ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2012
DIN: Alba Iulia
ÎNSCRIS: 01.08.10
JUL-2012

Sejur reusit dar cu peripetii

Ne-am întors de o săptămâna de la hotel Atlantique Holiday Club Kusadasi si o să adaug câteva impresii sper utile pentru cei care vor sa si petreacă vacanta aici.

Drumul: Pachetul l-am achiziţionat printr-un ,,cunoscut" operator (mai cunoscut va deveni după nenumăratele nemulţumiri ale majorităţii turiştilor care au apelat la serviciile sale), transport cu autocarul din Sibiu (ora 10.00) deoarece traseul avea ca pornire Cluj Napoca şi nu trecea prin Alba Iulia???. Drumul îl cunoşteam deoarece am mai fost şi la alte hoteluri din Kusadasi, ce aş putea adăuga ar fi lipsa e profesionalism a firmei de transport care după ce ne-a coborât din autocar în Bucureşti pentru rearanjarea pe locuri după nr. pachetului achiziţionat???, ne-au transmis sec că nu avem voie să mâncăm în autocar, să facem mizerie, să nu punem în plasele de la scaune sticle mai mari de 0,25 ml... etc. Imediat cum am plecat ni s-au solicitat banii de feribot şi la drum. Opririle au fost după bunul plac al ghidei şi în funcţie de contractele pe care le avea firma de transport cu cei din parcări. Pe traseu, din vastele cunoştinţe ale ghidei am aflat noi noutăţi despre ţările pe care le-am tranzitat şi după vreo oră de la traversarea strâmtorii Dardanelle am aflat şi noi acest lucru.

Am ajuns la hotel în jurul orei 14.00 după un circuit de aproape 2 ore cu autocarul pe străduţele înguste din Kusadasi pentru a lăsa turiştii la hotelul unde era cazat fiecare. Ajunşi la intrarea în complex ghida ne spune că autocarul nu are loc în complex şi uite aşa am făcut 150-200 metri până la recepţie cu bagajele…unde spre uimirea noastră erau alte 2 autocare şi loc suficient şi pt. al nostru. S-a încercat acelaşi lucru şi la plecare dar nu am mai cedat până când nu au adus autocarul în faţa recepţiei.

Prima impresie: Am achiziţionat pachetul pentru 2 adulţi şi un copil încă de la începutul lunii martie după aproape o lună de studiu a hotelului. Ne-a mirat faptul că fiind hotel de 3 stele (nu de 4 stele cum au fost păcăliţi unii turişti cu care ne-am întâlnit) are all inclusiv, dar asta ne-am lămurit când am ajuns la hotel. La prima impresie complexul arăta frumos şi mare, compus din mai multe corpuri, fără prea mare lux, în holul de la recepţie sunt canapele şi fotolii, aer condiţionat şi un bar la etaj unde te puteai răcorii şi unde era şi grupul social. Locaţia este foarte frumoasă cu grădini verzi (zilnic udate de 2 ori), 2 piscine, 4 baruri, magazine, amfiteatru pt. distracţii, locuri şi terenuri de joacă, sală de forţă. Complexul este pe malul mării, cu plajă curată şi utilată cu şezlonguri şi umbrele. Patronul s-a inspirat cred din modelul de aranjare a hotelurilor din Antalya…aproape a reuşit.

Camera: Camera am primit-o relativ repede în comparaţie cu alţi turişti veniţi cu avionul şi ajunşi la hotel de la ora 11.00. Am apelat la o ,,strângere de mână prietenească ,,cu recepţionerul... şi totul s-a rezolvat rapid. Am avut o camera standard la etajul 1 în corpul 7 (camere cu nr. 700- 740) cu vedere la piscina principală şi bar, în stânga marea, pe care o puteam vedea şi de la intrarea în cameră unde era un culoar lung şi de unde puteai să admiri peisajul. O cameră mare, cu 2 paturi, masă, frigider (mic), televizor LCD, mai puţin 1 pat pt. copil. Baia destul mare cu cabină, chiuvetă pe blat de marmură, wc, dar care pe parcurs a emanat un miros neplăcut... La baie nu erau prosoape dar am chemat o îngrijitoare şi a reparat deficienţa. In camera fiind doua paturi am solicitat patul pt. copil care l-am primit sub forma de pat pliant dar nu pt. Copilul nostru. A fost nevoie sa aducem în cameră pe reprezentanta firmei de turism partenere ,,operatorului ,,român (tot româncă) ca să vadă cu o ochii ei că nu se poate dormi în acest pat. Ajutorul ei a fost ,,nepreţuit ,,deoarece ea a plecat şi a trebuit să rezolvăm noi la recepţie ca pe la ora 22.30 să avem si patul necesar. Balcon destul de mare, cu 2 scaune. In camera era un aparat de clima dar a fost necesar să chemăm meseriaşul să mai lipească nişte fire ca să-l folosim. Lenjerie curată care se schimba la 3 zile iar prosoapele tot la acelaşi interval.

Masa: Cum am spus de la început ne-am mirat de faptul că hotelul are all inclusiv, deoarece am mai fost la hoteluri din zonă şi la 3 stele …all inclusiv mai rar. Masa era structurată forte strict pe ore şi dacă întârziai aveai posibilitatea să rămâi şi nemâncat. În dorinţa de a asigura all inclusiv au structurat masa începând cu ora 7.30 – 11.00 micul dejun, 12.30-14.00 prânzul, 14.00-17.00 snack bar (fast-food), 17.00-18.00 tea time (ceai + fursecuri), 19.30-21.30 cina şi 23.30-00.30 supă de noapte. Totul era sub supravegherea patronului şi asta a făcut ca uneori la ora expirării mesei să se stingă becurile şi ospătarii să strângă mâncarea ….

Mâncarea a fost foarte bună, în zilnic având un preparat din carne diferit, specifică ţării în care ne-am aflat, diversificată întru-nu cuvânt şi foarte delicioasă. Restaurantul este foarte mare + o terasă la fel de încăpătoare rar trebuind să-ţi cauţi un loc şi ceva de mancare care sa-ti placa. Băuturile se serveau la bar unde era în permanenţă cineva care să te servescă cu apă, bere, vin alb şi roşu, tării locale, etc. Ceai, cafea, suc - acestea de la dozator, cât doreai. Că mâncarea nu era ca la hotelurile de 5 stele aşa este, dar aşa cum au mai precizat şi alţi turişti să nu uităm câţi bani am dat, dar oricum când afişezi all inclisiv să pui masa între nişte ore stricte, asta te ţine mereu în alertă şi numai ştii eşti în vacanţă sau nu…... la fel ca şi asigurarea tacâmurilor …preferai să mergi să le aduci singur decât să aştepţi ospătarii. Pentru când eram la piscină sau pt. seară acolo se mai găsea un bar de unde te serveau cu aceleaşi băuturi ca şi la restaurant (era funcţional de la 10.00. -23.00) şi fiind cu un grup extraordinar din Motru am avut grijă ca, chelnerii să ne anunţe înainte de închiderea barului pentru o nouă alimentare …….

Piscina: Sunt 2 piscine in complex -1 cu tobogane într-o parte a complexului compartimentă la capete pentru copii si una în parte cealaltă a complexului. Erau bine administrate, dar la ora 17.00 se închidea cea cu tobogane şi la ora 18.00 cealaltă, lucru care a nemulţumit turiştii. A fost chemat managerul hotelului dar a rămas de rece la solicitarea noastră cum de altfel era şi cu depăşirea oricărui alt program. La piscine erau şezlonguri, dar care se ocupau uneori de noaptea.

Plaja şi marea: Apa a fost curata, pe plaja nu sunt pietre sau mizerii, un nisip fin, fără pietre sau scoici. Şezlongul si umbrela din spaţiul amenajat erau ale hotelului dar trebuia să ai noroc să nimereşti unul gol, lucru mult mai simplu după masa şi mai ales când numai era program la piscină. Intrarea în apă era lină şi trebuia să înaintezi câţiva zeci de metrii ca să-ţi ajungă până la gât. Plaja ca şi întreg complexul era păzită brăţara de mână fiind ,,paşaportul ,,de intrare.

Distractie si relaxare: Animatorii hotelului încercau să facă treaba buna atât la hotel cat si pe plaja. Pe plaja făceau meciuri de volei. Iar la hotel făceau dansuri de salsa, gimnastica in piscina, volei in apa, concursuri, etc. Seara se începea cu copiii care aveau minidiscotecă, apoi era program pt. adulţii la sfârşit discotecă sau …. barul.

CONCLUZII: După ce am văzut şi alte hoteluri de 3,4, 5 stele din Turcia, pot spune că hotel Atlantique este o încercare de a face ceva ,,made în Antalya ,,multe lucruri reuşindu-le, dar mai au până să ofere acele servicii. Meritul lor este că nu au afişat că sunt de 4 sau 5 stele şi pentru acest lucru au tot respectul. Personalul foarte tânăr era uneori depăşit parcă de eveniment, nu cred că se aşteptau la fluxul acesta de turişti (români, ruşi, sloveni, olandezi, polonezi, turci). Patronul în schimb era peste tot însoţit în permanenţă de cineva chiar de la pază, strecurându-se printre turişti la masă şi aşteptând reacţia ospătarilor, la piscină, la plajă, verificând permanent toate colţurile complexului.

Raportul calitate – preţ este în regulă, micile neajunsuri putând fii evitate de o minimă atenţie şi bineînţeles de modul în care ştim să cerem celui pe care l-am plătit să-şi respecte angajamentul (în principal partea română).

Trimis de calatorul72 in 15.07.12 13:17:52
Validat / Publicat: 15.07.12 14:30:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi-hotel Sozer, Coast Light Antalya - hotel Saturn

VIZUALIZĂRI: 5111 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calatorul72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

gvaly
[15.07.12 20:31:58]

care este firma prin care ai luat pachetul?

[16.07.12 11:07:50]

@gvaly: scrie-mi pe ioanm[...]@yahoo.com... ca sa nu-i facem reclama aici

NU va publicati adresa de mail ori alte date personale pe internet! pur si simplu NU e bine. Pentru transmiterea informatiilor 'sensibile' (nume de agentii, date personale etc), folositi sistemul de mesaje personale pe AmFostAcolo vi-l pune la dispozitie (nota webmaster)

geendory
[18.08.12 01:48:53]

buna,

plec si eu pe 24 la acest hotel, imi poti spune daca net-ul, baile turcesti ca pe site sunt trecute... daca sunt gratis?

multumesc,

[20.08.12 21:01:34]

@geendory: internet am vazut in holul hotelului ca functiona...

la baia turceasca nu am fost dar am auzit ca cei care vroiau au fost dusi cu autocarul la lat hotel

munteanbeatrice
[28.08.12 12:03:11]

poti sa-mi spui cum a fost drumul? cat a durat? este o ofera buna din 30 septembrie si ma gandesc sa ma duc. este adevarat ca pana acum am fost ori la 5 stele ori fara masa - in grecia, n-am fost niciodata la 3 stele all inclusiv si mi-e cam teama ca-mi stric vacanta. nu sunt foarte pretentioasa dar vreau un minim de confort. poti sa scri macar initialele firmei de turism (daca ne da voie) ?

[30.08.12 18:10:32]

@munteanbeatrice: drumul este unul frumos pentru cine ii place sa calatoreasca si in principiu dureaza pana la 24 ore. Autocarul a fost in regula, modul cum a gestionat firma de transport situatia a lasat de dorit. Despre hotel, mancare, distractie, atmosfera nu pot spune ca nu a fost in regula, sunteti in vacanta si in rest nu ar mai trebui sa conteze nimic.

Locatia este frumoasa, pe plaja cu marea frumoasa si curata, mancarea buna, bauturile la fel... doar putina atentie si promtitudine a insotitorului de grup. In rest la turci este soare din belsug si sa nu evitati o excursie la Efes sau Pamukalle si de ce nu o miercuri in bazarul din Kusadasi... si cel mai important aveti grija la sfinxul din bucegi!!!

calatorul72, geendory, gvaly, munteanbeatrice
Alte impresii din această RUBRICĂSunconnect Atlantique Holiday Club [Long Beach]: