul, 3.90, dar citind ce ati scris m-am convins ca a fost un impuls de moment cand ati acordat aceasta nota.

Nu vreau sa intru in polemica gratuit, dar consider ca este corect fata de cei care citesc si isi fac alegerile in functie de calificative, sa dam dovada de obiectivitate.

Cu stima,

Laur

Corina70
    [24.07.12 17:33:46]

lasa ca ma duc eu acolo in august si va promit un review cu cat mai multe detalii, o sa incerc sa surprind cat mai multe aspecte, si pozitive, si negative.

marian76
    [24.07.12 17:36:12]

eu am fost anul trecut, merg si anul asta, am prieteni care au fost si au fost super incantati!

igi
    [24.07.12 18:59:10]

Eu am fost anul trecut si mi-a placut f mult, mai ales acum cand au si topogane, sincer e unul dintre cele mai bune hoteluri din Bulgaria.

predaunicu
    [24.07.12 20:18:51]

La cazare zice ca e OK si da grad de stisfactie 37,5%, la mare plin de alge si gasea greu sezlong si da grad de stisfactie 70%, mi se pare ciudat.

Victoras
    [25.07.12 09:14:56]

Peste tot la all inclusive restaurantul are imaginea unei mari cantine studentesti, la care se impinge tava.

Eu am fost de doua ori in aceasta locatie si am fost foarte multumit de mancare si, in general, de serviciile oferite de resort. Nu prea vad ce s-ar fi putut oferi in plus la masa pentru a multumi pe toata lumea. Sunt destul de pretentios in materie de produse culinare si nu am avut ce sa le reprosez.

In respect pentru limba romana rog un administrator al site-ului sa modifice gresala din titlu "nu as reveni" cu un singur "i" si nu "revenii".

Asteptam poze.

rodica73
    [25.07.12 09:41:58]

@Victoras: )))

laurao
    [26.07.12 11:40:59]

@gheorghiu_dana: Putin cam critice impresiile tale. Indifererent de locul unde te vei duce UAI sau AI, la 4 au 5 stele, restaurantul are aspectul precizat de tine. Din punctul meu de vedere Club Evrika este unul dintre resorturile care dispun de spatii foarte largi de socializare, de multe spatii unde-ti poti petrece timpul liber (altele decat terasele) si de multa verdeata. Ar trebui precizat ca Evrika este unul dintre hotelurile care-ti ofera parcare in incinta. In Sunny Beach sunt multe hoteluri de 4 stele care nu au locuri de parcare suficiente si esti obligat sa-ti parchezi masina in parcarile cu plata.

@Corina70: Iti pot spune ca este unul din cele mai bune hoteluri din Bulgaria. Merg de 2-3 ori pe sezon la plaja in Bulgaria, inclusiv in weekend-uri. Eu il recomand tuturor prietenilor. Daca Sunny Beach ar fi mai aproape as merge mai des la Evrika.

Corina70
    [26.07.12 12:01:16]

@laurao: urmaresc impresiile postate de-a lungul timpului si nu pot sa nu remarc faptul ca, de cand acest hotel a iesit din lantul riu, apar din ce in ce mai multe nemultumiri din partea turistilor.

stiu, nimeni nu este/nu poate fi obiectiv 100%, fiecare are anumite pretentii si experiente anterioare, la care se raporteaza.

acelasi fenomen il observ in cazul resortului duni - din ce in ce mai multe carcoteli, ca sa le zic asa.

ori au devenit turistii romani mai pretentiosi sau se raporteaza la resorturi cu acelasi numar de stele din alte tari, ori bulgarii s-au cam saturat de romani si de invazia de turisti la modul general si coboara stacheta serviciilor... o fi si criza de vina...

adinutza100
    [26.07.12 13:19:12]

La restaurantul de langa piscine doar paharele utilizate sunt din plastic, nu si farfuriile.

Este indreptatita decizia managementului hotelului de a restrictiona accesul cu farfurii si pahare casabile pe spatiile din vecinatatea piscinelor.

Nu consider ca este un hotel perfect din toate punctele de vedere, insa a fost prea drastic judecat in acest review.

theo63
    [26.07.12 19:34:57]

Oare asa de rau sa fi fost?

laurao
    [29.07.12 15:32:47]

@Corina70: Din an in an calitatea serviciilor a scazut la bulgari. Si nu numai la ei.

In ceea ce priveste Evrika, depinde f. mult de cladirea in care au fost cazati. Nu am stat decat in corpul D dar era vizibil ca celelalte corpuri aveau camerele mai mici.

Iti doresc un concediu placut si te asteptam cu impresii!

theo63
    [29.07.12 19:18:01]

@laurao: @laurao: In corpul D am stat si noi dar am avut prieteni care au stat in corpul B si au avut camera mai mare deoarece erau 2 adulti si 2 copii. Si corpurile din stanga si dreapta restaurantului principal au camerele mai mari decat camerele din corpul D. Cel putin asa am eu impresia.

Victoras
    [30.07.12 13:08:29]

@laurao: Trebuie sa te contrazic. Camerele din corpul D sunt mai putin spatioase ca cele din corpul A. Avantajul corpului D este apropierea fata de plaja si (daca aveti vederea spre mare) privelistea.

Imi bazez afirmatia pe comparatia pe care am facut-o intre 2 camere din corpul A (in care am stat in 2010 si 2012) si vizionarea unor camere din D.

daniel_72
    [30.07.12 17:54:03]

Cred ca s-au schimbat foarte mult cantinele studentesti de cand am terminat facultatea, daca restaurantul de la Evrika arata ca una din acestea. Recomand cu multa caldura Costinesti sau Eforie Nord

valicluj
    [05.08.12 15:55:52]

Hai ba nu fiti ******, si sa ne aducem aminte de litoralul ciausist cand aveam prosoape langa prosoape, ca daca te intindeai putin il atingeai pe cap pe vecinul, si prosoapele erau la 50-100m de apa, ca nu mai erau locuri langa apa, si acum dintr-o data strambam din nas ca la 11 cand mergem pe plaja nu mai gasim sezlong in primul rand, dar trezeste-te tata la 7 si fa copiilor un aerosol, si vezi ca gasesti cate sezlonguri vrei.

E normal ca nu e voie cu pahare de sticla si farfurii de portelan in zona piscinelor, pt ca in caz de spargere trebuie acoperita o zona mare de curatenie, dar sunt convins ca daca te taiai intr-un ciob, intelegeai cu adevarat gravitatea problemei de a umbla cu pahare de sticla la piscina.

Si daca o fost putina aglomeratie la masa strambam din nas, du-te nene in Tenerife unde esti singur pe 100m de plaja, iar la masa mai sunt poate 1-2 persoane.

Eu cred ca cei mai mari carcotasi sunt cei care vand 5 purcei sa vina in concediu, ei acasa beau apa din fantana si isi fac nevoile in curte dar stramba din nas ca e putina inghesuiala la masa.

igi
    [05.08.12 17:50:23]

Bravo valicluj

EClaudia
    [09.08.12 12:10:20]

@laurao: Am fost cazati in corpul C si am avut camera foarte mare.

fanespoitorul
    [02.05.13 18:46:37]

Mai sa fie? Chiar asa?? As vrea sa stiu pe unde petreci concediile, daca nu te superi de intrebare? Multumesc.

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    adinutza100, Corina70, daniel_72, EClaudia, fanespoitorul, igi, laur7901, laurao, marian1277, marian76, predaunicu, rodica73, theo63, valicluj, Victoras
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :