ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2009
ÎNSCRIS: 29.07.09
JUN-2009
[?] AD. + 1 COPII

Super

Drumul pana acolo (pe la Giurgiu-Ruse-Varna) este asa si asa. Nu am avut probleme cu politia si nici soselele nu sunt proaste asa cum se spunea.

Ajunsi acolo am dat la receptie 10 leva de familie (am fost cu niste prieteni) pentru a ne da camere alaturate si mai bune.

S-a dovedit ca asa a fost. Camerele au fost situate intr-o aripa laterala a hotelului, unde nu ajungea galagia din lobby. Camera era mare, cu gresie pe jos (ceea ce mi s-a parut OK din punct de vedere igienic), balcon mare cu scaune de plastic.

Din balcon vedeam marea in toata splendoarea ei.

Piscina era destul de mare, nu am avut niciodata probleme sa nu gasim sezlonguri.

Si inca ceva deosebit. Stai la piscina, pe sezlong, iar in fata ta este marea.

Nici nu simteam nevoia sa mergem la plaja.

Cat priveste mancarea, jos palaria. Nu stiai ce sa mananci mai repede. Atatea feluri de mancare, de fructe si de prajituri proaspete, nu am vazut niciodata in nici un concediu de al meu, in tara noastra bineanteles. Pentru a nu face risipa de mancare, noi femeile mergeam primele la bufet, vedeam ce este de mancare, ne alegeam, apoi veneam la masa si le spuneam si barbatilor ce meniu era, iar ei isi alegeau apoi ce vroiau sa manance. Nu am avut nimic de reprosat din puct de vedere al servirii, prospetimii si prezentarii mancarii.

O doamna am vazut ca a postat despre plaja. Intr-adevar, hotelul nu are plaja, are ponton, dar pana la plaja este de mers 100 metri, iar acolo ai rezervate sezlonguri si umbrelute, iar marea nu am vazut-o niciodata asa de limpede si curata.

Cat despre bautura nu mai spun. La orice ora (intre 10 dimineata si 12 noaptea) puteai sa bei de la barul din restaurant, din lobby, sau de la piscina ce vroiai si cat vroiai. Am facut o socoteala scurta si am ajuns la concluzia din cei 320 euro cat am dat pe 5 zile la Dolphin Marina cu all inclusive, ne-ar fi costat doar bautura la noi in tara pe litoralul nostru.

Este o statiune linistita, fara viata agitata si zgomotoasa de noapte, o statiune in care te duci sa te odihnesti nu sa petreci.

La 50 m de hotel era si un strand cu apa termala (40grade) la care intrarea este 5 leva, dar cu biletul pe care il cumperi poti sa iesi si sa intri de cate ori vrei in ziua respectiva.

Per total, concediul nostru a fost unul de vis si recomand hotelul si pentru alti oameni care vor sa se duca la relaxare si odihna.

Trimis de dadica in 29.07.09 13:12:07

VIZUALIZĂRI: 3417 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dadica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[29.07.09 13:38:19]

Am uitat sa mentionez: masina a stat parcata langa bordura, deoarece parcari nu sunt, dar abia cand am plecat ne-am dat seama ca era in cea mai mare siguranta. La plecare, cand sa iesim din complexul hotelier (care cuprindea vreo 4 hoteluri), un nene portar nu ne-a lasat sa iesim fara biletel. Ce biletel? Nu mai intelegeam nimic. Ne-am intors la hotel si de la receptie ne-au dat un biletel pe care scria perioada sejurului, nr. camerei si hotelul. Cu acest biletel am reusit sa iesim in sosea.

Deci nici o sansa pentru hotii de masini.

Ah! Inca ceva. Masina a fost parcata 5 zile fara sa fie miscata, pe langa ea treceau zeci de masini, iar la plecare, pe ea, in afara de cativa gainati de albatrosi si pescarusi, nu era niciun fir de praf. Va vine sa credeti asa ceva????????

[29.07.09 22:01:18]

Draga Dadica, am senzatia ca este primul tau drum in Bulgaria de ti se pare asa magnific acest hotel... Dar fiecare are dreptul la o parere...Candva, poate cand ai sa vizitezi si alte statiuni ale Bulgariei o sa intelegi la ce m-am referit..Si o sa-mi dai dreptate...

[30.07.09 09:18:33]

Draga Adynutza26, ai dreptate. A fost primul meu drum la bulgari, dar sper ca nu si ultimul. Din cate am citit printre randuri, tu esti plimbata prin multe locuri la bulgari. Astept parerile tale cu multa nerabdare, deoarece poate voi tine cont de ele pentru concediul de anul viitor.

Apropo! Ai idee unde asi putea sa petrec un weekend cu all inclus mai ieftin si mai aproape de vama? (tot la bulgari desigur).

[30.07.09 14:19:05]

Draga Dadica, asa este: m-am plimbat prin majoritatea statiunilor bulgaresti, dar in final m-am oprit tot la Albena: are hoteluri frumoase, plaja superba, este linistita, si nu sunt 100 de persoane pe metrul patrat. Asa ca sfatul meu este sa alegi aceasta statiune, eventual Hotel Dobrotitsa sau Kaliakra si poate chiar Magnolia (e cam departe de plaja).

Referitor la weekend, ti-as sugera tot Albena, la hotel Ralitsa, sau. COM, cauta pe site-ul [agentiilor, unele] au acum o superoferta pana la 31.08.09, cu 36 euro/zi ai allinclusive (la piscina si la plaja desi hotelurile sunt cam la 600-900 m de plaja).

Mai exista o statiune Russalka, mai aproape de Vama Veche, dar asta inseamna sa iei tot litoralul nostru la picior, si sa faci 7 ore pana acolo... Dar nu sunt decat un fel de hotel-bungalowuri destul de vechiute din ce am citit pe net...

Distractie placuta!

[30.07.09 14:36:57]

Merci Adynutza! Din cate am auzit, Albena este aglomerata si nu am nici unde parca masina. Cat despre hotelurile departe de plaja, trebuie sa recunosc, ca mie imi place ca dimineata cand ma scol, sa ies pe balcon sa vad marea, apoi sa cobor din hotel direct pe plaja, seara sa stau pe terasa hotelului, sa beau un vermut mic si sa vad marea, iar noaptea la culcare sa adorm in sunet de valuri. Pentru mine asta este o zi la mare.

Nu stii un hotel bun in Albena, care sa fie pe plaja? Ma refer la un hotel in care ai fost chiar tu si ti-a placut, ca oferte pe net de la agentii sunt destule, dar mi-e frica sa nu iau teapa.

Mersi. Te pup.

[30.07.09 14:37:19]

adynutza26: am sters numele agentiei, iar ceea ce-i intre paranteze drepte e introdus de mine pentru continuitatea textului.

Cum am mai mentionat, imi rezerv dreptul de-a sterge referirile la agentii acolo unde am suspiciuni de reclama interesata.

strong_1991
[30.07.09 15:47:29]

De la ce agentie ai luat biletul, si care a fost pretul acestuia? Multumesc

[30.07.09 16:00:08]

strong_1991: precizeaza te rog cui i te-ai adresat.

[30.07.09 16:24:35]

Dle webmaster, nu am nici cea mai mica intentie de advertising. Sunt o simpla mamica, care din dorinta de a stabili ce este mai bun pentru puiul ei s-a hotarat sa verifice cu ochii ei. Si pe deasupra sunt si pasionata de calatorii. Doamne fereste sa fac vreo reclama. Imi cer scuze, nu m-am gandit, dar aveti dreptate. Am citit multe reviewuri care erau foarte suspecte de reclama mascata... . Dar am incercat sa caut pe google oferta la care am facut referire si nu am reusit sa o gasesc. Dat fiind ca eu sunt abonata la newsletterul multor agentii primesc din cand in cand oferte. Mai mult decat atat, una dintre cunostintele mele a utilizat aceasta oferta (ma refer la Albena, hotel Ralitsa si. COM) weekendul trecut si a fost tare multumita. Altfel nu as indrazni sa o recomand. Pentru cei care doresc numele agentiei, am rugamintea sa-mi scrie direct pe email pentru ca webmasterul nu ma lasa sa scriu numele agentiei. Emailul meu este adynutza26@yahoo. com.

Pentru Dadica: Am fost in acest weekend in Albena si crede-ma ca am reusit sa stau la plaja la distanta de 10 m de alte persoane (ma refer tot in zona hotelului Kaliakra). Referitor la hotel: iti recomand cu insufletire Kaliakra, numai ca este foarte, foarte scump. Nu mi se pare corect pretul, avand in vedere ca suntem totusi in Bulgaria, nu in Turcia! Dar ceea ce ai enumerat tu, poate fi gasit si la hotel Dobrotitsa, tot in Albena, este chiar langa Kaliakra, mai intim... Si mai accesibil...

[30.07.09 16:29:58]

Okey, am inteles. Nu e vorba de "interzis a scrie un nume de agentie" [aceasta regula nu exista in Regulamentul site-ului] [care Regulament nu exista nici el, la randul lui) - cel putin nu in forma scrisa - aplicandu-se doar regulile bunului simt] - cred ca sunt zeci pomenite pe site fara sa fi avut vreo obiectie! Dar... in toate aceste cazuri referirea la numele agentiei mi s-a parut fireasca si naturala.

In acest caz mi s-a aprins beculetul de "warning", pare-se, nejustficat nefondat. Imi cer scuze.

[30.07.09 17:11:17]

Ok, scuze acceptate. Agentia se numeste Paradise Travel Agency, dar sa stiti ca atunci cand incercati sa deschideti site-ul dureaza pana reusiti sa vedeti prima pagina, iar acolo veti gasi "Superoferta Activ". Cam asta e... Concedii placute si drum bun!

[31.07.09 11:24:07]

Mersi Adynutza, mi-ai fost de real folos. Fiind si eu o pasionata de calatorii, astept sa-mi impartasesti si din alte concedii pe care le-ai avut. Poate ma inspiri si pe mine. Daca vrei poti sa-mi scrii la e-mail: rodicaburnaz2005@yahoo. com.

Te pup.

strong_1991
[31.07.09 12:38:22]

Multumesc, adynutza26, pentru numele agentiei si sper sa gasesc o oferta buna.

gabitu67dica
[03.09.09 12:23:50]

la albena un hotel pe plaja pe care il recomand (este hotel boriana), au sezlonguri gratuite pe plaja, piscina este efectiv pe plaja, nu au o animatie f. buna dar, au un bucatar de nota 10. am fost in aug-sept si am fost incantati mai ales de bucatarie, desi am fost cazati si la magnolia unde locatia a fost f. frumoasa, piscina si animatia superioara celei de la boriana, mancarea a fost f. slabuta si prost gatita.

am fost in vizita la acest hotel in iunie si am fost totusi dezamagita de faptul ca nu fac nimic sa arate mai bine golfuletul hotelului si exteriorul lui, pacat. locatia ar fi excelenta.

[03.09.09 12:30:01]

Gabitu,ai fost cu masina personala?Ai avut loc de parcare la Boriana?

gabitu67dica
[05.09.09 17:42:46]

masina personala, se gasesc locuri de parcare, am mers pe la silistra.

adynutza26, dadica, gabitu67dica, strong_1991
Alte impresii din această RUBRICĂDolphin Marina Hotel: