ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2012
ÎNSCRIS: 13.09.08
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Merita sau nu... poate hotarati voi...

De cand am ajuns la hotel am fost intampinati de problema parcarii.

Hotelul se afla usor retras fata de principala ce traverseaza Neptunul, iar in parcarea din fata intrarii incap max. 20 masini; in conditiile in care hotelul are cca 250 camere.

Poti parca pe aleea de langa hotel spre Rest Insula sau de-a lungul drumului, sau pe spatiul verde direct sau oriunde te mai duce imaginatia, ca oricum daca ar veni 90% din turisti la 2D cu masina TOT nu o sa aibe loc toti.

Ajuns la hotel pe la 12.30, in holul receptiei cam 6-7 familii ce asteptau sa se cazeze; asteptau linistiti intrucat: -Buna ziua, spun eu, am un voucher la dvs; -Mda, mi se raspunde (fara a fi auzit salutul), aveti la noi aici?! ; Ma gandeam ca o fi mai surda. -Da la dvs dupa cum scrie pe voucher.

Mi l-a dat imediat inapoi: -Veniti peste 1 ora jumate.

I-am spus ca am un copil mic si afara e un al naibii soare, poate s-ar putea grabi un pic lucrurile.

Mi s-a replicat ca NU si ca toti asteapta.

Am intrebat CARE e ordinea... ca daca vin peste 1,5 ore si mai apar alti 10 turistiu cum fac??? Mi s-a spus ca la 1.30 o sa aibe toti locuri.

M-am intors la 1.30.

Mi s-a spus sa mai astept inca 10-15 min.

Am asteptat si am vazut intre timp cum daca bagai banuti in cererile completate, se rezolva situatia imediat.

Eu refuz ideea de a da spaga si cand ma ***** ca atare am mers iar si i-am cerut camera.

De aici incepe frumusetea:

Mi s-a dat in corpul 2 la et. 3.

Camera de cum am intrat am observat ca era murdara, cu nisip pe jos si un aer de neingrijit. Sub pat praf de 5 degete.

Baia :))))) baia era atat de mica incat am ramas cu gura cascata. Nici daca picai din picioare nu aveai sansa sa te lovesti cu capul de podea... :))) Lipsa locuri de depozitare, lucrurile personale punandu-le cu greu pe marginea chiuvetei.

Vederea pe spate era la o minunata cladire gen spatele unui restaurant la numai 5 m si la mormane de moloz intrucat corpul 3 e in renovare.

In camera dubla erau 2 paturi single.

Fiind la et 3 fara lift... am coborat si solicitat totusi o alta camera care sa fie mai jos sa nu car copilul pana la 3 mereu, pe fata si curata daca se poate.

Nu si-a cerut nimeni scuze; mi s-a spus ca o sa se rezolve si mi-a dat o alta camera la et. 2. insa mi s-a spus ca nu mai au cu paturi matrimoniale.

Acesta era la et. 2 si ATAT.

Camera era tot murdara adica avea nisip, praf si ghemotoace de par pe jos. Masa din camera a sters-o sotia cu un servetel umed care s-a innegrit.

Masa de pe balcon si sezlongul unic... am preferat sa nu le sterg de frica :) Oricum erau neatinse de la sezonul trecut.

Baia curata, instalatii sanitare ok, insa extrem de mica. Ca sa ai acces la utilitati trebuia sa te folosesti de usa. Deschideai, intrai, inchideai usa sa te duci spre cabina dus, apoi o deschideai sa ajungi la prosop si TOT asa.

Cadita care era construita cu o buza de beton ornat cu mozaic avea perdea. Perdea de bumbac :))) ceea ce eu personal nu am mai vazut la un hotel. Daramite de 3*.

Paturile single, le-am unit insa erau scurte, eu avand 1,85 imi ramaneau gleznele pe afara.

Saltelele erau din cele mai proaste, dupa ce ca erau moi si la mijloc lasate mai aveau si un balans de parca erai pe apa.

A fost cel mai nasol somn pe care l-am avut ever. :)

Vedere tot pe spate, spre balarii si restaurant si moloz, doar acum eram mai jos la et. 2 si cand ieseau femeile de serviciu sau bucataresele la o tigare auzeam si ce discuta.

Mobilierul din camera era vechi si ieftin, deteriorat in mai multe locuri. Sigur era inca din vechiul hotel Sulina.

Priza suplimentara lipsea intrucat fusese deteriorata si lasata asa.

AC era cam subred cu trapele rupte insa facea fata.

TV era atat de mic incat mi-am adus aminte de tinerete cand ma uitam la un monitor de 14. Si ala era mare :)

Acest TV avea diagonala la cutie mai mare decat a ecranului. Un Hensey cum mai prost de atat nu se putea.

Minibarul era OK si facea fata atat ca si racire cat si capacitate.

Renovarea exterioara a acestui hotel, fost Sulina, insemna doar varuire proasta ca daca te lipeai de perete ramaneai cu varul pe tine.

Seif in camera nu exista desi in brosura scrie ca e posibil in camera ori la receptie.

Paturile erau din acelea de cazarma, tip vechi atat de aspre incat probabil se foloseau la acoperit caii. Nu am vazut asa paturi aspre nici la 1*...

A doua zi am vorbit cu agentia de turism care mi-a intermediat sejurul solicitandu-le sa-mi gaseasca altceva. Politica turoperatorului este insa de a gasi tot acolo ceva mai bun si apoi te muta la alt hotel.

Asa ca spre seara m-au sunat fetele de la agentie care s-au agitat toata ziua si mi-au spus ca s-a rezolvat: urma sa primesc o camera mai buna tot in hotel.

Circumspect m-am dus la receptie, sa vb cu sefa (dupa cum mi s-a spus). Stupoare: cica fusesem cautat toata dupaamiaza la telefon in camera sa mi se rezolve problema...

Le-am explicat de ce vreau sa plec si care sunt neajunsurile si mi-au spus ca trebuia sa cer alta camera. -Pai am cerut si tot jegoasa a fost. -Pt ca v-am cazat repede... ; -?! -Repede??? -Am stat 1,5 ore sa astept si tot nu s-a facut curatenie??

In fine... incercau sa gaseasca tot felul de explicatii. Paturile de "cal" cica asa erau in tot hotelul...

Scuze insa, ... mai putin...

Mi-au spus ca o sa-mi arate o noua camera cu pat matrimonial pt a putea dormi cu copilul... de parca asta era singura problema...

Si m-au dus la et 2 in aripa 1 al hotelului...

De cand am pus piciorul in corpul 1 mi-am dat seama ca lucrurile stau total diferit aici.

Pe hol totul parea renovat, aranjat, cu decoratiuni rustice foarte reusite, curat, nou si mai civilizat.

Ajuns in camera aceatsa era cu 1/4 mai mare decat prima iar baia cam de 2,5 ori mai mare, cu cabina de dus din sticla si tot confortul.

Camera era aranjata, mobila noua stil Mobexpert, pat mare, incapator, matrimonial cu saltea muult mai buna decat precedenta, cu ornamente din rachita pe pereti si abajururi, totul in stil rustic mediteranean... ceea ce deja schimba aspectul camerei la aproape 4*.

In loc de paturile de "cal" am gasit pilota, ceea ce infirma spusele receptionerei.

I-am spus receptionerei ca aceatsa este cu totul si cu totul alt tip de camera iar acesta incerca sa mimeze spunand ca e la fel doar ca are pat matrimonial.

I-am zis ca nu gust gluma si daca tot vor sa-mi dea aceasta camera, sa facem schimbul cat mai repede si gata.

Vederea era de aceasta data spre intarea in hotel, langa un cires cu fructe, gazon tuns si proaspat udat, cu lumini ce reflectau dintre pavele.

Am aflat ulterior ca aceasta era o camera dubla superior, insa la receptie nu exista vreo diferenta de pret intre camerele duble.

Ca atare, daca erai "amabil" sau norocos sa prinzi o camera in corp 1 bine, daca nu, fraierii puteau sa stea si la corpul 2.

Am aflat totodata ca urma sa se finalizeze si corpul 3 care trebuia sa fie de 4*. Ma indoiesc, mai ales ca restul serviciilor nu se ridica la 4*... dar le dorim succes.

Piscinele, ca sunt 3: una de interior neincalzita desi ei se laudau ca da, piscina exterioara de adulti si cea pt copii sunt foarte oksi suficient de mari; Apa curata care se pompeaza continuu, fara clorare prea puternica, curatat de impuritati ori eventuale frunze. Sezlonguri desi fara saltele, sunt curate, destul de bine intretinute; exista dusuri.

Chiar daca pe langa piscina se puteau face unele reparatii, probabil vor fi avute in vedere pt urmatorul sezon. Una peste alta la piscina te simti bine.

Cat despre serviciile de la piscina aici se schimba treaba; exista un bar in care teoretic se preapara multe bauturi; practic, seara, nu mai au lamai pt limonada iar frappe-ul devine o zeama lunga si eventual umflata cu spuma. Piccoli exista in nr de vreo 4 insa sunt niste copii adunati de pe strada fara pic de experienta de carere trebuia sa te rogi sa-ti aduca o cafea, sa-i faci atenti ca vrei ceva, principala lor preocupare fiind sa stea linistiti la umbra si sa discute intre ei.

Despre receptia care este scoasa in evidenta in descrierile oficiale nu am ce spune de rau: este mare, cu canapele si fotolii incapatoare, cu 4-8 bai de 5* (deci se poate) cu aer conditionat si totul facut sa -ti ia ochii. La ce bun ca doar nu dorm in receptie. Apropos, wireless numai in receptie si hol.

Restaurantul este incapator cu mese si scaune confortabile insa lipsit de jaluzele care sa te fereasca dimineata de soarele care bate fix in directia ei iar AC nu facea fata deloc. de ex. untul in cubulete dupa 3 min de adus in sala era topita toata asa caldura era. Desigur poti sa iei masa pe terasa la aer insa sunt doar 10 mese...

Micul dejun destul de variat insa mentinut acelasi pe intreaga perioada a saptamanii.

Locul de asezare a mancarii era inghesuit, mic, cafetiera doar 1, prajitor paine 1 iar in conditiile celor cca 250 camere, dimineata se statea la coada in jurul platourilor cu mancare ceea ce punea un pic sub semnul intrebarii igiena din jurul mesei.

Despre plaja si mare: de la hotel cu un copil mic faci cam 15-20 min pana pe plaja, pe jos, pe langa rest-hotel Insula, ocolind in dreapta sau 20-30 min ocolind pe stanga (unde este mai multa vegetatie, sunt bancute si vedere spre vilute smekere cu circuit inchis, foarte bine intretinute si spatiu verde mult).

Plaja este impartita intre sezlonguri si cei cu cearsafuri (mai in spate). In timpul saptamanii sezlong-15 lei, in weekend-20 lei. Au umbrele mari fixe de... paie cu cate 4 sezlonguri aferente (inchiriezi cate vrei).

In fine, cam atat despre sejurul meu la 2D. Nu stiu daca sa va recomand sau nu acest hotel... Chiar daca situatia camerei s-a rezolvat favorabil, restul serviciilor parca ma pun pe ganduri (in fiecare dimineata trebuia sa salut intreg personalul pe care-l intalneam, ca ei mai mult decat sa plece capul nu faceau)...

Avand in vedere alte oferte de min 3* din Neptun inclin totusi sa cred ca la nevoie as mai apela odata la acest hotel...

P. S: intrucat nu pot scinda punctajul, am sa-l ofer pt cazarea din camera noua;)

Trimis de zoloft in 23.07.12 11:09:56
Validat / Publicat: 23.07.12 12:16:15

VIZUALIZĂRI: 3812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zoloft); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.07.12 12:17:04]

Foarte bun/util reviewul, multumim pentru impresii.

tigabita
    [03.08.13 22:50:29]

@zoloft: multumesc foarte mult pentru impresiile impartasite aici; tinand cont ca saptamana viitoare ma voi caza si eu in acest hotel, informatiile sunt mai mult decat folositoare pentru familia mea

zoloftAUTOR REVIEW
    [08.08.13 11:23:54]

@tigabita: asteptam cu interes impresiile tale

tigabita, zoloft
    Alte impresii din această RUBRICĂ2D Hotel [Neptun] (ex Dobrogea & Sulina):