ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012
ÎNSCRIS: 31.05.11
JUL-2012

Sejur placut

Am rezervat o camera la aceasta locatie fiind singura cu pretul cel mai bun gasita pe booking.com in perioada dorita de noi si in conditiile dorite (doi adulti si un copil de 14 ani care necesita un pat de adult). Ne cam grabeam, rezervarea fiind facuta din scurt. Fiind prima oara in Thassos (anterior am mai fost de 2 ori in Halkidiki si o data in Corfu, de fiecare data cu masina proprie) nu stiam exact la ce sa ne asteptam din punct de vedere al confortului, termenul de "studio" putand insemna multe lucruri;) Din fericire, am realizat ca am facut o alegere buna. Vila are 6 camere mari, cu baie si chicineta proprie, iar noi am fost cazati la parter, in spatele vilei, pe fatada dinspre est (avantaj umbra la amiaza).

Desi la sosire gazdele (familia care detine resortul) ne-au spus ca peste o zi va fi disponibila si o alta camera la etaj (cu mountain view) am preferat totusi prima alegere deoarece a fost mult mai placuta si comoda.

Ca sa rezum descrierea cazarii, o camera mare, cu baie mare (insa cabina de dus mica, 50x50 cm cu perdea), cu un spatiu cu masutza si umbrela in fata camerei, totul amenajat cu foarte mult bun gust, camera mare, cu TV LED cu 300 canale pe satelit (doar 2 romanesti, TVR si PROTV International, majoritatea arabesti), plasa insecte, pat matrimonial + canapea extensibila (aveau loc inca 2 persoane), chiuveta, plita electrica cu 2 ochiuri, toaster de sandvichuri, filtru de cafea, tacamuri etc... Fiind constructie noua, camera dar si ansamblul vilei arata foarte bine, cu furnituri de calitate. Aer conditionat inclus in pret (nu am avut nevoie din fericire,locatia fiind destul de racoroasa in acele zile).WiFi de asemenea inclus in pret (WEP cu un cod oferit la solicitare) care merge bine in camera si in curte.

Instalatia electrica se activa la introducerea fisei cheii intr-un contact pe perete, insa frigiderul era independent, functionand non-stop.

Curatenia se facea odata la 2 zile, cu schimbat astenuturi, prosoape, spalat pe jos (era gresie peste tot), aromatizat camera.

Curtea are 3 locuri de parcare (inca 7 vizavi intre maslini plus unul langa vila), leagane, trei mese cu scaune pe iarba, un balansoar, o zona acoperita cu TV, masa, frigider, gratar.

Gazdele au fost foarte dragute, in fiecare moment voiau sa se asigure ca suntem multumiti si nu ne lipseste nimic.

Plaja:

In stanga vilei e un drum care coboara chiar spre plaja, dar din pacate spre o zona neamenajata ca lumea.

Plaja statiunii este putin mai in dreapta si in partea ei centrala apa este mica pana la 70 m in larg (mica adica pana la buric, insa limpede ca apa din piscina... superb!). Atractia principala este un fileu de volei amplasat in apa, care atrage invariabil toti copiii.

Nu mai continui cu descrierea statiunii si nici a plajei, deoarece a fost facuta anterior, tot ce mai vreau sa spun este ca, din pacate, asteptarile referitoare la tavernele recomandate pe site nu s-au materializat.

Taverne:

La Korali am ajuns cand era deja full, cu noroc am gasit o masa, domnul patron deja era super stresat si striga pe un ton ridicat la familia care servea, mancarea a fost acceptabila dar servirea fast food (gen hai mai repede si valea, in nici un caz nu avea timp cineva sa vorbeasca cu tine 30 secunde, nu ca de unde esti sau AFA (vezi comentarii anterioare despre taverna)).

Dezamagirea crunta a fost la Alkioni, poate unde ajunsesem noi la ora 23, nu stiu. Drept clienti, nu mai erau decat niste englezi mai in varsta si un client "de-al casei" care bea cu patronul. Nea patronul, deja abtiguit, ne-a servit cu ce am cerut, mai problematic a fost la plecare cand cerindu-i nota (check please!) ne-a raspuns cu "No! " apoi a venit intr-un tarziu cu nota, inspectand ce a mancat si ce nu a mancat fiecare. Din pacate, un souvlaki de pui fusese nefacut ca lumea (era practic crud in interior, cu o consistenta spongioasa) iar asta l-a deranjat pe Padron care m-a admonestat, ceva de genul ca de ce ma plang, carnea de pui din comanda mea era din acelasi pui etc etc. Nu m-am suparat, punand totul pe seama orei tarzii si a lipsei de clienti dar... incepea sa semene cu romanika la servire si am decis sa nu mai urmez recomandarile de taverne de pe net.

Parere personala (puteti sa ma injurati daca nu va place, cand am fost eu am fost superincantat) -mergeti in satucul Panagia la 5 minute cu masina la restaurantul O Platanos (ala din centru cu un copac mare pe mijloc). E mai ieftin ca celelalte prezentate anterior cam cu 50 cents spre 2 euro per fel de mancare si mancare buna, mai bun ca Taverna Elena care este chiar langa si care este ff activa in agatarea de clienti (si la ei e bun dar e putintel mai scump).

Ce sa zic, mi-a placut in Thassos, chiar daca 80% din oamenii cu care te intalnesti peste tot sunt romani (poate ar trebui sa puna mana de la mana sa cumpere insula, nu-i asa?) pentru ca peisajele sunt de vis (Marble Beach neaparat, chiar daca seamana cu o discoteca, si preferata mea, Paradisos Beach, pentru ca e superba. Nu uitati de Aliki, totusi, e la mica distanta si e un golf absolut fermecator, desi plaja e mica cu sezlonguri unde daca vrei sa te asezi vine un 'baietzel" si iti spune ca "nu poti sa stai acolo decat daca comanzi de la ei de la terasa" ceea ce am si facut, si a fost ok mancarea, dar nu mi-a placut conditionarea.

Cred ca o sa mai revin in Thassos, deoarece e f aproape de Romania si e ca o copie in miniatura a insulei Corfu (poate gresesc dar asta a fost impresia mea).

Trimis de Aeugen in 12.07.12 05:13:46
Validat / Publicat: 12.07.12 07:21:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: HALKIDIKI (Afithos, Pefkohori), Corfu

VIZUALIZĂRI: 3513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aeugen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.07.12 09:38:38]

@Aeugen: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

tirol
[18.02.13 20:25:15]

Va multumesc pt impresii. Sunt aproape hotarat sa aleg Skala Potamia pt vacanta urmatoare, am trimis si aici o cerere de oferta pt ca a apreciat amplasarea fata de mare.

m-a surprins pretul neobisnuit de scazut, 55 euro/2 studiouri

sea view!

Recunosc, am devenit circumspect privind calitatea serviciilor. Dvs ce parere aveti? Care sa fie explicatia acestui tarif?

Multumesc

gaureanu
[17.05.13 21:58:48]

@Aeugen: Va multumim pentru impresiile dumneavoastra si vreau sa va intreb totodata care este distanta pana la plaja neamenajata dar si pana la una amenajata? In descrierea studioului este data distanta de 300 de metri.

adip1975
[16.01.14 22:25:16]

@Aeugen: Buna seara, vrem sa rezervam si noi 2 studiouri pentru 3 persoane in iulie. Din cate am inteles de la proprietar este disponibila o camera la parter si una la etajul 1. Poti sa-mi spui spui daca sunt diferente intre ele?

De asemenea, cada de dus chiar are 50x50cm? Mi se pare foarte mica, abia daca incape un copil in ea.

Multumesc anticipat.

liza
[11.06.16 23:54:19]

Imi poate da si mie cineva o adresa de email sa vorbesc cu proprietarii?

adip1975, Aeugen, gaureanu, liza
Alte impresii din această RUBRICĂSummer Dreams Studios: