ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2012
ÎNSCRIS: 28.07.08
JUL-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

5 zile la Naiya

In cursul lunii iulie 2012 am petrecut aproape o saptamana la pensiunea cunoscuta in zona ca "Melba 2", numita de proprietari Naiya. Discutam de un corp nou de cladire construit de proprietarii pensiunii Melba pentru suplimentarea capacitatii de cazare. Ca pozitionare este oarecum vis-a-vis de Melba, de partea cealalta a drumului national; diferenta de nivel asigura pe de o parte o priveliste exceptionala asupra intregului golf dar si un numar destul de mare de scari de urcat si de coborat.

Ca impresie generala pensiunea pare sa fi fost deschisa anul acesta; mai erau totusi detalii de finisat la parter si la mansarda. Pensiunea are 5 camere, toate decorate in tonuri de mov cu mobila si accesorii de calitate precum si un mic restaurant cu terasa unde se putea servi doar micul dejun. Personalul facea "naveta" intre Melba si Naiya in functie de numarul de clienti si nu de putine ori ne-am trezit complet singuri in toata cladirea.

Camera in care am stat, cea mai bine pozitionata relativ la Dunare (vedeam din pat fluviul) avea din pacate o problema de proiectare fiind aproape triunghiulara. De asemenea cineva a gandit-o initial cu un pat mai mic decat cel montat ulterior, prizele din lateralele patului fiind acoperite de placa de lemn de la capatul sistemului pat-noptiere. Aerul conditionat a fost de asemenea montat in pozitia in care trebuia pentru a "bate" exact pe pat si din pacate nu se puteau regla fantele intr-un mod optim; ma uitam pe exteriorul cladirii ca aveau loc sa il puna oriunde la stanga sau la dreapta deci a fost doar o decizie nefericita.

Baia: destul de mica, cu cabina de dus cu hidromasaj si (aparent) receptor de radio FM. Bine, nu functiona, cred ca nu au avut totusi curaj sa lege cabina la instalatia electrica;) Apa rece / calda permanent, pentru cea calda trebuia uneori sa astepti.

Parcarea: oarecum in lateral pe o platforma betonata legata de drumul national cu o alee de servitute prin spatele a 2 case de vacanta din vecinatate.

Micul dejun: clasicul romanesc cu salam, branza si oua in farfurie adusa la masa; puteai sa alegi modul de preparare al oului si bautura (cafea / ceai / lapte).

Celelalte mese le-am servit in restaurantul principal de la Melba sau prin alte locatii in incercarea de a nimeri vreo specialitate sau pur si simplu mancare mai bine gatita. Strict referitor la Melba restaurantul ca aspect arata cel mai bine din toate locatiile pe care le-am vizitat; terasa e pe ponton si sunt cateva foisoare pozitionate pe piloni deasupra Dunarii. Mancarea e o alta poveste si tine numai si numai de noroc: ciorbele sunt de tip zeama comuna + ingrediente separate, saramurile de peste inseamna peste prajit in zeama de ciorba, comanzi ceva la gratar si il primesti trecut prin ulei... detalii. Din observatiile noastre subiective ar exista 2 "seturi" de personal la bucatarie (adica fac cu schimbul, o zi da / una nu sau dupa alt algoritm) - o doamna bucatareasa care gateste cat de cat acceptabil si un domn bucatar cu un tatuaj care ne-a dus cu gandul la faptul ca ar fi putut face scoala de bucatari in penitenciar.

Personalul: sunt si oameni care incearca sa te faca sa te simti bine dar si oameni indiferenti. Intr-o dimineata am auzit din camera o cearta dintre 2 femei de serviciu (mai conteaza motivul?), in alta doamna care ne-a servit micul dejun s-a dus pana jos la Melba sa imi aduca 2 portocale fiindca a vazut ca nu am mancat niste mere pe care le adusese in ziua precedenta. Curatenie in camera ni s-a facut doar cand am cerut noi, in rest am fost doar intrebati: vreti prosoape noi? Lenjerie noua? Nu? (Ce bine...)

Alte distractii in pensiune: sus la Naiya exista masa de ping-pong, plasa de badminton cu palete, un leagan, mese de picnic sau de stat cu o bautura la terasa admirand Dunarea. Jos la Melba exista piscina de 1.5m adancime si sezlonguri cu umbrele pe ponton. Pensiunea are barci proprii pentru plimbari (exista afisata o lista de preturi dar cred ca se pot si negocia, nu cred totusi ca foarte mult) dar si hidrobiciclete - cred ca sunt singurii din toata zona Cazanelor care au hidrobiciclete. Din pacate apa linistita a golfului Dubova ascunde totusi curentul natural al Dunarii si e relativ greu sa pedalezi in amonte. Exista si WiFi gratuit pentru cine se duce sa stea cu laptop-ul la piscina (am vazut si astfel de oameni).

Pescuit: da, se poate pescui insa trebuie sa iti aduci ustensilele de acasa. Intr-o seara am asistat la o demonstratie de talent - cineva a prins in numai o ora cu o undita simpla (nu lanseta) vreo 5-6 pestisori (platica, crap sau caras dupa forma).

Alte observatii: cu ocazia vizitei noastre cred ca au "inaugurat" sistemul audio din Naiya (in Melba se difuza non-stop coloana sonora de pe Kiss TV, ocazie cu care am aflat si noi ce melodii mai sunt la moda). Am trecut prin toate fazele: muzica data tare, muzica data incet, boxe cu bass-ul pronuntat (vibratiile se simt chiar daca linia melodica e greu audibila), muzica lasata in bucla continua in restaurantul gol (fara clienti sau personal) cu usa deschisa spre holul cu gresie si faianta transformat in amplificator, boxe scoase afara pe terasa goala si in final boxe scoase direct la iesirea spre strada. Ma gandeam la un moment dat ca toata initiativa asta de culturalizare cu Elvis Presley si cu alti cantareti din epoca respectiva trebuie ca merita mai mult; n-am avut totusi curaj sa le sugerez sa mai varieze stilurile si cu al' de Guta, Salam sau mai stiu eu ce vedeta a zilelor noastre care s-ar fi potrivit poate mai bine cu astfel de metode de popularizare. Dar treaca de la mine...

Trimis de DanCld in 21.07.12 19:39:18
Validat / Publicat: 21.07.12 23:43:32

VIZUALIZĂRI: 2939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanCld); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Melba si Naiya vazute din larg

[21.07.12 23:45:06]

Excelent articolul, foarte multe amanunte si informatii pentru o pensiune relativ noua aparuta pe site.

Rina70
[26.07.12 21:38:44]

Foarte bun articolul, cu detalii foarte bune pentru cine vrea sa mearga in zona. De curand m- am intors si eu de- acolo, cu precizarea ca am stat chiar in Melba. In mare parte, impresiile citite in articolul tau, o sa le scriu si eu: de ex cele referitoare la mancare. O sa scriu peste aprox o saptamana si review-ul meu despre Melba.

PS eu as fi zis ca era mai util ca review- ul sa fie trecut la pensiunea Melba, in fond e vorba de acelasi personal, aceleasi servicii, acelasi site, patron etc... doar ca sunt doua corpuri de cladire.

Rina70
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Naiya (Melba 2) :