ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2009
ÎNSCRIS: 30.07.09
AUG-2008

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Superb hotel si cazare

Am ales acest hotel pentru luna noastra de miere. Totul a fost superb, de la curatenia in camera - in fiecare zi gaseam curat, patul facut, hainele stranse si asezate frumos pe pat - pana la locatia hotelului.

Camera cuprinde, pe langa incaperea initiala, si un hol mai mare, unde gaseai frigider, cuptor cu microunde, chiuveta, vesela, tacamuri, un bol de fructe, 2 sticle de sampanie, o bautura de-a lor traditionala, care era foarte tare, o canapea, TV, telefon, etc...

Nu puteam sa imi doresc mai mult. Las acum pozele sa vorbeasca de la sine.

Trimis de andreea 84 in 30.07.09 11:23:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea 84); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera noastra de hotel
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

andreilina
[30.07.09 13:59:28]

OAUUUUU superb locul... felicitari si casa de piatra!

[11.08.09 22:14:46]

Casa de piatra si multe, multe vacante frumoase ca sa ne povestiti si noua cand va intoarceti ). Exceptional loc, frumoase comentarii, o sa-l caut neaparat pe net, ca nu prea imi dau seama unde e, da' daca ai avea 2 min libere, sa ne dai amanunte despre costul sejurului ti-am ramane indatorati. Ca de, la noi nu mai e luna de miere....))). Multumim si bafta la vacante frumoase!

[12.08.09 08:42:08]

Hotelul se afla pe insula mallorca, spania, iar hotelul este situat in Costa Brava, in partea desud-vest. Exista autobuze aproape de hotel, depinde in ce directie vrei sa mergi. spre exemplu, daca vrei sa mergi singur in Palma City (capitala insulei) trebuie sa mergi cam 10 -15 minute (pe jos), pana la plaja, si exact unde este faleza se gasesc statii de autobuz. Acolo sunt harti unde iti explica ce autobuz sa iei si spre ce directie. Biletul anul trecut era vreo 1 euro sau 1, 5 euro si mergi vreo jumate de ora pana in capitala. Se mai fac si excursii la hotel pentru vizitarea capitalei, dar credeti-ma, nu prea se merita, si asta nu era numai parearea mea.

Ne-am imprietenit cu alti romani acolo si toti am avut aceeasi parere. Excursia a costat in jur de 20 euro de persoana pentru jumate de zi de vizitat centru, dar toate obiectivele care se pot vizita se aflau una langa alta, spre exemplu catedrala si castelul, care de altfel se vedeau din drum (trebuia sa urci niste scari, si o alee lunga, unde existau, de o parte si alta numai magazine de haine si incaltaminte, bijuterii, etc.). Intarea era vreo 5 euro la catedrala, seamana putin cu domo din milano, pentru cei care l-au vizitat. Nu ai cum sa te ratacesti, daca ai putina orienatare in spatiu si cunosti putin engleza, spaniola. Uneori mai foloseam si italiana, dar cel mai des engleza, majoritatea o vorbesc.

Ceea ce merita vizitat: sa mergi macar o data in viata ta la un spectacol de flamenco, este poza de la es foguero atasata, este un spectacol superb de cateva ore (sunt pozele puse), nu trebuie ratat. Interesant de vizitat este Cuevas del Drach (pestera dragonului, cel putin asa ni s-a spus ca este traducerea) unde vei vedea o minunatie de stalactite si stalagmite, te vei minuna ce a putut face natura, eu prima data am avut impresia ca toate sunt sculptate. Acolo nu ai voie sa faci poze, sa filmezi, etc, dar daca te chinui putin reusesti sa faci o poza doua. Sunt gardieni la fiecare metru si nu te lasa sa faci poze, pentru ca exista afara un magazin de unde poti cumpara un album cu aceasta pestera. Mie cel mai mult mi-a placut concertul de pe lac. Erau vreo 5 barci, in fiecare cate unul sau 2 instrumentisti, care au cantat cateva arii de bach... superb, mai ales ca era un ecou aparte si toate luminile stinse, numai barcile erau luminate.

Fabrica de Perle este super, vezi cum se fabrica perlele, dar folosesc si perle naturale, dar sunt foarte scumpe. Sunt magazine de prezentare si cumparare de bijuterii, pentru doamnele interesate, mai ales daca le plac perlele. preturile sunt relative, in sensul ca, 100 euro te poate costa o pereche de cercei si un colieras, acuma depinde de gusturi, preferinte, marimi. Nu imi pot da seama daca sunt ieftine sau mai scumpe ca la noi pentru ca nu sunt cu perlele. Altceva, ce ar mai fi... aaaa de-a lungul plajei gasesti tot ce ai nevoie (langa hotel) de la parfumerii, haine, costume, mancare... eu una acolo am lasat aproape 200 euro numai pe parfumuri (2 mie si 2 sotului). Preturile sunt la jumate fata de la noi si rezista mult mai mult. spre exemplu, sotului i-am luat un armani code si am dat vreo 35 de euro, sticluta mare, pentru mine, euphoria de la Ck si ma costat vreo 55 euro, dar fata de magazinele de la noi, credeti-ma, se merita.

Hotelul este cu mic dejun, asa ca, pranzul il luam de-a lungul plajei. De cele mai multe ori mergeam la restaurantul hotelului Neptuno, era fata in fata cu plaja, und epreturile erau mai mult decat ok. Dadeam 6, 5 euro pe o portie imensa de mancare (ex. 1/3 din farfurie era salata, 1/3 cartofi prajiti, 1/3 gamberi, calamari, nudgets, depinde ce vroiai, dar farfuria destul de maricica, gen cum sunt la noi platourile ovale) ne puteam satura si eu si sotu. Mai exista pe toata faleza foarte multi negri care tot se baga in seama si te intreaba daca nu vrei sa... fumezi... ceva. Tin minte ca, intr-o seara sotul meu, cum este el mai prietenos, nu a inteles prea bine ce vroia negrul, a crezut ca il saluta, iar el din politete, ii raspunde si da sa intinda mana, sa dea noroc. La care negru il intreaba cat vrei? Buimacit, saracul nu stia ce vroia ala, cand i-am spus ce vindeau aia, a doua zi nici k s-a mai uitat la negri. Ei te saluta toata ziua si se baga in seama la tine, mai ales daca ne vedeau toata ziua pe acolo.

Ceea ce mi-a placut acolo este ca, ei nu sunt cu bacsisul, daca lasi, iti spune sa il iei inapoi, foarte greu il iau. Am lasat intr-o zi vreo 20 de centi la cafenea si am plecat, tipu vine dupa mine sa imi iau restul, dar el nu intelegea de ce ii las bani. Cand i-am spus ca e restul lui, parca nu stiu ce i-as fi dat la om...

Nu stiu ce sa va mai povestesc, daca aveti intrebari, va rog sa le adresati. Am uitat sa precizez pretul excursiei, m-am luat cu povestitul. Anul trecut am dat vreo 850 euro de persoana, transport cu avionul, dus si intors, dar am vazut ofertele de anul acesta, sunt intre 500 si 600 euro. Sunt foarte multe de vizitat, bani sa ai, chef de plimbare si cativa prieteni.

[12.08.09 08:53:05]

inca ceva: nu stiu cat merita de vizitat Ibiza, mai ales ca ea este cunoscuta pentru petrecerile care se tin acolo si enrgia care o are zona noaptea. Excursia se facea dimineata cu un vaporas, mergeai vreo 2 ore, iar cand ajungeai acolo, din cate am inteles, toata natiunea dormea, daca intelegeti gluma. Ziua nu prea ai ce face acolo, numai noaptea. Plecarea din Ibiza se facea dupa masa, in jur de ora 20-21 ajungeai la hotel, exact cand acolo incepeau petrecerile. prietenii nostri au inchiriat o masina si s-au dus de nebuni unde au vrut si au iesit mai ieftin decat noi, cu excursiile noastre platite. era vreo 25 euro pe zi de inchiriat masina, dar avea plinul de combustibil si aveai o mica reducere daca o inchiriai pe mai multe zile, plus asigurari peste asigurari.

[12.08.09 09:06:10]
[12.08.09 09:08:33]
[12.08.09 11:14:47]

am uitat sa precizez ca, Hotelul Taurus Park se afla exact langa hotelul unde am fost cazati, este pe aceeasi strada, la distanta de 1 minut cred

[12.08.09 20:09:43]

aha, cam scumpisor, dar cred ca pot sa ma orientez si la un alt hotel din zona. Da' ia zi de ce ai bagat doar 90% la distractie. Cam ce zici ca lipseste? Nu-mi plac locurile linistite si limitate ca intindere si cam asta urmaresc sa aflu.

[13.08.09 08:18:20]

Exista un club exact langa plaja, seamna putin cu o fortareata, Mega Park (am atasat poza, pentru a va da seama). Fie ca e zi sau noapte, acolo se petrece, de la concursuri de baut bere, dansatoare pe mese, karaoke (toata lumea canta in legea lui), pana la petreceri cu spuma... Este frecventata de foarte multi germani. E un club mai mult in aer liber, o parte doar este acoperit.

Inainte de intrarea in club sunt foarte multi care vin la tine si te indeamna sa intri, te zapacesc cu ofertele lor, iti dau pliante cu oferte - spre ex. daca intri la ei in club si consumi nu stiu cate beri, ei iti mai dau cateva, sau tricouri... Eu nu am intrat acolo, vedeam doar din strada ce se petrece acolo si mi se parea super, simteai viata ca vibreaza acolo. Singurul motiv pentru care nu am intrat este ca in club trebuie sa mai mergi cu cineva si nu de nebun, de unul singur, iar sotul meu nu prea este cu cluburile, asa ca... am facut mai mult excursii.

[13.08.09 22:46:44]

aaaaaa, pai daca nu mergea al meu unde voiam in luna de miere puneam capacu' la butoi))))

Glumesc, noi avem ani buni de casatorie si va doresc si voua la fel, dar acum cred ca barbatii se trag din motani, ia sa urmaresti asta de-a lungul anilor))). Bafta la vacante frumoase!

unica
[15.08.09 14:11:27]

Ceva nu e regula cu descrierea ta. Statiunea Costa Brava nu este in Mallorca. La care hotel te referi, de fapt?

[17.08.09 21:49:36]

Scuze, mi-am dat seama ca am gresit, dar trimisesem deja mesajul. Nu e Costa Brava e I. Baleare. Nu am mai avut timp sa ma corectez, k eram la servici, scriam putin, plecam, iar reveneam... scuze inca o data

Apropo aurora_popescu, sa stii ca ai dreptate: nu exista barbat perfect, ori e prea petrecaret si ii lipsesc altele, ori e mai linistit si le are cu altele.

[17.08.09 23:30:44]

yap)

Sti ce am observat dupa un timp la noi in casa? Ca fiecare e fericit cand reuseste sa-i faca celuilalt o mica bucurie. Iar in vacanta e un fel de intrecere. Poate de-aia ne ies fain. Poti sa citesti reviewurile de la Popas Bucovina, Hotel Ana Sport, Niko Paradise, sau preferatul meu de Valentine's day2009 de la Hotel Coroana si astea sunt doar de anul trecut incoace, de cand am descoperit site-ul asta meseriash. Prietenii si colegii abia asteapta sa ma intorc sa bag poze si comentarii. Le fac pofta de plecare sau le dau apa la moara la nevestici sa urneasca motanii la plimbare, ca dupa ei, ar sta tot concediul tolaniti pe canapea, motani, deh

Sa stii ca am citit si recitit tot ce ai scris, sunt super interesante descrierile si le-am facut capul calendar la gasca sa mergem si noi acolo odata, ca imi pare ca e ceva de descoperit .

Bafta la vacante frumoase!

[18.08.09 21:00:02]

ai foarte multa dreptate in ceea ce spui. daca nu am fi noi, femeile, ei ar sta numai la terasa, sau cu berea in mana sa se uite la televizor, instalati confotabil in fotoliu sau canapea. cred k nici cutremurul nu i-ar ridica de acolo.trebuie sa imi bat capu cu ceva timp inainte sa il pot urni, dar dupa ce il uresc, nu isi mai incape in piele de bucuros ce este ca am ales locatii super.

ma voi uita pe mesajele de pe celelate pagini scrise de tine.

cat despre concediul de anul acesta, il voi petrece in turcia, bodrum, sper sa vin cu ganduri frumoase de acolo. am citit ce a scis cineva la turcia si am tras concluzia ca merita sa mergi acolo, la hotelul respectiv. chiar maine noapte plec la bucuresti, si joi am avionul. revin cu detalii dupa concediu.

in rest, toate cele bune si concediu placut celor care se afla sau intra in concediu.

va salut

[18.08.09 21:05:00]

m-am uitat pe pozele postate de tine, nu stiu cum se face dar ai fost exact in zona mea natala, de unde sunt eu, adica suceava ai ce vizita, dar trebuie sa stii locurile si sa ai un ghid sa intelegi toate, cred ca sa este peste tot de fapt. cat despre sucevita, bunicii mei sunt de langa sucevita, marginea, unde se lucreaza ceramica neagra, oale....

iti doresc concedii cat mai placute

crisstinna
[16.10.09 14:53:54]

andreea84, imi poti spune te rog care e cea mai fr plaja din mallorca? El arenal e ok? E departe de playa de palma?

Planuiesc o luna de miere in mallorca si acum strang informatii Ce zona mi-ai recomanda? Eu am gasit multe oferte cu hoteluri in EL Arenal dar as vrea sa stiu cum este plaja acolo, sau daca este aproape de Playa de Palma....

ms frumos!!!

andreea 84, andreilina, crisstinna, turist_calatorescu*, unica