ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2012
    DIN: Drobeta Turnu Severin
    ÎNSCRIS: 16.07.12
    JUL-2012

Apartament superb la Thalassa

Incep review multumindu-i user-ului @ionescunic si site-ului amfostacolo.ro, aici am gasit aceasta locatie si concediul nostru a fost unul foarte reusit intr-o buna masura datorita si conditiilor de cazare.

Noi ne doream o cazare in NIDRI dar dupa ce am vazut site-ul pensiunii si am localizat-o pe googleearth (ne-am ghidat dupa pontonul ce aparea in poze :)) ne-am decis ptr Thalassa... noua ne trebuia apartament cu un dormitor separat deoarece in concediu am luat-o si pe sora mea, am trimis un mail si raspunsul avenit foarte prompt: apartamentul situat la etaj cu seaview era disponibil ptr 1 iulie iar pretul era de 60 euro / saptamana zi.

Am stabilit cu proprietarul sa platim 100 euro avans prin western union, am vb cu el si la telefon in romaneste (este medic in Atena si a studiat medicina in Romania in epoca de aur dupa cum s-a exprimat :)).

Timpul s-a scurs si a venit in sfarsit si vreme concediului, l-am sunat din nou pe d- nul PANAGIOTIS VOULGARIS (ionescunic cred ca ai gresit numele proprietarului) si acesta ne-a confirmat inca o data rezervarea si ca ca se va afla si el la locatie in perioada concediului nostru... ulterior am inteles ca isi petrecea si el concediul alaturi de fiica si fiul sau in masoinetta din cladire.

Drumul catre LEfkada l-am parcurs relativ ok, am trecut granita pe la Portile de Fier, am trecut prin Serbia, Macedonia si apoi Grecia, singura neplacere avuta ne-a provocat-o gps-ul nostru care nu a recunoscut bucata de autostrada Egnatia Odos data mai nou in folosinta si ne-a scos de pe ea pe drumul catre Metsovo, paralel cu autostrada... daca am fi fost mai odihniti probabil ca am fi savurat din plin acest traseu de munte dar tinand cont de km facuti pana atunci nu am fost prea incantati, mai ales ca vedeam autostrada sine-am dat seama de eroarea gps-ului dar nu reuseam deloc sa intram la loc pe ea

Dupa un drum de 14 ore am intrat pe insula, apartamentul l-am gasit usor ptr ca are o firma si se afla chiar pe drumul principal... d-l Panagiotis ne-a intampinat si am facut cunostiinta iar mai apoi a chemat-o pe d-na Litsa sa ne prezinte apartamentul si utilitatile... ulterior am aflat ca cladirea nerenovata este a LItsei si etajul terminat il are inchiriat unei nemteoaice ptr suma de 600 euro/luna... aceasta locuieste singura si nu vrea sa se intoarca in Germania in ruptul capului desi are copiii acolo... in cele 7 zile petrecute pe insula i-am inteles motivele ptr care a luat aceasta decizie, Lefkada este minunata si locuitorii ei calzi si primitori, noi am parasit insula cu lacrimi in ochi

Apartamentul este mai frumos decat in poze si foarte spatios, atat living-ul cat si dormitorul au balcon, baia este mare si cu cada, jumatate d in cada este acoperita cu paravan de sticla ptr a putea face dus fara sa uzi toata baia... Chicineta este dotata cu tot felul de ustensile de bucatarie, filtru de cafea si cuptor cu microunde... exista aer conditionat in ambele incaperi ale apartamentului dar acesta se opreste daca exista vreun geam deschis (chiar si la baie).

Apartamentul este finisat si mobilat doar cu lucruri de buna calitate, am observat ca proprietarul nu a facut deloc rabat la calitate

Privelistea pe care o savuram in fiecare dimineata odata cu cafeluta era absolut incantatoare, fiind pozitionati in golful Nydri admiram multimea de insule printre care Scorpios aflata in proprietatea mostenitorilor lui Aristotel Onasis... si pentru ca tabloul idilic sa fie complet sveltele veliere ce cutreierau marea isi fluturau velele gratioase ca niste lebede uriase, dimineata soarele se ivea spectaculos din iar noaptea luna poleia marea cu lumina ei magica... acum intelegeti de ce batrana nemtoaica nu se lasa dusa deloc din mijlocul acestui paradis :))

D-l Panagiotis este un om deosebit, ne- a ajutat chiar din prima seara cu informatii despre insula, ne-a dat 2 harti si ne- a recomandat o taverna foarte buna intr-un satuc de munte aflat la 1 km de Nydri... intr- o alta seara am palavragit cate in luna si stele despre criza din Grecia, despre Romania, mentalitatea grecilor vis a vis de impozite si taxe :))... el era de parrere ca poporul grec traieste mai bine decat ar trebui raportat la veniturile pe care le declara.

Deci, in concluzie, recomand cu toata caldura aceasta locatie si proprietarii sai, chiar daca nu veti avea norocul sa- l intalniti cu siguranta veti avea un sejur minunat la Thalassa apartments.

Va raspund cu multa placere la orice intrebare legata de locatie, despre insula o sa scriu un review separat... nici nu stiu cu ce sa incep :)

Ps: am uitata sa mentionez ca d-na Litsa ne-a adus in a treia zi de sejur o sticla de vin din partea casei si ca zilnic ridica gunoiul iar o data pe sejur ne-a facut curatenie si ne-a schimbat prosoapele... am fost impresionati de gest deoarece credeam ca suntem in regim self catering.

Trimis de dyali* in 16.07.12 17:07:08
    Validat / Publicat: 16.07.12 18:53:40
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Hotel Palini Kalithea Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 6073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dyali*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.07.12 18:54:00]

@dyali: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[16.07.12 19:24:54]

Multumesc webmaster ptr buna primire si imi cer scuze ptr greselile strecurate in review... am scris de pe tableta intr-o pauza la munca, sper sa reusesc sa editez dar inca nu mi-am dat seama cum... poze cu interiorul apartamentului nu am momentan sa incarc, astept sa le primesc de la sora mea in al carei calculator au ramas... oricum apartamentul este pe site-ul oficial si la fata locului veti gasi exact ceea ce va este prezentat in poze.

[16.07.12 22:37:44]

Te rog admin daca poti sa modifici in review pretul apartamentului, din greseala am scris 60 euro/saptamana si de fapt este 60 euro/zi... n-as vrea sa dezinformez, multumesc!

webmaster: corectat in review, 60 euro/zi

[17.07.12 19:18:44]

Ma bucur foarte mult ca v-a placut, si cazarea si insula, care este favorita mea, de departe, din tot ce am vazut in Grecia pana acum.

Sper sa aveti vacante frumoase si in viitor!

Pont: Kefalonia!

[19.07.12 23:02:50]

@ionescunic: daaaa... regret ca nu am mers in croaziera dar cu siguranta o sa revenim in Lefkada si vom face un mini sejur si in Kefalonia... deocamdata in august vom fi in Thassos... revin cu review

susu
    [23.07.12 16:45:33]

Din cate vad eu din poze nu are piscina, asa este?

multumesc

[23.07.12 18:12:45]

@susu: nu are piscina, dar intreb si eu, la ce foloseste o piscina in Lefkada?

A, imi raspund tot eu, ca sa iti dai seama ca apa din mare e mult mai curata si mai frumoasa.

lucineea22
    [06.08.12 12:30:26]

Si noi am vrea sa mergem in septembrie in Lefkada si ne-am orientat tot catre aceste apartamente dupa ce am oscilat intre est si vest vest si nord nor si sud . Am o intrebare, cum v-ati descurcat cu transportul pana la plajele din vest? Nu a fost obositor?

[19.08.12 11:01:47]

@lucineea22: Ptr noi nu a fost obositor dar in timpul pranzului nu ne-am intors la locul de cazare... noi plecam dimineata si ne intorceam seara, acest lucru a fost posibil si datorita perioadei (inceput de iulie), temperaturile au fost suportabile, ma gandesc ca in august ar fi fost dificil de suportat caldurile si aglomeratia de pe insula.

Cred ca o sa va descurcati foarte bine daca mergeti in septembrie, noua Porto Katsiki ne-a ramas in suflet, am revenit in ultima zi a sejurului tot aici.

[26.04.14 10:23:50]

@ionescunic:

Anul acesta urmeaza Kefalonia, 10 zile... abia astept sa revad Porto Katsiki, vom sta o noapte in Lefkada, inainte de traversarea cu ferry in Kefalonia!

[26.04.14 11:54:27]

@dyali: vacanta frumoasa iti doresc, si eu visez la asa ceva de multa vreme, dar tot nu ajung sa merg in Kefalonia via Lefkada

floricica32
    [27.01.15 01:15:02]

Buna seara. Imi puteti spune va rog cat este de departe de Nydri? Se poate face drumul pe jos, este lejer sau e neaparat nevoie de masina? Exista vreo plaja in apropiere sau numai cea din Nydri? Multumesc

dyali*, floricica32, lucineea22, susu
    Alte impresii din această RUBRICĂThalassa Apartments [Perigiali]: