ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012
ÎNSCRIS: 13.08.09
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII

Hotel Potos – un hotel primitor cu o gazda minunata!

Dupa indelungi cautari, ba vila, ba pensiune ba hotel, ba piscina ba direct pe plaja, am gasit.

Aveam deja multe zeci de mailuri in spate, din diferite locuri de pe insula. Stiam ca trebuie sa fie Grecia si Thassos.

Grecia pentru ca ne doream sa mergem pentru prima oara si Thassos pentru apropierea fata de casa, dar si pentru a vedea “insula de smarald”.

De ce am ales Potos? Pentru ca am aflat ca plaja este buna si are agitatia unei statiuni care forfoteste de turisti.

De ce hotel Potos? Pentru ca mi-a placut si asa am simtit. Si nu am gresit.

Hotelul se afla pe una dintre aleile comerciale, mult batute de turistii din Potos, dar nu atat de aproape de zona comerciala, pentru a fi deranjat de zumzaiala de zi si mai ales, de noapte.

La hotel ajungi foarte usor dinspre partea vestica a insulei, adica dinspre Limenaria. La cativa metri dupa indicatorul de intrare in Potos, faci dreapta pe prima straduta, care coboara usor si gasesti hotelul pe partea dreapta, dupa circa 150 m. Tot aici este si restaurantul Pithari.

Despre hotel am gasit foarte putine cuvinte scrise pe net, pentru care am gasit eplicatia in discutiile cu Aris. Pana anul trecut, hotelul a avut in exclusivitate, numai turisti greci. Din vara trecuta, afacerea a fost regandita, astfel ca a fost permis si accesul altor turisti.. Am intrat cu masina in curte si imediat a venit la noi un barbat destul de bronzat. Fara sa-l cunosc, parca stiam ca este Aris, patronul hotelului, cu care am discutat pe mail.

Foarte popular si ospitalier, ne-a condus sa vedem camera, discutand pe drum despre oboseala drumului si vreme.

Camera a fost exact cea pe care am solicitat-o, la parter, langa locul de joaca al copiilor, cu bucatarie, exact ceea ce ne-a fost prezentat.

Inainte de a ne lua ramas bun dupa prima intrevedere, ne-a intrebat daca mai dorim un pat suplimentar, lucru materializat pana ne-am intors de la plimbare.

Pentru ca eram pentru prima oara in Grecia si pentru ca eram totusi obisnuiti cu dotarile din hotelurile din tara si din afara tarii, am constatat ca nu este sapun si sampon.

Cu toate ca citisem ca in Grecia nu prea primesti asa ceva, uitasem.

Sapunul l-a adus camerista si samponul l-am cumparat.

AC functioneaza doar cu geamul inchis, pentru exista un sistem magnetic de siguranta. Totusi, AC functioneaza cu usa deschisa.

Camera este suficient de mare, ca sa incapa un pat dublu, doua paturi pliante, o masa, dulap spatios de haine, scaun si o masa pentru bagaje. Tot aici este bucataria.

Baia destul de mare, cu dusul in stil grecesc, fara cabina, fara perdea.

La televizor sunt programe nationale si internationale, inclusiv TVR International, dar fara desene animate pentru copii.

Hotelul dispune de internet wireless.

Lenjeria si prosoapele sunt schimbate la 2-3 zile si curatenia se face zilnic.

In fata camerei este o masa cu scaune si uscator de rufe.

Hotelul este o afacere de familie si cred ca este unul dintre foarte putinele hoteluri aflate intr-un sat/statiune de pe insula, celelalte fiind mai izolate.

Ca aranjament, hotelul se compune din 3 corpuri, loc de joaca pentru copii, terasa care poate fi acoperita, bar, piscina.

Corpul principal al hotelului are 2 etaje, cu restaurant, receptie, lift si bucatarie. Al doilea corp este in zona zona piscinei si cel de-al treilea corp, ultimul, in zona de joaca.

Hotelul are 33 de camere, din care 9 sunt apartamente.

Masa am avut-o in sistem demipensiune, bufet, cu mic dejun si cina, dar era posibil si mic dejun si dejun.

Oferta pentru noi a fost de 10 euro in plus pentru masa de seara, ceea ce sunt convins ca a meritat.

La micul dejun aveai tot ce trebuia. Nu cred ca cineva putea sa spuna ca nu a gasit ce sa manance. Oua: ochi, omleta sau fierte, produse de patiserie, cremvursti, branza, diferite salate, rosii, castraveti, iaurt, masline, compot de piersici, crema de ciocolata (finetti), miere, lapte, cereale, iaurt, cafea, suc, fructe confiate.

Masa de seara incepea cu ciorba, carne preparata in diferite forme, musaca, paste, orez (chiar si cu fructe de mare), diferite salate, tzatzichi, fructe sau prajitura/inghetata.

Incepand cu luna iulie, la hotel se organizeaza diferite seri tematice. De exemplu, inainte de plecarea noastra a fost afisata seara tematica cu magie si clovni. Se pregatea seara greceasca si tot felul de alte surprize, asa ca intrarea in sezonul estival creste posibilitatea de distractie.

Personalul a fost foarte amabil pe toata perioada sejurului, cu zambetul pe buze, tot timpul gata sa te ajute, iar Aris si fratele sau te intrebau zilnic daca totul este in regula sau daca ai nevoie de ceva.

Ne-au sugerat unde sa ne petrecem seara greceasca si ce sa vizitam.

Hotelul are cateva avantaje majore: este aproape de plaja, la circa 5 minute de mers pe jos si este ideal pentru familii cu copii, datorita locului de joaca, a pretului accesibil, a linistii pe care ti-o ofera, a vecinatatii imediate cu zona comerciala.

Copiii s-au simtit foarte bine, noi la fel, motiv pentru care ne vom intoarce cu mare placere in hotelul lui Aris.

Cu cat ne apropiam de luna iulie, numarul turistilor era in crestere, iar seara abia aveai loc sa te plimbi. Si asta era doar inceputul, pentru ca numarul turistilor este in continua crestere in lunile iulie si august.

In concluzie, intoarcerea noastra pe insula va fi, in mod sigur, la Hotel Potos din Potos.

Pana gasesc melodia pe care o ascultam zilnic, rog acest fundal sonor: http://www.youtube.com/watch? v=T9UwBHF6D40&feature=related

Trimis de cosminp in 12.07.12 12:59:04
Validat / Publicat: 12.07.12 15:20:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 8894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 reclama restaurantului, vizibila daca vii dinspre centrul statiunii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 46
    fisherman [13.07.12 09:36:23] »

Frumos review-ul. Poti, te rog, sa ne spui unde ai fost sfatuit sa-ti petreci seara greceasca si cum a fost, daca ai participat? Curand mergem si noi in Thassos si ma intereseaza sa incecam o seara greceasca (am amintiri foarte placute de la seara greceasca din Rhodoss, motiv pentru care vrem sa incercam si in Thassos). Multumesc mult.

cosminp [13.07.12 12:04:17] »

@fisherman: noi am fost sfatuiti sa mergem in Theologos, la taverna Avgoustos. culmea este ca niste prieteni care stateau prin nordvestul insulei, au primit, independent de noi, aceeasi recomandare.

la Theologos ajungi din Potos, de la intersectia principala a oraselului, cam 10 km.

seara greceasca se organizeaza vineri, sambata si duminica, de regula cu programare.

noi am avut ghinion pentru ca am fost in duminica finalei de fotbal, pentru ca era ultima zi cand mai puteam merge.

din cauza meciului au fost putini turisti, dar programul s-a desfasurat normal.

am ales masa tip bufet, de 20 euro/adult si 12 euro/copil, dar atentie, ca dupa ce incepe programul, se ridica toata mancarea.

bufetul consta in 4 feluri de salate si friptura de miel la protap si pui, vin.

mai este varianta a la carte.

aceste detalii le poti discuta la fata locului, cand te duci la petrecere.

vei gasi peste tot datele de contact si reclama tavernei, mai ales ca sunt persoane care impart flyere sau le gasesti la stergatoarele de la masina.

programul: muzica si dans, iar la sfarsit spargerea farfuriilor.

masa era deja pregatita cand am ajuns noi, pe la 20.30, muzica era pe disc, iar de la 21 a inceput muzica live.

de la 22 a inceput si vocal, pana la 01.

fisherman [13.07.12 12:23:57] »

@cosminp: Multumesc pentru informatii. Probabil vom incerca si noi in una din serile mentionate. Sa speram ca nici noi nu vom prinde prea mare aglomeratie si sa nu putem face rezervarea. Mersi inca o data si pentru restul detaliilor (cum de ajunge, program, pret, etc., etc.)

cosminp [13.07.12 12:43:47] »

@fisherman: mi-am adus aminte ca am cartea de vizita. nr de telefon de la taverna este 00302593031397. dupa ce mi-a raspuns, mi-a spus sa astept pana a venit o persoana vorbitoare de engleza.

printre altele, m-a intrebat de unde sunt. nu stiu care a fost motivul, dar am avut cea mai buna masa ca amplasament.

fisherman [13.07.12 12:53:37] »

@cosminp: super, de mare ajutor; eu speram ca ne va "agata" si pe noi cineva cu vreun fluturas sau ca voi gasi pe net; mersi mult inca o data.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [13.07.12 18:54:42] »

Vecine ai avut o vacanta frumoasa, sper ca nu ai dat notele astea mari din cauza mea?

cosminp [13.07.12 19:21:08] »

@ionescunic: sa stii ca am avut o vacanta foarte frumoasa, iar notele le-am dat pentru ca ne-am simtit minunat.

tu ai fost cel care m-ai trimis in Skala Potamia si eu am mers in Potos.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [13.07.12 19:26:07] »

Nu asta conteaza, conteaza ca a fost o vacanta frumoasa!

nelu73 [03.10.12 19:28:12] »

as dori daca se poate sa-mi spuneti cum a-ti ajuns cu masina pina la hotel si citi km sunt?

Ystely [04.10.12 13:40:32] »

Buna Cosmin! Ai putea sa imi spui cat ati facut din Bucuresti pana la hotel si daca se plateste pentru copii?

cosminp [04.10.12 13:58:13] »

@Ystely: am plecat din Bucuresti dupa ora 7 dimineata, cu toate ca programul era pentru ora 5 si am ajuns la hotel dupa circa 10 ore.

puteam face mai putin ca timp, dar am pierdut vreme prin Bulgaria, cand am ocolit mult pentru ca drumul direct spre Svilengrad era inchis si apoi in Grecia, cand am ratat iesirea din autostrada spre Keramoti si a trebuit sa mai merg cam 35 km dus-intors.

in ceea ce priveste plata pentru copii nu pot sa-ti spun cat a fost pentru ca suma a fost totala, pentru toata familia, dar pretul pentru copii in Grecia se face ori cu 50% pentru copiii mai mari, peste 7-8 ani, ori cate putin pentru fiecare copil.

oricum, fata de cum se calculeaza pretul in Bulgaria sau Turcia, la mine a fost circa 30euro de adult pe noapte, casa si masa demipensiune, adica in total 80 euro/noapte.

poate mult, poate putin, fiecare dupa buget.

Ystely [04.10.12 14:58:05] »

@cosminp: mutumesc pentru raspuns! Noi ne gandeam sa mergem pe Sofia, am fost de curand la Istanbul si drumul pe la Stara Zagora e destul de complicat cu ocolitul muntilor!

Am trimis o cerere de oferta direct la hotel pentru la anul si tare curioasa sunt ce preturi vor fi! Mi-a placut tare mult hotelul acesta! Raportul calitate/pret mi s-a parut destul de bun! Din cate am vazut pe site-ul lor e diferenta de confort intre corpurile hotelului. Hotelul 1 pare avea camere mai bune.

georgianat [21.10.12 08:57:50] »

Buna,

te rog sa-mi dai cateva informatii despre modul in care ai rezervat tu? direct la ei sau prin agentie? Noi vrem sa mergem in iunie la anu si ne interesam deja! Apa e calda in Iunie? Plaja din apropiere e cu nisip fin si apa mica fara pietre? Te intreb asta pt ca avem un copil care are acum 2 ani si n-as vrea sa piarda distractia din apa!

cosminp [22.10.12 00:32:59] »

@georgianat: noi am rezervat direct la hotel, dupa un schimb de mailuri si am platit prin western union pentru ca au fost comisioanele mai mici.

noi am fost imediat cum a inceput vacanta de vara si apa a fost calda. plaja are ceva pietre, cam 1 metru si apoi nisip. am vazut copii mici care intrau in apa pe picioarele lor, dar 1 metru poti sa treci copilul in brate. de acolo, nisipul este foarte fin.

daca vrei apa foarte mica, trebuie sa mergi in Skala Potamia/Panagia. eu nu mi-as duce copiii acolo, pentru ca apa este atat de mica, incat se vor arde imediat, chiar daca ii dau cu creme.

nicolae75 [22.11.12 23:33:00] »

Buna,

pare un loc frumos. Spui ca se merita mers si cu copil mic (5 ani) ? Ar fi excelent.

Inca un lucru: mesele au fost incluse in suma de care spui? Micul dejun si cina sau doar micul dejun? Merci!

cosminp [23.11.12 08:36:18] »

@nicolae75: @nicolae75: cred ca merita din plin si cu si fara copil. este un loc foarte bun, iar raportul calitate/pret face diferenta.

cei 800 de euro au fost pentru cazare si demipensiune.

dupa ce ne-am intors si am povestit, la recomandarea noastra, au fost niste cunoscuti de-ai nostri in septembrie si au fost incantati.

daca vara viitoare nu va fi mai rea decat vara care a trecut, noi vom merge tot la hotelul lui Aris.

nicolae75 [25.11.12 16:22:59] »

merci, am uitat un lucru: parcarea am inteles ca e cam problematica. Erau totusi locuri prin zona? Am citit ca in curte era cam zgomot. Asa e? multam

cosminp [26.11.12 10:57:12] »

@nicolae75: in ceea ce priveste parcarea, cel mai departe am parcat la circa 150 metri. este posibil sa te invarti putin, dar pana la urma tot gasesti. nu le poti avea pe toate perfecte.

zgomotul din curte a fost de la muzica de la bar si joaca copiilor.

cea mai mare galagie a fost in timpul meciurilor de fotbal, cand toata curtea era un vacarm, dar in vara viitoare nu este campionat.

muzica se oprea la ora 11pm iar copiii poti sa-i trimiti la culcare, daca te deranjeaza. eu i-am trimis de cateva ori la parintii lor pe la ora 11 seara si nu s-a suparat nimeni.

mai devreme de ora 23 nu ne culcam niciodata. eram in vacanta.

nicolae75 [26.11.12 22:18:06] »

@cosminp: multumesc pentru lamuriri. Legat de parcare, banuiesc ca e totusi gratuita si nu exista risc de ridicare, ca la bulgari.

In cealalta chestiune, din cite deduc din fotografii, toate camerele au vedere spre curte, nu? Nu e problema mare, mai ales daca dupa ora 23 lucrurile se linistesc. E foarte posibil sa alegem acest loc pentru la vara. Cele bune!

banal [16.01.13 18:32:45] »

Buna seara, la mine nu mai cale de intors am luat biletele asa ca intreb si eu: 1. Ce idee aveti de camerele triple au frigider?

2. A. C. este inclus sau se plateste separat?

3. Carburant de unde ati bagat?

4. Masa de pranz se putea lua si la restaurantul propiu?

5. Locatia este usor de gasit?

Va multumesc.

sniperm007 [16.01.13 20:06:09] »

@Ystely: Imi poti spune daca ai primit vreo oferta din partea Hotelului si care ar fi pretul?

sniperm007 [16.01.13 20:17:21] »

@cosminp: Cat costa Ferryboat-ul pt o masina si 4 pers?

cosminp [17.01.13 09:01:33] »

@banal: felicitari pentru alegere. nu vei regreta.

1. noi am avut camera tripla, cu chicineta, chiar in dreptul locului de joaca.

minunat este ca e la parter si e mult mai usor cand esti cu copii.

noi am folosit doar frigiderul, nici pe asta prea mult.

2. AC a fost inclus in pret. functioneaza doar daca sunt inchise usa si geamul. in iunie-iulie cand am fost, l-am folosit destul de putin si doar seara. nu stiu de ce, dar seara era zapusala in camera. nu conteaza. am rezolvat cu AC.

3. carburant alimenteaza inainte sa iesi din BG, chiar si cu 50-100 de km inainte. noi am plecat duminica si in GR nu am gasit nicio o benzinarie deschisa pana in Keramoti (iesire din BG pe la Svilengrad). este criza pe ei ca zapada dupa avalansa, dar au zile si ore libere cat de multe. in BG este de preferat sa alimentezi de la benzinariile cunoscute. noi am alimentat numai de la OMV. in GR nu mai stai sa cauti dupa brand, alimentezi de oriunde. pe insula am alimentat chiar din Potos si am putut plati cu card, ceea ce prin alte parti nu se poate. iti cer cash.

3. masa de pranz parca se putea lua si la hotel, dar trebuie sa vb cu proprietarul, pentru ca trebuie sa stie cate persoane are la masa.

daca mergi la plaja sau plimbare, nu merita sa mananci acolo, doar daca vrei sa mananci f ieftin, caz in care nu savurezi bucatele specifice la terase.

4. hotelul este foarte usor de gasit. uita-te pe descrierea facuta de mine. cum intri in Potos dinspre Limenaria, imediat dupa indicator, se face o strada la dreapta, care coboara. dupa circa 200 metri gasesti hotelul pe stanga (in impresii am gresit, imi cer scuze. am scris 50 m dar sunt circa 150 si hotelul este pe dreapta!!!). poti lasa masina imediat unde gasesti loc si mergi putin pe jos, vezi hotelul, vb cu Aris (proprietarul), vezi camera si apoi aduci masina pentru bagaje.

vreme buna si distractie placuta.

cand pleci?

cosminp [17.01.13 09:13:51] »

@sniperm007: ferry ne-a costat pana in 30 euro/cursa, masina si pasageri, dar este ultimul lucru la care mi-as face calcule ca doar nu traversez canalul Panama.

costa cat o masa romantica in doi sau una de familie cu copii.

am vazut ca hotelul a aparut si in ofertele agentiilor de la noi, cu pret mai mare decat am platit noi anul trecut.

oricum, eu as cere o oferta direct la hotel si as compara-o cu cea de la agentii. nu vor fi surprize: direct dela hotel este mai ieftin.

banal [18.01.13 10:28:16] »

@cosminp: Multumesc pentru raspunsuri. Intrarea este luni 29 iulie.

cosminp [18.01.13 10:33:50] »

@banal: din pacate, nu ne potrivim la perioada. noi vom pleca, ca anul trecut, imediat cum se termina scoala.

banal [18.01.13 10:37:29] »

@cosminp: Noi avem de dat capacitatea si ne-am orientat dupa terminarea ei. Astept impresiile de acolo si cred ca se deschide noul punct de frontiera in martie.

sniperm007 [19.01.13 17:21:03] »

@banal: cat a costat biletul si cate pers sunteti? si noi asteptam sa dea copilul capacitatea si dupa aceia plecam, undeva la inceputul lui August, am vrea.

banal [20.01.13 11:12:59] »

@sniperm007:496 E + 100 ron asigurarea storno. 3 pers, 6 nopti intrare 29 iulie

cosminp [20.01.13 11:58:25] »

@banal: ai luat demipensiune?

banal, cosminp, fisherman, georgianat, irinadanielescu, iulianmecla, nelu73, ovidiup, sniperm007
    Alte impresii din această RUBRICĂPotos Hotel: