ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2012
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 14 ani

Foarte nemulțumit

Bine si ar mai incapea

Ne-am propus sa petrecem cateva zile la Ocna Sibiului in drum spre mare asa ca am cautat ceva convenabil si relativ aproape de strand. Am gasit vila pe net, am rezervat doua camere alaturate, am platit avans cu mai mult de o luna inainte si am pornit la drum. Surpriza a fost ca desi rezervasem totul din timp, camerele nu erau alaturate cum am cerut, pentru ca patroana cred ca nu stie inca cu ce se mananca turismul. Nu am mai vut de ales (era destul de tarziu ca sa mai cautam altceva), asa ca ne-am cazat si in ziua urmatoare s-a eliberat o camera langa una din cele doua pe care le aveam si am reusit sa ne aranjam cum am dorit, dar destul de neplacut sa iti tot muti bagajele pentru ca cineva nu stie sa citeasca in calendar.

Conditiile de cazare nu sunt extraordinare (are doar 2 *) dar nu recomand sa va cazati acolo daca barbatii din grup depasesc 1,50 m inaltime, pentru ca doar camerele de la etaj au baie proprie si etajul este de fapt o mansarda. Nimic groaznic pana acum, dar baia este atat de prost aranjata incat un barbat normal trebuie sa se aseze in genunchi pentru a folosi toaleta sau daca e sportiv sa stea in pozitie fundamentala de aparare, daca nu, atunci cautati alta locatie. Oricum fiecare baie este dotata cu galeata si mop, pentru ca daca faci dus se inunda baia si - trebuie sa te descurci (apropo's aveti grija ca aluneca)

Bucataria este dotata doar cu minimum de ustensile si vase asa ca luati-va in bagaj si ce considerati ca mai aveti nevoie in afara de farfurii, pahare si tacamuri (nu este nici macar un ibric pentru cafea). Apa calda nu este la bucatarie, pregatiti-va sa spalati vasele cu apa rece sau sa mergeti afara unde este apa calda de la un rezervor (butoi).

Daca doriti sa va odihniti la pranz, mai intai trebuie sa o anuntati pe patroana ca nu cumva atunci sa inceapa sa spele pe jos in sala de mese (am uitat sa spun ca si daca oftezi se aude in toata vila) pentru ca face o galagie ce nu am mai pomenit (luat galeata si trantit pe gresie - dat drumul manerului metalic sa sune - tras caune - tras mese - si tot asa) sau sotul ei sa lucreze ceva cu flexul si alte scule).

Singurul avantaj a fost ca intradevar, vila este la 200 m de intrarea in strand

Si acum sa trecem la ceva mai frumos.

Strandul este foarte curat, are mai multe lacuri sarate (cu diverse conentratii de sare, chiar si iod), este un lac (lacul Negru) unde este namol si se poate folosi, dar si apa este destul de amestecata cu namol asa ca este suficienta si foarte buna. Daca as face o comparatie cu Sovata, as putea spune ca terapeutic lacurile de la Ocna Sbiului sunt mai bune (mai sarate), plus ca la Sovata nu ai voie sa folosesti namol, in timp ce aici nu se pune problema. Intrarea se plateste o data pe zi ca si la Sovata, dar aici ai unde sa iei masa civilizat, sunt multe terase, toate ofera produse variate la preturi foarte bune, sunt umbrelute suficiente si sezlonguri si nu costa nimic - trebuie doar sa faci consumatie de 10 lei pt. fiecare sezlong. Singurul neajuns ar fi ca nu gasesti apa calda la dus. Exista dusuri unde scrie ca au apa calda, dar nu functioneaza, probabil uremaza.

Per total, as putea spune ca Sovata, care este extraordinar de scumpa si nu are nici o calitate in plus, a beneficiat doar de un marketing foarte bun.

Una peste alta am sa mai merg la Ocna Sibiului pentru ca mi-a placut strandul si zona, plus ca daca e vreme nepotrivita pentru baie si plaja, dai o fuga in Sibiu si acolo nu te plictisesti.

Trimis de Nyfi in 21.07.12 19:59:35
Validat / Publicat: 21.07.12 21:05:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în OCNA SIBIULUI. A mai fost în/la: Litoral, Sovata, Busteni, Ocna Sugatag, Herculane, Transfagarasan, Amara, Tasnad

VIZUALIZĂRI: 3846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nyfi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

susu
[02.08.12 16:22:58]

aveam nevoie de o impresie recenta de la lacurile sarate, vreau sa merg si eu la sfarsitul lui august, multumesc si ai un vot de la mine

lilica74
[10.08.12 18:57:12]

noi vrem sa mergem cu cortul o saptamana si am vrea sa stim cum sunt conditiile acolo.

Daca aveti informatii recente va rog sa imi raspundeti.

multumesc

NyfiAUTOR REVIEW
[11.08.12 17:56:15]

Nu stiu ce conditii sunt si unde pentru cort. Noi am fost destul de aproape de strand asa ca nu am prea vizitat statiunea, dar stiu ca exista Camping "Salinele Romane" pe str. Garii nr. 12 si impresiile pe care le-am gasit despre el nu sunt dintre cele mai grozave, poate ca totusi intrebi proprietarii de vile daca iti permit sa te instalezi in curte (incercarea moarte n-are).

Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult.

MiriHlk
[14.08.12 17:50:59]

@lilica74:

Pentru cei ce doresc cazare la cort, inainte de intrarea la Lacurile Sarate - dinspre centrul Ocnei, nu poarta de la intrarea in localitate! - este un loc special amenajat "gard in gard" cu Lacurile.

Nu cunosc amanunte despre modalitatea de cazare in acest loc, dar vara trecuta erau foarte multi cei care optasera pentru corturi.

Succes... si asteptam impresii!

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[14.08.12 19:08:57]

@lilica74 Noi ne-am intors recent de la Ocna Sibiului si chiar am "colectat" diverse informatii pentru un eventual review despre aceasta statiune dar din pacate, timpul inca nu mi-a permis sa ma pun pe scris. Drept urmare, o sa va spun acum cam ce am reusit sa aflam noi despre campinguri.

Campingul Salinele Romane este pe strada Garii, in perimetrul dintre aceasta strada si Lacurile Sarate. Aici am vazut cele mai multe corturi, spatiul fiind marisor si cu multa verdeata. Insa cei mai multi erau nemultumiti de conditii, in special de grupurile sanitare si dusuri. Din cate am inteles, nu exista absolut deloc apa calda. Tarife cazare: cort-10 lei; casuta-50 lei; Tarife intrare: adult-10 lei; copil-5 lei; masina-5 lei.

Campingul Aprior este chiar peste drum de primul dar era inchis. In curte erau cateva corturi dar nu stiu in ce conditii au intrat.

Campingul Complexului Strand este pe strada Salinelor, in apropiere de poarta principala a Lacurilor Sarate. Si aici exista aceeasi problema cu dusurile iar spatiul de campare aduce mai degraba cu un "maidan". Aici nu am vazut nici un cort instalat. Tarife: parcare-5 lei; cort-10 lei/persoana. Atentie ca toate aceste tarife sunt valabile pentru o zi.

Sincer, la ce am constatat, si eu cred ca Nyfi a oferit cel mai bun sfat: sa incercati sa gasiti un loc prin curtea unei vile/pensiuni.

Sper sa aveti parte de un sejur placut.

lilica74, MiriHlk, Nyfi, susu

• pagină generată în 0.042925119400024 sec