ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2012
ÎNSCRIS: 13.07.12
AUG-2011

ARTICOL ARHIVAT

Conditii bune, gazde nu prea primitoare

Desi mergeam pentru a treia oara in Thassos, nu am mai ales locatia anterioara. Am cautat ceva mai nou construit si cat mai aproape de Golden Beach. Skala Panagia este o alegere excelenta in acest context. Pe Amaryllis i-am gasit pe internet si am cerut o oferta pentru trei studiouri, dintre care unul triplu. Mi-au dat un pret, am negociat si am obtinut cu greu o reducere de 5 euro/noapte/camera. La pretul total al excursiei insemna cam 40 de euro.

Locatia este excelenta. Foarte aproape de mare, foarte noua, camerele sunt destul de spatioase (dulapul este insa foarte mic) iar pe balconul fiecareia dintre ele aproape poti intoarce o masina. :))

Stau insa foarte prost la capitolul relationare cu clientii si respect fata de orele de odihna. Familia care detine pensiunea are un numar urias de rude, ca mai toti grecii de altfel, care se strang noaptea pana tarziu in curte, fac gratar, asculta muzica si petrec pana spre dimineata.

Pentru romanii din noi, obisnuiti sa mergem mai devreme la plaja, ca sa nu facem insolatie (la naiba, oare grecii nu fac insolatie?? Ei vin la 13 la plaja!), unde mai pui ca avem si copii foarte mici, asta a fost chinuitor. Copiii lor sunt obraznici, zbiara cat ii tine gura si alearga care incotro, fara sa tina cont ca acolo e de fapt un hotel, nu spatiu de joaca.

Insa lucrul care mi-a displacut cel mai tare a fost faptul ca eram nevoiti sa ne facem singuri curat in camere. In 9 zile de sedere, prosoapele si asternuturile au fost schimbate doar o data.

In concluzie: locul este ok, nou, bine amplasat (nu prea sunt insa taverne si magazine in apropiere). Daca iti place sa dai cu mopul zilnic in concediu si sa participi fara voie la petreceri intr-o limba pe care nu o cunosti, n-ai ce regreta. A, ca un amanunt, de anul trecut si pana acum, pretul unei camere a crescut cu 15 euro.

Trimis de joops in 13.07.12 15:00:08
Validat / Publicat: 13.07.12 16:03:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Santorini, Naxos, Atena, Salonic

VIZUALIZĂRI: 3814 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (joops); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.07.12 16:04:04]

@joops: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru impresii (cateva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decat binevenite), te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

magdalena
[14.07.12 09:06:27]

Sa inteleg ca e de evitat...

joopsAUTOR REVIEW
[14.07.12 15:20:08]

@magdalena: Salut!

Cum spuneam, locul e bun doar daca faci si tu cateva compromisuri. Nu te astepta sa ti se cante in struna. Ce m-a deranjat cel mai tare a fost faptul ca a dat cineva prin camerele noastre sa ne schimbe prosoapele si sa spele pe jos doar o data intr-un sejur de 9 zile.

Prea m-am simtit ca intr-o pensiune din Mamaia Nord. Macar aici, nu dau atat de mult pe cazare si nici nu fac 650 km ca sa smotruiesc in fiecare zi. Nu mi-o lua in nume de rau, dar in afara de faptul ca e o constructie noua, relativ aproape de plaja, nu ai foarte multe beneficii. iar anul asta cere 60 de euro pe noapte. ABSOLUT ENORM!!!

calatorul
[11.03.16 09:18:41]

In multe pensiuni din Grecia se obisnuia sistemul de autogospodarire, si gaseam galeti, mopuri, detergent si alte chestii ca prin casa omului. Intre timp s/au schimbat standardele si fac ei curatenie, de regula cu ingrijitoare imprumutate din Bulgaria sau chiar Romania. Nu m/a deranjat niciuna din variante, cata vreme vila era frumoasa, curata si nu foarte scumpa, ceea ce ne/a permis in ultimii ani sederi de peste 10 zile la mare. Dar cum se face curat in camere scrie pe site/ul de rezervari sau trebuie sa stie agentia care vinde bilelete.

Noi in Thassos am stat la o pensiune din Skala Panaghia pe care am descris-o, excelent amplasata si dotata, si am avut sansa unui pret meserias negociat cu proprietarul, dar era sfarsitul lui septembrie, am avut pret ca la cort.

Si in Lefkada am procedat asemanator, adica am rezervat 5 zile la pretul de agentie si am prelungit inca 5 la pret de localitate, adica la jumatate. Oricum preturile din Lefkada, care este in vest si unde altadata veneau occidentali bogati, sunt mai mari decat in estul Greciei. Dar, asa cum am mai spus, insula face toti banii. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

calatorul, joops, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂAmaryllis Studios: