ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012
DIN: Bucureti
ÎNSCRIS: 12.01.12
JUL-2012
5 AD. + 5 COPII -- v: 10-16 ani

Lefkada; o insula, o cazare si o experienta minunata!

Nici nu stiu cu ce sa incep...

DRUMUL

Am plecat pe data de 01.07.2012 din Bucuresti pe la orele 21:30 spre minunata insula Lefkada. Am ajuns pe la ora 10:00 a doua zi pe insula. Cum am ajuns, inima a inceput sa bata cu putere in piept la intalnirea minunatului peisaj, la apa de o culoare ireal de frumoasa si la minunatele flori de leandru care erau imprastiate peste tot.

CAZAREA:

Ne-am cazat la vila Sofia & Nikolas din satul Ligia. Vila amplasata pe malul marii langa un mic port, cu o piscina care a fost un adevarat deliciu pentru copiii care contiunau munca'' de natatie seara in aceasta. Aceasta vila compusa din doua apartamente cel de la parter+1 se numeste Sofiia si are 2 camere si cel de la etajul 2+ mansarda are 3 camere si se numeste Nikolas. Aceste apartamente sunt complet utilate, de la vase pentru gatit si servit masa pana la aer conditionat, masina de spalat rufe si fier de calcat. Gradina spatioasa cu gratar si binenteles cu minunata piscina mare, curata... ce sa mai, de vis.

APROVIZIONAREA:

Din acest punct de vedere iarasi am avut o surpriza mai mult decat placuta, dat fiind faptul ca la nici 3 km de vila se afla un Lidl si la alti 1-2 km un Carrefour, de unde ne-am alimentat frigiderele cu bauturi, alimente pentru mic dejun si sandwich-uri pentru plaja. Preturile nu foarte ridicate, tinand cont de salariul minim pe economie din Grecia. Exemplu: o bere Mytos (berea noastra preferata) la 0,500 ml. o gasesti intre 0,90 euro si 1,25 euro, apa plata la 1,5 l intre 0,50 si 1 euro, etc.

In coltul starzii care duce catre vila, exista o patiserie cu toate produsele facute in casa, care este o adevarata binecuvantare pentru micurile dejun.

PLAJELE:

Topul plajelor preferate de noi, arata in felul urmator:

1. MEGALI Petra Beach -greu accesibila dar minunata, salbatica si fara sezlonguri, umbrelute si muzica.

2. KATHISMA -moderna, lata, cu varianta de ocupare a sezlongurilor gratuit cu conditia de a face o minima consumatie de la barul care oferea aceste sezlonguri. Consumatia minima era de 1,5 euro (adica un suc sau apa) per sezlong. Nu recomand sa se comande bere, care este foarte scumpa (4euro sticla de 0.330). Pretul la celelalte sezlonguri fiind de 6 euro -2 buc.+umbrela

3. EGREMNI -o plaja lata cu nisip si pietricele, cu umbra naturala oferita de stancile pe care trebuie sa le "escaladezi" pentru a ajunge la mare. "Escaladarea" se face cu ajutorul celor 300-350 de trepte.

4. MYLOI -plaja surferi-lor, foarte frumoasa dar cu foarte multe stanci in apa. Atentie, nu pietre, stanci.

5. KATSIKI -plaja frumoasa, lata si apa la fel de minunata, calda si cristalina asa cum este toata Marea Ionica.

In mare am spus ce aveam de spus si voi lasa cele cateva poze postare sa va explice cat de cat despre frumusetea acestei insule Ionice, Lefkada, despre cazare, apa si cam tot ce am vazut si trait noi.

Va doresc o vacanta de vis tuturor celor care urmeaza sa plece si spor la munca celor ce abia s-au intors :)

Trimis de ewka in 12.07.12 20:56:29
Validat / Publicat: 13.07.12 09:15:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Halkidiki la hotel Athena Palace Village, Atena (nu mai stiu hotelul) Meteora, TOTIS ROOMS, Salonic

VIZUALIZĂRI: 4764 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ewka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Livingul si terasa apartamentului Nikolas

[13.07.12 05:35:16]

@ewka, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

[13.07.12 09:14:59]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Vila Sofia & Nikolas [Ligia]" (deja existenta pe site)

[13.07.12 11:49:30]

@webmaster28: Buna ziua! Imi pare rau pentru greselile facute. Este prima mea postare si ca orice incepator mai si gresesc. Pentru urmatoare postare promit sa fac cat mai putine greseli

Un weekend minunat va doresc!

[13.07.12 11:54:14]

@Admin:

Buna ziua!

Nu am gasit aceea rubrica. Din acest motiv am trecut totul despre aceasta cazare pentru ca cei care vor sa se duca in Lefkada sa aiba si varianta aceasta de cazare. Eu am cauta un review despre aceasta locatie... si nu am gasit nicaieri nimic. Noi am mers la plesneala si pe mana celor de la Book...

Zi frumoasa va dorsc!

cristinn
[13.07.12 21:35:22]

@ewka: Buna! Va rog sa-mi spuneti ceva despre vila Rema-Robi din Ligia. Noi avem cazare din 2 august. Multumesc.

[14.07.12 10:23:01]

@cristinn:

Buna!

Din pacate nu va pot ajuta cu un raspuns despre vila dvs. Insa ce as putea sa va spun este ca in proportie de 98% vilele din Grecia cel putin cea insulara, in general, sunt exact asa cum sunt prezentate pe site-urile de specialitate.

Vacanta minunata va doresc si sa va intoarceti numai cu amintiri placute!

cristinn
[14.07.12 13:57:29]

@ewka: Multumesc frumos. Sanatate.

DanaRO
[25.02.14 13:30:15]

@ewka: Apropo de varianta cazare, se intampla sa mai ai mailul proprietarilor, caut pt prietenii mei o pensiune frumoasa si curata in Ligia. Pe net n-am gasit, doar intermediari.

Ce pret a avut atunci, pe noapte??

[28.02.14 22:56:37]

@DanaRO: ... trvlmate@otenet. gr

Noi am luat toata vila cu cele doua apartamente, pentru 8 nopti am platit 1700 euro, bani pe care i-am impartit cu cealalta familie cu care am fost. Asadar, noi am stat in apartamentul Nikolas care are 3 camere si ne-a costat 900 de euro iar prietenilor nostri au platit 800 de euro pe apartamentul Sofia care are 2 camere

Weekend minunat!

si

Vacanta placuta prietenilor si nu numai!

Kristi76
[22.04.14 13:57:23]

Buna,

Am inchiriat vila Nikolas pentru 9 nopti in iulie 2014 si ma interesa cum sunt structurate camerele la mansarda. Suntem 2 familii cu 3 copii si vroiam sa stim daca sunt paturi duble. Bucataria e separata de dormitor sau este un fel de studio? Am vazut ca aveau o canapea acolo dar nu imi dau seama cum e.

Eu am facut rezervarea prin booking.com... ai avut ceva probleme cu rezervarea ei?

Multumesc anticipat

[22.04.14 15:17:51]

@Kristi76:

Cristos a Inviat!

Vila Nikolas are intrare separata, cumva prin lateralul vilei intregi, (aceasta fiind de fapt o vila cu 2 apartamente si cu 2 intrari separate). Asadar, cum intri pe usa apartamentului, in fata este livingul+bucataria, si pana in living ai in stanga scara care duce la mansarda, in dreapta un dormitor iar tot pe stanga dupa scara se afla o baie. La mansarda sunt celelalte 2 camere, ambele cu vedere la mare+ o baie. Camerele sunt destul de generoase ca spatiu si au conditii foarte bune, aer conditionat, jaluzele electrice, masina de spalat, etc. Paturile sincer nu imi amintesc exact dar parca sunt doua paturi duble, cel de la primul nivel, si la mansarda parca cel din dreapta. Sigur camera din fata are doua paturi. Canapelele din living sunt spatioase insa nu sunt extensibile, deci in ele nu pot dormii decat copiii.

Cat despre booking, nu am avut niciodata nici-o probleme.

Abia astept sa veniti cu pareri si impresii de acolo. Si noi ne dorim sa mai dam o tura insa... cum o vrea Doamne Doamne

Toate cele bune!

cristinn, DanaRO, ewka, Kristi76