ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2012
ÎNSCRIS: 18.04.11
JUN-2012

Extrem de nemulțumit

Prima experienta in Turcia

Am revenit de 10 zile din concediu si e timpul sa va impartasesc impresiile mele, desi nu sunt un narator innascut. Am hotarat ca destinatie de concediu Turcia-Kusadasi inca din toamna anului trecut, fiind primul concediu planificat alaturi de cativa prieteni apropiati. Am ales transpot individual, fiind in total 6 familii (12 adulti si 5 copii), cu 5 masini. Nu o sa insist asupra drumului, care a fost destul de obositor, insa fara probleme.

Am ajuns la hotel in jurul orei 13.00, in ziua de 22. iunie (m-am grabit putin pentru a prinde masa de pranz), de la receptie am primit bratarile de rigoare cu care intram la masa iar la ora 14.00 (destul de repede)am primit camera. Aceasta a fost suficient de spatioasa pentru cei 3 membri ai familiei mele, curata (se facea curatenie zilnic) si racoroasa (nu am folosit prea mult aerul conditionat intrucat camera era la et. 1 si aveam un pom in fata care tinea umbra).

Pentru tot omul normal, mancarea era mai mult decat suficienta, diversificata si bine gatita... desigur ca s-au gasit si fitzosi care insa au uitat ca erau la 3*. Intr-o singura zi, la masa de seara, s-a intamplat sa ne ofere cartofii cruzi, iar in ultimele 2 zile se tot plimba o pisica prin restaurant, in rest masa a fost ok.

Cei din echipa de animatie a hotelului au avut grija ca atat cei mici cat si adultii sa nu se plictiseasca, in special seara. Singura "problema" era inchiderea barului la 23.00, ora la care nu prea ne saturam de bere astfel ca, ca tot romanul descurcaret, ne duceam toti si luam cate 2-3 pahare ca sa nu ducem lipsa dupa ora inchiderii.

Trebuie sa va marturisesc faptul ca, atata timp cat nu am iesit din all inclusive, totul a fost bine... chiar foarte bine, dar in momentul cand am incercat excursii (prin ghida noastra) si am fost in oras la cumparaturi... au aparut lucruri mai putin placute.

1. Am gasit excursii optionale la un pret mult mai bun, oferit de agenti de turism locali, fata de pretul oferit de ghizi.

2. Circulatia intr-un oras in Turcia, este o aventura... atat ca pieton, cat si ca sofer. Au o singura regula... fara reguli!!!

3. Devenea inervant modul cum comerciantii turci te invitau in magazinul lor macar pentru "a privi", insa daca nu le iesea negocierea si nu cumparai nimic... iti ofereau un "sictir" printre dinti.

4. preturile in Turcia... la orice, sunt foarte mari comparativ cu ale noastre... am gasit haine Made in Turkey, mai scumpe decat pretul lor din Romania... ne asteptam ca anumite produse traditionale: kebab, baclava, rahat... sa fie mult mai ieftine.

Una peste alta, la Pigale ne-am simtit bine, avand in vedere pretul biletelor si va recomand acest resort celor cu buget mai mic, insa gustul amar a ramas pentru tot ce a fost extra.

In speranta ca nu a fost un dezamagitor first review, va doresc tuturor concediu placut!

Trimis de Adri@n77 in 10.07.12 19:31:10
Validat / Publicat: 10.07.12 20:40:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adri@n77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [10.07.12 20:39:44] »

@Adri@n77: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Cateva fotografii ai putea incarca?

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.07.12 10:34:37] »

@Adri@n77, nemultumiri intemeiate!

Daca tinem cont insa ca ai fost pt prima oara... asa te mai pacalesti! Toata lumea de pe acest site recomanda achizitionarea excursiilor optionale din oras de la agentii si in special de la agentia Sun Dial de la Ladie's Beach, fiind cele mai ieftine! Nu de la agentia partenera!

Trebuia doar sa te documentezi inainte pe acest site.

Una peste alta insa, se pare ca a fost o vacanta reusita si un review la obiect!

maria55
Alte impresii din această RUBRICĂPigale Beach Club Hotel: