ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2012
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUN-2012

Cafe-Restaurant Akroialy (Katisma) - un loc rezervat pentru apus si nu numai

M-am intors de curand din vacanta din Grecia. Chiar nu puteam lasa sa treaca un an, fara sa revad Grecia. Am ales, pentru a 3 oara, tot insula Lefkada. Probabil unii dintre cei ce citesc isi vor pune intrebarea de ce merg de 3 ori in acelasi loc... Raspunsul meu ar fi unul lung, dar daca il simplific, ar fi ca revin aici cu aceeasi placere, pentru ca aici ma simt minunat.

Am avut cazarea tot in Kalamitsi, la Studiourile Panoramic View, despre care am povestit aici

vezi impresii

V-am tot scris despre celelalte vacantele ale mele din aceasta insula fermecatoare. Acum as vrea sa va povestesc despre o taverna frumoasa de la malul marii, unde se poate admira un apus de soare incredibil, unde deseori luam masa, situata in Katisma, adica in apropiere de Kalamitsi.

Nu am descoperit-o intamplator, ci pur si simplu am cautat-o. Spyros, patronul tavernei Akroialy este fratele lui Dionysis, patronul Studiourilor Panoramic View. Auzisem ca este mare si frumoasa si ca uneori acolo se tin si mese festive, botezuri sau chiar nunti. Si prima data ne-am dus din curiozitate, apoi ne-a placut mult, atat plaja cat si atmosfera, locul unde este amplasata taverna si bineinteles preparatele grecesti pe care le comandam.

Katisma este situata pe coasta de vest, la 14 km de capitala insulei si la doar 4-5 km de Kalamitsi, locul in care aveam noi cazarea. Ca sa ajungem, aveam nevoie de masina, sa coboram cele cateva serpendine! De la soseaua principala care leaga Kalamitsi de capitala insulei, se bifurca un alt drum si dupa 2 km ai ajuns la Katisma. In insula am observat ca de multe ori indicatoarele lipsesc, sau nu sunt puse intr-un punct cu vizibilitate. Aici exista indicator la sosea. De acolo, mai ai inca vreo 3 serpentine si se si zareste la orizont marea albastra.

Nu exista localitate, Katisma este doar o plaja larga, frumos amenajata, poate chiar cea mai aglomerata si eleganta din insula. Deasupra ei sunt multe spatii de cazare, baruri, o parcare foarte mare (si gratuita), chiar in apropierea marii. Restaurante, unde sa poti servi masa sunt doar doua, la capetele opuse ala plajei.

Plaja este incadrata intre doua stanci, plina de leandri si palmieri, are nisip fin si putin pietris, iar intrarea in mare este destul de lina. Marea este foarte frumoasa, deosebit de albastra si de fiecare data erau valuri. Sunt si facilitati pentru sporturile nautice in Katisma.

Taverna Akroialy, se afla in partea stanga a plajei. Cobori cateva trepte si esti deja pe plaja. Functioneaza de aproape 18 ani. Programul este de la ora 9 la 23. De la 12 la 16 este cel mai aglomerat, pentru ca turistii servesc masa de pranz. Dar locuri libere se gasesc intotdeauna. In general sunt greci, romani, nemti, italieni si englezi. Noua ne placea mereu sa alegem o masa in primul rand, sa vedem marea mai indeaproape. Uneori eram doar noi, alteori alegeam o masa mai mare, pentru ca ne strangeam mai multi turisti de la Panoramic View. In special la apus, de aici puteam vedea foarte bine cum soarele se ascunde incetisor in mare. Alegeam sa venim tot aici si la plaja, pentru ca ne era practic, masina in parcare, la 2 pasi, sezlonguri gratuite in extrasezon, pentru cei care erau clientii tavernei, iar plaja era foarte frumoasa in acest loc. Aveam chiar si dus, in spate, lucru cam rar intalnit pe plajele din Lefkada. Parcarea este foarte incapatoare, se poate parca in fata tavernei, dar mai exista si inspate inca o parcare, la fel de mare. Pentru cine nu consuma de la Taverna Akroialy, dar doreau sa inchirieze, 2 sezlonguri si-o umbrela costau 6 euro.

Lista meniu este in limba greaca si in engleza. Oferta preparatelor culinare este atat din bucataria greceasca, dar si din cea internationala. Preturile sunt asemamanatoare cu cele practicate la restaurantele de la malul marii, din insulele grecesti. Exista si internet wireless. Taverna este infumusetata prin o multimea de ghivece de ceramica cu flori. Muzica greceasca, aleasa cu grija, asigura o amibianta ce face ca acel moment petrecut acolo, la malul marii, fie ca e in timpul zilei, sau la apus, sa fie unul special, la care sa tot visezi in zilele friguroase de iarna!

Si aici, ca in alte locuri din Grecia, am observat ca de aceasta afacere se ocupa, in deosebi familia. Pe langa Spyros, care este seful si creierul afacerii, servirea la masa este facuta de fiica si nepotul lui. In bucatarie lucreaza o romanca- Margareta, plus inca un grec, care era cazat la noi la Panoramic View. Mancarea nu dura mult pana era gata. Se axau in general pe preparate din peste si fructe de mare. Aveau chiar si ciorba de peste. Intr-o zi, am hotarat sa comand o tocanita delicioasa de scoici, cu 8 euro. Mai mancasem o singura data asa ceva, in prima zi de croaziera cu MSC Lirica. Iar sotul a ales una de creveti, cu 7,5 e. Am ales diferit ca sa avem posibilitattea sa gustam cat mai mult din preparatele lor. Mie mi-a placut mai mult ce am ales eu.

In rest, am comandat preparate cu care eram obisnuiti in Grecia, musaka (7-8 e), fructele de mare (8 e), cod fish (8 e), stifado (9 e), cu care ma ‚’imprietenisem’’’din Corfu, de anul trecut, dar preparatul pe care ei il recomandau cu mandrie era spaghetti cu carne de cocos. Aveau in meniu absolut ce-ti trecea prin cap sa comanzi. Ooo, mi-am amintit, mai aveau un fel de macaroane lungi cu carne de vita, foarte bune, care costau 7 e. Un sos tzasiky costa 3,5 e, cartofii prajiti 3 e, iar o salata greceasca foarte mare costa 6 e.

La desert am retinut ca aveau binecunoscutul iaurt grecesc cu miere si nuca si strudel cu branza sau dovleac. Nu am servit nici unul din deserturi aici. In schimb am fost incantata cat de bun este frapeul lor, aproape in fiecare zi. Se poate comanda si inghetata la cupa, cu diferite arome, dar si vin grecesc la litru, cat si alte feluri de bauturi alcoolice tari si vreo 4-5 feluri de bere.

In concluzie, Akroialy este un loc de retinut, pentru mancarea buna, pentru servirea excelenta, pentru ceva bun ‚’’din partea casei’’, pentru apusurile magnifice si pentru ampalsarea deosebita a tavernei.

In perioada cand soarele ardea puternic si nu mai doream sa ramanem pe plaja, dar nici sa ne. intoarcem acasa, ne refugiam sus, la taverna si stateam la povesti cu sotia patronului, care nu stia decat foarte putin limba engleza, dar nici nu va inchipuiti ce bine ne intelegeam. Pregateau o nunta fix pentru sambata in care plecam noi, o nunta mare de 350 de persoane, a unei fete din Kalamitsi.

Vineri am si vazut in sat ce frumos impodobita era casa miresei. Si regretam mult ca nu mai pot sta sa vad si eu toata nunta. O nunta la maul marii... cine nu si-ar dori sa poata vede asa ceva? Prietenii pe care mi-i facusem acolo, din Timisoara si din Mancester, chiar s-au dus si au stat cateva ore bune si au fost foarte incantati si mi-au promis ca-mi trimit si mie cateva fotografii. S-au tinut de cuvant si am 2 fotografii pe care le voi incarca la review, ca sa vedeti si voi.

Lefkada a devenit astazi o insula din ce in ce mai cunoscuta si indragita de romani, o dovada vie este numarul mare de masini pe care le-am intalnit pe soselele din insula. Ma bucura faptul ca atunci cand apare aici, pe site, un review nou despre Lefkada, iar autorul lui este incantat de aceasta insula, in care traditiile au reusit sa fie patrate peste ani.

Pentru mine, Lefkada va ramane mereu o provocare!

Am avut o vacanta frumoasa, cum au fost toate celelalte 7 pe care mi le-am petrecut in Grecia. Acesta tara, care ma fascineaza in continuare in mod inexplicabil. Am vizitat din nou locurile care mi-au placut: capitala insulei - Lefkas, portul Vasilky de vreo 2 ori, portul Nidri si Manastirea Faneromeni. Am plecat, pentru a 3 a oara, in croaziera celor 7 insule, cu vasul Nidri Star, pentru ca ador sa ma plimb pe mare, sa iau pranzul in Ithaka, sa-mi beau frape-ul in Kefalonia si sa innot in ape de miliardar, in insula Skorpios, insula marelui armator grec Aristotel Onassis.

Am avut bucuria de a intalni aici si-a discuta cu cativa dintre alti membri de pe site-ul AmFostAcolo, care au luat hotararea de a vizita insula Lefkada, dupa ce au vazut fotografiile mele si au citit review-urile mele despre plajele din insula

vezi impresii

Uneori atat de mica-i lumea... si atat de minunata...

Precum si - o vorba din popor, care spune asa:

’’Cand oamenii buni mor, Dumnezeu ii trimite pe-o insula greceasca’’!

(Dar nu preciza care!)

Trimis de georgiana in 16.07.12 19:33:54
Validat / Publicat: 16.07.12 21:38:08

VIZUALIZĂRI: 5675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 La plaja Katisma puteti ajunge cu masina chiar pana langa mare, iar parcarea este gratuita

MCM
[16.07.12 22:09:35]

Despre albastrul din P02 as putea scrie poeme. Iar apusul din P07... alte poeme

iulianic
[17.07.12 09:41:59]

@georgiana: O data cu superbonusul, urarea mea de "Bun revenit pe site! "

georgianaAUTOR REVIEW
[17.07.12 09:47:35]

@MCM &@Iulianic,

Va multumesc.

Daca am fost a 3 a oara in aceeasi destinatie, va imaginati ca nu prea mai am ce va povesti, pentru ca v-am scris prima oara...

Poate doar despre strandurile din Ungaria, din apropierea frontierei de vest, unde mai mergem in week-end-uri!

adryana
[17.07.12 14:16:27]

frumos rw, ca si insula, dealtfel, felicitari pentru impresii, sper la anul sa ajung si eu aici. Ce poate fi mai frumos decat sa iei masa si sa privesti in acelasi timp un apus de soare langa o plaja absolut albastra din Lefkada.

magdalena
[20.07.12 19:59:15]

Superbe locuri ai vizitat, iar de mancare imi ploua in gura...

adri-nico
[20.07.12 22:44:54]

Aoleu, ce pofta mi-ai facut... de pestele ala.

parca, parca... ma faci sa nu mor inainte de a vedea si eu Grecia. Dar e pe la coada listei. Imi place albastrul apei.

Scrie ceva de strandul ala (am vazut poze pe facebook) si ma intereseaza.

mulinita
[21.07.12 22:51:06]

Foarte frumos si acest review, ca toate celelalte de altfel; abia astept sa plec si eu peste doua saptamani in minunata Lefkada (pentru prima data).

Mihai18
[03.10.15 14:51:38]

Au trecut 3 ani de la ultimul review și vă simt lipsa. Ați scris atât de frumos și am citit cu multă plăcere. Mi-au plăcut review-urile de la Viena, Budapesta și Szeged. Este adevărat că nu poți face din excursii un scop în viață. Copiii care cresc și necesită cheltuieli mai mari, starea sănătății, plus dorința de a mai pleca. Dacă veți mai scrie ceva, este foarte plăcut pentru mine să citesc, dacă va-ați oprit, atunci păstrez o amintire frumoasă a review-urilor dv. Cu bine.

[28.11.17 08:49:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm? Taverne în Agios Nikitas» (nou-creată, între timp, pe sait)

adri-nico, adryana, georgiana, iulianic, magdalena, MCM, Mihai18, mulinita
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Agios Nikitas: