ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2012
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 13.07.12
JUL-2012

O experienta placuta!

Am plecat in concediul planificat din primavara (early booking) cu inima stransa din cauza reviewurilor recente citite pe acest site. Fiind prima vacanta in Bulgaria m-am hotarat sa nu ma enervez si sa accept orice s-ar putea intampla cu fruntea sus si sa incerc sa nu imi stric concediul.

Drumul prin tara a fost bun, am ales varianta A2-Mangalia-Vama Veche. Am fost placut surprins de varianta ocolitoare a Constantei, construita in stil autostrada care te duce direct la Agigea.

Emotiile de la frontiera nu si-au avut rostul, ptr ca dupa o scurta privire aruncata asupra buletinelor si a certificatului masinii vamesii bulgari ne-au urat o zi buna si concediu placut. A urmat o scurta oprire pe partea bulgareasca unde am schimbat cativa euro si am cumparat vignieta ptr o saptamana (daca nu ma insel 5 euro)

Drumul prin Bulgaria pe E 87 a fost mai putin placut din cauza faptului ca se efectuau lucrari la sosea, erau portiuni mai ales prin localitati pline de gropi si denivelari. Din cauza lucrarilor la sosea erau multe portiuni cu limitari de viteza, iar noi am fost sfatuiti sa respectam limitele de viteza ptr a nu avea de furca cu politistii bulgari, de aceea pe multe portiuni am mers cu 60 de km/h sau chiar cu 40 km/h. In orice caz, fiind primul drum in Bulgaria plimbarea ne-a facut placere mai ales atunci cand drumul mergea aproape de mare de unde se vedeau peisaje foarte frumoase din cauza faptului ca la bulgari tarmul este inalt... Ca si impresie generala mi s-a parut dupa localitatile prin care am trecut si dupa starea drumului ca infrastructura bulgareasca este sub cea de la noi.

Am ajuns cu bine in statiune si ghidandu-ma dupa hartile gasite pe internet am incercat sa ajung la Hotel Slavey. Trebuie sa recunosc ca sensurile unice si faptul ca hotel Slavey nu are o firma de mari dimensiuni ci una mai modesta ne-au facut sa nu gasim hotelul si sa apelam la serviciile unui taximetrist bulgar care ne-a ajutat contra sumei cunoscute deja de 10 leva.

Ajunsi in fata hotelului a aparut un angajat al hotelului care ne-a indrumat sa parcam momentan masina in fata hotelului unde este in permanenta putin loc liber probabil tocmai ptr astfel de cazuri, iar noi am mers sa facem check inul

Parcarea costa 10 leva pe zi, se plateste la receptie, iar noi am avut norocul sa fie locuri libere chiar in fata hotelului. Nu am avut nici o problema cu masina pe toata durata sejurului chiar la un moment dat uitasem unde se afla :) Am mai vb cu alti romani care nu au fost atat de norocosi si au fost dusi in alta parcare de unde au trebuit sa se intoarca pe jos. Este posibil ca noi sa fi avut noroc si din cauza orei matinale la care am ajuns (in jur de 10 dimineata). Oricum nu am auzit pe nimeni, indiferent de parcare sa fi avut probleme cu masinile

Hotelul este foarte frumos atat exterior si interior, dupa parerea mea cu o clasa peste ce intalnesti in Mamaia la 4 stele. Am fost impresionat de faptul ca totul era ca in pozele vazute pe internet pe siturile agentiilor si in brosurile de prezentare.

In ceea ce priveste camerele acestea sunt exact cum s-a mai spus (mari, baie curata cu geam despartitor intre cabina de dus si restul baii, televizor mic, aer conditionat multumitor) Va sfatuiesc sa incercati sa nu acceptati camerele al caror numar incepe cu 100. Acestea se afla la primul etaj si mare parte dintre cei care se duc la masa trec pe coridorul de la etajul 1. Poate ca un 10 leva la receptie poate sa rezolve si problema asta

Accesul la sala de mese se face pe baza unor cartoane pe care ti le dau de la receptie. Nu am sesizat niciodata ca cineva din personal sa se uite urat la tine (asa cum sustineau altii), ba chiar tipele care verificau cartonasele respective mi s-au parut a fi destul de dragutze, verificarea respectiva durand 2 secunde atat cat le trebuia sa treaca numarul camerei pe o lista.

Mancarea mi s-a parut deosebit de buna si diversificata chiar si preparatele din carne tocata care contineau condimentul despre care vb toata lumea. In mod special preparatele la gratar erau foarte bune, de cateva ori s-au pregatit legume la gratar care au fost delicioase. Oricum daca nu gaseai ceva pe gustul tau dintre preparatele gatite te puteai multumi cu fel si fel de salate si legume proaspete. Bautura era la discretie, asa cum s-a spus de origine bulgareasca, berea acceptabila; noua ne-au placut in mod deosebit cocktailurile cu lichior de zmeura, votca, tonic, si lichior de menta: X

Barul de la piscina nu a functionat tot timpul dar snack barul se afla la aproximativ 20 de metri.

Tin sa ma declar profund multumit de sistemul all inclusive. Inante sa ajungem acolo ma tot intrebam cum o fi, in sensul ca ma gandeam daca intradevar poti sa bei si sa mananci tot ce vrei, sau daca e ceva de genul ca se uita personalul urat la tine cand ceri ceva in plus. Daca te duci la noi la mare si nu ai platit si ptr masa (la noi preturile ptr un sejur cu toate mesele sunt astronomice) ai senzatia ca esti mereu cu traista in batz. Cu all inclusive nu ai nici o grija... e un fel de scoala-te masa pun-te masa

Tin sa remarc si eu comportamnetul unor conationali care faceau galagie la piscina, sareau in apa (saritul in piscina mare este interzis) deranjan pe toata lumea, dar care si la sala de mese isi umpleau farfuriile si dupa aceea comentau ca sunt nemultumiti de calitatea mancarii. Am vazut un individ, roman, categoria 150 kg plus, care facea scandal nemultumit de faptul ca vinul nu era rece (asta cam asa era, dar in nici un caz nu te comporti asa) si care ca sa se razbune pe ospatarul respectiv l-a pus sa-i faca 3-4 cocktailuri pe care le arunca spunand ca nu sunt bune...

Doua lucruri vreau sa mai spun care ptr mine au fost printre cele mai importante. Echipa de animatori merita nota 10 plus, programul la piscina incepe de la ora 10 cu gimnastica, la 10 jumatate volei in piscina, la 11 tenis de masa, la 12 cocktail party (tot felul de jocuri, la care castigatorul primeste un cocktail deosebit). Nu mai tin minte tot programul, oricum acesta include si fotbal, volei pe teren, program distractiv ptr cei mici iar seara un program de comedie pe scena din spatele piscinelor.

Intr-una din zile am fost la parcul acvatic din localitate situat la 10 minute de mers de hotel, eu fiind un mare fan al acestui gen de distractii. Pretul a fost putin cam piperat in jur de 80 de leva, plus mancarea de acolo in jur de 100 de leva. In schimb mult mai civilizat ca la Mamaia, tobogane super tari pe care am convins-o si pe sotia mea sa ne dam impreuna, iar dupa aceea numai scapam de ea sa ne dam in continuare :)

La final va urez concediu placut la Slavey unul dintre cele mai bune hoteluri din statiune privind raportul calitate-pret

Trimis de nightwish in 13.07.12 10:40:08
Validat / Publicat: 13.07.12 11:41:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3020 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nightwish); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.07.12 11:41:27]

@nightwish: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

florin petre
[25.07.12 22:22:54]

Foarte bun review.

Imi poti spune te rog cate ore ai facut pe drum?

florin petre, Nikikiki
Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel: