ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2012
DIN: Resita
ÎNSCRIS: 09.02.09
JUN-2012

Concediul meu la Midia Grand Resort-Aheloy

Cred ca sunt primul care scrie impresiile din concediul petrecut la Midia Grand Resort din Aheloy. Inca de la inceput tin sa subliniez ca raportul pret-calitate este unul excelent; resortul, aflat pe malul marii este unul relativ nou, cu blocuri de apartamente si studiouri facute pentru a fi vandute si beneficiind in acest sens de toate conditiile aferente (este construit in 2007-2008); venind criza, l-au trecut in sistemul all-inclusive

Resortul este inchis, cu portar si bariera, ti se da drumul dupa ce arati voucherul de acazare si esti indrumat spre receptie care este eleganta si curata si parcare care este gratuita, mare si permanent monitorizata

Cazarea s-a facut relativ repede dupa circa 3/4 de ora de asteptare si am primit ceea ce platisem adica un apartament cu un dormitor, cu un living spatios dotat cu canapea, fotoliu, colt de bucatarie, lcd de 81 cm., comoda, frigider mare (nu racitor) marca Neo, aer conditionat atat in living cat si in dormitor, separat

Dormitorul foarte mare si aerisit, terasa atat la living cat si la dormitor, o baie mare principala la dormitor si un wc de serviciu imediat la intrarea in apartament

Totul miroase a nou, consumabile puse la inceputul sejurului (sampon, mini sapun, sapun lichid) lenjeria schimbata dupa 3 zile iar prosoapele atunci cand le lasai pe jos; totul aerisit, mult spatiu, aer curat fara senzatia aceea de sufocare (nu am folosit niciodata aerul conditionat, doar l-am probat)

Resortul este bestial, mult spatiu verde, totul ingrijit, tuns, udat, o armata de femei care curata totul, spala si ingrijesc toate spatiile aferente; 2 piscine de dimensiuni remarcabile cu apa curata si placuta, niciodata aglomerate si cu locuri suficiente pe sezlonguri care erau gratuite plus umbrele; nu am vazut niciodata mai mult de 20-30 de persoane in piscina

Blocurile cu apartamente si studiouri sunt orientate perpendicular pe mare si se bucura aproximativ toate de o minunata vedere la mare; lifturi silentioase se gasesc in in fiecare corp de cladire, niciodata aglomerate; am stat in corpul E etajul 4 apart. 45

MASA. Toate mesele bufet suedez servite in restaurantul principal au fost o. k fara varietatea foarte mare de produse pe care o gasesti in alte hoteluri dar suficienta daca nu esti pretentios. Micul dejun gaseai branza, cascaval, 2 feluri de salam si un fel de sunca nu de mare calitate, carnaciori prajiti, oua fierte si omleta. unt, margarina, miere, gem, pateu, cereale, musli, lapte cald si rece, finetti, ceai, fructe, legume si mai multe pe care nu mi le amintesc

Pranzul si cina cu 8-10 feluri de mancaruri principale, carne de porc, vita, peste, colt de salate, colt de fructe, colt de prajituri (baclavalele au fost delicioase-Minusuri la masa gratar foarte rar, la fel inghetata si lipsa totala a torturilor si a produselor de patiserie

Poate pe viitor vor mai mari gama de mancaruri, in rest tot ce a fost gatit a fost o. k fara probleme de nici un fel (digestive)

Bauturile au fost o. k, bere de 2 feluri la draft (kamenitza si bulharska) toata gama de sucuri pepsi la dozator destul de buna, apa plata, apa minerala, vin alb si vin rosu din podgoria Pomorie la dozator si toate bauturile lor alcoolice locale (gin, votca, brandy, whisky, mastica, triple sec, lichioruri diferitedin care faceau baietii la bar cocktail-uri destul de o. k. Cafeaua era la aparat dar era destul de buna; barmanii si fetele erau super o. k, atente la debarasat si la curatenia din restaurant

In all-inclusive a fost inclus si lobby-bar care era asezat deasupra de receptie si foarte aproape de piscina si tot timpul bine aprovizionat; servirea la lobby bar si la restaurant se facea in pahare de sticla, iar daca iti luai la piscina te serveau la pahare mari de plastic. Corect, nu?

Plaja si marea. Acestea sunt la o distanta de 20-30 metri de restaurantul principal si de aleea de pe faleza pe care ne plimbam seara; plaja este ingusta (maximum 15-20 metri) dar este curata, cu nisip si cu intrare lina in mare; apa a fost curata, limpede si fara alge, calda si linistita mai ales dimineata

Hotelul are sus pe faleza amenajata o portiune de plaja cu nisip si sezlonguri, umbrele gratuite si acestea; pentru exemplificare o sa atasez si poze

Marele avantaj al resortului este siguranta, linistea, spatiile verzi impecabile si faptul ca marea, piscinile, restaurantul sunt foarte apropiate si iti dau o libertate de optiuni pe care nu o ai in alta parte

Ca general resortul are si casa de schimb cu un curs de 1.90 leva /euro, minimarket cu preturi foarte o. k, sala de fittnes, club pentru copii, spatii de joaca pentru acestia, sectiune speciala pentru ei la piscine, etc

Nessebarul este aproape, aproximativ 6 km am fost si acolo merita sa mergeti in vechiul Nessebar este bestial si incarcat de istorie; bun si pentru cumparaturi, preturi foarte o. k

Concluzie generala-Raport pret-calitate este unul excelent, in romania noastra nu ma duceam niciunde cu banii astia (acum 3 ani la Saturn plateam sezlongul cu 20 de lei, parcarea la masina la fel si scoteam bani pentru orice fleac

A, sa nu uit, resortul gazduieste de vreo 2-3 ani tabara de tineret din rusia, dar nu te prea intersectezi cu ei deoarece ei stau mai mult la prima piscina de la intrare dintre primele 2 blocuri unde au si pool-barul, scena, spectacole, programe speciale la care ne-am mai uitat si noi si care sunt super ok; si masa o au separata la restaurant si barul Jack Sparow iar noi cei cu all inclusive la restaurantul principal si cea de-a doua piscina plus lobby bar; sincer nu am fost deranjati deloc de ei-resortul este mare iar copii au supraveghetori si program special

Ponderea turistilor in resort este de peste 80% rusi, ceva polonezi iar romani am fost vreo 4 familii (perioada 23-30 iunie); la plecarea noastra au inceput sa mai vina si conationali de-ai nostri, dar repet putini

Resortul este pentru odihna, plaja, mare, relaxare (lipseste animatia) si merita sa mergi acolo fie si macar o data

Pentru alte intrebari va stau la dispozitie

Trimis de AURICULUM in 11.07.12 23:09:41
Validat / Publicat: 12.07.12 08:55:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 6743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AURICULUM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[12.07.12 08:55:15]

Mutat la rubrica "Midia Grand Resort (Aheloy)" (nou-creata pe site)

sunflower
    [12.07.12 13:49:27]

Foarte bun reviewul, auzisem de acest resort si de-abia am apucat sa citesc impresii, pt. ca pretul mi se parea destul de mic.

Felicitari inca o data si sa va fie de bine vacanta!

mmierla
    [13.07.12 14:55:13]

Hotelul este in Sunny Beach sau in Aheloy? Mai este un review la Pomorie cu acelasi hotel...

[13.07.12 15:44:25]

Aheloy este la 8 km de Pomorie si la 20 de km de Sunny Beach; am condensat cele doua rubrici (cu impresiile si foto aferente) intr-un rubrica unica pozitionata in sectiunea Pomorie (pana la aparitia unei sectiuni distincte dedicate statiunii/localitatii Aheloy)

mmierla
    [13.07.12 15:45:36]

@Admin, multumesc frumos acum m-am edificat...

wasi
    [13.07.12 19:59:55]

Felicitari pentru detaliile date, mai aveam putin si renuntam la sejur, acum m-am linistit. Un vot bine meritat si... multumesc

[13.07.12 21:21:02]

@wasi: Am incercat cat mai mult posibil sa fiu cat mai obiectiv; asa cum am zis totul este o chestiune de gust si de pretentii, ceea ce imi place mie nu trebuie sa-ti placa tie neaparat

Plaja, am stiut de la bun inceput ca este ingusta si ca este singurul mic-mare neajuns al resortului si mi-am asumat acest lucru; m-am pomenit ajuns acolo ca nu stiam daca sunt la mare sau nu? nu mirosea a alge statute, a scoici, algele aduse de mare dimineata le puteam aduna intr-o punga de 1 leu, in fiecare dimineata la ora 6 eram pe plaja, adunam scoici sotiei si faceam baie pana la micul dejun

Daca nu ma insel ati fost pana acolo in primavara ca sa vedeti cum arata resortul, care pe mine, cel putin m-a multumit; noi am fost si intr-o perioada mai relaxata, sfarsi de iunie, deloc aglomerat, fara rezervari de sezlonguri la piscina, cateodata eram singur in toata piscina

In 7 zile de sejur nu am fost niciodata mai mult de 2-3 persoane in lift, numai eu cu sotia

La masa sau la bar nu am avut mai mult de 2-3 persoane in fata mea, sa stau la rand sau altceva

La noi in Romania cu banii astia? hai sa fim seriosi; la mult trimbitatele hoteluri de la noi care au introdus sistemul allinclusive se sta la coada la un singur dozator de bere cate 1/2 ora pentru o halba de bere; Ivo, barmanul de la restaurentul principal doar ma intreba in ce vreau bira? pahar de sticla, halba (balsoi) sau plastic

Repet, daca nu esti un tip pretentios si iti place mancarea gatita o sa fie o. k; depinde de asteptarile fiecaruia

Pe mine personal piscinele m-au impresionat placut, curate, cu adancime progresiva pana la 1,70 m luminate frumos seara

Sa ai un concediu placut; daca imi mai amintesc ceva iti mai spun

wasi
    [14.07.12 12:36:36]

@AURICULUM: Multumesc inca o data, m-am lamurit cum este totul. Nu suntem persoane pretentioase, important sa fie mai bine decat la noi, a nu se intelege ca am accepta orice, dar din tot ce ai descris, gasim curatenie, liniste si banuiesc ca nu intalnim 'bunul simt al unora... ". In primavara am vazut complexul de afara si totul parea ok, acum, putin dezamagita, regretam ca nu am cerut sa vad si o camera, dar datorita impresiilor tale chiar sunt linistita si merg fara sa ma mai gandesc ca, vai, nu am plaja foarte mare sau mai nu stiu ce. Ai dreptate perfecta ca la banii dati pe sejur, totul este ok. Nu stiu ce sa te mai intreb, daca mai ai ceva in plus, astept. Toate cele bune!

stoicaelena
    [13.06.13 21:42:26]

In acest mare complex sunt acceptate si animalele de companie? (am un caine de talie mica) Multumesc anticipat!

cata_cal
    [23.01.14 09:49:14]

@AURICULUM: Va rog sa-mi raspundeti sincer!!

Vreau sa merg aici in 21.07.2014 si nu stiu ce sa fac? am 2 fetite si merg si bunicii cu noi. cum este in acest complex? mancare? bautura? caerele? nisipul pe plaja? astept cat mai repede un raspuns aici sau la tel. [...] dati bip si va sun eu!

[23.01.14 10:16:44]

@cata_cal: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[23.01.14 14:36:06]

@cata_cal: Buna; o sa-ti raspund sincer din pv al meu personal si al prietenilor cu care am fost

Daca m-as mai duce o data acolo iti raspund sincer ca da si motivele sunt;

-complex de apartamente mare, curat, cu multe spatii verzi. alei, parcare gratuita, si conditii de cazare bune spre foarte bune; am avut ce am platit un apartament superb, de fapt toti am avut cazare in apartamente

-2 piscine imense care in orice conditii ai fi nu sunt de ici de colo. curate si cu sezlonguri si umbrele gratuite

-Multa liniste, resort inchis, bun pt relaxare si incarcarea bateriilor; sunt copii in tabere dar nu deranjeaza, ei mai mult au activitatile la piscina spre intrare cea cu pool bar care nu este inclus in all inclusive

Bauturile sunt o, k se servesc de la 10 dimineata la 22 seara la barul din restaurant si la lobby bar deasupra receptiei, cam tot ce vrei, bere rece si buna, vin alb si rosu, racoritoare la dozator, alcoolice locale, cocktail-uri, toate servite cu ghiata

Modul de servire difera de al om la om; puneti totusi 2-3 leva in cutiutele de tips si o sa vedeti cum se lumineaza fata tinerilor care te servesc; pe mine si pe prietenii mei cum ne vedeau ne salutau ei

Mancarea asa si asa nu pentru pretentiosi, gaseai tot timpul ceva sa mananci, daca iti place mancarea gatita

Nu au fost cazuri de imbolnaviri, fructe o. k dar sortimentatie redusa (pepeni galben si verde, piersici, nectarine, cirese mai rar) la fel si la prajituri, mai bine zis prajiturele si destul de des baclavale si mai niste chestii insiropate

Plaja ingiste, 4-5 metri latime, destul de curata, apa o. k mai sunt rar intr-o parte pietre in apa dar cu putina grija nu sunt deranjante; sezlonguri de lemn si umbrele la mare pe un fel de platforma zidita deasupra nivelului marii si acoperita cu nisip

RAPORT CALITATE PRET EXCELENT

Nu cred ca gasesti nicaieri la sfarsitul lunii iulie un asa pret in care sa ti se ofere totusi destul de multe, repet, fara pretentii, fara fite si sa fii constient ceea ce ai platit, cazare super o, k, conditii bune, liniste, mancare si bautura destul de o. k, un all incusive mai light dar suficient

Pentru bunici cred ca ar fi o, k, fetele de asemenea, si noi am avut copii dupa noi, loc de joaca pt ei, sectiune la piscina pt. ei, acum fiecare ce isi doreste si ce asteptari are de al banii platiti

Cu acesti bani, acum 4 ani in Saturn plateam cazarea, parcarea la masina si sezlongurile pe plaja, mancarea, bautura si celelate. alti bani alta distractie

Cauta totusi si hotel Nessebar beach in Sunny Beach, au preturi bune si aprecieri pozitive suta la suta; l-am avut si noi in vedere

Anul asta mergem in Albena la Dobrotitsa

costyy †
    [07.02.14 11:36:39]

@AURICULUM: Felictari pentru detaliile date.

Puteti sa-mi spuneti cum se ajunge de la plaja amenajata cu sezlonguri la plaja de la mare, sunt scari ca am vazut doar un dig de beton.

[07.02.14 17:41:53]

@costyy: Sunt scari de ciment care coboara pe tarmul marii pe aceea plaja ingusta, foarte putine trepte deoarece platforma (digul) pe care sunt amplasate sezlongurile cu umbrelele are o inaltime de aprox 3m de la nivelul marii; scarile sunt la jumatatea distantei dintre cele 2 capete ale plajei, in dreptul piscinei de langa restaurant, deci foarte aproape de acestea, poti sa te duci sa-ti iei fara prea mari eforturi o bere, un suc!

AURICULUM, cata_cal, costyy, mmierla, stoicaelena, sunflower, wasi
    Alte impresii din această RUBRICĂMidia Grand Resort Hotel [Aheloy]:

• pagină generată în 0.056272029876709 sec