ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2012
ÎNSCRIS: 17.04.11
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 7

Turkish Kebab - optiune perfecta pentru masa si repaus

Daca strabateti Bulgaria spre Grecia sau veniti spre casa si mergeti pe varianta clasica de drum, respectiv Ruse-Sofia-Blagoevgrad-Kulata, dupa cum se stie, cei cca 490 de km nu sunt tocmai usor de strabatuti din varii motive, restrictii de viteza, radare, autostrada dar si drum national pe care daca ai prins 2-3 camioane in fata poti trage pe dreapta sa te odihnesti si le ajungi cu succes din urma dupa cateva momente. Pana la Sofia nu ne-am prea grabit sa facem opriri, Dupa iesirea de pe circulara la cca 20 km de oras este Mc Donald cu statia de benzina aferenta la care poposim eventual pentru alimentare, o cafea buna sau ceva de mancare, avand avantajul platii cu cardul.

Apoi cei cca 140 de km dintre Blagoevgrad pana la Kulata traverseaza o zona frumoasa, chiar foarte interesanta a Bulgariei, datorita Muntilor Rila, strajeri de frunte ai sud-vestului tarii cu varful Musala pe care se vede cate o pata de zapada chiar si in timpul verii, datorita altitudinii mari de 2925 m. Zona este fragmentata de nenumarate vai ale raurilor, depresiuni intramontane care te conduc prin Parcul natural Pirin cu varful Vihren de 2915 m spre care multi dintre noi ne grabim iarna pentru o mica vacanta la ski.

Mai ales in aceasta parte a Bulgariei convietuiesc de sute de ani grupuri etnice diverse, bulgari, turci, macedoneni, armeni, tatari.

Intorcandu-ne din Grecia la cca 100 km de Kulata, pe dreapta la statia de benzina Shell am oprit pentru alimentarea cu combustibil.

Pentru ca era ora pranzului, in parcarea mare si curata am coborat sa facem cativa pasi si fiindca restaurantul Turkish Kebab ne invita sa intram n-am stat pe ganduri si i-am trecut pragul.

Mare si frumoasa surpriza. Un restaurant turcesc autentic in inima Bulgariei. De cum am intrat am fost intampinati de un ospatar care ne-a invitat politicos, vorbind putin si in romana (la cati romani trec pe acolo, trebuia sa vorbeasca la perfectie, dar deh... turcul... Ne-a impresionat in mod deosebit curatenia, decorul si amabilitatea personalului.

Restaurantul are 2 saloane. Salonul de la intrare in care am si stat cuprinde practic si bucataria, pentru ca trebuie sa spun ca totul se pregateste la vedere si bineinteles la comanda. Totul este proaspat, poti observa procesul de pregatire a meniului.

Mesele sunt din lemn, cu scaune similare, pe jos linoleum impecabil de curat, toate in culoare mahon inchis.

Daca urci cateva trepte la dreapta, mai este un alt salon, din care se iese pe o terasa si barul.

Undeva in lateral stanga, dupa bar, se afla toaletele impecabil de curate.

In afara de faptul ca meniul este scris si in limba romana te poti orienta pentru comanda mergand la vitrina in care se afla produsele specifice bucatariei turcesti pentru a face alegerea "la vedere"

In fata noastra, in cuptorul cu lemne s-a pregatit painea, gen lipie, prezentala la masa pe un suport mare de lemn, aburind si cu un gust perfect care mi-a adus aminte de painea la test facuta de batranii nostri in satele uitate de lume din copilaria mea, e drept mai indepartata in timp...

Am comandat de asemenea 2 pizza cu cascaval care ne-au fost aduse tot pe cate un suport mare de lemn. A fost greu sa le dovedim datorita dimensiunilor apreciabile. Nu a fost prezentata sub forma clasica, rotunda, ci tot sub forma ovala., sectionata.

La capitolul kebab, am optat pentru kebabul de pui, servit ca in Asia pe platou. Se putea comanda kebab fie din carne de miel, de port, sau de vita. sub forma de frigaruie cu carnea coapta in jar.

Daca am fi dorit sa comandam la pachet puteam opta pentru doner kebabul servit in paine cu salata si dressing.

Despre kebabul de pui la farfurie asezat pe un pat de orez impecabil de alb, continand 8 aripioare fripte in jar cu salata diversificata alaturi nu am decat cuvinte la superlativ.

Pentru dulce va las sa priviti fotografia, iar cafeaua turceasca a fost de exceptie.

Personalul a fost deosebit de atent si vazand copiii impresionati placut de pregatirea bucatelor i-a invitat sa faca poze ca niste adevarati bucatari.

Nota de plata a fost intocmita in leva, dar cum nu aveam la noi moneda, am achitat in Eur fara nici o problema, lasand si ceva pentru amabilitate. Oare cuvantul "bacsis" nu de la turci il mostenin?

Daca in drumurile pe care le faceti in zona treceti pe langa Turkish Kebab nu evitati sa intrati, veti fi placut impresionati de amabilitate, preparatele specifice si proaspete precum si de preturile mai mult decat rezonabile ale locatiei.

daca webmast. are timp, il rog sa puna o melodie

multumesc anticipat

Trimis de amero in 19.07.12 17:12:46
Validat / Publicat: 19.07.12 19:01:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sofia, Bansko, Varna, Nessebar, Balcik, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 5603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Painea calda adusa pe suport de lemn

[19.07.12 19:34:07]

Melodia postata se poate sterge/schimba.

ameroAUTOR REVIEW
[19.07.12 20:08:17]

multumesc este ok

[19.07.12 20:31:14]

Sărut-mâna!

Este vorba de Shell-ul dinainte de a intra în Kulata, venind dinspre Sofia, respectiv după ieșirea din Kulata la venire dinspre Grecia?

Și eu plec în august spre Grecia, tot pe E79 venind dinspre Arbanasi și poate m-o răzbi foamea.

ameroAUTOR REVIEW
[19.07.12 20:39:54]

@bog68: buna seara, da, in parcarea acelui Shell este restaurantul. chiar si pentru o cafea merita sa intri, cred ca vei savura locul si nu numai. drum bun si vacanta frumoasa

[19.07.12 21:16:30]

@amero: Sărut-mâna!

johnnyredlabel †
[10.08.12 14:56:54]

@bog68: Atentie: statia Shell (unde e si restaurantul) este (venind dinspre Kulata) la aproximativ 40-50 km de Sandanski, deci cam 60-70 de Kulata. Spun asta intrucat am trecut ieri pe acolo si am alimentat cu carburant.

La Sandanski nu se putea plati cu cardul (sper sa fi fost o chestiune temporara, la dus spre Grecia nu au fost probleme), iar cei de acolo mi-au spus ca cel mai apropiat OMV era la apox. 60 km de Sandanski.

De ratat, nu prea ai cum sa-l ratezi, dar, pentru orice eventualitate, am zis ca... poate-ti foloseste informatia.

[10.08.12 21:53:39]

@johnnyredlabel:

Mulțam' fain pt. informație.

Să înțeleg că în afară de OMV-ul din Sandanski (cel de pe E79) mai este altul la 60 de km de localitate? Fiindcă pe site-ul OMV-ului nu este trecut decât cel din Sandanski. Până acolo (venind dinspre Sofia) fiind OMV doar la Yahinovo, apoi după Riltsi și în Blagoevgrad.

Faptul însă că nu se acceptă plata cu cardul e nașpa rău. Trebuie să mă ,,înarmez ,,acum și cu leva!

Cam ce prețuri erau la OMV?

johnnyredlabel †
[13.08.12 09:02:04]

@bog68: Deci, de la OMV-ul din Sandanski catre Sofia mai este un OMV cam la 60 km. Nu e cazul sa te umpli de leva, mie angajatul de la OMV Sandanski imi spusese sa ma duc la bancomat (banuiesc ca e unul prim apropiere).

Iar ca preturi de OMV sunt cam ca peste tot (ma refer la cafele,etc). Daca ma intrebi de preturi la carburant, parca am alimentat vreo 25 litri de motorina cu 70 leva. La Shell-ul de care vorbesc, uite ca am gasit bonul fiscal: 134,49 leva pentru 46,861 litri, deci cam 2,87, mai scump decat la OMV, unde e cam 2,8 litrul.

Inca ceva: la o distanta de 182 km de la Vama Giurgiu catre Sofia, undeva pe stanga (dar poti sa intri fara probleme), mai este un Shell unde poti face pauza de cafea, toaleta (free) si eventual sa alimentezi. Eu mereu cand merg ma opresc la o cafea acolo.

Drum bun!

magdan*
[13.09.12 08:17:53]

pot eu saracuta... concura cu tine...

myk007
[18.07.13 14:54:00]

@webmaster:

info: clipul nu mai este disponibil pe net...

[18.07.13 15:02:46]

@myk007: până la găsirea unei alte ilustraţii video-muzicale potrivite, am şters vechiul videoclip, devenit între timp indisponibil

amero, bog68, johnnyredlabel, magdan*, myk007
Alte impresii din această RUBRICĂCe și unde mâncăm în Bulgaria?: