ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2012
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 21.07.12
JUL-2012

Cu bune si rele...

Tocmai m-am intors dintr-un Sejur in Bulgaria si impresiile sunt proaspete. Am ales Burgas Beach Hotel pentru ca primise review-uri destul de bune iar pretul era excelent. As incerca sa fiu impartiala in descriere si sa tin cont de faptul ca nu am termen de comparatie cu alte hoteluri. Totusi, tinand cont ca am mai calatorit prin tara si in afara si am vazut destul de multe hoteluri, si mai bune si mai proaste, incerc sa fac un review care sa fie cat de cat util pentru cei care vor sa aleaga Burgas.

In primul rand m-am referit la pret si sustin sus si tare ca are preturi foarte bune pentru cazare si masa. Nu stiu daca cineva poate face un sejur all inclusive in aceleasi conditii la noi in tara. Inca un plus pentru bulgari.

In al doilea rand, locatia este excelenta din mai multe puncte de vedere. Nu este asa de departe de centru cum pare cand te uiti pe harta, este situat exact pe plaja (practic ai marea la trei pasi, poti sa iesi in picioarele goale din hotel), este o zona frumoasa si linistita, perfecta si pentru cei care vin sa se odihneasca (nu se aude muzica de la diverse cluburi din jur, lucru care mai mult ca sigur nu se poate spune nici despre cele mai bune hoteluri din centrul statiunii). Era o placere sa stai seara la barul de la piscina, dupa o plimbare mai lunga, cu o bautura rece in mana si sa asculti muzica venind dintr-un singur loc.

Ca si aspect al hotelului, recunosc ca prima impresie nu a fost prea buna. Hotelul are un aspect exterior putin obosit. E vopsit frumos, ca sa dea bine in poze dar grija la detalii lipseste cu desavarsire si as putea spune lucrul asta despre cam tot ce tine de hotel, mai putin despre piscina.

Balcoanele sunt din grilaje de fier vopsit in alb dar ruginit (cu o rugina care se scurge si se infiltreaza peste tot), la o privire mai atenta vopseaua albastra de pe pereti e scorojita etc. INauntru te izbeste aerul rece conditionat (asta poate fi un aspect bun pentru unii) si un lobby spatios dar cu mobilier uzat - niste canapele din piele ecologica gaurite si destul de murdare.

Lifturile sunt foarte dubioase. In afara de faptul ca sunt mici, nu incap mai mult de 5 persoane in ele, au usi grele de bloc caomunist, acopeirte cu un strat foarte gros de vopsea albasta, cu linoleum pe jos inauntru si functioneaza destul de ciudat. Te plimba de la un etaj la altul, ignorand complet comenzile tale. Noi stateam la etajul 7 si apasam 1 dar ne duceau pe la etajul 18-19 pentru ca asa era comandat. Poate e un aspect mai putin important.

Etajele aveau un miros foarte puternic de dezinfectant, usor deranjant. Holurile erau intunecate, peretii urati, de un galben neuniform, fara tablouri su orice alt decor.

Camerele: foarte mici, inghesuite, cu balcoane urate (ciment pe jos, rugina pe balustrada, mici). Aparent erau curate dar in realitate era mult praf in multe locuri. Dulapurile aveau un miros inchis si hainele il imprumutau repede. Mobilierul era nou, usile frumoase. Am vazut camere mai urate dar am vazut categoric si mult mai dragute.

Se facea curat in fiecare zi, la modul superficial, dar se facea. Prosoapele le schimbau in fiecare zi daca le lasam pe jos, lenjeria de pat nu a fost schimbata in cele 6 nopti cat am stat acolo dar nu pot sa spun ca m-a deranjat. Paturile foarte comode, baia destul de curata si frumoasa. Din nou as puncta ca nu era nimic impresioant in ceea ce priveste camera nici la modul pozitiv dar nici negativ.

Nu pot spune ca aceasta cazare a fost o experienta proasta. Dar pot sa afirm cu tarie ca acest hotel, ca aspect, nu este nicidecum de 4 stele. Nu imi dau seama cum a ajuns sa fie evaluat astfel.

Restaurantul - din nou foarte simplu, nimic luxos si spectaculos. Vesela simpla, unele farfurii nu erau foarte curate dar erau rare cazurile, numai ca trebuia sa fii foarte atent.

Mancarea - foarte multa - cel putin pentru noi care nu obisnuim sa mancam mult si aveam experienta cazarilor la noi pe litoral unde trebuia sa platesti fiecare maruntis pe care ti-l comandai la masa la pret dublu sau triplu. Aici se facea risipa, uneori nejustificata. N-as putea sa definesc clar meniul ca apartinand unei anumite bucatarii.

Ceea ce nu imi placea era ca nu era aproape nimic ambalat. Iaurtul era turnat intr-un vas imens, mierea la fel, dulceata la fel. In afara de unt si pliculetele de ceai si zahar totul era turnat la gramada. Erau multe mancaruri pentru vegetarieni dar si cateva feluri de mancare cu carne, peste, multe salate de legume care aratau foarte bine dar banuiala mea este ca erau reutilizate si spre deosebire de celelalte mancaruri, acestea capatau gust de acru si miros.

In general, desi aveam de unde alege din plin, pot sa spun ca am fost foarte atenta la ce mananc. Cred ca e, pe de o parte firesc pentru ca era mult prea multa mancare care evident ramanea si deci trebuia folosita, pe de alta parte era putina neglijenta in ceea ce priveste painea de exemplu (erau foarte multe sortimente din care multe erau deja acrite si stricate).

Mi s-a intamplat odata si sa imi iau o garnitura de orez simplu si acesta sa nu aiba un gust tocmai bun. Desi as spune ca mancarea in general era buna, totusi as avertiza pe oricine merge oriunde la autoservire si vede ca sunt foarte multe feluri de mancare din abundenta sa fie foarte atent, indiferent de hotel. Cand e mult, ramane mult, se strica mult, afara e cald (desi in restaurantul acestui hotel aerul conditionat era dat la maxim) si nu ai de unde sa stii daca mancarea de seara nu o contine pe cea de la pranz intr-o alta forma (alt fel de mancare). Oricum, pentru mine legumele crude si painea au fost mai mult decat relevante pentru acest punct de vedere.

Piscina era excelenta. Acolo i-am gasit pe cei mai prietenosi din staff-ul hotelului, echipa de entertain-eri a fost la inaltime, le-am apreciat mult daruirea, energia, atitudinea pozitiva si felul in care isi faceau treaba in fiecare zi. Dimineata mergeam la plaja si dupa amiaza la piscina. As da 4 stele pentru serviciile de la piscina, pentru igiena de acolo, pentru faptul ca piscinele erau mari, curate, frumoase si foarte ingrijite, sezlongurile erau multe si puteai sa gasesti oricand unul bun cu care te puteai muta la umbra sau in soare dupa cum aveai chef. Bauturile erau diverse si bune, in anumite ore se serveau sandwich-uri si hotdogs, inghetata, dar noi nu am luat niciodata pentru ca nu vedeam rostul dupa trei mese pe zi la intervale fixe.

Restul staff-ului din hotel e OK, nu pot sa spun ca sunt foarte prietenosi. Mai degraba neutri ca atitudine. Pentru ca nu am avut probleme sau nemultumiri pe care sa le exprimam nu au avut nici ei ocazia sa ne demonstreze cat de amabili sunt.

In principiu as recomanda hotelul oamenilor care nu au un buget foarte mare pentru o vacanta pe litoral sau celor care nu sunt foarte pretentiosi in ceea ce priveste detaliile de care nu se prea ingrijesc cei de la hotel.

Statiunea merita vazuta, macar pentru comparatie cu cele mai bune de la noi. Sunt mult deasupra noastra, dupa parerea mea. Desi e usor inghesuita, e animata, colorata, frumoasa. Destul de multe gunoaie in centru, dar acestea se datorau nesimtirii unor oameni care arungau sticlele fara grija pe jos si le lasau sa se sparga. Oricum, acestea erau debrasate pana dimineata.

Plaja superba - intacta, fara gunoaie oribile ca la noi, nisipul foarte fin, mult spatiu si pentru sezlonguri si pentru cei care vroiau sa stea pe nisip. Marea curata, intrarea in mare era lina, fara pietre sau scoici care sa te intepe la picioare.

Nu cred ca as mai reveni in acest hotel, nu pentru ca nu mi-a placut ci pentru ca nu m-a impresionat cu nimic in mod deosebit. In statiune erau unele hoteluri de 4 stele care aratau superb. Cel putin pe dinafara. Oricum, pentru mine sejurul a fost bun, din mai multe puncte de vedere.

Cred ca tine foarte mult de asteptarile pe care le are fiecare. Totusi e doar Bulgaria, cred ca asta spune tot.

Trimis de claualexandra12 in 21.07.12 09:19:02
Validat / Publicat: 21.07.12 10:25:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4429 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claualexandra12); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.07.12 09:28:39]

@claualexandra12: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

alba.ca.zapada
[16.11.12 06:14:37]

un review foarte echilibrat, cum rar am intalnit pe saituri

ammastefy
[23.01.13 15:21:15]

@claualexandra12: spune-mi te rog si mie daca sezlongurile la piscina se platesc

claualexandra12AUTOR REVIEW
[23.01.13 17:40:55]

@ammastefy: Sezlongurile de la piscina nu se platesc, sunt incluse in pret pentru cei care isi aleg varianta all-inclusive. In schimb, cele de pe plaja se platesc.

Nu imi amintesc ce pret aveau.

ammastefy
[24.01.13 08:30:14]