Iberostar Creta Panorama&Mare [Panormo]

DIN ro
înscris/ă în 20.07.09
JUL-2012

Hotel foarte bun

In luna iulie 2012 am petrecut concediul la hotelul Iberostar Creta Panorama. Pretul sejurului a fost de 1525 euro/2 adulti, all inclusive, transport avion, taxe incluse.

Hotelul este foarte frumos, camerele sunt spatioase, dotarile sunt la nivelul celor 4 stele ale hotelului, fara nici un repros. Curatenie se face zilnic, schimb prosoape, chiar nesolicitat ( :)).

In ceea ce priveste mancarea, ea este foarte buna si diversificata.

Referitor la plaja si piscina: hotelul are mai multe piscine, (4 sau5), dar una singura este mai mare, celelalte fiind mai "ingramadite". Totusi, nici piscina principala nu este foarte mare, obtinerea unui loc aici reprezentand un efort pe care noi l-am considerat inutil (erau turisti care se trezeau la 5 - 6 dimineata sa-si "rezerve" sezlonguri).

Plaja la mare se face in doua golfulete amenajate artificial, sezlongurile fiind asezate pe pontoane betonate, iar intrarea in mare se face pe pietris si nisip). Apa a fost foarte curata, calda.

Alte activitati: intr-una din zile am inchiriat masina (51 euro/zi + benzina (18 euro)) si am mers la Heraklion, Knosos si ne-am intors pe niste drumuri "judetene", prin munti, inapoi la hotel. Seara mergeam cu autobuzul (2 euro/persoana/sens) pana la Rethymno, un orasel foarte dragut aflat cam la 20 km de hotel. Aici sunt o multime de magazine pentru toate gusturile si buzunarele, precum si celebrele taverne unde poti sa bei, sa mananci, in fine, dupa gustul fiecaruia. Pretul unui taxi pana la hotel: 25 euro.

In ceea ce priveste excursiile optionale, cele prezentate de reprezentanta agentiei (dna Anna, romanca): excursii de 1 zi in Santorini, la Chania, si la diverse alte puncte de interse de pe insula. Noi am ales o excursie la Cheile Samariei, cele mai lungi chei din Europa, 12 km. Ni s-a spus ca drumul este foarte usor, doar in coborare, ca se poate merge chiar si in sandale, si nu ne trebuie la noi decat o sticla cu apa, deoarece restul gasim pe traseu fara nici o problema. Ni s-a spus ca ghidul va fi in permanenta in preajma noastra, el iesind din traseu dupa ce iese ultimul turist. Acestea fiind spuse, ne-am prezentat la 6:20 a. m. in fata hotelului, ne-a preluat autocarul, iar la ora 9:45 incepea marea expeditie. traseul de 12 km se desfasoara in proortie de 95% pe pietris (grohotis), astfel incat mersul in sandale este EXCLUS. De fapt, eram singurii din toti turistii care eram in sandale, ceilalti fiind incaltati cu bocanci de munte (evident inchiriati, pentru ca erau cam acelasi model). Drumul este foarte frumos in ceea ce priveste peisajul, dar este infiorator daca nu esti bine echipat. Pe traseu gasesti locuri de odihna, si unde iti poti umple sticla cu apa. Drumul a durat aprox 7 ore, din care ultimele 3 au fost un infern (repet: daca am fi fost corect informati asupra echipamentului necesar, asupra faptului ca trebuie sa ne luam mancare cu noi, lucrurile ar fi stat altfel).

Concluzii: hotelul Iberostar Creta Panorama este un hotel foarte bun, din puncul nostru de vedere. In ceea ce priveste excursiile optionale: informati-va, pe cat posibil, de acasa asupra acestora, prntru a nu pati ce a patit noi. Vacanta placuta!

Impresii încărcate de kiki71* in 23.07.2012 11:10:59

Validat / Publicat: 23.07.12 12:19:54

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Rodos

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (kiki71*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 5 voturi) nota2

[07.10.12 23:57:33]

Buna ziua,

Ma bucur ca va placut sederea la hotelul nostru!

Numele meu este Dorin, si lucrez in receptie, cu toate ca nu pot sa aflu numele dvs.complet, se poate sa fi interactionat vara aceasta!

- loreda
[24.01.13 22:47:31]

buna. cum este plaja? dar intrarea in apa? umbrelele se platesc? ceva distractie pt. copii?

cat este distanta pana la mare?

camerele sunt spatioase?

seara buna!

[24.01.13 23:52:45]

@loreda:

Buna. Relieful este putin stancos in zona de plaja, fapt pentru care nu exista plaja naturala, numai 3 lagune artificiale. Exista la marginea hotelului o plaja publica, foarte frumoasa la numai 5 minute de cladirea principala, iar accesul se face printr-o poarta care este deschisa numai intre orele 10:00-18:00.

Distanta de la hotel pana la lagune este de aproximativ 50 de metri, iar aici exista sezlongurile, care pot fi inchiriate cu 4 euro/persoana/zi. In jurul piscinelor si al zonei cu verdeata sezlongurile sunt gratuite. Intrarea in lagune este nisipoasa in unele zone, si pietroasa in altele, dar apa este curata si mereu vanturata de curenti.

Distractie pentru copii exista desigur. Hotelul are echipa de animatie, care ofera numeroase activitati atat copiilor cat si adultilor. Pentru copiii mici exista Miniclub-ul, unde pot desena sau picta pe fete (fiind supravegheati de un animator), playground pe suprafata de iarba, exista de asemnea mini-disco intre orele 20:30-21:30 si cam atat. Pentru adulti sunt activitati mai numeroase.

Legat de camere, sunt mai multe tipuri, dar cele duble majoritatea din cladirea principala sunt destul de spatioase si se pot pune un extra-bed la cerere.

Celelate camere din afara cladirii principale, din bungalow-uri sunt mult mai spatioase, unele fiind comunicante, dar suitele sunt si mai scumpe.

Daca mai aveti intrebari, sper sa va ajut!

Seara buna!

[30.01.13 13:50:20]

@dorin. rujoiu buna! sunt in cautarea unui hotel foarte bun pentru vacanta din aceasta vara si mi-a atras atentia si acest hotel. noi suntem un cuplu cu copil mic, in august va avea 1 an si 2 luni si nu vrem sa dam gres, mai ales cu ceea ce putem oferi copilului de mancare. asadar, spune-mi, te rog, cam ce ar contine meniul special pentru copii despre care am citit. se poate inchiria carucior pentru copil si cat ar costa? dar patut? ce apa imbuteliata plata se gaseste la hotel? este de calitate? (tot pentru copil ma intereseaza)

ce poti sa-mi spui despre vant pe plaja (la sfarsitul lui august)

ce poti vizita in zona, dar nu foarte departe de hotel? o zi tot vom inchiria o masina

exista supermarketuri in zona? (noi vrem sa alegem demipensiune)

ma tenteaza si iberostar mirabello beach. pe acesta il stii?

multumesc!

o zi minunata!

[30.01.13 14:59:29]

@dorin. rujoiu am uitat sa intreb despre temperatura din acea perioada - este o caldura suportabila, cam pe la ce valori se ridica temperatura?

multumesc!

[30.01.13 16:26:04]
NB: este (sau a fost) reprezentant al unității

@dianabzs: Buna! Daca doresti sa vii in luna august, dupa cum probabil va veti astepta o sa fie full hotelul. Va spun asta, pentru ca exista o "lupta" inca de la orele 6 - 7 dimineata pentru sezlongurile din jurul piscinii principale, chiar si pentru cele de pe peluze.

Dar cum va intereseaza mai mult meniul pentru copil, din ce imi amintesc exista un colt special (Kids Food Selection), iar dintre mancaruri, difera de la o zi la alta - este foarte variata. Sunt 3 restaurante, 2 in cladirea principala (Restaurantul International si cel Italian) si 1 restaurant langa piscina principala (Zorbas Taverna - mancaruri traditionale grecesti, paste, salate, pizza - mai multa mancare fresh).

Dar pentru copii aveti supe, spaghete, orez, cartofi prajiti, carnaciori, filet de peste, dar copilul fiind micut ii veti da pasat, aveti de unde alege.

Carucioare pentru copii nu avem, prin urmare ar fi bine sa veniti dvs. cu el. Iar patut se poate pune in camera desigur, trebuie sa solicitati asta din rezervare (in mod normal se pune automat cunoscandu-se varsta copilului).

Apa imbuteliata: la sosire veti gasi 3 sticle de apa plata in mini-frigider, insa la golirea acestora, vi le puteti umple de la butoaiele cu apa imbuteliata din fiecare restaurant sau bar (apa este de buna calitate, avand ca sursa un cunoscut izvor din zona muntoasa Samaria).

Despre vant la sfarsit de august, nu prea exista, este foarte cald in acea perioada 28-32 de grade. Vantul sufla foarte rar, cam de 2 ori pe luna in zilele de vara, cand sunt valuri foarte mari.

Puteti vizita un orasel pescaresc la 4 km est de hotel - Panormo, puteti ajunge acolo cu un trenulet (20 min), costa 4 euro pe pers, dus-intors, sau puteti vizita orasul Rethymno (18 km vest de hotel - transport cu autobuzul, 2 euro pe pers un singur drum, plecari la interval de 30 min), unde puteti vizita orasul vechi, o fortareata, portul venetian, puteti face shopping, si asa mai departe.

Iar daca vreti sa inchiriati masina, cea mai ieftina este un Chevrolet Matiz (35-40 de euro/zi), si puteti vizita cam ce doriti pe insula, depinde de distanta la care va raportati! Cea mai cunoscuta destinatie este Elafonisi (este o plaja superba, cu nisip rozaliu), acolo se duc zilnic mii de persoane, dar este chiar la capatul vestic extrem al insulei, aproximativ 2 ore jumate de condus, numai dus.

Sau va putei duce sa vizitati orasul Heraklion, si vestigiile de la Knossos Palace, aproximativ o ora jumate de condus pana acolo! Puteti de asemenea sa va duceti la un pare aqua parc din Hersonissos, sau la unul din cele mai mari acvarii din Europa, la 25 de km est de Hersonissos (timp de condus 2 - 2.5 ore).

Supermarket-uri in zona, in afara de cel din cadrul hotelului (unde preturile sunt scumpe), exista la 400 de metrii de la iesirea din hotel, sunt 2 unul langa altul, sau in cazul in care va duceti in Panormo, puteti cumpara de acolo (eu de acolo imi iau cam ce imi trebuie).

Legat de Mirabello Beach nu stiu mare lucuru, decat ca se afla in Agios Nikolaos si ca este de 5 stele, eu lucrez de 2 ani numai la Creta Panorama!

O zi buna si dvs. !

[30.01.13 17:05:58]

@dorin.rujoiu mii de multumiri pentru promptitudinea raspunsului si pentru pretioasele informatii!!!

m-ati convins pentru acest hotel. mai mult ca sigur ne vom vedea acolo in august.

numai bine!

o seara frumoasa!

- comavi
[01.02.16 08:51:06]

@kiki71* - Buna, Am citit review-ul tau de la Iberostar Creta Panorama, sunt si eu interesat sa-mi rezerv un sejur ptr anul acesta, am rugamintea de a-mi raspunde la cateva intrebari daca poti.

1. La plaja am inteles ca sexlongurile se platesc, daca da cat costa inchirierea lo?

2. wi-fi si seif-ul am inteles ca nu sunt free, ce poti sa-mi spui despre ele?

3. Din ce am citit sunt trei restaurante, ce poti sa-mi spui despre ele, ptr pranz am inteles ca sunt disponibile doua (italian si Zorbas), poti servi masa in oricare dintre ele?

4. Referitor la baruri, ce poti sa-mi spui de servire si calitatea bauturilor oferita la AI?

5. Ce posibilitati ai ptr a lua mijloc de transport in comun ptr a vizita Heraklion si Chania, exista in apropiere statii?

Orice alte informatii daca ai le astept cu placere.

Multumesc mult.

Publicitate    [18.08.19 13:17:44]

• Creta Panorama un hotel excelent (Sep.2008) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 03.07.10 de BOGDAN DSN din BUCURESTI) - RECOMANDĂ