ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2012
DIN: Tg-Jiu
ÎNSCRIS: 14.09.11
JUL-2012

Seashells Resort at Suncrest AI

Hotel Seashells Resort at Suncrest, 4 stele malteze (care sunt de fapt 3 stele europene) se afla in statiunea Qawra (se citeste Aura). Statiunile Qawra si Bugibba sunt practic lipite si impreuna am inteles ca formeaza cea mai mare statiune din Malta. Noi am fost cazati acolo pt 7 zile cu regim de masa All Inclusive in luna iulie.

Hotelul a fost construit in anii '80 si de atunci nu cred ca a mai fost renovat. Este de asteptat ca hotelul nu are un aspect foarte modern dar nici urat nu este.

Hotelul este unul mare, am inteles ca are cam 350-400 camere. Majoritatea camerelor au vedere full sau partiala catre mare. Noi am avut vedere partiala catre mare.

La check-in se achita un depozit de 50 euro per camera, bani ce va vor fi restituiti la plecare. Noi am cerut o camera la un etaj superior, am primit la etajul 5 din 7. O sa va spun si de ce... Stiam ca hotelul nu este prea bine izolat fonic si cum este situat pe o strada principala, intens circulata am vrut sa avem putina liniste. Ei bine chiar si la etajul 5, cu usile de la la balcon inchise tot se auzeau toate masinile si autobuzele ce treceau pe strada insa zgomotul a fost acceptabil... nu vreau sa-mi imaginez cat zgomot se aude la etajele 1 sau 2 cu vedere full la mare, adica chiar in fata strazii!!!

Camera a fost destul de mare, mobilata ok pt 3 stele, aer conditionat care facea fata, mini frigider, tv, baia era ok, curata. Se facea curatenie zilnic iar prosoapele daca le vrei schimbate trebuie sa le lasi pe podea, altfel se considera ca nu le vrei schimbate!

Cand am intrat prima oara in camera am gasit un miros urat, aer inchis amestecat cu un parfum urat dar care se duce dupa ce aerisesti bine camera. De aspectul asta s-au mai plans si altii...

Hotelul are o piscina mare, frumoasa, topogan cu apa si piscina pt copii, sezlonguri gratis, suficiente pt toata lumea.

Exista si un spa insa este contra cost.

Hotelul are 3-4 restaurante si un barbeque, gratar. Pt a lua cina la bbq-gratar trebuie sa faceti o rezervare la receptie cu o zi inainte!

Mancarea a fost ok, diversificata si multa insa personal nu mi s-a parut foarte gustoasa dar si asa tot gaseai ceva care sa-ti placa. Vorbeam cu altcineva din grup si zicea ca mancarea e excelenta... poate sunt eu mai pretentios! As da nota 7-8 pentru mancare. La pranz puteai lua sandwichuri, o salata, un cola, cafea etc.

Personalul in mare parte a fost foarte amabil si la fel mai toata lumea de pe acolo!

Plusuri:

-vedere la mare, locatia foarte buna

-4 restaurante

-piscina mare

-personalul amabil

-se face curat in camere zilnic

Mici minusuri:

-camerele ne izolate fonic

-mancarea, desi multa si diversificata, nu foarte gustoasa dupa parerea mea

-aspectul general cam vechi al hotelului (pe interior ca la exterior arata bine, exteriorul a fost renovat.

Per total am fost multumit de hotel, e ok pt un hotel de 3 stele insa in nici un caz nu poate fi considerat de 4 stele, asa cum este el clasificat oficial de catre maltezi!

Despre experienta si excursiile in Malta voi scrie un review separat zilele urmatoare, sunt foarte multe de povestit si de stiut pentru cei care vor sa mearga in Malta!

La capitolul plaja nu am dat nici o nota pentru ca plaja nu exista in cele doua statiuni lipite. Pt plaja mergeti in Melieha, Golden bay, Ramla sau Laguna Albastra!

Deasemenea a trebuit sa dau unele note mai mici deoarece am luat ca si loc de comparatie Hotel Java din Mallorca unde am fost anul trecut (vezi impresii), hotel de care am fost mai incantat!

Biletul a costat 1250 euro/2 pers, All Inclusive si toate taxele incluse insa a fost cumparat cu early booking (18-20% reducere) in luna Ianuarie.

Daca aveti intrebari nu ezitati!

Trimis de popescuionut in 21.07.12 11:17:58
Validat / Publicat: 21.07.12 15:32:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 6120 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescuionut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera asa cum am gasit-o seara la check-in
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

aditzu
    [20.09.12 13:47:51]

Multumim pentru descriere, cu atat mai mult cu cat vom merge in concediul de la inceputul lunii octombrie in aceasta locatie, influientati pozitiv si de cele scrise de dvs.

As vrea sa va intreb daca, pentru a primi o camera de la un etaj mai de sus, ati trebuit sa lasati " o mica atentie" la receptie.

Asteptam cu nerabdare impresiile din excursii, de care vorbeati mai sus.

Cu respect

Aditzu

[20.09.12 19:07:09]

@aditzu: Sincer chiar eram pregatiti sa lasam ceva bacsis pentru a primi o camera la un etaj superior dar nu a fost nevoie. Am cerut la check-in o camera la un etaj superior si ni s-a dat fara comentarii. Va doresc o vacanta cat mai placuta in Malta!

aditzu
    [22.09.12 19:17:40]

@popescuionut: Multumesc pentru raspuns.

As mai vrea sa va intreb daca forma prizelor electrice din camera de hotel permitea cuplarea adaptoarelor pentru incarcat telefoane mobile, lap-top, etc. Am vazut pe un site ca tensiunea nominala la priza este 230 V, dar forma prizei in Malta este in general pentru conectori lamelari (probabil reminiscenţă britanică), nu cilindrici cum e standard la noi si in cea mai mare parte a U. E.

Cu multumiri, Aditzu.

[25.09.12 16:03:57]

@aditzu: In camera sunt atat prize tip engelzesti cat si o priza normala, cu conectori cilindrici ca si la noi. Daca vrei sa bagi in priza mai mult aparate simultan ia-ti un prelungitor/tripla cu tine si e suficient.

DAN POPESCU
    [30.06.13 15:06:25]

salut, AS AVEA O INTREBARE AI AJUNS LA LAGUNA ALBASTRA? SI CU CE?

[30.06.13 22:33:06]

@DAN POPESCU:

Salutare,

Informatii despre excursii in Malta, inclusiv despre excursia pe cont propriu, cu transportul in comun, la Laguna Albastra am scris aici:

vezi impresii

"A treia zi ne-am hotarat sa mergem cu transportul in comun la Laguna Albastra din insula Comino. Desi exista o statie de autobuz chiar in fata hotelului noi am mers la teminalul din Bugibba care se afla la 150-200 m de hotel (prima strada de langa hotel,in sus). In terminal gasiti automate de bilete, angajati ce poarta o vesta verde si va dau orice informatie, harti cu rutele autobuzelor. Un bilet pentru 2 ore costa 2,20E, valabil pentru o zi 2,60E iar pt o saptamana 12 E. De acolo am luat bilet pt o zi pana la Cirkkawa (bus nr 221) unde se afla atat feribotul ce merge spre insula Gozo cat si barcutele ce merg la Comino, Laguna Albastra. Un bilet spre Comino, Laguna Albastra costa 10E dus-intors si circula din 30 in 30 min!

Offf... Laguna Albastra este un vis, o apa turcoaz incredibila. Este cel mai frumos peisaj pe care l-am vazut in Malta. Mi-a placut atat de mult incat am revenit acolo peste 2 zile! In prima zi am ajuns la Laguna cam la pranz cand toate sezlongurile erau deja ocupate si mai orice loc in care te puteai aseza.

Plaja este ingusta acolo si mica, lumea se aseaza pe stanci dupa cum se vede si din poza. Este ideal sa ajungeti acolo pana la ora 10-11, sa prindeti un sezlong (2 sezlonguri+umbreluta 12E)), apoi devine foarte aglomerat. Gasiti acolo si sucuri, inghetatate si mancare fast-food. "

Sfatul meu e sa mergeti de dimineata la laguna,barcile dinspre Cirkkawa spre laguna incep sa circule la ora 9 si ceva.Ideal e sa ajungeti inainte de ora 11 pt a prinde sezlonguri,dupa ora 11 cu greu mai gasesti un petic de pamant liber sa te asezi iar sezlonguri nici atat!

[01.07.13 08:51:29]

@DAN POPESCU: te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi!!!

Vezi, de exemplu, aici

DAN POPESCU
    [01.07.13 12:20:52]

@webmaster: Doamne fereste cum sa strig la voi ) si nu vreau sa fiu rau dar scriu exact cum pot si cum e setat calc )

aditzu, DAN POPESCU, popescuionut
    Alte impresii din această RUBRICĂSeashells Resort at Suncrest [Qawra]: