ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 31.07.09
JUL-2012

Cazare la Apart hotel Afroditi

Buna ziua, anul acesta am decis sa imi petrec oncediul pentru a cincea oara in Grecia. Am ales ca si destinatie Asprovalta cu cazare la Aparthotel Afrodit un hotel aflat pe plaja. Dar sa incep cu ziua plecari

Am plecat din Romania spre Grecia la ora 23:30 din parc Izvor cu agentia "****" dupa un traseu de noapte cu 3 opriri in Bulgaria am ajuns in vama la greci la ora 08:00 dimineata, din vama pana in statiune am mai mers aproape 2 ore si jumatate tima in care ghida a inceput sa ne spuna despre istoria Greciei.

Ajunsi in Asprovalta, surpriza noi cei cazati la Aparthotel Afroditi de fapt eram intr-o alta statiune la circa 4 Km de Asprovalta si cam 3 Km de Nea vrasna, Paralia Vrasna se numeste o statiune necunoscuta de romani.

Statiunea este frumoasa cu foarte putin romani majoritatea turistilor fiind sarbi, polonezi si croati majoritatea fiind cupluri cu copii mici. In statiune preturile sunt ok exista doar supermarkete cu pretusi bune un bax de apa 1.50 euro o paine feliata de 500gr. 1,80 euro (foarte scumpa painea o franzela de 250 gr era 0,80 euro), o doza de bere 0,70 euro, o cola sau fanta la 1,5 L 1,70 euro. La esire din statiune cam la 30-40 de min de mers pe jos exista si un hipermarket Lidl cu preturi destul de mari o paine 2.20 euro, bere doza 0,60 euro, apa bax 1,7 euro, cola 1,5L 1,80 euro.

Conditiile de cazare au fost foarte bune un dezavantaj ar fi ca seara erau destul de multi tantari si tot timpul trebuia sa avem grija sa tinem trasa plasa de tantari de la usa. Un evantaj el hotelului este acela ca este situat pe plaja eu am avut cazare la cam. 14 o camera cu vedere la mare care imi oferea o priveliste minunata timineata. Hotelul are si plaja cu sezlonguri si umbrelute iar pentru o consumatie minima de 2 euro puteai sa stai toata ziua 2 euro fiind un frape de 0,5 ml la care patronul Hristo iti mai aduce si o apa plata rece de 0,5ml. Un minus ar fi ziua plecari pentru ca am eliberat cam la ora 08:30 dim. si am plecat la ora 19:30 bine ca in ziua plecari am luat o excursie obtionala " o zi de plaja la Olimpiada " contra a 5 euro unde am stat cam pana la ora 15; 30 dupa care am revenit in statiune unde am am facut cam 2 ore deplaja iar pe la 17:30 am mers la camera pe care agentia o tinuse pentru noi unde am putut sa facem un dus si sa ne schimbam in hainele de drum. In fine la ora 19:30 am plecat spre Romania cu sosire in parcul Izvor la ora 07:00 dim.

Cam asta a fost excursia mea in Grecia. Pentru alte intrebari si detalii mai vorbim pe forum

Trimis de mocanu ionut in 18.07.12 11:39:50
Validat / Publicat: 18.07.12 12:54:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zachintos, Paralia Katerini, Nea Vrasna Corfu

VIZUALIZĂRI: 9756 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mocanu ionut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balconul camerei

mocanu ionut [18.07.12 13:25:38] »

Revin cu cateva informatii despre Aparthotel Afroditi si anume: hotelul beneficiaza de prosoape, hartie igenica si sapun si curatenia se face o data la jumatatea sejurului restul curateniei se face de fiecare turist in parte existand in camera galeata cu mop si matura cu faras.

Cat despre plaja mai am de spus ca nu are nisip ci doar pietricele iar intrarea in apa se face brusc adica la doar un metru de mal apa are deja 2 m

drglat* [23.07.12 19:59:44] »

Ionut, toate camerele au vedere la mare?

mocanu ionut [23.07.12 21:06:51] »

@drglat: NU NU AU TOATE. SUNT CAMERE SI CU VEDERE IN SPATE. IDEAL AR FI SA CERI O CAMERA CU VEDERE LA MARE IMEDIAT CE AJUNGI NOI ASA AM FACUT. rOMANI AU 6 CAMERE OCUPATE IN ACEST HOTEL 3 CU VEDERE LA MARE SI 3 IN SPATE. AU LA PARTER ETAJ 1 SI ETAJ 2 CATE 2 CAMERE

menadenis [27.07.12 10:05:13] »

cu cine vorbesc ca vreau camera cu vedere la mare? Bucatarioara este ok? se poate gati ceva usor? ponturi referitor unde se mananca mai bine. Ce e interesant de vizitat? E mult de mers pe jos pana in Asprovalta?

menadenis [27.07.12 10:07:47] »

eu plec maine seara tot la acest apart hotel, si as aprecia daca as primi niste ponturi, avand in vedere ca e prima oara cand merg in Grecia. Multumesc frumos

mocanu ionut [28.07.12 09:43:32] »

@menadenis: de vorbit noi am vb despre camera cu ghida care a venit cu noi din bucuresti imediat ce ne-am dat jos din autocar. noi am styat la camera 14 este ok nu prea bate nici soarele sasa ca nu este foarte cald din pozele puse de mine exact asa vedeam din camera. un minus al camerei ar fi ca nu prea merge aerul conditionat. bucatarioara este ok noi am mancat numai la camera ptr ca in statiune la taverne este destul de scump adica doi ghirosi (un fel de saorma la noi dar mai mica) o bere la 0.33 si un suc la 0.33 10 euro

un peste este in jur de 12 - 14 euro. pana in asprovalta sunt cam 4 km de mers pe faleza ii faci cam in 40 de min la mers lejer. de vizitat ar fi excursia la meteora croaziera la muntele athos. sper ca ti-am putut fi de ajutor sa ai o vacanta placuta si astept parerea ta despre cum a fost cand te vei intoarce

menadenis [28.07.12 10:00:53] »

Sa inteleg ca sunt preturi ok in supermarket sa poti cumpara ceva de gatit in camera?

Mutumesc pt ponturi.

cs [06.08.12 21:52:21] »

chiar este asa adanca apa pe toata plaja?! eu nu stiu sa inot si as prefera apa mai mica exista totusi o portiune de plaja (daca stii) unde nu ma inec la mal?!

artemisa24 [08.07.13 12:45:45] »

mi-ar place un sejur aici, la hotel Afroditi... eu am mai fost in Nea Vrasna care e cam la distanta de 3-4 km de statiunea Asprovalta.

spune-mi te rog in statiunea Asprovalta ati fost?

e tot asa agitata si plina de magazinase cum era si acum cativa ani?

ar merita la o adica sa iau 2 sejururi pt odihna si soare?

menadenis [08.07.13 18:39:48] »

@artemisa24: noi am fost anul trecut la Afroditi si a fost super.

perfect, chiar pe plaja, cobori si te asezi pe seslong, te serveste la seslong cu ce comanzi tu, liniste si nu e aglomeratie deloc. Noi am ales aceasta locatie exact pt ca nu este aglomerat si chiar te poti relaxa linistit.

webmaster [08.07.13 18:47:01] »

@menadenis: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

artemisa24 [08.07.13 20:14:14] »

@menadenis: multumesc mult... chiar ma gandesc serios sa-mi rezerv acolo... ma intereseaza totusi si statiunea in sine, Asprovalta care e putin mai departe...

eu am stat o data chiar acolo si a fost super.

poti sa spui ceva si despre ea? cum se mai prezinta acum?

menadenis [08.07.13 20:39:27] »

@artemisa24: Fata de Nea Vrasna e mai aglomerata. Seara ne plimbam prin Asprovalta, pt atmosfera. Am si mancat f bine in Asprovalta. In principiu era ok si Asprovalta, dara daca vrei o diferenta intre cele 2 este ca Nea Vrasna e mai putin aglomerata, mai liniste... fata de Asprovalta.

artemisa24 [08.07.13 21:06:43] »

@menadenis: multumesc inca o data... exact asa erau si atunci... Nea Vrasna mai linistita iar Asprovalta agitata...

artemisa24 [23.07.13 11:12:22] »

spuneti-mi si mie, va rog daca intre Asprovalta si zona unde se afla aparthotel Afroditi intre timp au aparut ceva microbuze, eu stiu... inteleg ca e ceva distanta de mers pe jos si daca la dus mai e cum mai e, la intoarcere... in afara de taxi, evident...

artemisa24, cs, danapp, drglat*, menadenis, mocanu ionut
Alte impresii din această RUBRICĂAfroditi Aparthotel [Paralia Vrasna]: