ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2012
    DIN: Drobeta Turnu Severin
    ÎNSCRIS: 16.07.12
    JUL-2011
    2 (ad) ADULȚI

Un hotel bun intr-o gradina frumoasa

Am ales acest hotel datorita prietenilor nostri care doreau sa avem macar demipensiune fiind insotiti in concediu de copii, am avut o sarcina destul de dificila pentru ca trebuia sa aleg un hotel care sa ne asigure si un anumit confort si nici sa nu aiba preturi exorbitante... dupa cum se stie hotelurile de 4 -5 stele in Grecia sunt destul de scumpe si de cele mai multe ori pretul spune multe despre servicii.

Hotelul Palini a fost una peste alta o alegere inspirata... cladirea hotelului nu este foarte atragatoare, este genul de hotel comunist, de fapt este construit undeva in anii 70 si renovat in 2007 daca-mi aduc bine aminte... dar, fiind un hotel vechi, gradinile erau si ele foarte bine dezvoltate, palmierii si leandrii foarte mari incadrau foarte bine hotelul si ii dadeau un aer foarte exotic.

De fapt asta a fost si motivul ptr care l-am ales: gradinile!

Camerele hotelului sunt spatioase, mobilierul de pal melaminat nou si mocheta in camera, baile sunt modernizate si confortabile... eu zic ca respecta cele 4 stele cu care este cotat.

Hotelul mai dispune si de bungalow-uri amplasate in gradina si pe plaja dar conditiile de cazare mi s-au parut mai proaste ca in cladirea principala, dar altfel poate fi foarte frumos sio un sejur la bungalow in mijlocul naturii!

Minusuri pot fi considerate restaurantul frumos dar insuficient pentru capacitatea hotelului si lifturile care de asemenea erau prea lente si prea putine pentru toti turistii... dar nu sunt minusuri care sa-ti strice o vacanta decat daca ai plecat in inspectie si nu in concediu... noi ne distram pe tema urcatului pe scari (7 etaje lol!), ziceam ca facem sport sa nu acumulam kg :)

Masa a fost foarte buna, am avut mic dejun si cina dar bauturile le-am platit seara... la cina nu aveai niciun fel de bautura, nici macar apa, dimineata se serveau sucuri la dozator, cafea, lapte si apa.

Exista suficienta diversitate in meniu ptr a nu pleca flamand de la masa, deci in afara faptului ca de cateva ori, la cina, a trebuit sa asteptam sa se elibereze restaurantul ptr ca nu mai erau locuri, ma declar multumita de serviciile de masa... aaaa, si am mai avut o nemultumire: terasa restaurantului prea mica de asemenea, noi suntem fumatori si dupa masa mai savuram cate o tigara si de fiecare data eram nevoiti sa vanam o masa pe terasa... nu era chiar simplu :)

Plaja hotelului este placuta, cu beach bar si sezlonguri pe care le plateam separat (7,5 euro perechea + umbrela /zi)... preturile la bauturi destul de mari in hotel si pe plaja, berea draft 4,5 -5 euro, sucurile 3,5-4, apa 2,5 dar in incinta hotelului exista un magazin cu preturi mai prietenoase si in 3 minute puteai sa iti aduci o bere rece pe plaja si sa eviti beach barul... apa marii avea o culoare incredibil de frumoasa, jumatate turcoaz si cealalta albastru mai inchis, intrarea in apa era destul de lina si apa curata si transparenta... am fost foarte dezamagita de Marea Egee in Olympic Beach si a fost o surpriza foarte placuta ptr mine sa gasesc la Palini asa o plaja frumoasa si curata.

Pentru doritorii de piscina nu am insa vesti prea grozave, piscina avea o dimensiune medie dar nu era ceva deosebit iar sezlongurile se ocupau cu prosoape dimineata foarte devreme, ptr noi acest lucru nu a avut nicio importanta, nu am fi dat marea pe piscina nici macar daca s-ar fi servit bere gratis la piscina :)

Hotelul se afla la 2 km de Kalithea, accesul catre statiune se poate face pietonal dar la pranz era mult prea cald ptr asa ceva, in orele amiezii noi am vizitat cu masina toate statiunile de pe brat, Afitos mi-a placut in mod deosebit!

Am contractat si o croaziera pe Turtle insland si bratul Sithonia, recomand si aceasta croaziera ca sa iesiti din monotonia zilelor de plaja :)... mi-a placut mult baia in larg si sariturile de pe vapor chiar daca mi-am rupt o unghie la degetul mare de la picior incercand sa ma catar pe niste stanci alunecoase tare :)

In concluzie, recomand hotelul Pallini beach familiilor cu copii, ptr plaja si relaxare... preturile nu sunt mici dar o sa aveti un sejur placut.

PS: as vrea sa va povestesc o intamplare haioasa: ne aflam in Pefkohori de unde am luat croaziera si am decis sa mancam pranzul acolo, patronul grec ne tot ameteste cu produsele lui si printre altele ne promite tzatziki din partea casei ptr toti... printre altele ne intreaba unde suntem cazati si eu, mai grabita, ii zic ca la Pallini in Kalithea... grecul ma masoara de sus pana jos si exclama: '' ooo, good hotel, expensive hotel''... si ce credeti: am gasit tzatziki trecut pe nota de plata (3 euro) !... de atunci, toti prietenii ma avertizau, inainte de a ne aseza sa comandam pranzul, sa-mi tin gura si sa nu mai spun unde-s cazata!

Trimis de dyali* in 16.07.12 23:35:57
    Validat / Publicat: 17.07.12 00:12:09

VIZUALIZĂRI: 4130 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dyali*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P13 gradini Pallini

dyali*AUTOR REVIEW
    [17.07.12 00:44:31]

Offf, ... si aici am ceva de modificat: sejurul a fost in iulie 2011 nu cum apare... promit sa fiu mult mai atenta data viitoare

corectat de webmaster

dyali*