ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2012
ÎNSCRIS: 04.08.10
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII

O vacanta reusita la Ntinas Apartments

Am fost la acest complex de apartamente si va descriu cateva plusuri si cateva neajunsuri:

In primul rand, aceasta locatie este clar destinata familiilor cu copii, desi am vazut si cupluri singure. Apartamente sunt noi, curate (ne schimbau lenjeria la una-doua zile), cu un standard bun (aer, spatiu, doua balcoane, bucatarie dotata), piscine (doua pentru adulti plus jacuzzi si una pentru cei mici), rampa care favorizeaza caruturile de copii, un bar de zi si unul de seara, posibilitatea de a lua si micul dejun (contra-cost) sunt atu-uri pentru fiecare. Alte plusuri: foarte aproape de plaja - 200 m, de micul centru al statiunii - 200 m, parcare proprie suficienta, existenta unui market cu preturi decente chiar in incinta (ex: am luat Mythos cu 1.1 euro la sticla 0.5 returnabila, rece si chiar buna iar la Lidl aceeasi bere, insa la cutie si calda, era 1.11, daca luai pachet de 4). Asta poate spune ceva despre Grecia si turismul ei, eu am tras trei concluzii "mari si late":

1. Nu exista preturi pentru turisti diferite de cele pentru localnici, precum in unele zone de la Marea Neagra pe care nu le-as mentiona. Preturile sunt la fel si asta inseamna respect si nediscriminare.

2. Preturile sunt peste tot cam aceleasi si accesibile, cu diferente minime de plus minus 10-20 de centi la produse de, sa zicem, 3-4 euro. Poti sa-ti faci aprovizionarea la fel de bine dintr-un market mai mare sau mai mic. Diferenta poate fi facuta de acceptarea cardului la plata si gama de produse.

3. Exista respect, incredere, normalitate intre comerciant si turist: restul se da la centima, nu se uita nimeni dupa tine, nu sugereaza sa cumperi sau ca pierzi timpul pe la ei, ci din contra, iti multumesc ca ai trecut, chiar daca nu ai cumparat nimic. Turistul, la randul sau, simte ca nu este "bruscat" in vre-un fel, inclusiv financiar. Comercianti si hotelieri romani, veniti de luati... notite.

Revin la Ntinas si cu puncte mai slabe: poate mai multa verdeata ar fi binevenita, o umbreluta in plus la sezlongurile de la piscine n-ar strica, cam atat. A, si pretul (intotdeauna ne dorim preturi mici, nu?). Pretul nu este cel mai mic insa serviciile acopera valoarea. Sa termin totusi cu plusuri: staff-ul este primitor si mi-au placut serile cu muzica traditionala live pentru turisti. Grecii chiar stiu sa petreaca.

Trimis de Radix7 in 17.07.12 20:31:02
Validat / Publicat: 17.07.12 21:53:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Skiatos

VIZUALIZĂRI: 9866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radix7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Panorama cu o parte din Skala Potamia, o piscina Ntinas si locul de joaca pentru copii.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

fisherman [18.07.12 10:54:11] »

Foarte bun review-ul, de folos pentru cine doreste sa-si angajeze vacanta. Felicitari pentru alegere si ma bucur ca ati avut un concediu reusit.

Puteti, va rog, sa-mi spuneti daca in serile cu program live sunt bineveniti si alti clienti in afara celor care au cazare la Ntinas? Noi avem asigurata cazare in Skala Potamia, dar nu avem la vila program live si ne-ar placea sa mergem la localuri cu muzica live. Cum sunt preturile la restaurantul hotelului? E nevoie de rezervare? Este aglomerat?

Multumesc anticipat.

tyty1923 [18.07.12 11:30:06] »

Anul trecut si eu am fost la Ntinas Apartments. Acea piscina cu loc de joaca nu era. Este o locatie superba o recomand cu cea mai mare placere celor care merg in Thassos. Anul acesta merg in Thassos tot in Skala Potamia dar undeva cu cazarea pe plaja. Concediu placut tuturor!!!

Radix7 [18.07.12 13:20:53] »

@fisherman: da, evident ca sunt bineveniti. Programul este vinerea, de la ora 21:00 pana pe la 01:00. Pentru adulti pretul este de 12 eur, pentru copii mai mici de 12 ani este 8 eur si aveti asigurate masa, bauturi cat doriti, astfel: friganele (souflaki), mici de calitate si alte chestii care se pot face barbecue; vin alb, rosu sec, rosu demi-dulce, salate, tsatsiki, suficiente; sucuri diverse, mai putin dulciuri. Nu este nevoie de rezervare, doar sa fiti la ora 9 seara sau mai tarziu chiar, dar totusi intrati in acea zi pe la receptie sa va confirmati ca se tine; eu am prins doua vineri in care nu a fost aglomerat si chiar daca ar fi va asigur ca Nikos va gasi solutii sa-si satisfaca clientii. Distractie placuta!

PS. ionescuinc mi-a atasat o melodie acum un an la un post de-al meu, To palikari (prietenilor mei), si o stiam mai bine. I-am rugat pe cei din orchestra sa o cante daca o stiu si evident ca am avut un moment special impreuna.

fisherman [18.07.12 14:36:53] »

@Radix7: ce supeeeer faza cu orchestra!!! Voi cauta si eu piesa pe youtube, macar asa, de curiozitate si de dragul muzicii grecesti...

Mersi de raspuns. Voi incerca, odata ajuns in Thassos, sa trec pe la Ntinas si sa ma interesez daca se organizeaza spectacol macar in una din cele doua zile de vineri pe care le vom prinde acolo.

Spectacolul este organizat de maniera "seara greceasca" clasica, cu muzica, dans, antrenat publicul, spart farfurii, sau e doar muzica live?

Radix7 [18.07.12 15:30:49] »

@fisherman: o gasesti usor pe youtube . Spectacolul arata cam asa: orchestra presteaza fara pauze multe, oamenii mananca si apoi ies la dans. Este o terasa la etaj, Veranda se cheama, nu un restaurant clasic sau taverna ci mai degraba sub cerul liber. Nu s-au spart farfurii insa m-a impresionat ca greci mai in varsta dansau cu pasiune, cantau la microfonul solistului, fara jena sau falsa pudoare ci pur si simplu se simteau bine, traiau clipa. De aceea am spus ca ei chiar stiu sa se distreze. Un tip mai in varsta, care vinde ziua la market, a dansat superb si a fost aplaudat de toti! Nu este un spectacol super-organizat ci doar o seara cu straini si greci petrecand frumos.

Radix7 [18.07.12 23:01:48] »

@tyty1923: scuze ca-ti raspund mai tarzior; si tie vacanta frumoasa si sunt convins ca ai sa tragi o fuga sa vezi unde ai stat anul trecut . O recomandare de taverna ptr tine: Nautilius, de la taverna Kramboussa spre directia Golden Beach. Am mancat copios si ai s-o recunosti imediat caci are pictate doua personaje: o bunica in bucatarie si un bunic marinar. Este populara, ai sa vezi ca este lume dar fara sa fie aglomerat. Am incercat king prawns sau cam asa ceva, un soi de creveti dar mari si din care intelegi ca mananci, plus calamarul bine facut. Inca o data vacanta frumoasa!

tyty1923 [19.07.12 10:16:55] »

@Radix7: multumesc frumos. cu siguranta o sa ma duc sa vad ce schimbari sau facut acolo. la Kramboussa am mai mancat nu stiu daca am fost la Nautilius dar am sa duc si acolo sa vad cum este. o zi buna.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [19.07.12 17:42:45] »

@Radix7: imi pare rau nu sunt eu vinovatul...

Radix7 [20.07.12 08:29:49] »

@ionescunic: da, asa este, webmaster13 mi-a facut placerea; eu tot fiind familiarizat cu post-urile tale pe tema Thassos am comis-o

oleg* [20.07.12 10:29:39] »

Buna. In septembrie avem cazare in apartament cu 2 dormitoare la Ntinas. Tu unde ai fost cazat? Imi poti da un traseu mai scurt? Multumesc

Radix7 [20.07.12 12:21:14] »

@oleg: salut, le stiu apartamentele, sunt in regula, noi am fost cazati la cele cu un living plus un dormitor dar administratorul, f dragut, ne-a aratat si altceva, doar ca sa stim (poate venim la anu' .

Traseul parcurs de mine: Ruse - Veliko Tarnovo - Gyurkovo - Magliz - Tulovo - Stara Zagora - Dimitrovgrad - Harmanli (aici am dormit intr-un hotel de tranzit, acceptabil) - Ormenio - Orestiada - Soufli - Keramoti. Ferry sunt din ora in ora de aici spre Thassos. Daca mai ai nevoie de vre-o info, nu ezita. Vacanta placuta.

zinela22 [25.07.12 17:57:43] »

Buna ziua la sfarsitul luni august plec si eu cu familia tot la ap Ntinas, as vrea daca puteti sa-mi spuneti cum a fost apa marii si daca sunt arici de mare? va multumesc

Radix7 [26.07.12 13:17:18] »

@zinela22: apa marii este excelenta: curata, limpede, faci 200 m pana iti ajunge pe la gat, nu are arici de mare ci doi trei melci. Nisipul este f fin, plaja lata, curata, liniste la sezlonguri (nu se aud fantasticele muzici suprapuse de la x terase ca pe litoralul romanesc), intr-un cuvant: normalitate.

zinela22 [26.07.12 19:29:26] »

Multumesc mult pentru raspuns, abia asteptam si noi sa ajungem. As mai vrea daca puteti sa-mi spuneti cat a-ti dat dv. pentru sejur, pentru ca noi am gasit in unele locuri mai scump, in altele mai acceptabil. Va multumesc

Radix7 [27.07.12 07:04:41] »

@zinela22: patru idei in loc de raspuns:

- apartamentele sunt in vreo 4-5 variante la Ntinas iar preturile, binenteles, difera

- mai difera si in functie de perioada in care te duci, noi am fost la sfarsitul lui iunie

- mai difera putin si in functie de numarul de zile, una este daca iei pentru 4 zile, alta pentru 12

- calitatea are pretul ei; binenteles ca sunt si locatii mai ieftine dar care nu satisfac nevoile unei familii, de exemplu.

Intelegi ca eu cam evit sa spun un benchmark, din iar doua motive: nu cred ca acesta este rolul site-ului, altfel s-ar chema amplatitacolo si info va ramane postata peste ani, deformand premisele unei vacante. Oamenii se vor gandi ca au platit cu 50 eur mai scump decat un tip care a postat acu' x ani o chestie, in loc sa se bucure de mare si soare.

Deci, nu-i cea mai ieftina locatie, daca te chinui sigur gasesti si mai ieftin daca asta cumperi (dar fara piscine, fara seara greceasca, fara altele) insa noi am simtit ca am primit valoare pentru banii nostri, am fost mai (auto) rasfatati. Si copiii la fel.

trompy [10.08.12 01:38:33] »

@zinela22: Si eu plec cu familia aici la sfasitul lui august, mai exact pe 24 august, sper sa fie placut si ma bucur sa stiu ca mai suntem romani pe acolo.

trompy [10.08.12 01:41:02] »

Cum este pe acolo cu viespile? Am inteles ca ar fi multe. V-ati confruntat cu asa ceva?

zinela22 [13.08.12 14:19:16] »

buna ziua noi plecam pe 25 aug dimineata, si o sa gasim foarte multi romani in Thassos, foarte multi am auzit ca isi petrec concediul acolo. Sa ne vedem cu bine, tot la Ntinas aveti cazare?

trompy [13.08.12 14:56:48] »

@zinela22: pe 24 august plecam si noi spre Thassos si ne cazam tot la Ntinas...

Radix7 [13.08.12 16:34:48] »

@trompy: nu sunt viespi, noi nu am remarcat, mai degraba 2-3 tantari daca va plimbati pe inserat intre Skala Potamia si Golden beach. Concediu placut!!

laur75 [16.08.12 23:59:57] »

Buna seara,

plecam si noi la inceputul lui septembrie la Ntinas, avem cazarea achitata si ne intrebam daca sa ne cumparam si micul dejun de la ei (e mai comod asa in concediu).

Puteti sa imi spuneti, va rog cum este micul dejun, merita, este bufet suedez sau continental?

Radix7 [17.08.12 08:01:51] »

@laur75: va puteti hotari acolo direct, noi nu am luat dar parca nu era suedez ci comandai atunci, ochiuri, lapte, ceai, cafea, etc. Cred ca 6-8 eur/pers. Comunicati si stabiliti cu Kalliopi sau Maria, d-rele care conduc receptia, ce si cum, cand, cat.

Deasemeni, aveti in incinta un market non-stop de unde puteti cumpara oua, lapte, fulgi, preparate la preturi decente, putin mai scump ca la noi dar nu foarte.

Daca cei mici nu sunt mofturosi, este comod micul dejun la Veranda (terasa Ntinas).

Vacanta placuta!

laur75 [17.08.12 10:06:08] »

multumesc!

voi revenii cu impresii cand ne intoarcem!

trompy [23.08.12 02:42:30] »

Stie cineva daca in living, canapeaua este extensibila si incapataore pt 2 persoane? Noi vom avea apartament cu 1 dormitor si ei spun ca poate caza intre 2 si 4 persoane, insa pe site nu apare nimic despre canapea si nici din poze nu-mi dau seama. Multumesc

Radix7 [23.08.12 08:06:00] »

@trompy: da, canapeaua este extensibila, ideala pentru copii, in regula si pentru adulti: mare, moale.

Cearsafurile se schimba la doua zile, plus curatenie baie, spalat pe jos, s. a. ; gunoiul se ridica zilnic.

Pentru noi a fost f bine, fara sa dam tip-uri .

trompy [24.08.12 00:17:12] »

@Radix7: Multumesc!

adina.b [25.05.15 21:48:29] »

Buna ziua! De parcare ne puteți spune ceva?

adina.b, laur75, oleg*, Radix7, trompy, tyty1923, zinela22
Alte impresii din această RUBRICĂNtinas Filoxenia Apartments: