ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2009
ÎNSCRIS: 28.07.09
JUL-2009

Către satisfăcător

Eu zic ca merita Ahilea din Balchik

As vrea sa fac niste completari la cele scrise de raluca06, cu informatii obtinute de noi in sejurul pe care l-am petrecut in iulie 2009 la hotelul Ahilea din Balchik.

'Noi am fost in 2007 la inceputul lunii iulie. . dar am inteles ca lucrurile nu s-au schimbat nici anul asta!!! '

Noi am fost deci in iulie 2009 si pot sa spun ca lucrurile s-au schimbat, culmea, la cam toate punctele negative expuse aici de raluca, ca si cum manaerii de acolo chiar ar fi citit review-ul ei.

Mai intai partile bune:

Camerele erau ok, nu am de ce sa ma plang pentru ca am fost cazati intr-un corp renovat. Nu aveau aer, dar nici nu am simtit nevoia... erau racoroase si ziua si noaptea. Aveau terasa, televizor... baile aratau bine, noi... La domeniul curatenie nu au exagerat, faceau, dar de exemplu nu aspirau zilnic.

in iulie 2009 camerele aveau toate aer conditionat, frigider si TV, apa calda non stop. In 6 zile, au facut curatenie de 3 ori (schimbat prosoape, aspirat, etc)

Hotelul avea si un spatiu unde in anumite seri venea un dj... interesant!!

Hotelul are si un teren de sport unde se poate juca fie baschet, fie minifotbal, iar din vila nr. 1 unde am stat noi se putea vedea de pe balcon un colt al gradinii botanice, ceea ce noua ne-a placut mult.

Piscina micuta, dar frumusica... se vedea panorama superba a coastei...

Dar...

NU erau sezlonguri suficiente... niciodata nu gaseam pentru toti cati eram (8 persoane), desi in mod normal ar fi trebuit sa ne puna la dispozitie cate doua pentru fiecare camera...

in iulie 2009, sezlonguri sunt de ajuns, 2 laturi ale piscinei fiind ocupate cu sezlonguri, pe care niciodata nu le-am gasit ocupate in totalitate.

Dupa ora 5 nu ne mai lasau sa facem baie in piscina... intr-adevar si la alte hoteluri strang sezlongurile la ora aia, dar asta nu insemna ca nu puteam face baie oricand... chiar si noaptea!

in iulie 2009, dupa ora 18 piscina nu mai este monitorizata de salvamar, lucru anuntat de un panou amplasat acolo. De asemenea, din cate ma inteles, dupa ora 18 se intensifica procesul de curatare a apei din piscina. Eu cred ca nu te impiedica nimeni sa faci o baie nocturna.

La categoria masa stateau dezastros!!

Chiar si cei care au vazut pentru prima oara all inclusive au ramas dezamagiti, dar daca mai ai si cu ce sa faci comparatie...

Nici nu stiu cu ce sa incep... in fiecare zi aceeasi mancare... de fapt aceleasi 3 tipuri de mancare... nici mai mult, nici mai putin 3 feluri... la fructe numai pepene verde tot sejurul, cand aduceau si niste amarate de caise sau jumatati de banana era sarbatoare...

Prajituri... niste biscuiti umpluti cu crema... si e de la sine inleles ca suc natural sau inghetata lipsea cu desavarsire... Dar culmea a fost ca nici cafea nu era decat contra cost... .

La piscina aducea o singura data pe zi niste cornuri de patiserie groaznice in rest nimik... deci snak bar-ul lipsea din décor.

la capitolul masa, pot sa confirm faptul ca se incadra la categoria de stele a hotelului, dar in nici un caz nu mi s-a parut dezastruoasa. Erau zilnic cate o ciorba, 1-2 feluri de carne (pui, peste, porc), 1-2 feluri de garnitura, 2-4 feluri de salata, iaurt, compot de caise/piersici, prajituri (cam sintetice ce e drept, cum sunt alea la noi in cutii de 1kg), 2 feluri de inghetata, pepsi, mirinda, bere la dozator (la liber la barul de la restaurant si la cel de la piscina). Asta la pranz. Nici dimineata sau seara masa nu se putea declara de nemancat, adica nu pot zice ca nu aveai ce alege sa manaci decent din ce-ti ofereau ei (desigur, daca nu cumva iti doreai sa manaci din toate). Nu uitam, suntem la 2*+, unde in Romania e jale.

Depre plaja, ce sa vorbesc, ca nu exista... asta a fost greseala mea ca nu m-am informat de statiune inainte sa iau biletele... si ca sa cobori pe faleza tb sa cobori de-ti venea rau pe niste trepte printr-o padure neingrijita, murdara si culmea si neiluminata noaptea...

asa e, asta e o caracteristica a Balchik-ului si nu a hotelului, care compensa prin piscina minunnat amplasata si curata. Mentionez ca padurea aceea neingrijita, murdara si neiluminata noaptea, in iulie 2009 eu am gasit-o naturala, plina de viata si chiar luminata aproape in intregime.

Si asa am ajuns la cel mai nefast moment din tot concediul... intr-o zi am vrut sa mergem sa vizitam Varna si cand am ajuns la masina surpriza... incuietoarea era sparta, la fel si contactul... TENTATIVA DE FURT!!! (de mentionat ca masina se afla in parcarea platita a hotelului, exact in fata receptiei)

n-am avut nici o problema legata de spartul masinii sau asa ceva, desi am stat totusi 6 nopti la acest hotel.

Una peste alta, la 20 euro/noapte de persoana, in regim all-inclusive, sejurul la acest hotel in acest oras (Balchik) cu acea minunata gradina botanica, in vecinatatea atator statiuni unde gasesti tot ce nu ai in Balchik, mie mi se pare o afacere buna.

Deci... ocoloti Balcik, ocoliti Ahilea... merita doar vizitat castelul Reginei Maria si gradina botanica!!!

Trimis de ahilea_fan in 28.07.09 16:29:00

VIZUALIZĂRI: 5216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ahilea_fan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

raluca06
[28.07.09 19:07:04]

Ma bucur foarte mult daca lucrurile s-au schimbat in bine, era si pacat! ... Este extraordinar ca au imbunatatit serviciile de masa, pentru ca in ceea ce priveste cazarea nu am am avut nimik de reprosat.

Poate faptul ca erau sezlonguri libere se datoreaza faptului ca nu era ocupat la maxim hotelul... zic si eu!!!

Ma intreb oare de ce acum hotelul este clasificat cu 2 stele superior iar in 2007 avea 3 stele?!?... cand si de ce a pierdut o stea

Iarasi e un lucru bun daca au curatat padurea prin care coborai pe faleza si mai ales faptul ca au iluminat-o... bravo lor!!!

Poate faptul ca am fost in Albena la Magnolia Garden cu un an inainte m-a facut in sinea mea sa compar, iar Achilea a pierdut cu mult!

claudi50
[26.06.10 17:30:48]

La anul in primavara voi opta pentru un sejur de 3 zile la acest hotel. Cred ca 3 zile imi vor fi suficiente pentru a colinda orasul la pas si castelul in amanunt. Dupa ce am citit cele scrise mai sus am decis sa folosesc acest hotel fara pretentii.

sniga
[20.10.10 09:53:06]

Buna, este aproape acest hotel de gradina botanica si de castel? Multumesc.

raluca06
[20.10.10 11:16:55]

Buna! Da, este aproape! Circa 200-300 m...

sniga
[20.10.10 14:12:55]

Multumesc inca o data, o zi buna!

claudi50, raluca06, titus15
Alte impresii din această RUBRICĂAhilea Hotel: