ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2012
ÎNSCRIS: 03.02.11
JUL-2012

Concediu de 4* la Didim Beach & Elegance

Să o iau cu începutul. Traseu Bucureşti-Giurgiu-Russe-Răzgrad-Targovishte-Omurtag-Kotel-Yambol- Elhovo- Lesovo- Hamzabeyli-Edirne-Keşan-Ecebat- Bac-Canakkale, oprire la hotel Grand Anzac. Drumul a fost foarte prost in Bulgaria pe acest traseu, ceea ce ne-a făcut ca la întoarcere sa mergem pe Edirne- Căpitan Andreevo-Nova Zagora- Veliko Târnovo- Russe- Bucureşti, drum mult mai acceptabil.

Am optat pentru cazare intermediara care a meritat toţi banii, la dus Grand Anzac si întoarcere Anzac, pt k a greşit agenţia din românia hotelurile, pentru aceste hoteluri voi scrie la secţiunile lor + foto.

La Didim un sejur de 8 nopţi cu familia si înca doua familii de prieteni.

Voi ataşa si multe poze din care sper sa se înţeleagă mai mult decât voi scrie.

Personal prietenos, echipa de animaţie super, plaja mica si cu pietre, se intra în apa pe preş şi in larg era nisip fin pe fundul apei, apa curata si calda, distracţie la maxim la topogane, barurile sărăcăcioase, racoritoare gama Pepsi la dozator, bere Efes la dozator dar foarte slaba şi restul băuturilor doar turceşti si de o calitate îndoielnică, îngheţată zilnic de la 16.00-16.30 şi doar pentru copii, barul din hotel de la nivelul piscinei (Cafe Sport) deschis non-stop si dupa ora 24 aveau si sanvich-uri, dar în schimb mâncarea extraordinara şi diversificată. La Cafe Sport şi la barul de la piscina Elegance se putea găsi apă plată la stică de 0,5 l sau 1,5 l, minibarul din cameră era doar one use free, apoi se făcea refill doar cu apa plată la 1,5 l. La televizor nu exista nici un post românesc, nici dupa 3 insistenţe. Exista doar 2 restaurante a la carte, unul pescăresc şi unul otoman, iar la 7 zilr se poate merge la unul dintre ele. Noi am ales să mergem la cel cu specific pescăresc, unde nu am descoperit nimic nou şi am incheiat seara cu un macrou mare la grătar de persoană, iar băuturile ce se serveau erau doar bere si răcoritoare, dar pentru 10 lire am băut raki, servit de acelasi ospatar.

Pentru prosoape de plajă se plătea garanţie 5 euro de prosop, primeai un card şi la plecare predai prosopul, primeai cardul si îl predai la receptie pentru a recupera garanţia.

Aaa… un plus este aerul condiţionat tip split, pe care îl manevrai cum vroiai, dar nu puteai primi al doilea card pentru cameră de la receptie, pentru a-l tine pornit încontinuu.

Am observat la intrarea în restaurant un certificat de securitate alimentara valabil ca si bleu flag-ul până la 01 octombrie 2012

În apropierea resortului exista un parc de distracţie, unde copiii vor fi încântaţi, 4YTL jetonul.

Noi deplasându-ne pe cont propriu, am constatat că benzina este 2 euro litrul, adică 4,40 YTL, iar motorina 3,90YTL, o sa pun si o poza cu preţul afişat la dus, că la întors crescuse deja la ce am scris mai sus.

În încheiere, pot spune că nu este un hotel de 5*, noi ne-am distrat foarte bine, mâncarea foarte buna chiar neaşteptat de buna şi toate astea la 488 euro pentru 8 nopţi în iulie.

Şi ca să va distraţi iată link către imnul hotelului, cel cu care ne trezeam şi cu care ne culcam, iar irlandezii, scoţienii şi olandezii se distrau de minune. http://www.youtube.com/watch? v=ISUyWS_FYHs

Trimis de Suffisant in 21.07.12 21:04:32
Validat / Publicat: 21.07.12 23:37:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, hotel Sealight

VIZUALIZĂRI: 4514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Suffisant); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera standard

adryana
[22.07.12 07:20:44]

un pret f. bun pt. 5 stele, 8 nopti.

[24.07.12 13:08:00]

Salutare! Vreau si eu, daca se poate, mai multe detalii privind acest hotel. Este specificat faptul ca are terenuri de tenis, dar nu vad poze cu ele niciunde, asa este? De asemenea, cum sunt toboganele, este adevarat ca sunt cam incomode si risti sa te lovesti?

Ai folosit serviciile gratuite gen sala de fitness, turkish bath, sauna etc. ? Acestea cum sunt?

Multumesc anticipat!

[25.07.12 19:46:56]

@terner:

Salutare

Terenuri de tenis nu îmi aduc aminte să fi văzut, dar nu merita sa faci atâta drum sa joci tenis acolo. Pentru spa, fitness si restul de prin subsoluri trebuie sa ai un card special de la recepţie, binenţeles cu bani, dar nu ştiu cat costa, k mergea şi fără. O să pun foto azi sau mâine cu ce e pe acolo şi după ce vei vedea o să înţelegi mai mult. La topogane era fericirea copiilor şi a adulţilor, m-am dat şi eu, cât am stat nu am auzit să se rănească cineva, eu am 115 kg, făceam doar valuri, cu toate că simţeam la început că mă voi trezi în afara piscinei din cauza vitezei de coborâre pe topogan.

[25.07.12 20:46:26]

@Suffisant: Multumesc pentru raspuns. Eu am primit de la hotel o lista cu gratuitatile din sezonul 2012 iar sauna, baia turceasca, fitness-ul, precum si terenurile de tenis erau gratuite. Fiind un fan al sportului alb chiar ma interesau terenurile de tenis si sala de fitness daca era amenajata cum trebuie.

Multumesc inca odata!

sagradam
[25.07.12 21:36:53]

Din cate stiu, sauna, baia turceasca, nu sunt gratis, chiar daca asa se spune, cand ajungi acolo se schimba treaba, sa ai grija mare. Prietena mea avea trecut pe bilet ca intrand la ultraall si cand a mers i s-a spus ca trebuie sa plateasca, asa ca a renutat.

Si la topogane atentie!!! chiar sotul meu a avut un incident, a ajuns la medic si am avut emotii ca nu mai poate conduce, i s-a umflat genunchiul, schiopata, dar bine ca a putut sofa. Tot in acea perioada o fetita a alunecat cand urca scara si a cazut, s-a lovit la cap, nu raspundea la semnale si au dus-o la spital.

Oricum, topoganele raman marea distractie.

Vacanta placuta.

[27.07.12 17:51:21]

@sagradam: Multumesc. Eu am mail primit direct de la hotel in care imi stipuleaza faptul ca pentru ultra all toate aceste facilitati sunt gratuite. Acum om vedea acolo, dar sper sa fie asa.

[08.11.12 22:10:22]

@terner: Am observat că ai fost activ cu întrebările şi la deborah şi aici, dar nu ai postat nimic despre ce ai perceput cu propriile simţuri la Didim.

[08.11.12 22:15:33]

@webmaster: şterge clipul din youtube că nu se mai conecteză, pls, şi uneşte Didim beach elegance cu Didim beach spa că este acelaşi lucru. Adică un resort ieftin din Turcia, care se află sub 800 euro pe camera x 2 pax şi te simţi ca la 4 * în Bulgaria.

[13.11.12 08:14:49]

@Suffisant: muţumim de sesizare; am şters videoclipul, fusese între timp eliminat de pe youtube.

Am mutat, deasemenea, articolul în rubrica "Didim Beach Elegance Resort & Spa", obţinută prin condesarea celor două rubrici existente pe site - Didim Elegance şi Didim Beach. În fapt, avem de-a face cu două ansambluri aparţinând aceluiaşi complex, care se vând împreună, sub numele ""Didim Beach Elegance".

adryana, sagradam, Suffisant, terner
Alte impresii din această RUBRICĂDidim Beach Elegance Resort & Spa Hotel: