ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2012
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 4 ani

Foarte nemulțumit

Gust amar...

As incepe reviewul meu prin a aduce mii de multumiri siteului "amfostacolo" si Agentiei Amfostacolo Travel celor care ne-au ajutat si au fost super amabili sa ne ofere serviciile pt aceasta vacanta (multumiri in special lui Cristi care ar fi un exemplu pentru toate agentiile de turism din Romania) Am fost incantata sa vad ca exista si agentii care te suna cu o zi inainte si iti ureaza vacanta placuta sau dupa sejur sunt interesati de cum a fost, in comparatie cu alte experiente din anii precedenti! Cu siguranta vom reveni cu alte cereri si recomand tuturor sa apeleze cu incredere pentru servicii ireprosabile. De asemene Tez Tour tour operatorul nostru a oferit servicii de nota 10 (cu o mica paranteza schimbarea zborului la intoarecere pt ca a trebuit sa o luam la drum la exact 5-30 dimineta cu doi copii mici).

Asadar sa trecem la vacanta noastra care a inceput intr-o veselie dar nu a fost sa fie asa pana la sfarsit... zborul a fost super ok ajunsi in Turcia am fost asteptati de cei de la Tez Tour care foarte amabili ne-au insotit la autocar si ne-au transportat la hotel.

Si de aici au inceput necazurile... obositi si noi si copii (1 anisor si patru anii) LIiftul pt angajati este chiar dupa receptie si iti sare mai repede in ochi decat cel pt turisti asa ca top si noi in elcu bagaje cu tot! Ma miram ca arata cam naspa chiar spuneam sotului ca lifturile din blocurile noastre vechi arata mai bine...inapoi in lobby sa cautam lifturile noastre le-am gasit (ca si paranteza frumos era din partea celui de la receptie sa ne spuna pe unde sa o luam). Am gasit lifturile adresate turistilor, aratau mai bine :)) dar suuuuper aglomerate asa ca de cele mai multe ori cu caruciorul dupa noi o luam pe scari (noroc ca aveam camera la 3), lifturile erau micute si daca mai astepta cineva inaintea noastra nu mai incapeam si noi inpreuna cu caruciorul.

Ajunsi la camera am realizat ca a uitat receptionerul sa ne dea cardul pt usa ni le-a dat doar pe cele pt prosoape (doar venisem pt baie nu pt somn:) un drum la receptie a sotului si a primit cheile pe care uitase sa ni le dea si.... am deschis usa camerei unde ne astepta o camera destul de maricica dulapuri multe si incapatoare sertare multe destul cat sa ne incapa miile de haine si hainute, o terasa (jumatate cu vedere spre mare) mare cu uscator de haine, doua scaune si masuta un plus binevenit spre deosebire de alte hoteluri. Dar de cum am intrat am observat caldura din camera, am vrut sa pornim aerul conditionat dar nici o sansa nu reuseam, l-am sucit si rassucit dar nimic!! Am lasat-o balta!

ne-am hotarat sa mergem la masa dupa care la o baita scurta cu ideea de trece pe la receptie pt a cere verificarea aerului conditionat si un patut pt bebe. Coboram cu totii la restaurant suntem intampinati cu urarea de bun venit adica "este formal si nu se intra in pantaloni scurti" Pana a urcat sotul sa se schimbe fetita s-a balacit putintel si dupa am reusit sa mergem cu totii la masa

si acum mancarea - este foarte buna, diversificata, fructe legume de toate pt toti dar nu cumva sa mergeti la late breakfast sau lunch ca va promit ca veti iesi mai infometati exista cateva salate si cateva mancaruri dar nu prea aveti din ce alege) Mancarea in restul resturantelor este identica in fiecare zi din cate am observat noi.

Sa trecem mai departe cu istorioara... dupa ce ne-am saturat am facut un drum pe la receptie pt aerul conditionat le-am spus ca nu functioneaza si mi-au spus ca vor veni sa-l repare am cerut si un patut. Apoi dornici sa aruncam o privire in jur am iesit la o plimbare pot sa va spun ca resortul este imens si foarte frumos in special in zona plajei am ramas uimiti. La intoarcerea in camera am observat ca nu venise nimeni sa repare aerul cond. asa ca am stat si am asteptat, fetitele adormisera ... nu va spun ca era o caldura in camera..puteai sa faci sauna. Dupa ce mi-am pierdut radarea am coborat din nou si m-au asigurat ca cineva va veni... iarasi asteptari indelungate si in sfarsit cineva la usa (era miezul noptii) ghiciti cine era!!! baiatul cu patutul fetitei da si mi-a pierit din nou zambetul! obositi de la atata asteptare am adormit cu usile deschise... a fost teribil... n-am dormit toata noapte de caldura...

a doua zi mai obosita direct la receptie unde o domnisoara care imi tot repeta ca exista program la aer si ca trebuie sa am rabdare... dar desi explicam ca nu e deloc i-am spus sa-mi scrie programul (de la 6-9 dim; de la 12-3; si de la 6-3 noaptea) din nou i-am spus ca nu functioneaza pana la urma a cedat si a spus ca va trimite pe cineva in limba ruso-turca singura pe care o stia! Noi am iesit la baie si spre seara urcam in camera nici urma de aer... am fost atat de furioasa am coborat din nou si mi-au spus sa urc caci cineva va veni chia racum ne-am intis sa ne odihnim putintel dar era imposibi... eram deja atat de obositi... n-a venit absolut nimeni... am mai coborat odata foarte suparata si mi-a spus ca pote nu am inchis bine usa de la balcon am urcat sa verific... dar nu asa ca am mai facut un drum si am spus ca ori vine cineva ori nu mai plec de acolo! Spre fericirea mea mi-a spus sa urc ca va veni cineva si asa a si fost in sfarsit a venit un angajat a verificat si era stricat senzorul de la usa balconului! Dupa ce aveam aer am si uitat de precedente si eram fericiti din nou!

La care sotul ma intreaba de internet! :) am oftat am coborat am intrebat nu intelegea se tot uita prin sertar nu stiu ce cauta mi-a aratat cablul dar nu ni l-a dat :))) pana la urma iarasi in limba ei stalcita de ce o fi mi-a dat de inteles ca trebuie sa platim 5 euro. La care am spus sa ne taxeze pe camera. dar a spus ca trebuie sa aduc 5 euro... Am urcat am luat banii si cand ii dau o bancnota de 50 imi spune ca nu are marunti sa ma duc sa schimb. Am plecat am schimbat la un magazin si mi-a dat cablul... din nou totul era ok (aveau niste pliculete cu bani de la fiecare camera in sertar)

Dimineata dormisem si noi ca oamenii obositi pana la 9 coboram la piscina si cauta un sezlong daca gasesti dinainte de opt toate sunt ocupate prosoape intinse pe toate scaunele desi jumatate din oamenii nu erau acolo, asa ca ne-am obisnuit sa ne sculam devreme si sa ocupam si noi scaune cu umbrele.

Ziua urmatoare ne intoarcem de la plaja si doream sa-i prepar mancarea la fetitei deoarece am ajuns prea tarziu la restaurant si nu am mai gasit de mancare dar din nefericire constat ca nu ne-au inlocuit minibarul si nu aveam apa cu ce sa-i prepar mancarea. Minibarul era gol. Iarasi la receptie si cer sa-mi aduca minibarul si pe hotel director. Receptionerul a dat telefoane si vorbea in turca asa ca nu intelegeam nimic! intr-un final dupa ce i-am repetat cam de 5 ori ca nu plec pana ce nu vine superiorul lui la chemat pe director si i-am spus ofurile... m-am descarcat! a spus ca se va asigura ca nu se va mai intampla si ca din pacate receptionerii sunt noi si nu vorbesc engleza si nici germana si ca le e foarte greu sa gaseasca angajati deoarece sunt foarte multe hoteluri. Dupa discutie a mai trecut cel putin o ora pana a venit baiatul cu minibarul si indignat mi-a spus ca aveam semnu de "do not disturb pe usa" si noi nici macar nu aveam semn in camera si toata ziua fusesem plecati pe plaja (in concluzie sar putea sa nu va inlocuiasca minibarul zilnic daca dormiti!)

Si acum sa va spus gluma zilei... aqua parcul se deschide la 10 dinainte se aduna oamenii stau civilizati in fata portii si asteapta dar in momentul in care se deschid portile (imi pare rau ca n-am filmat sa postez pe youtube) o iau toti la fuga aproape ca mi-au rasturnat caruciorul cu fetita, sarituri printre mese, peste scaune, prin piscina samd comedie nu alta... daca nu fugi si tu ai stat ca prostul la coada ca tot la soare vei sta!!!

Si in cele din urma la bar am cerut un cocktail "ohne alkohol" "without alcohol" cred ca toata lumea intelege dar mai putin barmanul asa ca fetita mea de 4 ani jumate a luat paharul si a tras de cateva ori bine si am zis sa gust si eu cand am gustat mi s-a parut ca are alcool dar am zis ca poate mi se pare a mai baut saracuta dar in dubii am luat paharul din fata ei (barmanul vedea ca bea fetita). Intre timp apare un alt barman si era un baietel nu departe de noi si vad ca-i spune ceva acesta ia bautura si o arunca si ii umple paharul din nou dupa care ii spune ceva celuilalt barman. Ma incumet si intreb din nou "Ohne alkohol? " la care imi spune "nein mit alkohol". Ca sa nu va spun ca asa s-a imbatat fetita mea de 4 ani jumate pt prima oara...

Zilele au trecut si vine dimineata plecarii iau cardurile cablul de net si bagajele coboram la receptie inapoiez cablul si astept cei 5 euro ce i-am depus garantie credeti ca a gasit plicul nostru in sertar??? Da de unde! Si cu un zambet pe buze i-am spus sa uite de ei va fi tipsul lor! Intrebarea mea a fost cum am primit cablul daca nu am platit!

Inainte de a incheia va spun de restaurant mese murdare de cele mai multe ori sau daca nu fara tacamuri, uneori nu gaseam scaun pt cea mica, pentru cei care vor merge acolo cu copii mici la amiaza mai bine ii culcati la piscina pt ca AC-ul se opreste exact cand dorm mai bine iar noaptea copii alerga pe coridoare si se aude ingrozitor in camera dar din fericire acesta inceteaza pe la trei noaptea exact cand se termina programul aerului conditionat si daca tot nu dormiti opriti AC-ul pt baga caldura din cauza ventilatorului si deschideti usa balconului caci daca nu veti muri de cald... si ca sa fie amuzant si apucati o camera ca a noastra pe la 4 incep sa se roage in moschei care se aude foarte bine si puteti sa va rugati si voi sa inceteze calvarul acesta

Parculetul de distractii este mititel si se plateste pt toate jocurile si cam scumput, popcornul vandut langa amfiteatru 1.5 euro o cutiuta mititica (nu ca si ale noastre) vata de zahar din nou o gramada! Spectacolele nimic interesant, sincer multe musicaluri (playbackuri fundalul sonor) cateva guest showuri mai haioase, placut pt copii in fiecare seara minidiscoteca, insa o pierdere de vreme si plictiseala cu inmanarile de premii pt toti turistii o ora de stat degeaba. pana la inceperea spectacolului dupa mini discoteca.

Ca o idee generala daca veti merge pt prima data s-ar putea sa fiti multumiti cu conditia sa nu aveti probleme in camera (desi nu sunt singura patita cu AC-ul) si sa nu ajungeti la receptie. Pentru cei care sunt mai umblati nu veti gasi ceea ce asteptati eu am fost la hoteluri mult mai bune pt acelasi pret.

Va salut pe toti si va urez un concediu cat mai placut si daca totusi va hotarati pentru acest resort margeti la casutele Kamelya unde AC-ul il programati dupa cum vreti (binenteles daca va functiona :)))

Trimis de vargha in 19.07.12 02:14:46
Validat / Publicat: 19.07.12 06:53:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: silence beach resort, si in kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3534 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vargha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂKamelya Fulya Hotel [Evrenseki]: