ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2012
DIN: Rm Valcea
ÎNSCRIS: 28.07.10
JUL-2012

Peste asteptari

Aventura la Sol a inceput in luna martie cand un coleg m-a informat ca a gasit un sait unde este o oferta foarte buna pentru aceasta locatie. Cu doi ani in urma am fost la Miramar si, deci cunosteam Obzorul si hotelul.

Cu o mare strangere de inima atat datorita modului de achizitionare a biletelor cat si asupra hotelului am hotarat impreuna cu niste prieteni sa achizitionam bilete. Mentionez ca la banca functionarul mi-a comunicat ca nu auzise pana atunci de acest mod de achizitionare si ne-a sfatuit sa nu facem plata. Dar... noi am platit! Si bine am facut!!!

La 1 iulie am plecat la Sol Luna Bay. Drumul bun, fara probleme. Am plecat la 6 din Rm Valcea si pe la 13 si ceva am ajuns. Mentionez ca nu aveam vaucere, nimic!

La receptie dupa ce am spus numele nostru si agentia englezeasca, in mai putin de 5 minute aveam bratari si camere care erau stabilite dinainte. Ne-au informat ca intram cu masa de cina, dar am putut manca si de pranz fara nici o problema.

Si acum... tot sejurul a fost minunat. Pot spune ca in ceea ce priveste resorturile vizitate din Bulgaria si anume Miramar, Arabela si Iberostar, la Sol a fost cel mai bine, ne-am simtit cel mai bine.

Curatenie, siguranta, relaxare, distractie, masa buna, tot ce vrei!!! Si noi si prietenii nostri am fost f. f. multumiti. Si... credeti-ma suntem pretentiosi in ceea ce priveste locatiile de vacanta si nu numai.

Desi am stat 10 zile va pot spune ca am plecat cu parere de rau ca se termina vacanta. Cu siguranta o sa mai revenim la Sol intrucat am fost incantati de serviciile oferite.

In curand o sa postez si fotografii.

Trimis de avoc in 14.07.12 13:00:01
Validat / Publicat: 14.07.12 14:14:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Miramar, Arabela, Iberostar

VIZUALIZĂRI: 6112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (avoc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe hol

[14.07.12 13:45:15]

Felicitari pentru vacanta reusita!

In ciuda rw-urilor pozitive din acest an, nu avem nici o fotografie care sa ilustreze impresiile excelente pentru aceasta destinatie. Te rugam deci, daca ai posibilitatea, ataseaza cateva poze cu ceea ce ti se pare mai relevant din punct de vedere turistic. Multumim.

vera77
    [05.11.12 18:55:29]

Ai putea sa-mi trimiti pe privat, te rog, numele agentiei prin care ati rezervat? Multumesc!

[13.12.12 20:45:18]

Poti sa-mi spui si mie, in privat, prin cine ai facut rezervarea? Am gasit si eu o oferta buna pe net si am reticente in a face plata.

Multumesc.

cmari67
    [02.01.13 23:32:06]

@avoc:

Poti sa-mi trimiti in privat, te rog, site-ul agentiei prin care ati rezervat sejurul?

Multumesc.

georgianat
    [13.01.13 12:03:34]

@avoc: Hei

! M-ar interesa ca pe toti cei de aici numele agentiei!

Multumesc mult!

[13.01.13 12:33:31]

@all: ATENTIE! referirile la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

[13.01.13 12:38:43]

@webmaster26,

Autorul review-ului se referă la o agenţie din Marea Britanie. Poate ar fi util să ştie dacă, în acest caz, poate da numele acesteia pe forum.

[13.01.13 12:45:54]

@alex1968: daca nu are nici o legatura cu Romania, da.

Numai ca eu nu vad mai sus nici o trimitere care Marea Britanie.

[13.01.13 12:55:53]

@webmaster26,

La receptie dupa ce am spus numele nostru si agentia englezeasca

Date fiind şi alte precizări ale autorului, am dedus că site-ul respectiv, unde a făcut rezervarea, este din Marea Britanie.

nu observasem, desi am citit de mai multe ori, thx. w26

[13.01.13 19:13:34]

@alex1968: si pentru toti cei care va intereseaza: Agentia nu are legatura cu Romania - HOTELS 4 U

Va rog sa ma scuzati daca nu trebuia sa scriu. Pentru toti cei care mi ati solicitat sa scriu in privat: NU STIU am incercat dar nu iese.

Am luat bilete si anul acesta tot de la iei. Au oferte faine!

Vacante placute tuturor membrilor! Citesc cu nerabdare toate impresiile voastre!

[13.01.13 19:27:25]

@avoc: agenția fiind în străinătate, nominalizarea nu este restricționată.

În ce privește trimiterea mesajelor private: este foarte simplu:

- click pe numele utilizatorului

- în fereastra nou-deschisă, click pe "trimite mesaj pers" (este afișat cu roșu, în stânga sus".

Poți exersa trimițându-ți chiar ție un astfel de mesaj personal.

[13.01.13 23:44:57]

@avoc,

Multumesc. Foarte utilă informaţia furnizată.

georgianat
    [16.01.13 21:38:54]

@alex1968: @avoc: hEI!

Am facut si noi rezervare! sunt super preturile! Nu am citit cu atentie daca trimit vaucher pentru ca datele cerute nu sunt ca la noi, cnp-ul si pentru copil, chestii complicate! Nu ne-au cerut decat numele! Si am platit cu cardul; n-am inteles chestia cu depozitul; lcare era avantajul? Multumim tare de sfat, mai auzisem de tui germania dar erau preturi mai mari!

Multumim de idee, inca o data! Sper sa fie ok totul!

[16.01.13 21:52:05]

@georgianat,

Ai dreptate, la hotelurile din Bulgaria au preţuri foarte bune. M-am uitat, însă, de curiozitate şi la preţurile pentru hotelurile din România (din Bucureşti), iar aceste sunt foarte mari, mult mai mari decât preţurile aplicate la recepţia hotelurilor respective.

Vacanţă frumoasă!

[16.01.13 22:52:11]

@georgianat: Stai linistita! Noi am fost si anul trecut si totul a fost f. bine!! Am rezervat si ptr anul asta pe 29 iunie -9 nopti la acelasi resort. Anul asta au montat si tobogane. Asa se procedeza la agentiile din vest: se achita un depozit dupa care in luna mai se achita integral. Nu au nevoie de date! Vacanta placuta si ma bucur ca v-am putut ajuta!!!

elena prodan
    [21.01.13 13:30:48]

@avoc: Aş dori sa intreb dacă HOTELS 4 U este valabil doar pentru cei din Marea Britanie, căci ceva se menţionează pe HOTELS 4 U, fiind valabil doar pentru anumiţi cetăţeni?

mymysu
    [23.01.13 15:23:22]

. Vreau sa stiu si eu daca este bar la piscina, daca ziua poti manca inghetata, prajiturele. iar seara au spectacole frumoase?

[27.01.13 16:12:45]

am intrat si eu pe agentia din marea britanie dar are doar cateva hoteluri. imi pute-ti spune daca are si alte hoteluri din Nisipurile de aur. o sa merg si eu la Sol luna bay in luna iunie. Se poate plati cu card bancar sau se poate plati si cu plata prin transfer bancar. va multumesc si astept raspuns.

[11.03.13 16:39:55]

@coco codruta: SI eu am gasit o oferta foarte buna la acest hotel si la review -ri am citit m-a convins sa merg la el agentia mentionata de voi are intradevar niste oferte f bune insa am ceva retineri cu privire la plata, nu stiu exact cum vor proceda, sa ne intampinam porbleme la recetia hotelului... ma puteti ajuta cu niste raspunsuri???

[11.03.13 17:41:15]

@vacante072: deci, atat ptr tine cat si ptr toti cei multi care mi-au trimes mesaje pe privat: Nu am avut niciun fel de probleme. Plata, atat anul trecut cat si anul asta am efectat-o direct de pe card, de acasa. o parte (ei o denumesc depozit) am achitat-o in ianuarie iar diferenta in mai. Am printat vaucher trimes de ei si cu el o sa ma prezint. Anul trecut cand am fost noua, cei ce luasem prin aceasta agentie, la receptie ne-au acordat atentie imediat in comparatie cu alti prieteni de ai nostri care luasera din tara. Au atat bar la piscina, se poate manca si prajiturele iar in privinta spectacolelor sunt mai mult ptr copii, nu sunt ca cele din resorturile turcesti.

[12.03.13 12:10:53]

@avoc: Multumesc foarte mult de raspuns! problema e ca am sunat la ei si mi s-a spuns ca toti bani vor fi incasati in momentul rezervari, nu in 2 transe! Tu ai avut card in lei sau in euro, nu stiu cum se va face retragerea de pe card...

valeria2012
    [12.03.13 13:59:25]

@vacante072: imi permit sa va raspund pt ca am facut si eu o rezervare pt Sol Luna bay, cu acelasi site, depozitul este valabil pt vacante rezervate cu mai mult de 56 de zile inainte de inceperea sejurului, iar pe card puteti sa aveti lei, rata de schimb, din ce am observat eu, este apropiata de cea de la BNr

[12.03.13 19:34:31]

Multumesc foarte mult de raspuns! Am incercat sa rezerv dar nu pot cred ca e o problema cu cardul

ruxy
    [18.03.13 20:15:12]

@avoc: Doresc sa fac si eu o rezervare la acest hotel pe acest site si nu stiu pana cand trebuie sa achit diferenta pt. plata sejurului. Cum achit diferenta?? Ma identifica dupa nume ca am platit a parte??? Te anunta ei pe mail sau daca vreau sa o achit mai devreme cum procedez??? Voucherul il printez de pe mail??? Trimit ceva pe mail??

Multumesc anticipat si scuze de deranj.

teo68
    [18.03.13 21:57:51]

@ruxy: noi am facut rezervarea pt. sfarsit de august, am platit avansul de 180 lire, diferenta o vom plati la sfarsitul lui iunie. Am primit o confirmare a rezervarii, cu cat s-a platit si cu data scadenta a diferentei de plata. Banii se vor retrage dupa cardul cu care s-a platit avansul, la data scadenta. Daca doresti sa platesti mai devreme exista un nr. de telefon la care poti suna. Voucherul il primesti dupa ce platesti tot. Noi am cerut pe mail confirmarea (de la Sol Luna), si am primit-o, impreuna cu conceptul de all inclusiv al hotelului.

colica maricela
    [23.06.13 21:13:12]

@avoc: buna ziua. va rog sa imi trimiteti si mie datele de contact si denumirea agentiei. multmesc anticipat

[15.11.13 12:12:01]

@avoc: Te rog frumos ajuta-ma, am facut o rezervare la aceasta agentie, mi-a retinut bani din cont dar nu am primit nici o confirmare, ieri mi-a retinut banii si nici pana acum nu am primit confirmarea, sunt disperata, mi-a retinut toti banii adica 450 de lire, te rog contacteaza-ma pe privat. multumesc.

[15.11.13 15:51:54]

@georgianat: Buna ziua, te rog spune-mi cum ai facut rezervarea, prin agentia din Marea Britanie. Eu am facut o rezervare la ei, am depus toti banii in cont ieri la ora 14 si nici pana astazi nu mi-au confirmat rezervarea. In cat timp ajung banii in Marea Britanie? te rog ajuta-ma cu orice imformatie am depus 450 de lire sunt disperata astapt raspuns, sper ca nu am pierdut banii, am sunat in Marea Britanie si ei spun ca nu au ajuns banii in cont, cei de la banca spun ca trebuie sa astept 48 de ore sa ajunga? e adevarat?

[14.01.14 22:42:49]

@coco codruta: @coco codruta: Pana la urma ce ai facut au primit banii? si ai primit confirmarea de la ei? Ma intereseaza si pe mine ca si eu vreau sa achizitionez prin ei pentru august 2014.

[15.01.14 21:54:53]

@avoc: Te rog spunemi si mie cum se procedeaza dupa ce complectezi toate datele pe site-ul agentiei hotels4u, retrag ei banii?platesc eu la banca? , cat dureaza pana primesc confirmarea ca au primit banii? Vreau si eu sa obtin un sejur prin ei la Nessebar Sol Mare & Bay, pentru luna august 2014.

[15.01.14 22:09:30]

@jerrydan: Dupa ce completezi formularul si faci plata, ti se retrag banii automat. Confirmarea apare intr-o zi, doua prin maiil. Nu am avut probleme niciodata cu ei. Ne-au trimis vaucherele dupa achitarea sumelor totale. Vacante placute! Au preturi bune fata de agentiile romanesti.

[15.01.14 22:12:54]

[15.01.14 22:41:37]

@jerrydan: Inca o intrebare, taxa de statiune este inclusa in pret sau o platesti separat la hotel? Scuze ca te sacai cu atatea intrebari, dar sunt tipicar si cum in ziua de azi nu mai ai incredere in nimeni, stii cum este. Multumesc oricum.

[17.01.14 20:29:33]

@avoc: Auzi inca o chestie am vazut acolo ca au preturi si in euro se poate face calculul si in euro? Banii se retrag toti odata? fata de cursul BNR cu cat este mai mare? Iar taxa de statiune este inclusa in pret sau o platesti separat la hotel?

[18.01.14 13:38:33]

@jerrydan:

1. Taxa de statiune este inclusa in pret.

2. La hotel platesti numai taxa de parcare (in leva sau euro). Anul trecut am platit 5 leva/zi.

3. La hotel sunt posibile platile cu cardul, indiferent de tip sau emitent. Anul trecum am platit cu card Maestro in lei. Schimbul valutar la plata cu cardul se face dupa reguli specifice fiecarei banci emitente. De obicei, cursul de schimb este mult mai avantajos decat schimbul valutar la orice casa de schimb valutar din Romania sau Bulgaria.

4. Plata catre agentie se poate face in oricare dintre valutele pe care le poti selecta pe pagina web (lire sterline, euro, USD etc) Eu am facut plata joi, in euro. Suma se trage o singura data, iar in 2 ore am primit confirmarea. Dupa 2-5 zile poti verifica si la hotel daca rezervarea a fost facuta. Anul trecut hotelul a confirmat telefonic rezervarea facuta pe numele meu dupa 4 zile de la efectuarea platii.

[18.01.14 19:01:39]

@leo_66: Da multumesc mult, dar nu am inteles chestia cu plata cu cardul la hotel, la hotel mai platesti ceva, de mi-ai spus ca se poate plati cu cardul? Tu cand ai facut plata joi, la ce curs valutar ti -au retras banii? , la cursul BNR sau la cursul bancii de la care ai cardul? Multumesc inca odata.

[19.01.14 16:59:33]

@jerrydan:

- anul trecut, la sosirea in hotel am mai platit (cu cardul) parcarea. Nu cred ca anul acesta nu se mai plateste.

- de la hotel mai poti cumpara, daca vrei, suveniruri si alte mici nimicuri, in special daca ai copii mici. La asta faceam referire in postarea precedenta.

- anul acesta, am platit dintr-un card de euro, deci nu pot sa-ti dau detalii despre cursul de schimb. Anul trecut, cursul de schimb a fost destul de aproape de cursul BNR, oricum sub cursul bancii. Atentie insa la comisioanele bancii. Sunt banci care percep comision pentru plata cu cardul pe internet. Iar unele sunt chiar mari, de ordinul zecilor de euro, la o plata de 1000 euro.

[19.01.14 18:59:23]

@leo_66: Multumesc foarte mult, acum am inteles totul perfect. O zi buna.

avoc, cmari67, coco codruta, colica maricela, elena prodan, georgianat, jerrydan, leo_66, mymysu, ruxy, teo68, vacante072, valeria2012, vera77
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: