ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2012
JUL-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nu faceti aceeasi greseala

Am achizitionat 2 vouchere pentru cazare la un Hotel de 4* in Mamaia (Hotel Florida) pe 28 iunie 2012. Am facut rezervare, am plecat la mare, am ajuns in fata hotelului… si surpriza mare, hotel de 3*.

Am intrebat la receptia Hotelului Florida 3* daca exista un alt hotel in zona de 4* care se numeste tot Hotel Florida (naivi desigur). De la receptie am fost informati ca acesta este hotelul dar ca a fost retrogradat de la 4* la 3*+. Am ramas stupefiati, daca stiam ca e de 3* nu faceam aceasta achizitie mai ales ca acest hotel nu era foarte aproape de plaja (iar cele 3* erau mult prea multe pentru conditiile oferite).

Am sunat la cei de la Fun Deal (cei de la care am achizitionat voucherele), suparati, deoarece cei de la hotel ne-au spus ca ei i-au informat pe cei in cauza ca hotelul a fost retrogradat. Cei de la Fun Deal ne-au spus ca daca nu ne convine sa nu folosim voucherele si ne returneaza banii. Noi deja ajunsesem la mare … ce era sa facem, sa ne intoarcem acasa? Am asteptat pana la orele 14:00 si ne-am intors la hotel (unde apropo cazarea se facea dupa ora 18:00, nemaintalnit de mine nicaieri).

Cei de la hotel fusesera contactati de cei de la Fun Deal si au spus ca ne ofera camere superioare (pentru ei insemnand camere care aveau un iz de caine ud si mucegai ca de altfel tot hotelul).

Am decis sa nu mai fac gresala de a mai achizitiona vouchere de la Fun Deal niciodata, si deasemenea am decis sa impartasesc aceasta experienta pentru ca alte persoane sa se fereasca de acest hotel, mai ales ca la o saptamana dupa ce eu am facut sezizarea atat la hotel cat si la cei de la Fun Deal de "eroarea" de scriere intre 4* si 3*, ei au postat o alta oferta la acelasi hotel cu aceeasi greseala.

Trimis de alyna_kytty in 18.07.12 09:14:01
Validat / Publicat: 18.07.12 10:17:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alyna_kytty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [18.07.12 09:30:43] »

@alyna_kytty: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Regretam experienta avuta, iar acest semnal de alarma este unul cat se poate de serios vis/a/vis de ceea ce vand agentiile de turism, mai ales daca nu sunt afiliate ANAT, adica daca nu respecta un anumit standard.

Poate ne poti detalia cate ceva despre capitolele punctate de tine, masa, distractie, servicii, plaja si mare, pentru ca cei interesati sa-si faca o imagine cat mai ampla asupra unitatii de cazare. De asemenea, cateva poze cu hotelul ar fi excelente, daca poti adauga. Multumim

Kyandra [18.07.12 15:43:28] »

Hai sa nu exageram, toate hotelurile de pe litoralul nostru au, ca principiu, cazarea dupa ora 18.00 (ca te cazeaza mai devreme, daca au camere libere, e alta treaba).

Cat despre hotel, am fost si eu acolo, cei drept acum cativa ani, si este aproape nou, avea aer conditionat, baie renovata cu tot ce iti trebuie, tv, minibar, camere cam micute, cei drept, insa curate. Este adevarat ca este pe malul lacului Siutghiol, ca sa ajungi la plaja trebuie sa treci strada si sa o iei pe mica alee dintre Doina si Sulina. Nu stiam ca l-au retrogradat, si nici nu stiu ce te asteptai sa gasesti pe litoralul nostru la 4 stele (daca nimereai la Bavaria Blu, pe care nu l-a mai retrogradat nimeni, Florida ti s-ar fi parut o oaza de liniste si relaxare ) Este adevarat ca nu se compara nici pe departe cu "vecinul" Gociman, insa nici Laguna de langa nu-i cu mult mai breaza. Afara doar daca nu te cazezi la vreun hotel din partea de nord a statiunii, ceea ce ofera Florida este cam in baremul hotelurilor de 3-4 stele din Mamaia.

alyna_kytty [19.07.12 09:33:02] »

@Kyandra: Dupa cum spuneai, ai fost cazata in acest hotel acum cativa ani, atunci probabil era aproape nou, acum insa nu mai este chiar asa. Nu cred ca am exagerat, mi-am exprimat punctul de vedere. Eu am platit pentru 4*, am gasit 3*, si am fost nemultumita. Daca toti am accepta "asa este la noi" nu ar mai exista loc pentru evolutie.

sbacau [25.07.12 18:07:07] »

ma asteptam sa stie un webmaster de pe un site care se ocupa de turism, ca acesta de fatza, ca fun deal astia nu sunt o agentie de turism. Vrind nevrind jignesti agentiile de turism; daca erai curios/oasa sa dai search pe pretenu' goagal, draga web, ai fi observat ca acest fun deal e un site de "prostit lumea", ca sa-i zic frumos; adica un site in care platesti o anumita suma pentru a achizitiona un serviciu (vezi ca au si chestii care tin de cosmetica, etc) care, daca esti atent si intrebi DIRECT la sursa, afli ca platesti mai mult! Astfel aceste siteuri de cupoane - un nou stil de cuponiada in Romania! - isi scot banii din naivitatea celor ce le dau lor o suma pentru a beneficia de reducere in alta parte! Si vorbesc din experienta proprie, eu avind contact cu o astfel de firma (mai exista si altele de acet gen, s-au inmultit ca ciupercile dupa ploaie!)

Si inca ceva: afilierea la ANAT nu garanteaza succesul sau credibilitatea unei agentii! Sa-ti dau exemple de anul trecut??? Cu suuuper agentii afiliate ANAT? Care au "uitat" sa faca plata pentru turisti in Turcia de au ramas pe dinafara?

Te rog mult sa fii mai atent/a in afirmatii... nu tot ce zboara se mananca... la fel cum nu tot ce se mananca zboara!

Dupa cum spuneam, iti pot da si agentii ne-afiliate ANAT (loc unde platesti niste bani si nu-i mai ai! - si beneficiezi de niste avantaje, in special la targurile de turism) care sunt serioase si respecta turistul. Din pacate prea putine pentru tara noastra.

cu respect,

webmaster0 [25.07.12 18:58:43] »

@sbacau: Uneori, deşi vând cupoane, site-urile respective (FunDeal nefiind din păcate unicul!) reprezintă unele agenţii de turism, al căror nume nici măcar nu apare pe undeva. Cu siguranţă la situaţia asta s-a gândit colegul nostru când a făcut respectiva recomandare.

Oricum, în loc de corolar: înainte să cumpăraţi vreun cupon, sunaţi şi interesaţi-vă peste tot (ofertantul produsului/serviciului achiziţionat de preferat) dacă oferta este aidoma celor specificate în cupon, dacă e disponibil serviciul/produsul, altfel ţeapa e garantată!

sbacau [29.07.12 10:24:36] »

@webmaster0: mare dreptate ai! Si foarte bune sfaturile!

alyna_kytty, Kyandra, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂFlorida Hotel: