ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2012
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Sapte cu felicitari

Buna dragi membri Am fost acolo.

Am fost si eu acolo, la Scoica...

Vi s-a intamplat sa ajungeti intr-un loc si sa va spuneti: "Gata, am gasit! Imi place aici, o sa vin mereu, s-a dus bataia de cap anuala... ! " ei bine, Scoica nu este unul dintre acele locuri:(

Desigur, vorbesc strict din punctul meu de vedere.

Nu e dezastru si nici nu o sa spun asta dar este prea mult marketing sustinut de prea putina realitate.

Camera: singura care a fost ok, mare, surprinzator de mare, apreciez ca in jur de 25mp; am fost cazati la parter, in corpul A, si nu am avut balcon, dar camera avea doua intrari, si cea din spate dadea spre restaurant (mare dezavantaj pt ca muzica se auzea foarte tare si clar, pana tarziu), insa am avut o mica terasa cu doua sezlonguri si masuta de plastic; nu am folosit sezlongurile pt ca, asa cum va spuneam, erau de fapt in gradina care dedea spre restaurant, adica in ochii tuturor celor de la restaurant.

Dimensiunea a fost singurul plus al camerei.

Mobila, fara exceptie, prezenta stricaciuni mai mari sau mai mici: nici un sertar nu mai avea manere/butoane dar marea vedeta a fost dulapul cu usi glisante cu sistemul defect si care ne-a tocat nervii; cele doua fotolii aveau tapiteria jegoasa (deliberat folosesc acest cuvant), nu ne-am putut face curaj sa le folosim; la fel de murdara era si acea minicuvertura care se pune pe pat, pt picioare si draperiile... Camera nu avea covor (aviz celor cu bebe) ci doar gresie.

Lenjeria de pat curata si de calitate, curatenia ok, nu am ce reprosa.

Baia este si ea interesanta: tot mare (6/7mp) insa ciudat (in sensul de fara cap) proiectata. Baia avea un perete exterior compus dintr-un geam, care nu era reflectorizant, si in dreptul geamului se afla cada :). Evident, exista o jaluzea pe interior, cat geamul, dar nu am inteles care era rostul acelul geam... care nici nu se deschidea oblic in scop de aerisire; cada era deci asezata pe latul baii, spre exterior, pe o parte marginita de geam si pe cealalta parte de nimic... perdea, etc. Se cam facea balta, ne-am spalat in pozitia ghemuit sa nu facem inundatie.

Prosoapele au fost si ele inedite: cele de fata era destul de micute si foarte groase, precum cele pt picioare, practic, nu te puteai sterge cu ele nici pe maini... iar cele de picioare subtirele, subtirele... cum ar fi trebuit sa fie cele de fata. Nu, nu le-am incurcat intre ele, erau marcate :). Suportul de prosoape se afla langa cada si la 2,5 m de chiuveta, asa ca de cate ori ne spalam pe maini faceam ture pana la cada, destul de incomod; pana acum nu dadeam doi bani pe pozitia carligului de prosop, dar asta pt ca se afla unde trebuie... acum stiu si cum e sa nu fie unde trebuie.

Mai este de mentionat la capitolul camera ca salteaua este superortopedica, adica nu tare ci foarte foarte tare; este imposibil sa dormi pe o parte, gatul si umerii nu pot rezista.

Aer conditionat ok.

Miros: 3 zile din 5 a mirosit a pipi de pisica desi nu am vazut pisici. Nu stiu daca apoi a disparut sau ne-am obisnuit noi.

Va spuneam de marketing. Pe puncte:

1. Piscina, spa, masaj: nu, nu si nu. Povestea cu "la anul sigur e gata piscina" devine veche.

2. Gradina exotica: nu. Adevarat, este multa verdeata si se vede ca este bine intretinuta, insa cuvantul exotic nu e din acest film.

3. Minizoo: porumbei, pauni, papagali. Judecati voi. Ca sa fiu corecta, porumbeii erau foarte frumosi, toti albi si copii se uitau la ei cu placere

4. Acces la plaja gratuit: tupeu. Plaja marii e gratis pe oriunde iar turistul e liber sa isi plateasca scaun cu 15/20 lei, dupa cum doreste... Apropo, plaja e foarte buna si la doar 5 min departare; este necesar sa traversati, dar e o trecere chiar in fata hotelului.

Daca vorbim de plaja de la Scoica amenajata pe malul apei, o sa va spun ca baldachinele costa 60 lei una bucata, dar, mare noroc, aveti 50% reducere.

5. Alte distractii acvatice: hidrobicicleta 40 lei ora si o ambarcatiune - ceva cu motor - (imi scapa numele acum) 400 lei ora.

6. Locul de joaca este singurul care ne-a ajutat sa "rezistam". Cel mic s-a distrat de minune in orele (voi detalia) in care noi asteptam masa. Poze cu locul de joaca veti gasi si voi posta si eu cateva. Jucariile sunt 90% in stare perfecta de functionare; la pranz si seara in zona de joaca se pune muzica pt copii, gen cutiuta muzicala, foarte frumos. Curatenia este relativa, am vazut si curat, am vazut si plin de baloane, ambalaje de bomobonele, servetele, etc. Ce nu e ok la locul de joaca este ca sunt cateva capcane, din care una, fara exagerare cu potential tragic. Prima: sunt cinci jucarii una langa cealalata, gen calut/dinozaur etc, pe care copilul se urca si se hatana... doua dintre ele erau rupte, nu mai existau, insa era acolo suportul/arcul metalic pe care fusesera montate. Aceste cioturi de metal erau intercalate cu jucariile bune, de pe care copii puteau cadea fix in acele fiare.

In zona de platforma (se urca pe o scena cam la 120/140cm) nu toti peretii de plasa sunt intregi, copii pot pica in cap; chiar daca pe jos este tartan, inaltimea e prea mare ca sa se termine cu bine.

Si, capcana cu potential de tragedie este o zona de la unul din capetele locului de joaca. Locul de joaca este marginit pe una din laturile lungi de un canal din beton adanc de 2 m, care pe o lungime de 150/200 cm nu este protejat cu gard (veti intelege din poza, am marcat cu rosu).

Printr-un alt colt, locul de joaca poate fi parasit si se ajunge direct in aleea circulata din fata hotelului, si de acolo direct in strada. Acolo ar trebui sa fie o poarta, un zid, ceva; in niciun caz un mare nimic, cum este acum.

"Lasati-va copii in grija nostra... " am citat in memorie de pe site-ul lor; in cinci zile am vazut de trei ori o fata care sprijinea cu plicitseala un scaun, in acel punct prin care copii ar fi putut fugi in strada (stia ea ce stia). In rest, nimic.

Chiar si asa, cel mic s-a distrat de minune, doar noi ne-am stresat pt toate acele pericole care cam stau sa se intample.

Nu imi explic cum de nu le vad si mai ales, cum de nu iau masuri. Orice om care are copii sau care sta pe langa copii le sesizeaza instantaneu.

Si ultimul, dar nu cel din urma, restaurantul. Acesta este cel care ne-a suparat cel mai tare. Personal foarte slab pregatit; indiferent cat de liber sau aglomerat era, nu reuseam sa comandam mai devreme de 15 minute, iar la pranz si seara comanda dura de la 40 de minute in sus. Am socotit ca in cele 5 zile, am stat peste 12 ore numai sa asteptam la restaurant.O zi lumina.

La mic dejun, desi erau maxim trei mese ocupate, nu veneau nici sa-i pici cu ceara mai devreme de 10 minute; in final am ajuns noi sa alergam dupa ei, sa economism timp de aerosoli... aceeasi poveste si cand ceream nota; nu pot sa zic ca era rea vointa, dar clar lipsa de pregatire; era un uituc acolo care ba aducea cafea dar uita de zahar, sau aducea mic dejunul dar uita de ceai, intr-o seara am comandat o portie de spaghete si dupa 45 de minute ne-a adus o portie mini (erau jumatati si portii normale, la spaghete)... va dati seama ca la cat dura, am mancat cat ne-a adus si gata:(

O singura data a venit mai devreme desertul. Abia incepusem felul doi, iar desertul era inghetata, adica nu ar fi avut nicio sansa sa reziste si dupa ce i-am explicat ospataritei, a fost draguta si a plecat cu el inapoi...

Pana la urma, la orice restaurant a la carte se asteapta si accept asta, dar anumiti timpi pot fi scurtati si aici, au o problema. O alta problema zic eu ca au si cu bucatarii, la niste feluri elementare: am cerut paste primavera (vina mea ca n-am citit descrierea lor din meniu) si mi-au adus o tocanita de cartofi, doar ca in loc de cartofi erau paste, adica o chestie plina de cubulete de rosii si zeama de rosii, in care aproape ca pluteau paste si niste brocoli terciuit. Daca pana si eu stiu ca pasta primavera nu au rosii, ci legume gen brocoli, ardei, dovlecei, pastai verzi de fasole, poate niste mazare, si parmezan deasupra, ma gandesc ca si cel mai slab bucatar de restaurant ar trebui sa stie. La niciun fel de paste nu folosesc parmezan ci cascaval; carbonara aveau un sos subtire, subtire, 100% doar smantana, care curgea si picura, nu aveai cum sa mananci altceva decat spaghetele, fara sos... Ciorbele, in cel mai bun caz mediocre; nu exista supa sau supa crema. Brocoli era intotdeauna mult, mult prea fiert; alta scapare la capitolul chestii elementare.

Pizza, am nimerit (cred ca era pe nimerite) si buna dar si necoapta, un singur fel de mancare a fost super bun si si-a meritat ora de asteptare: pui shanghai. Sa nu credeti ca e puiul shanghai pe care il stiti voi: sunt bucatele de piept de pui (dimenisunea e la fel) cu sos dulce acrisor si ananas, ardei si porum... ceva de genul pui in cinci culori, la chinezi. Dar si aici, ca sa fie treaba treaba, nu am avut sansa sa il consum cu risoto ci cu pilaf. Risoto din meniul Scoica este de fapt un pilaf cleios (fiert in vegeta ca are niste chestii verzi si portocalii in el si este usor galbui), din nou, elementar...

Peste am mancat si fost bun, cu mentiunea ca garnitura de cartofi natur era de obicei veche de cel putin o zi.

Sunt sincer mirata de cat de multa lume vine aici, si uneori de departe, sa manance... poate nu am stiut noi ce sa comandam.

Si un ultim detaliu: din nou jegul. Acele dreptunghiuri din material plastic, pe care se aseaza farfuria erau vesnic lipicioase, murdare, si la 3 mese din 5 nu erau servetele. In fiecare dimineata vedeam ospatari care stergeau acele suporturi de farfurie, insa asta era tot, doar dimineata, si, de curioasa, m-am uitat daca mai spalau laveta cu care stergeau acele plastice, ca erau sute de sters... ghici?

Una peste alta, pentru mine au fost mai multe rele decat bune si nu m-as intoarce decat sa vad daca e gata piscina :) si daca au remediat locul de joaca.

In acest moment, Scoica este un restaurant (mediocru) cu hotel si nu un hotel cu restaurant.

Un alt aspect care nu este legat direct de hotel: zona este izolata, nu sunt magazine, farmacii etc., nu exista promenada, practic, nu ai ce sa faci decat sa stai la restaurnat la Scoica sau sa mergi cu masina in Mamaia. Pe noi nu ne-a deranjat, dar e bine de stiut.

Poate o sa spuneti ca am fost prea exigenta dar nu am scris tot, ma refer la cele care nu au fost bune. Review-ul nu e scris din perspectiva cuiva care cauta lux, stiu ca sunt doar 3 stele. Dar chiar si la trei stele trebuie sa vedem curatenie, siguranta, respect fata de client si transparenta in servicii (marketingul, mama lui...).

Trimis de emanicolai in 17.07.12 23:21:16
Validat / Publicat: 18.07.12 09:01:52

VIZUALIZĂRI: 3304 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emanicolai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 locul de joaca - scena cu protectie de plasa lipsa
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

MCM [18.07.12 09:12:53] »

Perfect de acord cu ultima fraza.

indiralisa_26 [21.07.12 23:21:11] »

Noi am servit un singur pranz la scoica si asa va ramane! nu vrem sa repetam experienta!

ciorba de burta - execrabila - nu se putea manca!

pizza quatro stagionni - dezamagitor de simpla > doar blat si sos de rosii??? si arsa pe deasupra!

chelneri slab pregatiti si nepasatori!

pretul platit muuult prea mare pentru ce am primit!

Scoica land = ASA NU!!!

ctanela [12.05.13 21:59:51] »

Impartasesc impresiile dezastruase legate de mancare si servicii.

Locul este frumos, priveliste minunata, dar nu merita sa comandati mai mult de o bere si o cafea. Nota 7 e mare!

ctanela, indiralisa_26, MCM
    Alte impresii din această RUBRICĂLa Scoica Land Hotel [Mamaia Sat]: