ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2012
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 5 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Perfect pentru relaxare

Marturisesc ca am mers acolo cu inima stransa. Imi alesesem un alt hotel in Balcic insa agentia mi-a tras clapa si am gasit destinatia aceasta dupa multe bajbaieli si compromisuri. Asa ca am plecat acolo cu inima stransa, nestiind ce voi gasi.

Cu speranta ca impresiile mele va vor ajuta, sa o iau cu inceputul:

Drumul

In ciuda celor propuse de viamichelin.com am optat pentru varianta Bucuresti-Cernavoda-Vama Vache-Topola. E mai lung, insa mi-am facut calculul ca autostrada va scurta timpul de drum. Nu am prins dechis tronsonul Cernavoda-Constanta, asa ca la dus am improvizat trecand pe o varianta catre Adamclisi-drumul iar s-a lungit, insa nu am regretat. Drumul e superb si neaglomerat, asa ca poate odata o sa dau o raita pe acolo. La intoarcere am mers direct Murfatlar-Cernavoda-drum bun, desi aglomerat (era vineri). Din Constanta (autostrada) si pana in Vama Veche drumul e neasteptat de bun. Trecerea prin vama s-a facut in 15 minute inclusiv achizitionarea vignetei. Urmeaza cam 15km de drum prost (plin de locuri frezate, ca se lucra), apoi drum bun inca aproximativ 35km pana la destinatie. Complexul e situat la marginea localitatii, la cam 1km de soseaua dinspre vama spre Varna. E inconjurat cu gard de plasa si e supravegheat video, inclusiv parcarea (decent de mare), existand doar un punct de acces, pazit. Parcarea era plina de masini cu numere de Romania.

Toate aleile sunt acoperite de gazon, ceea ce face ca intregul complex sa fie verde si reconfortant.

Complexul e situat la cam 16 km de Balcik si cam la 14 km de Cap Kaliakra. Recomand de vazut atat palatul/gradina botanica de la Balcik (10 leva/adult, 2 (?) leva/copil peste 7 ani, parcarea 2leva/ora) cat si Cap Kaliakra (6 leva acces masina)

Cazarea

Complexul este impartit in doua: o zona pentru cei care si-au cumparat apartamente acolo si o zona pentru turisti. Intre ele nu exista legatura. Zona pentru turisti consta in 4 blocuri de apartamente cu unul si doua dormitoare, dispuse in jurul piscinei. Cel dinspre faleza era in lucrari de finisare, asa ca doar trei laturi erau locuite.

Noi ne-am cazat intr-un apartament cu un dormitor, surprinzator de spatios, aflat la parter. Apartamentul avea un dormitor decent, o baie nici mare nici mica si un living cu canapea extensibila. Ambele camere au televizoare LCD (pentru romani altceva decat ProTV international nu e) si aer conditionat. Mobilierul este nou. Pe jos e parchet (dormitor si living) si gresie (hol si baie). In livingul de tip american aveti si mobilier de bucatarie-la noi nu exista decat o chiuveta (cu boiler), fara electrocasnice gen cuptor cu microunde sau frigider.

Terasa e mare, iar faptul ca era la parter era un bonus. Blocul 1 in care am fost cazati are balconul/terasa spre exteriorul complexului, ceea ce facea ca pe terasa sa fie liniste indiferent de ora iar privelistea sa fie spre localitate.

Ce m-a frapat inca de la inceput a fost curatenia. Nevasta-mea e obsedata de curatenie, insa aici nu a a avut decat cuvinte de lauda. Se face curat zilnic (de catre o armata de 3 femei de serviciu), inclusiv spalat gresia si parchetul. Prosoapele noi si impecabil de curate (alb-nea), asternuturi noi si curate-nu stiu de cate ori le-au schimbat, ca zilnic faceau modele cu prosoape si intindeau asternuturile. De schimbat au fost schimbate sigur, ca singurul razboi de acolo l-am purtat cu mustele.

Mancare si bautura

Mancarea mi s-a parut suficient de variata de la o zi la alta. Mesele de pranz si seara ofereau 2-3 feluri principale de mancare (2 feluri gatite si un fel gratar) plus garnituri (salate, cartofi la cuptor sau prajiti, bulete de cartofi). Meniul de dimineata e relativ standard, in linie cu celelalte hoteluri. Nu se ofera fantezii de genul clatite la micul dejun, insa se gaseste cam tot ce ti-ai putea dori sa mananci dimineata. Deserturile constau in fructe (bune) si prajituri (dupa parerea mea facute cam cu prafuri si semipreparate).

In prima zi de cazare am prins la bufetul de la piscina pateuri, croissante si alte foitaje. In celelalte zile acestea au fost inlocuite de sandwich-uri preparate de un bucatar. Se servea si inghetata.

Bauturile spirtoase cred ca sunt aceleasi in toata Bulgaria (mai mult Savoy): nici prea-prea, nici foarte-foarte. Baubile. Berea slabuta, dar rece si la discretie. Vinul alb nu mi-a placut, cel rosu era baubil.

Cafeaua e marele minus al complexului. Cea disponibila la un automat (cafea/ciocolata lapte/etc) e proasta rau, insa un espresso bunicel e 2 leva.

Bauturile nealcoolice sunt de tip Tek, acceptabile.

Se puteau cumpara sucuri/bere/spirtoase straine, insa nu am simtit nevoia.

Facilitati

Piscina e "rupta" in doua sectiuni, cea de jos avand si o mica piscina pentru copii iar cea de sus o sectiune cu jacuzzi. Avantajul celei de jos e ca e langa locul de joaca si bar, asa ca o recomand, mai ales ca in ea se varsa si toboganul cu apa care merge de la 10 dimineata la 9 (?) seara spre deliciul copiilor si adultilor. Zilnic se curata piscina iar seara se clorina. Apa suficient de calda. Langa piscina sunt sezlonguri destule, cu umbrelute si saltele. Nu exista prosoape de plaja, asa ca luati-va de acasa.

Locul de joaca e placat cu podea elastica si ofera spatiu destul pentru copii.

In zona dinspre faleza sunt si trambuline elastice. Tot acolo sunt si masute cu umbrar care iti ofera o priveliste superba spre mare.

Miniclubul i-a placut in mod deosebit fetitei ("tati, imi place gradinita asta"), piticii fiind desenati pe fata, desenand si decupand, cantand samd.

Plaja nu mi-a placut, fiind un amestec de nisip cu pietre plate iar apa parandu-mi murdara in unica zi cand am fost acolo. Accesul se face fie cu masina proprie, fie cu un microbuz, fie pe o "eco-poteca" de aproximativ 1km destul de abrupta. Recomand poteca doar pentru privelistea oferita si atmosfera (trepte amenajate, padurice de pini, podete de lemn, locuri de popas) insa e obositoare daca vreti sa o folositi ca acces la plaja.

Animatia e atat pentru copii cat si pentru adulti (in cele 6 nopti au fost: spectacol folcloric, dansuri latino, spectacol cu foc). Lunea e pauza de animatie, in rest cei doi animatori isi fac treaba.

Seara animatia se muta intr-un mic amfiteatru pe faleza, deci zgomotul nu deranjeaza. Insa acolo e singurul loc in care ne-am confruntat cu tantarii.

Exista conexiune WiFi pentru internet, fara parola (o puteti accesa fara restrictii), cu viteza bunicica, usor instabila. Teoretic exista si acces prin cablu, insa eu nu am avut conditiile necesare pentru testare (un patchcord de 1m, nu am reusit sa ma conectez).

Concluzie

E un loc in care te poti relaxa in voie, asa ca ne-a parut rau ca nu am stat mai mult de 6 nopti. Nu ne-am plictisit in timpul asta si la final ne-a parut rau ca trebuie sa plecam. Raportul pret/conditii excelent

Trimis de ecou in 20.07.12 19:41:29
Validat / Publicat: 20.07.12 20:54:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Obzor, Miramar

VIZUALIZĂRI: 2168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ecou); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Roxely [22.07.12 22:46:20] »

Frumos Review si foarte detaliat, pacat ca urmatoarele doua scrise sunt groaznice. Ma intreb ce sa facem?! sa sun maine la agentie sa alegem altceva daca mai putem, deoarece vineri am rezervat un apartament cu 2 dormitoare, pentru 5 adulti, iar ultimele doua pareri rastoarna toate notele si toate lucrurile bune scrise pana acum (

ecou [23.07.12 12:54:57] »

@Roxely: Sincer, nu stiu ce sa recomand. Intr-adevar, vad acum ca trei noi utilizatori au dat informatii ingrijoratoare cu privire la o posibila toxiinfectie alimentara care a lovit complexul. Daca e cum povestesc ei, ca ambulantele au acordat asistenta medicala pe banda rulanta, mi se pare improbabil ca toti cei care au avut nevoie de ele sa fi stat ca dementii la soare (cat am fost noi in perioada 6-12iul din cate stiu eu nu a avut nimeni nevoie de asistenta medicala-asta daca nu or fi fost la punctul medical de langa cladirea receptiei). Repet, plaja este un punct slab al complexului-eu nu m-as duce acolo pentru plaja si baie in mare. Dar de revenit acolo pentru cateva zile de relaxare... cred ca as reveni-probabil daca review-uri cu toxiinfectii nu ar mai aparea.

mishulica [24.07.12 12:06:11] »

buna ziua!

roxely, noi avem rezervare de pe 1 august.

si pe mine m-au speriat ultimele comentarii aparute, si toate de vineri pana astazi (noi am facut rezervarea vineri seara, si nu erea ni un coment, negativ)

Cred ca e bine ca am fost pusi in garda, si nu ne ramane decat sa fim cu ochii in patru si mirosul f bine antrenat!!

ecou, mishulica, Roxely
    Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: