ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2012
2 AD. + 2 COPII

Sub orice critică
Sub orice critică

Hotel Dobrudja - un turn mizerabil

Am fost în Albena în iulie 2012 eu, soția si copiii. Sejurul contractat printr-o firmă străină (Tjaereborg) era de 14 nopți cu pensiune completă fără băuturi. Acest ''fără băuturi'' s-a dovedit a fi foarte strict deoarece, la dejun și cină nu aveam nici măcar apă potabilă. Nu aveam voie să introducem apă din afara restaurantului și nici să ieșim cu vreo prăjiturică sau vreun fruct pentru cameră.

La intrarea în restaurant ''vegheau'' două ''gardiene'' cu ochii pe gențile turiștilor. Dacă aveai vreo geantă mai mare trebuia să o lași la intrare. ''Fetele''erau acolo, chipurile să ne ureze poftă bună; numai că privirile lor spuneau altceva! . O apă plată de 1.5 litri costă 3 leva in restaurant adică in jur de 6 RON!!! .

Ne-am întrerupt sejurul în cea de a 8 -a zi. Micuțul familiei s-a îmbolnăvit (vărsături și diaree) nici subsemnatul nu stă prea bine (am facut febră și frisoane) Nu spun acestea întâmplator pentru că acum urmează partea dură a povestirii - apartamentul.

Ne-au dat un apartament ''la cer''... Am solicitat un altul mai jos dar au spus că nu se poate. Pe scurt pot să spun că în hotelul ăla nu a ajuns capitalismul. Apartamentul era ''renovat'' cu tapet scorojit, pânze de păianjen, mobilă veche și nouă amestecate, fără climă (aveau un agregat care învârtea dar nu răcea). Băile puțeau îngrozitor a urină și igrasie.

Camerele apartamentului aveau un miros greu de parcă tot comitetul central bulgar ar fi fumat acolo. Am aerisit cu geamurile larg deschise într-un curent de aer demn de etajul ''la cucurigu''; Nu mai pun la socoteală senzația de gol pe care o resimțeam cu toții când priveam în jos... dar aceasta este o chestiune subiectivă - unora le place... Aeriseala era insă inutilă dacă inchideai ferestrele deoarece duhoarea era impregnată în pereti. Așa că... ia de dormi în jet permanent de aer. Plus că era cald, iar climă - ioc! În prima seară la insistențele soției și lacrimille fiului am decis să iau legătura cu delegatul firmei, aflat în Albena. Aveam un număr de telefon pe voucher. Am sunat dar nu răspundea nimeni. La recepție ar fi trebuit să aibă alte numere, inclusiv unul de urgență. Am coborât dar am dat de un recepționer tâmp. Nu știa engleză nici la un nivel minimal. I-am arătat sigla firmei și i-am cerut un număr de telefon. S-a uitat pe niște liste cu numere scrise in bulgară, ca mai apoi să îmi spună că nu are ce doream. În mod normal, la recepție ar fi trebuit să fie niște registre cu informații utile și contacte ale delegaților.

La ''Dobrogea'', în prima seară, eu cel puțin nu am văzut nici un fel de astfel de registre; au apărut abia a doua zi după ce am făcut puțină ''instrucție'' recepționerului. Dar ne-am calmat întretimp și am renunțat să mai contactez delegata - la urma urmei eram în concediu și nu aveam chef de revoluții hoteliere.

Speram ca până la urmă să fie totul bine! Această atitudine însă, s-a dovedit a fi greșită pentru că am suferit și ne-am întrerupt sejurul. Tot în prima seară am facut cunostință cu colocatarii noștri: în mijlocul livingului am capturat un gândac de bucatarie lung și gras (avea cam 4 centimetri lungime) probabil specie locală. Am zis că am ucis ''regele'' așa că de alții nu mai avem parte... Eroare!!! La două zile după, în miezul nopții am mai lichidat un exemplar asemănător în baia mare (aveau si baie de serviciu, greu utilizabilă din cauza mirosului) Gresia și faianța din băi sunt de când era Jivkov președinte (anii 80 cel mai probabil)

Televizorul consta dintr-un LCD format pitic Samsung cu culorile expirate. Cablul de antena era scurt și tot din anii 80... avea o mâzgă ciudată, gălbuie pe el; așa că - stai cu ochii pe prâslea sa nu atingă ceva contaminat sau să se aplece peste balustrada balconului... Mâzga lipiciosa am ''regăsit-o'' pe mânerele scaunelor (și acestea vechi din perioada comunistă) din restaurant, pe partea interioară. Încă ceva: în oferta de pe net se spunea că vom lua masa la restaurantul de la etajul 17.

Restaurantul există, însă este pe bani... mulți. Noi am luat mesele la restaurantul de la parter, destul de închis, cu lumină artificială, fără terasă. Pe scurt - jeg de la A la Z! Am mituit menajera cu 10 leva să ne facă curat. Apoi tăntița ne-a anunțat delicat că are vacanță câteva zile. Înlocuitoarea ei nu a catadicsit decât să ia gunoiul.

Prosoapele nu le schimbau decât dacă erau vizibil murdare iar cu aspiratorul dădeau când își aduceau aminte. Atât despre hotel... Cât despre stațiune pot spune ca este OK, cu climă sănătoasă (unde mai găsești mare, munte și pădure de foioase aromate, toate în același loc?). Am venit aici trei ani la rând și ne-a plăcut. Verile trecute am stat la Sandy-Beach (ex - Orlov) cu pensiune completă inclusiv băuturi. A fost la superlativ

În fine, în loc de concluzie fac un apel: NU VĂ DUCEȚI LA HOTELUL DOBROGEA DIN ALBENA

P. S. Am prins perioada atentatului de la Burgas, așa că mai era și atmosfera încărcată- din acest punct de vedere. La hotel erau postați permanent un polițist și un luptător de la speciale, cu pistol, cătușe... și ochii pe turiști! ”

Trimis de soein.s in 22.07.12 14:28:23
Validat / Publicat: 22.07.12 15:29:21

VIZUALIZĂRI: 2570 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (soein.s); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster10 [22.07.12 15:09:04] »

@soein.s: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

neimportant [22.07.12 18:12:44] »

Concis, dar foarte bine surprins… Esenta se desprinde cu jale din text. Aci merita sa dea ala cu bomba, nu la Burgas, dar cand e sezon mort, ca sa nu fie victime. Poate culca turnul pe plaja, de-l spala apa marii de infectiile descrise realist. Microfauna din camera n-ar fi putut gasi un loc mai bun decat la asta de trei stele, stiut fiind faptul ca cele trei stele de la bulgari au alt continut decat pe la noi. Nu-i nimic, la anu’poate baga si mamifere comunitare ca sa fie turistul surpins pana la extaz si sa nu mai caute eventuale zooparcuri pe te miri unde. Glumesc, fac haz de necaz, poate mai indulcesc amarul...

In orice caz, te mai astept pe aici cu impresii la fel de bine scrise.

Cu stima,

Z.