ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2012
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2012

Laguna Beach - noua ne-a placut!

Amplasare:

- hotelul este amplasat pe malul marii, cu piscina intre cladirea hotelului si plaja

- constructie veche, ca mai toate hotelurile din Albena

Cazarea:

- chiar si cu o mica atentie, nu veti fi cazati mai devreme de orele 14.00-14.30; noi a trebuit sa asteptam putin, pentru ca am fost 3 familii si am dorit sa fim cazati in camere alaturate

- am primit ceea ce am solicitat, camere la parter; parter inalt, cu balcon spatios, avand in fata multa verdeata care, din pacate, obtura vederea catre mare

- am gasit locuri libere de parcare fara probleme, chiar in fata hotelului

Camera:

- dimensiuni medii, nu atat de mare ca cele din hotelurile noi, insa suficienta pentru noi (2 adulti si un copil de 5 ani)

- dulapuri spatioase (dulap dublu cu rafturi si inca un dulap dublu cu bara de umerase)

- televizor LCD

- aer conditionat

- un pat dublu, un pat simplu si o canapea

- 2 noptiere cu veioze

- baie cu: foehn, “cadita” de dus facuta din gresie, consumabile inlocuite in fiecare zi

- curatenie zilnic, intre orele 8.00-17.00, prosoape si asternuturi schimbate la cerere

- balcon spatios, cu 2 scaune+masuta din plastic si uscator de rufe

- usa de balcon prevazuta cu plasa glisanta contra tantarilor

Mancarea:

- peste asteptari, foarte buna

- mic dejun variat: ceaiuri, lapte, iaurt, mezeluri, branzeturi, legume proaspete, cereale, oua in forme diverse, crenvursti, friganele, pateuri, fructe proaspete, compoturi, miere, gemuri, unt, clatite

- pranz si cina– diversificat, intotdeauna erau minim 2-3 feluri de mancare noi: 2 feluri de ciorbe (chiar bune: supa de peste, supa-crème din diferite legume, ciorba de miel, ciorba de porc, de pui, de linte, intotdeauna separat cu crutoane, condimente, smantana, branza, patrunjel, ardei iute pisat etc), mancaruri gatite (vita la tava, tocanita de porc, mazare sau fasole verde cu pui, ciolan cu varza), piept de pui la gratar sau porc la gratar, cartofi natur, conopida, broccoli, baby-morcovi, spanac cu oua, spaghete/fusilli, carne tocata (kepabce sau chiftele), carnati, musaca, quich-lorraine;

Barul de salate era bine garnisit cu de toate: 2-3 salate gata facute, in rest ingrediente din care puteai sa-ti faci cele mai variante salate: rosii, castraveti, ardei, porumb, sfecla, peste marinat, naut, salata verde, oua fierte taiate jumatati;

Am apreciat faptul ca intotdeauna fructele si legumele erau proaspete si gustoase.

Fructe: pepene rosu, uneori si galben, piersici si caise, uneori banane, pere. Intotdeauna proaspete, coapte si gustoase.

Destul de putina mancare reciclata: 1-2 salate cu paste si diverse ingrediente ramase de la micul dejun+maioneza; de regula, ma feream de ele.

Am fost 6 adulti si 3 copii, am mancat de toate si nu a avut nimeni nici o problema!

Prajiturile se schimbau si ele destul de des si erau puse individual, in farfuriute mici; pe langa faptul ca aratau elegant, mi s-a parut ca astfel se evita si risipa.

Seara era intotdeauna un gratar pe terasa exterioara a restaurantului unde se facea ceva la gratar: peste sau carnati sau coaste.

Bauturi in restaurant si la barul din lobby: toate bauturile bulgaresti, sucuri gama Pepsi la dozator, bere slaba, vin alb/rosu, sampanie

Din cate am inteles, puteai opta si pentru sistemul ultra all inclusive, contra unei taxe suplimentare si astfel puteai sa comanzi si bauturi straine; oricum, acestea se putea comanda si plati pe loc.

In general, pot spune ca am fost impresionata atat de mancarea cat si de serviciile din restaurant. Mesele se debarasau rapid, nu am vazut niciodata persoane care sa nu aiba unde sa se aseze.

Vesela era tot timpul acolo, aveai intotdeauna la indemana ceea ce cautai, refill-ul la vesela si mancare se facea rapid.

Orele de masa erau:

-mic dejun: 7.30-10.00

-snack-bar: 11.00-17.00 (produse bune: salate, pizza si cartofi prajiti; uneori mai aveau carnaciori, hamburger, kebapce, shaorma)

-dejun: 12.00-14.00

-cina: 18.30-21.00

La lobby-barul din hol programul era 10.00-23.00. Dupa orele 23.00 bauturile se plateau.

Internet:

- se achizitioneaza cartele WI-FI de 24 ore, contra sumei de 2 leva/buc; acces la retea ai doar in lobby; mie mi-a mers si in camera (la parter fiind), insa doar in prima zi

- am vazut ca mai exista si un Internet café, dar nu am intrebat preturi

Animatie:

- tinerii animatori isi faceau treaba bine; tot timpul bine dispusi si cu zambetul pe buze, cautau tot timpul sa antreneze in special adultii la tot felul de jocuri: volei pe plaja, polo in piscina, zumba/aqua gym, darts

- activitati pentru copii: mini disco in fiecare seara, pictura pe fata si corp, atelier de pictat si colorat, curs de “sa invatam limba bulgara”, “treasure hunt”, “ziua piratilor” etc

- in fiecare seara spectacol; cam slabute spectacolele, dar era de apreciat straduinta :)

Plaja si marea:

- plaja bine organizata cu umbrele si sezlonguri;

- fiecare camera are 2 sezlonguri si o umbrel a pe plaja, insa te priveste cum ti le rezervi; fiecare umbrela este prevazut cu o polita si cu scrumiera.

- se practica ocuparea sezlongurilor cu noaptea in cap, prin plasarea de prosoape

- plaja curata, in fiecare seara se curata si trece un tractor care niveleaza nisipul

- apa marii se adanceste destul de aproape de mal (aprox 10 metri); asta face ca in apa sa fie inghesuiala, din cauza ca toata suflarea se concentreaza pe o “portiune” mica de apa

Altele:

- bani se pot schimba chiar in hotel, la un curs nu prea grozav; este acolo un birou de schimb valutar al Unicredit; 1 euro=1.85 leva, 1 ron=0.4 leva

- chiar langa hotel era un mic magazin cu dulciuri, sucuri, tigari, presa, articole de plaja etc

Impresii generale:

- statiune si hotel potrivite familiilor cu copii;

- statiunea verde, curata, vreme ideala: max 30 de grade in aer si 25-26 grade in apa marii

- nici urma de tintari sau muste sau caini vagabonzi

- statiune linistita: atat la hotel cat si in imprejurimi inceta toata muzica si activitatea in jurul orelor 23.00;

- multi rusi, apoi romani, nemti si ceva bulgari

- in general, lume de destul de buna calitate, civilizata, nu am vazut nici farfurii umplute la refuz si nici tone de mancare ramasa pe mese;

- bine de stiut, in special pentru familiile cu copii: langa farmacia din oras (aproape de hotel Flamingo) exista un centru medical privat deschis non stop; au camera de garda si tot felul de servicii: pediatrie, ORL, mica chirurgie etc. Fiind privat, serviciile sunt doar cu plata…si destul de piperate. Exemplu: am avut o mica arsura iar consultatia+bandajul ne-au costat 110 leva

Voi incarca si cateva poze....

Trimis de Chloe in 17.07.12 15:56:23
Validat / Publicat: 17.07.12 16:59:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 piscina seara

[17.07.12 18:12:29]

@Chloe, spui ca ati gasit cu usurinta locuri de parcare?

In ce perioada a fost sejurul vostru?

La ce ora ati ajuns la hotel?

Eu voi fi acolo incepand cu data de 30 iulie.

Sa auzim de bine!!!

[17.07.12 19:28:27]

@hlli:

Perioada sejurului nostru a fost 9-16 iulie si da, am gasit locuri de parcare chiar in fata hotelului.

Am ajuns la hotel in jurul orelor 13.00, dar am primit camerele in jur de 14.30; nu te duce mai devreme, ca risti sa stai in lobby; nici pranzul nu-l poti servi, iar la snack bar cam fac figuri daca te vad ca n-ai bratara; noua ne-au dat totusi pentru copii citeva felii de pizza si 2 portii de cartofi prajiti.

Vei intra cu cina si vei iesi cu pranzul.

Sper ca-ti va placea acolo

Te asteptam cu impresii la revenirea din concediu

Daca mai ai ceva intrebari, iti raspund cu placere

[17.07.12 22:38:06]

@Chloe, dupa atatea impresii controversate, a venit review-ul tau care mi-a dat o stare de bine. Dar... cand am vazut poza cu baie... cu perdea la dus... deja m-au apucat toate regretele... Sper insa, ca o data ce ajung acolo, sa dispara starea de disconfort si sa reusesc sa ma detasez de "maruntisurile" ce m-ar putea nemultumi.

Si mersul de pe plaja in lobby bar imi creeaza un disconfort. Cum sa mergi in costum de baie in lobby?!!! Dar o sa ma adaptez!!!

Sa auzim de bine!!!

[23.07.12 13:04:16]

@hlli:

PE noi nu ne-a deranjat perdeluta de la dus, chiar daca se mai facea lacaraie pe jos uneori; mai patesti asta si cind ai o cabina de dus care nu e etansa

Intr-adevar, faptul ca nu au un bar pe plaja e un minus; insa noi nu suntem mari bautori, o sticla de apa pe plaja ne era suficient si nu am simtit asta ca un disconfort.

Vacanta placuta si... destinde-te, du-te acolo incarcata pozitiv

[23.07.12 13:12:55]

@Chloe, multumesc pentru raspuns.

Am acum alta mare grija - siguranta autoturismului. Am citit, tot la impresii despre Laguna Brach, ca s-a furat de curand o masina din Albena.

[24.07.12 18:18:35]

@hlli:

Am vazut postarea ta, dar, asa cum a spus toata lumea, nu ai de ce sa-ti faci griji. Parcarea chiar nu este o problema in Albena si nici eu nu am auzit de masini "sparte" sau furate.

Imi repet indemnul de la ecoul anterior: nu-ti mai fa griji, nu te mai gandi la toate nimicurile, destinde-te si incarca-te pozitiv cu starea de vacanta!

Totul va fi ok!

Chloe, hlli