ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2012
ÎNSCRIS: 13.07.12
JUL-2012

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

In trecere prin Varna - Primorski Parc

In drum spre Nisipurile de aur (vezi impresii) am planificat un popas in Varna la Primorski Parc (un mare parc pe malul Marii Negre), avand mari asteptari din ceea ce citisem despre el.

Realitatea a fost dezamagitoare, este neingrijit, spatiile verzi sunt neintretinute, are zone pline de gunoaie si/sau urat mirositoare (mai ales spre mare), si este literalmente plin de grupuri de etnie roma care se plimba de colo-colo.

In parc, printre altele, este si o gradina zoologica, pe care insa nu am mai avut timp sa o vizitez.

Trimis de Krisko in 16.07.12 02:04:23
Validat / Publicat: 16.07.12 08:13:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4837 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Krisko); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Morska gradina-Primorski Park: Intrarea principala din zona pietonala Bulevardului Slivnitsa.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

Krisko [11.10.12 16:16:46] »

Mea culpa: Impresiile de mai sus au fost scrise "la suparare", in mod sigur nu reprezinta o imagine obiectiva a locatiei.

Sper sa existe o continuare la o vizita ulterioara, insa pana atunci va recomand sa parcurgeti review-ul scris de Dragos.

ct64cas [03.03.14 06:26:21] »

@Krisko

nu stiu ce suparare ai avut de ai fost atat de subiectiv in scurta descriere, ca sa nu zic neadevarata! eu calatoresc in Bulgaria frecvent, foarte des, mai ales in Varna, care este aproape de Constanta si aleg sa-mi petrec weekend-ul acolo; chiar am fost impresionata de parcul Primorski, cat este de mare si frumos, bine intretinut. Cred ca bulgarii au un cult pentru vegetatie fiindca prin toate zonele pe unde am fost am admirat dragostea lor pentru natura, si credeti-ma ca am batut Bulgaria in lung si-n lat! revenind la parcul in cauza, nu am vazut niciodata picior de rrom, cersetor sau cocalar, bancile sunt in permanenta curate, deci poti sa te asezi, fara scanduri rupte sau inscriptionari sau excremente de pasari asa cum sunt prin tara noastra draga, de ex in Constanta, unde ti-e scarba sa mergi prin parcul Tabacarie! in multele dati in care am fost prin orasele bulgaresti, am cautat si eu cu privirea pe strazi, prin intersectii, prin malluri sau baruri, restaurante, cluburi ca sa nu mai vb de plaja, un rrom, unul singur si m-am mirat ca n-am vazut NICI UNUL! au cartiere separate si in Varna si in Kavarna si presupun ca in toate orasele e la fel, sunt INVIZIBILI sau ma, rog daca vezi veunul ratacit, nu e agresiv nu deranjeaza vorbind tare sau cersind... chiar m-a indignat articolul tau pentru ca nu e adevarat nimic din ce ai scris, dar am inteles ca l-ai scris la suparare. Totusi ar trebui sa lasam un timp sa ne treaca nervii si dupa aceea sa postam impresii pt ca putem influenta si alti utilizatori si nu e corect fata de locurile frumoase din Varna-in cazul de fata. Sper sa te hotarasti sa mai vizitezi o data orasul si imprejurimile, eu am desoperit dupa atatia ani de Bulgaria un loc superb la 25 de km de Varna pe drumul spre Sunny beach, un loc superb-KAMCHIA-se cheama, ceva gen delta noastra cu un rau care se varsa in mare si cu un foarte mare complex olimpic, cu vreo 6-7 hoteluri, sala de sport, terenuri pt toate sporturile, facut cu fonduri europene! Sustin cu tarie ca bulgarii au un grad de civilizatie, educatie si simt civic MUUUUlt peste noi si o spun cu regret, dar asta e! Vacante frumoase iti doresc!

ct64cas, Krisko
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Varna și împrejurimile: