ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2008
SEP-2007
[?] AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Thassos - o insula superba

Am fost in insula Thassos in 2007 in perioada 10-20 sept.

Rezervarea am facut-o pe net in Skala Potamia la vila Eric’s, 40 euro/zi, apartament cu mic dejun inclus.

Transportul cu masina prin Russe-Veliko Tarnovo – Stara Zagora-Ormenio-Keramoti (ferry spre Thassos) fara probleme.

Vila: superba, constructie destul de noua, mobilier nou, frumos, curatenie, AC (nu prea a fost nevoie in perioada in care am fost noi), tv, dvd, bucataria utilata cu tot ce este necesar (pe care noi nu am folosit-o doar eram in concediu , dar cine vrea se poate descurca fara probleme), uscator de par, piscina, gratar in curte, cam la 4-500 m de plaja, priveliste nemaipomenita spre muntele Ipsarion. La plaja se poate ajunge pe un drum lateral pe jos – nu e mult- sau cu masina pe sosea.

In curte mai este un bar cu preturi decente. Proprietarul seamana leit cu fotbalistul Eric Cantona (de altfel pe asta se bazeaza si afacerea lui cu barul, multi englezi venind zilnic sa-l cunoasca si sa faca poze cu el) iar nevasta-sa este romanca plecata demult in Grecia foarte de treaba.

Skala Potamia: o localitate micuta, frumoasa aflata intre plaja si munte cam la 15 km de portul unde te lasa ferry, in care se gasesc o multime de vile de inchiriat, taverne, baruri Singurul lucru neplacut sunt albinele sau viespile care te agaseaza si pe plaja si la taverne la masa.

Plaja: este cu nisip, apa limpede, nemaipomenita, iar intrarea in apa este foarte lina. La 1 km se afla Golden Beach mai mare dar parca si cu mai multe albine. Sun bed-urile se platesc cam 2 euro spre deosebire de Potos unde daca consumi ceva de la bar sunt free.

Mancarea: este delicioasa, mai ales fructele de mare si mielul. Recomand taverna Karambousa, Koralli, Alkyoni in Skala Potamia, Fedra in Golden Beach iar in Potos taverna Irene.

O masa doar felul principal costa cam 6-10 euro/pers. , o salata greceasca 4-5 euro, tzatiki 2-3 euro, sucurile cam 1,5-2 euro, iar berea 2-3 euro, deci o masa pt 2 pers poate costa vreo 15-20 euro (felul principal +suc sau bere) dar va spun din proprie experienta, mai ales daca sunteti pofticiosi ca sub 30 euro e greu sa scapati. Au niste aperitive bestiale gen cartof copt cu o pasta de branza speciala, ardei copt umplut cu branza feta, ciuperci la gratar cu mirodenii etc, oricum indiferent ce consumi desertul este din partea casei (o prajitura sau fructe sau inghetata + tsipuro)

Insula: merita sa o vizitati, sunt peisaje superbe, gasiti si plaje mai retrase neamenajate, drumul este pe coasta si desi are doar 90 km este imposibil sa-l faceti intr-o zi deoarece te opresti foarte des pt admirat peisajul sau pe cate o plaja deosebita sau vizitat cate ceva (neaparat sa vizitati manastirea Sf. Arhanghel Mihail)

Deasemenea merita vizitata Kavala un oras superb gen Monte Carlo. Sa va dau un pont: ca sa nu-l vizitati pe fuga in ziua cand plecati acasa puteti sa luati Delphinul pana in Kavala -10 euro de pers (varianta mai scumpa dar mai rapida) sau ferry pana in Keramoti – 2, 5 euro/pers si de acolo autobuzul pana in Kavala-5 euro. Aceasta ultima varianta are avantajul ca puteti sta pana seara spre deosebire de Delphin care se intoarce pe insula la 14: 30. Sau puteti sa le combinati, mergeti cu Delphinul si va intoarceti cu ferry.

In concluzie va zic ca merita sa mergeti in Thassos pt plaja, relaxare, peisaje superbe dar daca cautati distractii nocturne mai zgomotase gen disco, cluburi nu este destinatia ideala pentru asa ceva.

Trimis de Andox in 04.03.08 06:37:23

VIZUALIZĂRI: 10848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Skala Potamia

Alex_Macedo [27.02.10 09:00:03] »

Aoaleoooo Andox ce dor imi creste-n creieri de o labartare pe o plaja elena, cand iti citesc randurile!!... si pozele astea nu stiu cum le faci ca te indeamna sa-ti iei acum bilet de avion catre...

... chiar daca e 9 dimi, caracatitza aia umpluta da semnale'n serpentinele stomacului!!

... placut si punctat, prietene!!

biancuta [16.04.10 08:36:55] »

Foarte util acest review, iar pozele sunt superbe. ma bate si pe mine gandul sa merg in Thassos. Peisajele sunt superbe.

krondia* [21.06.10 22:21:32] »

Eu am sacrificat o zi din sejur pentru Kavala, am mers pe cont propriu, cu ferry până în Keramoti şi apoi autobuz până în Kavala. Fiind sărbătoare (Rusaliile), autobuzul nu mergea direct şi a trebuit să schimbăm, dar nu a fost nicio problemă, a trebuit doar să ne dăm jos şi să ne urcăm imediat în alt autobuz. Şoferii nu prea înţelegeau engleza, dar ne-a ajutat faptul că autobuzul avea afişaj digital. Inedit mi s-a părut faptul că am cumpărat biletul de autobuz de la un mini-market, şi acesta arăta exact ca un bon de cumpărături. Am avut emoţii când am schimbat autobuzul dar "bonul" s-a dovedit a fi bun.

Eu am fost la început de iunie şi nu am avut probleme cu albinele/viespile. Preţurile erau cam la fel şi anul trecut, nu ştiu anul acesta.

dorgo [19.12.10 11:35:21] »

doar privind peisajele din Thassos, incep sa ma simt mai bine, e-un loc unde as reveni oricand...

Alex_Macedo, biancuta, dorgo, krondia*, stelu*
Alte impresii din această RUBRICĂEric's Apartments & Studios:

• pagină generată în 0.055192947387695 sec