ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2012
DIN: slobozia
ÎNSCRIS: 01.11.10
JUN-2012

Thassos - Potos // Alexandra Beach & Spa Resort - O destinatie de vacanta

Thassos - insula de smarald. O destinatie pe care o recomand cu multa placere.

Resortul Alexandra Beach&Spa gazda noastra pentru vacanta, o locatie in care confortul, bunul gust, ospitalitatea si serviiciile sunt fara repros. Serviciile oferite de acest resort sunt categoric unele de exceptie, exceland la dotari si curatenie, cu plaja privata, piscina, bar si taverna in resort.

Thassos este una dintre cele mai frumoase insule ale Greciei.

Plajele excelente cu apa clara, micutele golfuri izolate, satele pitoresti ,,fac din Thassos o statiune foarte populara in randul turistilor. In Thassos, un drum care inconjoara insula, permite accesul foarte facil catre cele mai ascunse portiuni de coasta. Explorand litoralul insulei Thassos am descoperit o plaja favorita, Psili Ammos. O plaja cu nisip si splendida apa a marii, cu o taverna racoroasa si un bar de exceptie.

In pofida drumului destul de dificil, am vizitat si plaja de marmura (Saliara), unde contrastul dintre apa limpende aunui golf minunat al Marii Egee si marmura fina de pe plaja, face aceasta locatie una din atractiile turistilor din Thassos.

Printre tavernele din Potos cu meniuri specifice, situate pe malul marii, se numara cea de la Piata Michalis, Irene, Akrogiali pe care vi le recomandam cu placere.

Taverna "O Stelios", situata intr-unul dinte cele mai faimoase sate traditionale grecesti Theologos, a fost destinatia noastra pentru a degusta traditionalul meniu din miel rotisat.

O vacanta reusita, o destinatie intr-un cadru natural cu locuri pitoresti la care sigur mai doresti a te reintoarce.

Trimis de adriatica in 13.07.12 12:07:10
Validat / Publicat: 13.07.12 13:23:25

VIZUALIZĂRI: 6957 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adriatica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Receptie Hotel Alexandra beach

webmaster77 [13.07.12 13:22:51] »

Mutat la rubrica "Alexandra Beach [Potos]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

MCM [13.07.12 23:30:46] »

Felicitari pentru vacanta! Si pentru descoperirea elixirului tineretii, esti din ce in ce mai tanara de la un review la altul )) 40-50, apoi 30-40, iar acum sub 16.

magdalena [14.07.12 08:50:59] »

S-a pastrat sistemul de demipensiune la acest hotel? Cam ce a fost la masa? Au reamenajat cumva plaja? Cand am fost eu erau numai pietricele, lasand la o parte ca e destul de ingusta, a trebuit sa mergem in alte golfulete. Mergeam pe plaja pana in Pefkari unde e mai lata. La plaja de la hotelul Alexandra Beach trebuia sa avem incaltaminte speciala pentru a intra in apa, asa de multe pietre erau, nu puteai merge cu piciorul gol. M-ar interesa sa stiu ce amenajari s-au mai facut de cand am fost eu in 2007, pentru ca am niste prieteni care tin mortis sa mearga aici. As vrea sa stiu daca exista si animatie, muzica seara, ceva de genul asta.

adriatica [14.07.12 11:32:29] »

Va raspund la mesajul dv. Sistemul cu demipensiune s-a pastrat. Pot spune ca este suficient de bine organizat. Eu nu pot aprecia ce schimbari s-au facut pe plaja privata a resortului, insa pot sa va spun ca numai in prima si ultima zi de vacanta am fost pe aceasta plaja, fiind accesibila numai cu incaltari aqua shoes. Asa cum am mai spus plaja cu nisip gasiti in POTOS SI PSILI AMMOS, locatii relativ aproape de resort. Am avut placerea sa participam la o seara greceasca, cu dans si muzica greceasca. animatie si muzica gasiti seara la tavernele de pe plaja Potos. Recomand aceasta locatie celor care vor sa mearga in Thassos, mai ales in lunile iunie sau septembrie, perioada in care temperaturile sunt mai prietenoase (27- 29 grade C). Adriatica.

ingph2000 [17.07.12 10:10:31] »

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog daca umbrelutele si sezlongurile pe plaja/piscina sunt gratuite sau trebuie sa comsumi ceva obligatoriu de la bar?

Ce traseu ati folosit pentru a ajunge pe insula?

Multumesc,

adriatica [17.07.12 12:45:15] »

Buna ziua,

Daca va referiti la sezlongurile de pe laja /piscina privata a resortului, ele sunt free, fara a avea obligatia de a face consumatie obligatorie de la bar.

Insa pentru plajele din afara resortului Alexandra |Beach, ele sunt administrate de privati. in aceste locatii recomandarea mea este sa faceti o consumatie minima (pe care oricum o faceti, ex. o bere, un suc, fresh) pentru a beneficia de sezlong si umbrelute free.

Am folosit drumul prin Svilengrad (BG) -Ormenio (GR) -Autostrada Egnatia Odos- Keramoti (Feryboat) -Potos (Thassos.) Vacanta placuta, oriunde ati alege! Adriatica.

ingph2000 [17.07.12 12:50:34] »

Imi puteti spune va rog cate ore ati facut pana la hotel, sau cand ati plecat si sosit?

Multumesc,

adriatica [17.07.12 14:52:08] »

@ingph2000:

Am plecat in jurul orei 05.00 a. m si am ajuns la hotel in jurul orei 16.00, binenteles ca aici se include timpul cu pauzele facute in traseu si asteptarea la feryboat cca 30 min. si trecerea catre insula cca. 30 min.

Multa bafta la drum!

ingph2000 [17.07.12 14:56:05] »

Multumesc,

blonduta_blue [21.01.14 13:22:01] »

@adriatica: buna ziua. sunteti din slobozia -ialomita? vream sa va intreb cum este acest hotel Alexandra beach resort? dupa cate am vazut ati fost anul trecut acolo! noi am platit anul asta si vream sa va intreb cum v-I sa parut acest Resort. ati fost la plaja de marmura? cu ce ati ajuns? la Giola ati ajuns? vreau si eu mai multe detalii daca vreti si mai ales ca sunteti din slobozia!! va multumesc

adriatica, blonduta_blue, ingph2000, magdalena, MCM
    Alte impresii din această RUBRICĂAlexandra Beach Hotel: